Президентимиз маҳалладаги бунёдкорлик билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Сирдарё вилоятига ташрифи давомида Гулистон шаҳри Бўстон маҳалласида амалга оширилган бунёдкорлик ишларини бориб кўрди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2023-2025 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида маҳаллада бир қатор ишлар қилинди.
Ҳудуддаги 48 та кўп қаватли уй жорий таъмирланди, ташқи қисми базальт билан қопланди. Иссиқлик таъминотини яхшилаш мақсадида 18 миллиард сўм ҳисобига замонавий қозонхона ва 3,3 километр иссиқлик тармоқлари қурилди.
Кўп қаватли уйларда 23 та индивидуал иссиқлик пунктлари ўрнатилиб, “ёпиқ” тизим ташкил этилди. Маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан ҳудуддаги 800 та хонадонли 20 та кўп қаватли уйнинг ички иссиқлик тизимлари қайта тикланди. 1 та боғча марказлашган иссиқлик энергияси ва иссиқ сув билан таъминланди.
Янги қозонхона қурилиши натижасида 144 минг киловатт-соат электр ва 627 минг куб метр табиий газ иқтисод қилинади.
Президентимиз кўп қаватли уйларда яшовчи аҳоли учун қулай шарт-шароит яратишга қаратилган бу ишларни давом эттириш, қозонхоналарни қуриш ва улардан фойдаланишда замонавий технологияларни қўллаш, малакали мутахассисларни жалб этиш бўйича зарур кўрсатмалар берди.
Шу ернинг ўзида “еттилик” вакиллари ва нуронийлар билан маҳалла ҳамда вилоят ҳаётида бўлаётган ўзгаришлар хусусида суҳбат бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Сирдарё вилоятида инфратузилмани ривожлантиришга доир қарори асосида ҳудудда 215 та кўп қаватли уйни қамраб олган махсус манзилли рўйхат шакллантирилган. Ушбу дастур доирасида уйларнинг том ва фасад қисмларини таъмирлаш, иссиқлик таъминотини яхшилаш, муҳандислик коммуникация тармоқларини яхшилаш ҳамда атроф-муҳитни ободонлаштириш ишлари режалаштирилган.

Президент ознакомился с созидательной работой в махалле
В ходе поездки в Сырдарьинскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательной работой, проведенной в махалле Бустон города Гулистана.
Махалля Бустон в этом году стала благоустроенной. Все многоквартирные дома были отремонтированы, введено в эксплуатацию новое здание махаллинского центра.
Президент сначала провел здесь диалог с активом махалли, ветеранами и молодежью. На встрече было подчеркнуто, что результаты реформ, направленных на решение проблем на низовом уровне, благоустройство махаллей и улучшение условий жизни населения, находят свое отражение и в Сырдарьинской области.
– Махалля – лицо общества. Все изменения в стране прежде всего проявляются именно здесь. Мы создали такую систему, при которой решение многих вопросов, которые раньше считались серьезными, сегодня находится прямо в самой махалле. Мы и дальше будем укреплять этот институт, – отметил Президент.
В многоквартирных домах установлено 23 индивидуальных тепловых пункта, что позволило организовать замкнутую систему отопления. За счет средств местного бюджета восстановлены внутренние системы отопления 20 многоэтажек, в которых насчитывается 800 квартир. Детская дошкольная организация обеспечена централизованным отоплением и горячим водоснабжением.
Построенная новая котельная позволит экономить 144 тысячи киловатт-часов электроэнергии и 627 тысяч кубометров природного газа.
Здесь же состоялась беседа с представителями “семерки” и старшего поколения об изменениях, происходящих в жизни махалли и региона.
На основании постановления Президента Республики Узбекистан по развитию инфраструктуры Сырдарьинской области в регионе сформирован адресный список, охватывающий 215 многоэтажных домов. В рамках этой программы ведутся работы по ремонту кровли и фасадов домов, улучшению теплоснабжения, инженерных коммуникаций и благоустройству территории.