Ўзбекистон Президенти ва Кувайт Давлати Валиаҳди кенг қамровли шерикликни ривожлантириш режаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 февраль куни Ал-Кувайт шаҳрига ташриф доирасида ушбу мамлакат Валиаҳди Шайх Сабоҳ ас-Сабоҳ билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан Кувайт ўртасидаги дўстлик ва кенг қамровли шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Валиаҳдга самимий қабул ва алоҳида эътибор учун миннатдорлик билдирди.
Куни кеча бўлиб ўтган олий даражадаги тарихий музокаралар, ҳукумат аъзолари ва етакчи компаниялар билан сермаҳсул учрашувлар кўп қиррали Ўзбекистон-Кувайт муносабатларини кенгайтириш учун мустаҳкам асос бўлиши таъкидланди.
Олий ва юқори даражада яқин мулоқот ва алмашинувларни давом эттиришга келишиб олинди. Инвестицияларни жалб қилиш учун платформани тез фурсатда ишга тушириш, агросаноат мажмуи, транспорт ва логистика, соғлиқни сақлаш, таълим, фармацевтика, инфратузилма ва бошқа йўналишларда кооперация лойиҳаларини амалга оширишга келишиб олинди.
«Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши» мулоқоти доирасидаги ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қабул қилинган барча қарор ва келишувлар ижроси устидан биргаликда назорат ўрнатиш масаласи келишиб олинди.

Президент Узбекистана и Наследный принц Государства Кувейт обсудили планы развития всеобъемлющего партнерства
18 февраля в рамках второго дня программы пребывания в городе Эль-Кувейте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Наследным принцем этой страны Шейхом Сабахом ас-Сабахом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-кувейтских отношений дружбы и всеобъемлющего партнерства.
В начале беседы лидер Узбекистана выразил Наследному принцу искреннюю признательность за радушный прием и особое внимание.
Подчеркнуто, что прошедшие накануне исторические переговоры на высшем уровне, плодотворные встречи с членами правительства и ведущими компаниями формируют прочную основу для расширения узбекско-кувейтских многоплановых отношений.
Условлено о продолжении тесных контактов и обменов на высшем и высоком уровне. Достигнуты договоренности о скорейшем запуске Платформы для привлечения инвестиций, реализации проектов кооперации в агропромышленном комплексе, сфере транспорта и логистики, здравоохранения, образования, фармацевтики, инфраструктуры и других направлениях.
Отдельное внимание уделено вопросам взаимной поддержки инициатив в рамках диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
Согласован вопрос установления совместного контроля за выполнением всех принятых решений и договоренностей.