Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон музокараларни икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар.
Унда мамлакатларимиз ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, энергетика, инвестиция,қишлоқ ва сув хўжалиги, туризм ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Мамлакатларимиз ўртасида қабул қилинган аниқ чора-тадбирлар туфайли товар айланмаси жадал суръатлар билан ўсиб бормоқда. Жорий йилнинг биринчи ярмида ўзаро савдо ҳажми 35,1 фоиз ортди. 2018 йилда қиймати 300 миллион доллардан ортиқ савдо шартнома ва келишувлари имзоланиб, уларни ҳаётга татбиқ этиш чоралари кўрилмоқда.
Президентимиз ўзаро савдо айланмаси мамлакатларимиз салоҳиятига мос эмаслиги, товар айирбошлаш ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш учун фойдаланилмаган улкан захиралар мавжудлигини таъкидлади.
Автомобиль, темир йўл ва авиақатновлар йўлга қўйилгани савдо-иқтисодий ҳамкорлик кўламини кенгайтиришга хизмат қилмоқда. Энергетика соҳасидаги самарали ҳамкорлик мустаҳкамланиб бормоқда. Жорий йил апрель ойидан Тожикистонга табиий газ етказиб бериш тикланди. Тожикистондан электр энергияси сотиб олиш ҳажми ортмоқда. Мамлакатларимиз бундан буён ҳам транспорт ва халқаро транзит коридорларини ривожлантириш соҳасида янада самарали ҳамкорлик қилиш учун амалий саъй-ҳаракатларни бажаришга тайёрлиги таъкидланди.
2018 йил икки томонлама муносабатлар тарихида ғоят муваффақиятли бўлди. Йил бошидан буён турли даражаларда элликдан ортиқ учрашувлар бўлиб ўтди. Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг тўртта мажлиси ўтказилди.
Тожикистон раҳбарининг мазкур ташрифи мамлакатларимизнинг савдо-иқтисодий ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги салоҳиятини оширишга кенг имконият яратади. Энг муҳими, халқларимиз фаровонлиги ва бутун Марказий Осиё минтақасида изчил тараққиётни таъминлашда мамлакатларимизнинг дўстона алоқалари муҳим омил бўлади.
Музокарада икки мамлакат бизнес тузилмалари ва чегараолди ҳудудлари ўртасида кооперацияни кенгайтиришга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар кўриш зарурлиги таъкидланди. Қишлоқ хўжалиги техникасини йиғиш, қурилиш материаллари, тайёр тўқимачилик, озиқ-овқат ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни тезлаштиришга келишиб олинди.
Томонлар терроризм, диний экстремизм, наркотрафик, трансмиллий жиноятлар, халқаро хавфсизликка бошқа хатар ва таҳдидларга қарши курашни чуқурлаштириш, йирик гидроэнергетик лойиҳаларни амалга оширишда ўзаро англашув ва конструктив ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёр эканини билдирдилар.

Обсуждены вопросы расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, инвестиционной, сельскохозяйственной и водохозяйственной, туристической и других сферах.
Благодаря принятым целенаправленным мерам динамично растет объем товарооборота. В первой половине текущего года объем взаимной торговли вырос на 35,1 процента. В 2018 году подписаны торговые договоры и соглашения более чем на 300 миллионов долларов.
Президент нашей страны отметил, что нынешний товарооборот не соответствует потенциалу наших стран, имеются широкие неиспользованные возможности для доведения его до 1 миллиарда долларов.
Налаживание автомобильного, железнодорожного и воздушного сообщений способствует расширению масштаба торгово-экономического сотрудничества. Укрепляется партнерство в энергетической сфере. С апреля текущего года возобновлены поставки природного газа в Таджикистан, возрастают объемы закупки электроэнергии у Таджикистана. Отмечалось, что обе стороны готовы и далее прилагать практические усилия для более эффективного взаимодействия в сферах транспорта и развития международных транзитных коридоров.
2018 год стал прорывным в истории двусторонних отношений. С начала текущего года состоялось более 50 встреч на различных уровнях, проведены четыре заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Визит главы Таджикистана создаст новые возможности для расширения использования торгово-экономического и транспортно-коммуникационного потенциала наших стран. Самое важное, дружеские связи послужат важным фактором обеспечения благополучия наших народов и устойчивого развития Центральной Азии.
В ходе переговоров отмечена необходимость принятия совместных мер по расширению кооперации между бизнес-структурами и пограничными регионами двух стран. Достигнуты договоренности об ускорении реализации проектов по сборке сельскохозяйственной техники, производству строительных материалов, продуктов питания, готовой текстильной, электротехнической продукции и других товаров.
Стороны обсудили вопросы противодействия терроризму, религиозному экстремизму, наркотрафику, транснациональной преступности, другим угрозам и вызовам международной безопасности, выразили готовность укреплять взаимопонимание и конструктивное сотрудничество в реализации крупных гидроэнергетических проектов.