Мамлакатимиздаги ислоҳотлар “нафаси” ҳар бир маҳаллада сезилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев 10 июль куни Тошкент шаҳридаги бунёдкорлик ишлари, аҳолининг турмуш шароити, саноат корхоналари фаолияти билан танишди.
Бу сафарги йўналиш Шайхонтоҳур ва Чилонзор туманларини қамраб олди. Уларни Бунёдкор кўчаси боғлаб туради. Ушбу марказий кўчада санъат ва маданият масканлари, турли идоралар, кўп қаватли уйлар, супермаркет ва ресторанлар жойлашган. Бу салоҳиятдан фойдаланиб, унинг 1,5 километр қисми хизмат кўрсатиш ва гастротуризм кўчасига айлантирилди.
Давлатимиз раҳбари жамоатчилик вакиллари билан бирга бу ердаги шароитларни кўздан кечирди. Йўл бўйи обод қилинган. Ажойиб ландшафт дизайни, фавворалар, турфа чироқлар ҳудудга янада кўрк бағишлаган. Одамлар сайр қилиши, овқатланиши, мазмунли дам олиши учун барча қулайликлар яратилган.
Шу мақсадда бу ердаги 90 та тадбиркорлик субъекти тун-у кун ишлаш тартибига ўтказилди. Шундан 45 та корхона янги ташкил этилди. 500 киши иш билан таъминланди.
Кўчага ёндош ҳудуддаги Камолон, Янги Камолон ва Камолон дарвоза маҳаллаларида 18 мингга яқин аҳоли яшайди. Бу ўзгаришлар, аввало, шу инсонлар турмушида сезилади. Қолаверса, ҳозир бу жойга йилига 255 минг меҳмон ташриф буюрмоқда. Энди уларнинг сонини йилига 1 миллионга етказиш учун шароит бор.
Сўнгги йилларда юртимизда туризм соҳасида 2 мингдан ортиқ янги тадбиркор иш бошлади. Ўтган йили хорижий сайёҳлар ташрифи илк бор 10 миллиондан ошди. Ҳудудларда саёҳат ва сервис инфратузилмаси яхши ривожланаяпти. Туризм қишлоқлари, меҳмон уйлари, гастрономик кўчалар қўллаб-қувватланаяпти.
Пойтахтимизнинг Миробод, Олмазор, Чилонзор, Яккасарой, Янгиҳаёт туманларида шундай гавжум кўчалар ташкил этилган. Бунёдкор кўчаси мазкур туризм ҳалқасининг бир қисми бўлади. Умуман, Тошкент шаҳрида 26 та кўчани тун-у кун ишлайдиган гавжум кўчага айлантириш, 24 соат ишлайдиган савдо нуқталарини мингтага кўпайтириш режалаштирилган.
Шу ерда замонавий бекатлар ҳамда автотураргоҳлар тақдимоти бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари Шайхонтоҳур туманидаги Янги Камолон маҳалласида бўлди.
Мамлакатимиздаги ислоҳотлар “нафаси” ҳар бир ҳудудга кириб боряпти. Аҳоли бандлиги ва турмуш маданиятига қаратилаётган эътибор ушбу маҳаллада ҳам намоён. Кўп қаватли уйлар, дўконлар, фуқаролар йиғини биноси замонавий қиёфага эга. Ички йўллар текисланиб, атрофи кўкаламзорлаштирилган. Сўлим сайилгоҳ ва пиёдалар йўлаги, нуронийлар оромгоҳи, спорт ва болалар майдончалари барпо этилган.
Янги Камолон маҳалласида 4 минг 600 нафардан зиёд аҳоли яшайди. 60 дан ортиқ савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларида маҳалла ёшлари иш билан банд. Бу йил ҳунармандлар маскани, дала маҳсулотлари ва қандолатчилик дўконлари, новвойхона ташкил этилди, хусусий тиббиёт пункти очилди. Натижада маҳалла ишсизликдан холи ҳудудга айланди.
Шу ерда Шайхонтоҳур тумани “Ислоҳотлар штаби” фаолияти тўғрисида ахборот берилди.
– Шайхонтоҳурда ҳунармандчилик азалдан мавжуд бўлган. Бугун ҳам туманда одамларни иш билан, даромад билан таъминлашда бу катта манба. Шунинг учун Шайхонтоҳур мисолида хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича янги чора-тадбирлар режасини қабул қиламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Аҳоли хавфсизлигини таъминлаш, жиноятларнинг олдини олиш мақсадида маҳалла инспектори хонасида ситуацион марказ ташкил этилган. Унга кўп қаватли уйларнинг йўлакларидаги кузатув камералари ва ички ишлар тизимининг хавфсизлик дастурлари боғланган. Бу йил маҳаллада биронта ҳам жиноят содир бўлмаган.
“Янги Камолон” бошқарув сервис компанияси маҳалладаги 21 та кўп қаватли уйга хизмат кўрсатади. Усталар ва махсус техникалар доим шай ҳолатда. Ҳисоб-китобларда биллинг тизими йўлга қўйилган. Бу йил марказий иссиқлик қувурлари изоляция қилинди, электр тармоқлари ва уйларнинг йўлаклари таъмирланди. Айрим уйларга янги лифтлар ўрнатилди.
Давлатимиз раҳбари келгусида бошқарув сервис компанияси биноларини кўп қаватли қилиб қуриб, ёшлар учун касб-ҳунар ўқувлари, маиший хизмат шохобчаларини жойлаштириш бўйича кўрсатма берди. Бу ердагидек кичик кутубхоналарни бошқа маҳаллаларда ҳам ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.
Маҳалла айвонида аҳоли билан самимий суҳбат бўлди.
– Сўнгги йилларда кўп корхоналар очилди, иқтисодиёт ўсяпти. Шу билан бирга, ёшларимиз ҳам етишиб келяпти. Уларнинг таълим-тарбияси, соғлиғи, иш ўринларини ҳозирдан ўйлашимиз керак. Шунинг учун бу йил Тошкент шаҳрига 8 миллиард доллар инвестиция олиб келяпмиз. Бунинг ҳисобидан Шайхонтоҳурда ҳам янги-янги иш жойлари, таълим масканлари, инфратузилма иншоотлари яратилади, – деди Президент.
Нуроний отахон ва онахонлар юртимиздаги ўзгаришлардан хурсандлигини таъкидлаб, халқимизга тинчлик-фаровонлик тилаб дуолар қилди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев тумандаги “Инсон” ижтимоий хизматлар марказига борди.
Мамлакатимизда ижтимоий давлат, ижтимоий адолат тамойиллари устувор. Ушбу қадриятлар асосида барча ҳудудларда “Инсон” марказлари очилиб, меҳр ва кўмак тизими аҳолига яқинлаштирилмоқда.
Марказда 12 тоифадаги муҳтож инсонларга 100 дан ортиқ ижтимоий хизматлар кўрсатилади. Бунинг учун муассасада замонавий шароитлар яратилган. Мурожаатларни қабул қилиш, эҳтиёжни баҳолаш, хизматни белгилаш ва хизмат кўрсатиш жараёнлари инсонларга қулай тарзда йўлга қўйилган.
Энг муҳими, эндиликда вазифа бир марта ёрдам билан тугамайди. Ижтимоий хизматдан фойдаланувчининг кейинги ҳолати, ўзини ўнглаши ҳам мониторинг қилиб борилади. Мазкур барча жараёнлар рақамлаштирилган ва дахлдор ташкилотлар билан боғланган.
Шайхонтоҳурдаги марказда 25 нафар мутахассис ҳамда маҳаллаларда 51 нафар ижтимоий ходим фаолият кўрсатмоқда. Ногиронлиги бўлган болалар ва шахслар, ёлғиз кексалар билан манзилли тарзда иш юритилмоқда.
– Бу ер ҳар бир инсоннинг дарди билан яшайдиган, уларни рози қиладиган даргоҳ. Бу тизим орқали жамиятимизда ижтимоий адолат, инсон қадри қарор топади, – деди Президентимиз.
Шу ерда давлат-хусусий шериклик асосида “Имкониятлар олами” муассасаси ташкил этилган. Давлатимиз раҳбари ундаги шароитларни ҳам кўздан кечирди.
Муассасада 3 ёшгача гўдаклар учун эрта аралашув, ногиронлиги бўлган болалар учун ижтимоий мослашув ва реабилитация, шунингдек, кундузги парвариш ва қараб туриш хизматлари ташкил этилган. Ҳозирда бу 80 га яқин инсоннинг оғирини енгил қилмоқда. Уларга 12 нафар малакали ходим меҳр-эътибор кўрсатмоқда.
Сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Чилонзор туманидаги саноат ҳудудида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
Мазкур ҳудуд Бешқўрғон ва Тирсакобод маҳаллалари ҳудудида жойлашган бўлиб, 320 гектар майдонни эгаллаган. Кичик саноат зонаси мақомидаги ушбу мажмуа Президентнинг 2023 йил 3 июлдаги қарори асосида ташкил этилган. Унга мувофиқ, транспорт, муҳандислик-коммуникация ва йўл инфратузилмасининг яхшилангани саноат ва тадбиркорлик ривожига замин яратди.
Бу ерда халқаро стандартларга мувофиқ энергия тежамкор, экологик хавфсиз ишлаб чиқариш қувватлари барпо этилди. Ҳозирги кунда бундай корхоналар сони 531 тага етди. Уларда яратилган иш ўринлари сони эса 20 мингтага яқинлашди. Йиллик ишлаб чиқариш салоҳияти ҳам кам эмас – 6 триллион 800 миллион сўм. Жорий йилда ҳудуддаги 50 та корхонада 180 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинади. Илгари Чилонзорда ҳеч қачон бундай кўрсаткичлар бўлмаган.
Давлатимиз раҳбари ушбу ҳудуддаги “Tarleplast” корхонасида бўлиб, ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди.
Ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 25 миллион доллар. Корхонага Европанинг етакчи компанияларидан 12 турдаги замонавий ускуналар келтириб ўрнатилган. Натижада бу ерда йилига 90 минг тонна темир қувур ва пўлат профиллар ишлаб чиқариш имкони яратилди. Бу маҳсулотларни пулга чаққанда 900 миллиард сўм дегани. Корхонада 120 га яқин киши доимий иш билан таъминланди.
Аҳамиятлиси, юқори босимга ва ташқи таъсирларга чидамли қувурлар тури, ҳажми ва нархи бўйича рақобатбардош. Бунинг тасдиғини ўтган йили 4 миллион долларлик маҳсулот Россия, Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистон каби мамлакатларга экспорт қилинганида ҳам кўриш мумкин. Энди сотув географиясини янада кенгайтириш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари мазкур индустриал ҳудудда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар кўргазмасини кўздан кечирди. Яқин истиқболдаги саноат лойиҳалари тақдимот қилинди.
Жумладан, кўп қаватли ишлаб чиқариш биноси ва мономарказ ташкил этилиши кўзда тутилган. Бунинг натижасида ҳудудда яна 100 та янги лойиҳа амалга оширилади, қўшимча 3 мингта иш ўрни яратилади. Лойиҳалар қурилиш, фармацевтика, электротехника, полиграфия, автомобилсозлик, тикув-трикотаж ва қандолатчилик каби йўналишларни қамраб олган.
Президентимиз тадбиркорлар билан суҳбатлашди. Қўшилган қийматли маҳсулотлар тайёрлаш, иш ўринларини кўпайтириш ҳамда хизматларни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев тумандаги индустриал ҳудудда жойлашган “Eman materials” корхонасида ҳам бўлди.
Бугун дунёдаги иқтисодий тебранишлар шароитида, аввало, ички имкониятлардан фойдаланиш, энг кўп иш ўрни яратадиган соҳаларни ҳимоялаш зарурати туғилмоқда. Мамлакатимизда тўқимачилик, қурилиш материаллари, мебелсозлик ана шундай соҳалар сирасига киради. Уларда бир миллион нафарга яқин аҳоли ишламоқда.
Жумладан, мебелсозликка ихтисослашган 7 минг 500 та корхона фаолият юритмоқда. Ўтган йилнинг ўзида 920 та янги корхона очилган. Соҳада 6 триллион 700 миллиард сўмлик маҳсулот тайёрланиб, 20 миллион долларлик мебель экспорт қилинган.
Хоразм вилоятининг Хонқа тумани тажрибаси асосида бошқа жойларда ҳам мебелчилик марказлари ташкил этилмоқда. Соҳадаги тадбиркорларнинг чет элдан хомашё, фурнитура ва аксессуар олиб келиши, экспорт бозорларига чиқиши давлат томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Чилонзор туманидаги индустриал ҳудудда мебелсозликка ихтисослашган ўнга яқин ширкат бор. “Eman materials” корхонаси ташаббускорнинг 10 миллион доллар маблағи эвазига ташкил топган. Бу ерда йилига 10 минг тонна фурнитура ва мебелсозлик буюмлари ишлаб чиқарилмоқда. Улар кооперация асосида юртимиздаги минглаб корхоналарга етказиб бериляпти. Энди экспортга чиқариш ҳам режалаштирилган.
Корхонада 200 киши иш билан таъминланган. Аҳамиятлиси, шу ернинг ўзида мебелсозлик ўқув маркази ҳам ташкил этилган. Бунинг учун Италия ва Туркия каби давлатлардан мутахассислар жалб қилинган.
Шунингдек, корхона томонидан буюртма асосида мебель ишлаб чиқариш, лойиҳалаштириш, кесиш, ускуналарни таъмирлаш каби қўшимча хизматлар ҳам кўрсатилади.
Мажмуада кўргазма зали ҳам ташкил этилган бўлиб, бу ерда пойтахтдаги номдор – бренд маҳсулотлар бир жойга жамланган. Бу тизим сотувчи, хизмат кўрсатувчи ва олувчига қулайлик яратмоқда.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечириб, мутахассислар билан суҳбатлашди. Мебелсозлик тармоғида маҳаллийлаштириш ва қўшилган қиймат яратиш бўйича ҳали фойдаланилмаган жуда кўп имконият борлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу ерда Чилонзор туманида ташкил этилган “Ислоҳотлар штаби” фаолияти ҳақида ахборот берилди. Аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартиришга қаратилган янги таклифлар ва кутилаётган натижалар кўриб чиқилди.
Қайд этилишича, туманда жорий йил бошида камбағаллик даражаси 7 фоиздан юқорироқ бўлган бўлса, биринчи ярим йиллик якунлари бўйича бу рақам 2,2 фоизга тушган. Манзилли режага кўра, туманни йил якунига қадар камбағаллик ва ишсизликдан холи ҳудудга айлантириш мақсад қилинган. Бунинг учун оилалар имкониятини юзага чиқариш, микролойиҳаларни амалга ошириш, янги тадбиркорлик субъектларини ташкил қилиш, норасмий иш ўринларини қонунийлаштириш чоралари кўрилади.
Президент аҳоли бандлигига қаратилган ташаббусларни ҳамиша қўллаб-қувватлашини билдирди. Инвестицияларни жалб этиб, имкониятларни лойиҳага айлантириш, кичик корхоналар фаолиятини кенгайтириш зарурлигини таъкидлади. Иқтисодиёт ва инвестиция соҳалари масъулларига тадбиркорлар билан доимий учрашиб, муаммоларини ҳал этиш, таклифларини юзага чиқариш бўйича топшириқлар берилди.

Дыхание реформ чувствуется в каждой махалле
Президент Шавкат Мирзиёев 10 июля ознакомился с ходом созидательной работы, условиями жизни населения и деятельностью промышленных предприятий в Ташкенте.
На этот раз маршрут охватил Шайхантаурский и Чиланзарский районы, соединенные проспектом Бунёдкор. На этой одной из главных улиц столицы расположены крупные культурные и художественные учреждения, различные административные здания, дома, супермаркеты и рестораны. Недавно 1,5-километровый участок проспекта был преобразован в зону обслуживания и гастрономического туризма.
90 объектов предпринимательства перешли на круглосуточный режим работы, в том числе 45 новых предприятий. В результате создано 500 рабочих мест.
В прилегающих к улице махаллях «Камолон», «Янги Камолон» и «Камолон Дарвоза» проживают около 18 тысяч человек. Изменения в первую очередь повлияют на улучшение условий жизни именно для них. Кроме того, в настоящее время это место ежегодно посещают 255 тысяч туристов. Теперь созданы условия для увеличения этого показателя до 1 миллиона человек в год.
За последние годы в сфере туризма в стране начали свою деятельность более 2 тысяч новых предпринимателей. В прошлом году количество иностранных туристов впервые превысило 10 миллионов человек. Туристическая и сервисная инфраструктуры в регионах динамично развиваются, активно поддерживаются туристические деревни, гостевые дома и гастрономические улицы.
Глава государства побывал в махалле «Янги Камолон» Шайхантаурского района города Ташкента.
Реформы, проводимые в нашей стране, проникают в каждую махаллю. В «Янги Камолон» также заметно внимание, уделяемое занятости населения и повышению качества жизни. Многоэтажные дома, магазины и здание схода граждан приобрели современный облик. Внутренние дороги выровнены, территория озеленена. Созданы прогулочная аллея, зона досуга для представителей старшего поколения, спортивные и детские площадки.
В махалле «Янги Камолон» проживает более 4,6 тысячи человек. Местные молодые люди работают более чем в 60 торговых и сервисных точках. В этом году здесь были открыты ремесленные мастерские, магазины по продаже сельхозпродукции и кондитерских изделий, пекарня, а также частный медицинский пункт. В результате махалля стала территорией без безработицы.
Здесь была представлена информация о деятельности штаба реформ Шайхантаурского района.
– Ремесленничество в Шайхантауре существует испокон веков. И сегодня это мощный источник занятости и доходов для людей. Поэтому на примере Шайхантаура мы примем новую программу по развитию сферы услуг, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Для обеспечения общественной безопасности и профилактики правонарушений при кабинете махаллинского инспектора был создан ситуационный центр. Сюда подключены камеры видеонаблюдения, установленные в подъездах многоэтажных домов, интегрированы системы безопасности органов внутренних дел. В текущем году в махалле не зарегистрировано ни одного преступления.
Сервисная компания «Янги Камолон» обслуживает 21 многоквартирный дом в махалле. Специалисты и необходимая техника находятся в постоянной готовности. Введена система биллинга. В этом году проведена изоляция центральных теплотрасс, отремонтированы электросети и подъезды жилых домов. В некоторых домах установлены новые лифты.
Глава государства подчеркнул, что в будущем следует строить здания сервисных компаний многоэтажными, размещать в них курсы по профессиональному обучению для молодежи и пункты бытового обслуживания. В махалле организована малая библиотека. Отмечена важность создания библиотек и в других махаллях.
На террасе махалли состоялась теплая беседа с жителями.
– В последние годы в стране открыто множество новых предприятий, экономика растет. Вместе с тем подрастает молодое поколение. Мы уже сейчас должны думать о его образовании, здоровье и рабочих местах. Поэтому в этом году мы привлекаем в Ташкент 8 миллиардов долларов инвестиций. За счет этих средств в Шайхантауре появятся новые рабочие места, образовательные учреждения и инфраструктурные объекты, – сказал Президент.
Представители старшего поколения, живущие в махалле, с удовлетворением отметили происходящие в стране перемены и произнесли дуа, пожелав нашему народу мира и благополучия.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев посетил Центр социальных услуг «Инсон» в Шайхантаурском районе.
В нашей стране приоритетными являются принципы социального государства и социальной справедливости. На основе этих ценностей повсеместно открываются центры «Инсон», приближая социальное обслуживание к населению.
В центре предоставляется более 100 видов социальных услуг 12 категориям нуждающихся. Для этого здесь созданы современные условия. Все процессы: прием обращений, оценка потребностей, назначение и предоставление услуг  организованы в удобной и доступной форме.
Что особенно важно – помощь не ограничивается разовой поддержкой. За последующим состоянием получателя услуг ведется мониторинг, осуществляется сопровождение до полного восстановления. Все процессы цифровизированы и интегрированы с другими соответствующими учреждениями.
В Шайхантаурском центре работают 25 специалистов, а также 51 социальный работник, закрепленный за махаллями. Ведется адресная работа с детьми и взрослыми с инвалидностью, а также с одинокими престарелыми.
– Это место, где живут заботами каждого человека, где стремятся, чтобы люди были довольны. Через такую систему в нашем обществе утверждаются социальная справедливость и человеческое достоинство, – отметил Президент.
Здесь же на основе государственно-частного партнерства создано учреждение «Имкониятлар олами», с условиями которого ознакомился глава государства.
В учреждении организованы услуги раннего вмешательства для детей до 3 лет, по социальной адаптации и реабилитации детей с инвалидностью, а также по дневному уходу и присмотру. Сегодня здесь получают поддержку около 80 человек. Заботу и внимание им оказывают 12 квалифицированных сотрудников.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с реализуемыми проектами в промышленной зоне Чиланзарского района столицы.
Малая промышленная зона, расположенная на территории махаллей «Бешқуркон» и «Тирсакобод» на площади в 320 гектаров, создана на основании постановления Президента от 3 июля 2023 года. В соответствии с документом были улучшены транспортная, инженерно-коммуникационная и дорожная инфраструктура, что создало условия для развития промышленности и предпринимательства.
Здесь размещены энергоэффективные и экологически безопасные производственные мощности. На сегодняшний день количество таких предприятий достигло 531. Число созданных рабочих мест приближается к 20 тысячам. Годовой производственный потенциал – 6,8 триллиона сумов. В текущем году 50 предприятий планируют экспортировать продукцию на 180 миллионов долларов. Ранее Чиланзар никогда не достигал таких показателей.
Глава государства посетил предприятие Tarleplast и ознакомился с производственным процессом.
Стоимость проекта составляет 25 миллионов долларов. На предприятии установлено 12 видов современного оборудования от ведущих европейских компаний. Это позволило наладить выпуск 90 тысяч тонн стальных труб и металлических профилей в год. Объем продукции в денежном выражении составляет 900 миллиардов сумов. На предприятии создано около 120 постоянных рабочих мест.
Особенность продукции в том, что трубы выдерживают высокое давление и внешние воздействия, отличаются конкурентоспособностью по ассортименту и цене. Это подтверждает экспорт продукции на 4 миллиона долларов в Россию, Казахстан, Таджикистан и Кыргызстан в прошлом году. Планируется дальнейшее расширение географии поставок.
Президент также осмотрел выставку продукции, производимой в данной индустриальной зоне, и ознакомился с презентацией перспективных промышленных проектов.
В частности, планируется строительство многоэтажного производственного корпуса и создание моноцентра. В результате в промзоне будет реализовано еще 100 новых проектов и создано дополнительно 3 тысячи рабочих мест. Проекты охватывают такие направления, как строительство, фармацевтика, электротехника, полиграфия, автомобилестроение, швейно-трикотажное и кондитерское производство.
Глава государства пообщался с предпринимателями и дал рекомендации по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью, созданию новых рабочих мест и развитию сферы услуг.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие Eman materials в индустриальной зоне Чиланзарского района.
В условиях глобальной экономической нестабильности особенно важно эффективно использовать внутренние ресурсы и поддерживать отрасли, создающие наибольшее количество рабочих мест. В Узбекистане к таким отраслям относятся текстильная промышленность, производство строительных материалов и мебельная индустрия, где сегодня занято около миллиона человек.
В частности, в мебельном секторе страны функционируют 7,5 тысячи предприятий. Только за прошлый год открылись 920 новых. Было произведено мебели на 6,7 триллиона сумов, экспортировано продукции на 20 миллионов долларов.
На основе опыта Ханкинского района Хорезмской области в других регионах также создаются мебельные кластеры. Государство поддерживает предпринимателей этой сферы в вопросах импорта сырья, фурнитуры и комплектующих, а также выхода на экспортные рынки.
В индустриальной зоне Чиланзара работает около десяти мебельных компаний. Предприятие Eman materials создано на средства инициатора проекта в размере 10 миллионов долларов. Здесь налажено производство 10 тысяч тонн фурнитуры и мебельных компонентов в год, которые поставляются на тысячи малых и средних предприятий страны на условиях кооперации. В ближайшее время планируется выход на экспорт.
На предприятии трудятся 200 человек. Важно отметить, что при нем открыт учебный центр по подготовке специалистов-мебельщиков с участием экспертов из Италии и Турции.
Кроме того, предприятие оказывает дополнительные услуги по производству мебели на заказ, проектированию, раскрою, ремонту оборудования и другим направлениям.
На территории комплекса также открыт шоурум, где представлены брендовые изделия столичных производителей. Эта система обеспечивает удобство как для продавцов и сервисных компаний, так и для покупателей.
Глава государства ознакомился с производственным процессом и побеседовал со специалистами. Он подчеркнул, что в мебельной отрасли еще остается большой нереализованный потенциал по локализации и созданию продукции с высокой добавленной стоимостью.
Здесь же была представлена информация о деятельности штаба реформ, созданного в Чиланзарском районе. Рассмотрены новые предложения, направленные на обеспечение занятости и сокращение бедности, а также ожидаемые результаты.
Отмечено, если в начале года уровень бедности в районе превышал 7 процентов, то по итогам первого полугодия он снизился до 2,2 процента. В рамках адресного плана поставлена цель полностью устранить бедность и безработицу в районе до конца года. Для этого реализуются меры по выявлению потенциала семей, поддержке микропроектов, созданию новых субъектов предпринимательства и легализации неформальных рабочих мест.
Президент подчеркнул свою постоянную поддержку инициатив, направленных на занятость населения. Он отметил необходимость активного привлечения инвестиций, превращения возможностей в конкретные проекты и расширения деятельности малых предприятий. Ответственным за экономику и инвестиции поручено регулярно встречаться с предпринимателями, решать их проблемы и помогать в реализации предложений.