Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари амалий ҳамкорликнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлат раҳбарлари яқинлашиб келаётган баҳор айёми – Наврўз муносабати билан бир-бирларини самимий қутлаб, биродар Ўзбекистон ва Қозоғистон халқларига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Ўзбекистон-Қозоғистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Савдони кўпайтириш, саноат кооперацияси, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда, шу жумладан ҳудудлар даражасида амалий ҳамкорлик бўйича лойиҳаларни илгари суриш мақсадида ўзаро мувофиқлашган чоралар кўриш муҳимлиги қайд этилди.
Шу кунларда Қозоғистон шаҳарларида ўтаётган қўшма маданий-гуманитар тадбирларга юксак баҳо берилди.
Етакчилар бўлажак олий ва юқори даражадаги икки ва кўп томонлама тадбирлар режасини, шу жумладан «Марказий Осиё плюс» форматидаги саммитларга тайёргарликни кўриб чиқдилар.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Главы двух государств искренне поздравили друг друга со священным месяцем Рамазан и наступающим весенним праздником Навруз, пожелали братским народам Узбекистана и Казахстана мира, благополучия и процветания.
Были обстоятельно обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Отмечена важность принятия скоординированных мер в целях наращивания торговли, продвижения проектов в области промышленной кооперации, транспорта, энергетики, сельского хозяйства и других сферах практического взаимодействия, в том числе на уровне регионов.
Дана высокая оценка проходящим в эти дни в городах Казахстана совместным культурно-гуманитарным мероприятиям.
Лидеры также рассмотрели график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий на высшем и высоком уровнях, включая подготовку саммитов в формате «Центральная Азия плюс».