Давлатимиз раҳбарига тасвирий ва амалий санъат соҳасини янада ривожлантиришга оид қарор лойиҳаси ҳақида ахборот берилди.
Бу соҳалар халқимиз маданиятининг, ёшлар тарбиясининг ажралмас қисми. Лекин илгари, ўнлаб йиллар давомида рассомлар эътибордан четда қолганди. Шу боис Президентимиз Республика Маънавият ва маърифат кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида  бу масалага тўхталиб, мутасаддиларга кўрсатма берган эди.
Лойиҳага кўра, 2026-2027 йилларда инвестиция дастури доирасида Бадиий академиянинг Марказий кўргазмалар зали ва фонди биносини реконструкция қилиш, Тошкент фотосуратлар уйида Мультимедиа маркази ташкил этиш режалаштирилган.
Энг муҳими, санъатсевар ёшлар учун имкониятлар кенгайтирилади. Жумладан, Бадиий фонд ҳудудида замонавий галерея ҳамда 40 та ижодий устахонадан иборат Ёш рассомлар маркази барпо этилади, Шарқ миниатюра санъати музейида ўқув-ишлаб чиқариш устахонаси ташкил қилинади. Беньков номидаги рассомлик мактаби таъмирланиб, 400 ўринли қўшимча ўқув биноси, 200 ўринли ётоқхона қурилади.
“Устоз-шогирд” тамойили асосида ёш қаламкашларни тарбиялаб келаётган тажрибали рассомлар қўшимча рағбатлантириб борилади. Ҳар йили танлов асосида энг истеъдодли ижодкорлар хорижий мамлакатларга тажриба алмашишга юборилади.
Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтида таълим сифатини ошириш чоралари кўрилади. Бу ерда илғор хорижий ўқув режа ва дастурлар босқичма-босқич жорий этилади. Профессор-ўқитувчиларнинг муносиб бадиий асарлари илмий монографияга тенглаштирилади. Шунингдек, бу институтни битирган мутахассисларга мактабларда тасвирий санъат фанидан дарс ўтишга рухсат берилади.
“Янги Ўзбекистон манзаралари”, “Тарихий алломалар” ва “Замон қаҳрамонлари” туркумидан ижодий асарларни давлат буюртмаси асосида яратиш тизими йўлга қўйилади.
Президентимиз ҳудудларда ҳам рассомлар учун шароитларни яхшилаш, ёшларни тасвирий ва амалий санъатга жалб этиш зарурлигини таъкидлади.

Будут расширены возможности для молодежи, занимающейся искусством
Главе государства представлен проект постановления, направленного на дальнейшее развитие изобразительного и прикладного искусства.
Эти сферы являются неотъемлемой частью нашей национальной культуры и воспитания молодежи. Однако на протяжении десятилетий художникам не уделялось должного внимания. Поэтому Президент, отдельно остановившись на этом вопросе в ходе расширенного заседания Республиканского совета по духовности и просвещению, дал указание ответственным лицам.
В разработанном проекте особое внимание будет уделено расширению возможностей для молодых любителей искусства. В частности, на территории Художественного фонда будет построен Центр молодых художников, включающий современную галерею и 40 творческих мастерских. В Музее восточной миниатюры создадут учебно-производственную мастерскую. Здание школы живописи имени Бенькова будет отремонтировано, будут построены новый учебный корпус на 400 мест и общежитие на 200 мест.
Опытные художники, работающие с молодежью по принципу «мастер – ученик», будут дополнительно поощряться. Каждый год на конкурсной основе самые талантливые молодые художники будут направляться за рубеж для обмена опытом.
В Национальном институте живописи и дизайна имени Камолиддина Бехзода будут приняты меры по повышению качества образования. Здесь поэтапно будут внедряться передовые зарубежные учебные программы и курсы. Работы высокого художественного уровня профессорско-преподавательского состава будут приравнены к научным монографиям. Кроме того, выпускникам института будет предоставлено право преподавать изобразительное искусство в школах.
Будет также внедрена система государственной поддержки на создание творческих произведений по сериям «Пейзажи Нового Узбекистана», «Выдающиеся мыслители» и «Герои нашего времени».
Глава государства подчеркнул важность улучшения условий для художников и вовлечения молодежи в изобразительное и прикладное искусство в регионах.