Қишлоқ хўжалиги фанлари номзоди, олий таълим аълочиси Эгамқулов Карим Ойбекович вафоти муносабати билан ҳамдардлик
Бутун ҳаёти ва меҳнат фаолиятини мамлакатимиз таълим соҳаси тараққиётига бағишлаган фидойи устоз, қишлоқ хўжалиги фанлари номзоди, олий таълим аълочиси Карим Ойбекович Эгамқулов шу йил 14 февраль куни 87 ёшида вафот этди.
Карим Эгамқулов 1939 йил 5 майда Сирдарё вилоятининг Гулистон туманида туғилди. 1964 йилда Тошкент давлат педагогика институти (ҳозирги Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университети)ни тугатиб, шу даргоҳда катта лаборант бўлиб иш бошлади. Сўнгра ушбу институт аспирантурасида таҳсил олди ва номзодлик диссертациясини ҳимоя қилди.
1969–1972 йилларда Сирдарё вилояти “Билим” жамияти масъул котиби сифатида ишлаб, халқимизга зиё ва маърифат улашишга муносиб ҳисса қўшди.
1972–1975 йилларда Сирдарё давлат педагогика институти проректори вазифасида самарали фаолият юритиб, ўзининг етакчилик салоҳиятини, ташкилотчилик ва ташаббускорлик фазилатларини намоён этди.
1975–1987 йилларда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш муҳандислари институтининг Янгиер филиали директори лавозимида хизмат қилиб, республикамизда соҳа учун юқори малакали кадрларни тайёрлаш ишларида фидойилик кўрсатиб меҳнат қилди.
Карим Эгамқулов илмни амалиёт билан боғлаб, хусусан, қишлоқ ва сув хўжалиги таълимини ва амалиётини ривожлантириш борасида ўзига хос тажриба мактабини яратди.
Ирригация ва қишлоқ хўжалиги соҳасига оид 20 дан ортиқ ўқув-услубий қўлланмалар ва дарсликлар муаллифи сифатида танилди.
Тажрибали ва илғор педагог Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш муҳандислари институтининг малака ошириш факультети декани, тупроқшунослик кафедраси мудири, Сирдарё вилояти ҳисобчиларни қайта тайёрлаш ўқув маркази директори вазифаларида ҳам самарали меҳнат қилиб, республикамиз ирригация ва қишлоқ хўжалиги соҳаси вакилларининг амалий билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш, уларни замонавий илм-фан ютуқлари билан таништириш ишларини самарали ташкил этди.
Сўнгги йилларда улуғ ёшда бўлишига қарамасдан, фидойи жамоатчи, катта ҳаёт тажрибасига эга оқсоқол сифатида юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, қишлоқ ва маҳаллаларни обод этиш, аҳоли турмуш шароитини яхшилашга қаратилган эзгу ишлар самарасини тарғиб қилиб келди. Ўзининг доно маслаҳатлари билан ёшларимизни она Ватанга муҳаббат ва садоқат, миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш йўлидаги ишларга бош-қош бўлди.
Юксак салоҳиятли олим, ёшларнинг меҳрибон устози, камтарин инсон Карим Эгамқуловнинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной кандидата сельскохозяйственных наук, отличника высшего образования Карима Эгамкулова
14 февраля текущего года в возрасте 87 лет ушел из жизни самоотверженный педагог, посвятивший всю свою жизнь и трудовую деятельность развитию образования в нашей стране, кандидат сельскохозяйственных наук, отличник высшего образования Карим Ойбекович Эгамкулов скончался
Карим Эгамкулов родился 5 мая 1939 года в Гулистанском районе Сырдарьинской области. В 1964 году окончил Ташкентский государственный педагогический институт (ныне – Национальный педагогический университет Узбекистана имени Низами) и начал трудовую деятельность в этом вузе в должности старшего лаборанта. Затем обучался в аспирантуре института и защитил кандидатскую диссертацию.
В 1969–1972 годах, работая ответственным секретарем общества «Знание» Сырдарьинской области, внес достойный вклад в распространение знаний и просвещения среди населения.
В 1972–1975 годах занимал должность проректора Сырдарьинского государственного педагогического института, проявив высокие организаторские качества, инициативность и лидерский потенциал.
В 1975–1987 годах возглавлял Янгиерский филиал Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, самоотверженно трудясь в деле подготовки высококвалифицированных кадров для отрасли.
Карим Эгамкулов умел органично связывать науку с практикой и сформировал собственную школу опыта в развитии образования и практики в сфере сельского и водного хозяйства. Он широко известен как автор более 20 учебно-методических пособий и учебников по проблематике ирригации и сельского хозяйства.
Опытный и прогрессивный педагог также эффективно работал деканом факультета повышения квалификации Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, заведующим кафедрой почвоведения, директором учебного центра по переподготовке бухгалтеров Сырдарьинской области. Он внес значительный вклад в укрепление практических знаний и навыков специалистов ирригационной и сельскохозяйственной сферы республики, в широкое внедрение современных достижений науки в их профессиональную подготовку.
В последние годы, несмотря на преклонный возраст, как активный общественник и уважаемый аксакал с богатым жизненным опытом он последовательно поддерживал и популяризировал созидательные преобразования, направленные на благоустройство сельской местности, улучшение условий жизни населения. Своими мудрыми советами он содействовал воспитанию молодежи в духе любви и преданности Родине, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям.
Память об ученом высокого уровня, добром наставнике молодежи и скромном человеке Кариме Эгамкулову навсегда сохранится в наших сердцах.