Ўзбекистон ва БМТ ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиради
БМТнинг денгизга чиқиш имконияти бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича конференцияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашуви бўлиб ўтди.
Глобал ва минтақавий тараққиётнинг долзарб масалалари, шу жумладан БМТ Бош Ассамблеясининг бўлажак 80-юбилей сессиясини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Шу маънода, Ўзбекистон етакчиси Бош котибнинг халқаро тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, БМТ ва унинг асосий институтларини замонавий воқеликка мослаштириш мақсадида ислоҳ қилиш борасидаги ташаббусларини қатъий қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш, Антониу Гутерришнинг ўтган йил июль ойидаги мамлакатимизга ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Бугунги кунда 160 та қўшма дастур ва лойиҳа муваффақиятли амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Сўнгги бир неча йилда Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 13 та резолюцияси қабул қилинди.
Жорий йилда Ташкилотнинг асосий тузилмалари ва институтлари, жумладан, БМТ-Хабитат ва ЮНИСЕФ раҳбарлари Ўзбекистонга ташриф буюрди, Тошкентда «БМТ-Аёллар» тузилмасининг ваколатхонаси очилди.
Давлат хизмати масалалари бўйича форум биргаликда ўтказилди. Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессиясига қизғин тайёргарлик кўрилмоқда.
Мамлакатимиз Глобал барқарор ривожланиш мақсадлари индекси бўйича энг илғор бешта давлат қаторига кирди. БРМга эришиш нуқтаи назаридан БМТ билан ҳамкорлик бўйича янги беш йиллик дастур имзоланиши кутилмоқда.
Марказий Осиёда интеграцияни чуқурлаштириш, Афғонистонни минтақавий ҳамкорлик жараёнларига жалб этиш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида томонлар амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш, қўшма дастур ва лойиҳаларни кенгайтиришга тайёр эканини таъкидладилар.

Узбекистан и ООН будут наращивать взаимовыгодное сотрудничество
На полях Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Были рассмотрены актуальные вопросы глобального и регионального развития, в том числе проведения предстоящей 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В данном контексте лидер Узбекистана выразил решительную поддержку инициативам Генерального секретаря по обеспечению международного мира и стабильности, реформированию ООН и ее основных институтов для их адаптации к современным реалиям.
Особое внимание уделено дальнейшему расширению многогранного сотрудничества между Узбекистаном и ООН, практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита Антониу Гутерриша в нашу страну в июле прошлого года.
С удовлетворением отмечено, что в настоящее время успешно реализуются 160 совместных программ и проектов.
За последние несколько лет по инициативе Узбекистана принято 13 резолюций Генеральной Ассамблеи ООН.
В этом году Узбекистан посетили руководители ключевых структур и институтов Организации, включая ООН-Хабитат и ЮНИСЕФ, в Ташкенте открылось представительство структуры «ООН-Женщины».
Совместно проведен Форум по вопросам государственной службы. Идёт активная подготовка к 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в городе Самарканде.
Наша страна вошла в пятерку наиболее прогрессивных стран по Глобальному индексу Целей устойчивого развития. Ожидается подписание новой пятилетней программы сотрудничества с ООН в контексте достижения ЦУР.
Были обсуждены вопросы углубления интеграции в Центральной Азии, вовлечения Афганистана в региональные процессы сотрудничества.
По итогам встречи подтверждена обоюдная готовность к дальнейшему наращиванию практического взаимодействия, расширению совместных программ и проектов.