Остона шаҳри – глобал масалалар муҳокамаси қизғин давом этаётган муҳим мулоқот майдонига айланди
“AIF – 2025”да 600 га яқин хорижий меҳмонлар, жумладан, етакчи сиёсатчилар, халқаро ташкилотлар, корпорациялар, сармоядорлар ва илмий жамоатчилик вакиллари иштирок этмоқда.
Форум дастури замонамизнинг асосий муаммоларини қамраб олган. Тадбир доирасида ялпи мажлис ва 25 та муҳокама ва мунозаларларга асосланган мулоқот майдончалари ташкил этилди.
Тадбирнинг куни кеча бўлиб ўтган очилиш маросимида Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев, Руанда, Шимолий Македония Президентлари, бошқа давлатлар бош вазирлари, ўринбосарлари, халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
70 дан ортиқ давлатдан келган етакчи ахборот агентликлари, телеканаллар ва бошқа оммавий ахборот воситалари ходимлари форум ишини бевосита ёритиб бормоқда.
Бугун ҳам форум ўз ишини давом эттирмоқда. Қозоғистон Республикасига расмий ташриф билан келган Италия Вазирлар Кенгаши раиси Жоржа Мелони Қосим-Жомарт Тоқаев билан бирга форумнинг махсус сессиясида иштирок этди.
Италия Бош вазири ҳозирги геосиёсий вазият ва минтақавий ҳамкорлик тўғрисида нутқ сўзлади.
Бугун Остонага Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташрифи кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаевнинг таклифига биноан 30 май куни Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган «Марказий Осиё – Италия» форматидаги олий даражадаги саммитда иштирок этади.
Умуман, бугун Остона шаҳри ташқи сиёсат ва халқаро хавфсизлик, энергия ва иқлим ўзгариши ҳамда иқтисодиёт ва молия каби глобал масалалар муҳокамаси қизғин давом этаётган муҳим мулоқот майдонига айланган.

В Астане активно обсуждаются ключевые направления глобальной повестки
Мероприятие собрало около 600 зарубежных гостей, в том числе известных политиков, руководителей международных организаций, корпораций, представителей бизнеса и научного сообщества, инвесторов.
Программа форума охватывает ключевые вызовы современности и включает пленарную сессию, а также 25 дискуссионных площадок.
В церемонии открытия мероприятия, которая состоялась вчера, приняли участие Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Республики Руанда Поль Кагаме, Президент Северной Македонии Гордана Силяновска-Давкова, а также премьер-министры других стран и главы международных организаций.
Работу форума освещают ведущие информационные агентства, телеканалы и СМИ из более чем 70 стран.
Сегодня председатель Совета министров Италии Джорджа Мелони, прибывшая в Республику Казахстан с официальным визитом, и Касым-Жомарт Токаев приняли участие в специальной сессии форума.
В своем выступлении Премьер-министр Италии акцентировала внимание на текущей геополитической ситуации и региональном сотрудничестве.
Сегодня ожидается визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Астану. Глава нашего государства по приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева примет участие в саммите на высшем уровне в формате «Центральная Азия – Италия».
В целом можно сказать, что Астана стала важной площадкой для обсуждения ключевых направлений глобальной повестки – внешней политики и международной безопасности, энергетики и климатических изменений, экономики и финансов.