Ўзбекистон Президенти Япония делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 февраль куни Япония Бош вазирининг махсус маслаҳатчиси Акихиса Нагасима бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, кўп қиррали ҳамкорлик ва амалий шерикликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Махсус маслаҳатчи Акихиса Нагасима давлатимиз раҳбарига Япония Бош вазири Сигеру Исибанинг саломи ва шахсий мактубини етказди.
Япония Ўзбекистонда қонун устуворлигига асосланган эркин ва очиқ халқаро ҳамкорликни таъминлаш ва мустаҳкамлашда ўзининг ишончли ва узоқ муддатли стратегик шеригини кўраётгани таъкидланди.
Япония ҳукумати иқтисодий ва инновацион ҳамкорлик, энергетика, саноат, инфратузилма ва ижтимоий соҳалардаги кооперация, жадал таълим ва маданий алмашинувлар, туризм ва меҳнат миграцияси дастурлари, шунингдек, самарали минтақавий ҳамкорлик каби кенг кўламли йўналишларда икки томонлама муносабатлар жадал ривожланиб бораётганини юксак баҳолаётгани алоҳида қайд этилди.
2024 йилда мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 35 фоизга ошди. Япониянинг етакчи компания ва банклари билан лойиҳалар портфели 12 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда. Ўзбекистонда 100 га яқин қўшма корхона ва ташкилотлар, жумладан, Ўзбекистон-Япония маркази муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Ўзбекистон етакчиси олий ва юқори даражадаги фаол мулоқотлар ва ўзаро ташрифларни давом эттириш муҳимлигини қайд этди. Савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий-техник соҳалардаги, шу жумладан Япония ҳукуматининг Тараққиётга кўмаклашиш дастури доирасидаги ҳамкорликнинг кун тартиби сермазмун экани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Япония ҳукуматига жорий йил апрель ойида Осака шаҳрида бошланадиган «Экспо» бутунжаҳон кўргазмасини муваффақиятли ўтказишни тилади.
Бўлажак «Марказий Осиё + Япония» форматидаги биринчи саммитга тайёргарлик доирасида минтақавий ҳамкорлик масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 февраля принял делегацию Японии во главе со специальным советником Премьер-министра страны Акихисой Нагасимой.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства, наращивания многопланового сотрудничества и практического взаимодействия между двумя странами.
Специальный советник Акихиса Нагасима передал главе нашего государства искренние приветствия и личное послание Премьер-министра Японии Сигэру Исибы.
Было подчеркнуто, что Япония рассматривает Узбекистан в качестве надежного и долгосрочного стратегического партнера в деле обеспечения и укрепления свободного и открытого международного сотрудничества, основанного на верховенстве права.
Особо отмечено, что Правительство Японии высоко оценивает динамичное развитие двусторонних отношений по широкому спектру направлений, включая экономическое и инновационное сотрудничество, кооперацию в энергетическом секторе, промышленности, инфраструктуре и социальной сфере, интенсивные образовательные и культурные обмены, программы в области туризма и трудовой миграции, а также плодотворное региональное взаимодействие.
В 2024 году товарооборот между странами вырос на 35 процентов. Портфель проектов с ведущими компаниями и банками Японии превышает 12 миллиардов долларов. В Узбекистане успешно действуют порядка 100 совместных предприятий и организаций, включая Узбекско-японский центр.
Лидер Узбекистана выступил за продолжение активных контактов и взаимных визитов на высшем и высоком уровнях. Выражено удовлетворение насыщенной повесткой сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и финансово-технической сферах, в том числе в рамках японской правительственной Программы содействия развитию.
Президент Узбекистана также пожелал Правительству Японии успешного проведения Всемирной выставки «Экспо», которая начнет свою работу в апреле этого года в городе Осака.
Состоялся обмен мнениями по вопросам регионального взаимодействия в контексте подготовки к предстоящему первому саммиту в формате «Центральная Азия плюс Япония».