Давлатимиз раҳбари марҳум Исмоил Жўрабеков оиласига ҳамдардлик билдирди
Атоқли давлат ва жамоат арбоби, Ўзбекистон Республикаси сув хўжалиги вазирининг маслаҳатчиси Исмоил Жўрабеков жорий йил 28 сентябрь куни вафот этган эди.
Президент Шавкат Мирзиёев бугун таъзияли хонадонга ташриф буюрди. Қуръон тиловат қилиниб, дуо ўқилди.
Давлатимиз раҳбари марҳумнинг эзгу ишларини, Ватанимизга хизматларини ёдга олди.
Исмоил Жўрабеков 1931 йил 12 сентябрда Самарқанд шаҳрида ишчи оиласида туғилган. Меҳнат фаолияти давомида сув хўжалиги соҳасида масъул лавозимларда меҳнат қилиб, республикамизда ирригация ва мелиорация соҳасини ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшди. 1985 йилда Ўзбекистон Вазирлар Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари этиб тайинланди.
Мустақиллик йилларида И.Жўрабеков Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари, Давлат сув назорати бошлиғи, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси лавозимларида ҳам самарали фаолият олиб борди.
Сўнгги йилларда И.Жўрабеков мўътабар ёшда бўлишига қарамасдан, сув хўжалиги вазирининг маслаҳатчиси сифатида хизмат қилиб, Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишда фаол иштирок этди.
Давлат ва жамоат арбобининг халқимиз ва Ватанимиз олдидаги хизматлари муносиб баҳоланиб, у “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ирригатор” фахрий унвони ҳамда давлатимизнинг бир қатор юксак мукофотлари билан тақдирланган эди.
Давлатимиз раҳбари марҳумнинг фарзандлари ва яқинларига ҳамдардлик билдириб, сабр-тоқат тилади. Улар Президентимизга ташрифи ва далда сўзлари учун миннатдорлик билдирди.

Глава государства выразил соболезнования семье Исмаила Джурабекова
28 сентября этого года ушел из жизни видный государственный и общественный деятель, советник министра водного хозяйства Республики Узбекистан Исмаил Джурабеков.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил дом покойного. Были прочитаны суры из Корана и дуа.
Глава государства вспомнил добрые дела и заслуги деятеля перед Родиной.
Исмаил Джурабеков родился 12 сентября 1931 года в Самарканде в семье рабочего. В ходе трудовой деятельности занимал ответственные должности в системе водного хозяйства, внес значительный вклад в развитие ирригации и мелиорации в республике. В 1985 году был назначен первым заместителем председателя Совета Министров Узбекистана.
В годы независимости И.Джурабеков плодотворно работал в должности первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, начальника Государственного водного надзора и Государственного советника Президента Республики Узбекистан.
В последние годы, несмотря на преклонный возраст, И.Джурабеков продолжал трудиться советником министра водного хозяйства, вносил активный вклад в реализацию реформ по построению Нового Узбекистана.
Заслуги государственного и общественного деятеля перед народом и Родиной были по достоинству отмечены, ему было присвоено почетное звание «Заслуженный ирригатор Республики Узбекистан», он был награжден рядом высоких государственных наград.
Глава государства выразил искренние соболезнования детям и близким покойного, пожелав им стойкости и терпения. Родные поблагодарили Президента за проявленное внимание и слова поддержки.