Санъат ва маданиятга эътибор маънавияти юксак авлодни тарбиялашнинг муҳим шарти
Президент Шавкат Мирзиёев 16 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон халқ артисти Ботир Зокиров ҳайкалининг очилиш маросимида иштирок этди, маданият ва санъат соҳасидаги янги маскан ва лойиҳалар билан танишди.
Давлатимиз раҳбари миллий эстрада санъати асосчиси, Ўзбекистон халқ артисти Ботир Зокиров ҳайкали очилиши муносабати билан ўтказилган тадбирда санъат мухлисларини қизғин табриклади.
– Бугун юртимизда катта шодиёна – санъат ва маданият байрами. Азим Тошкент шаҳрининг қоқ марказида халқимизнинг ардоқли фарзанди, Ўзбекистон халқ артисти Ботир Зокиров хотирасига бағишлаб муаззам ҳайкал очилмоқда. Мана шу қувончли воқеа муносабати билан сиз, азизларни, раҳматли Ботир Зокировнинг яқинлари, шогирд ва мухлисларини, бутун халқимизни чин қалбимдан самимий муборакбод этаман, – деди Президент.
Ботир Зокиров 1936 йилда санъаткорлар оиласида туғилиб, вояга етган. 29 ёшида Ўзбекистон халқ артисти унвонига сазовор бўлган. 2000 йилда “Буюк хизматлари учун” ва 2021 йилда “Эл-юрт ҳурмати” орденлари билан мукофотланган.
Давлатимиз раҳбари хонанданинг беназир истеъдод ва инсоний фазилатларини эътироф этди.
Ботир Зокиров жуда қисқа – 49 йил умр кўрган. Лекин шу йиллар давомида ўзидан ранг-баранг ва бой ижодий мерос қолдирган. Унинг сеҳрли овози юртимиздаги ҳар бир хонадонга кириб бориб, халқимиз қалбидан, санъатимизнинг олтин фондидан жой олган. Дунёнинг маданият пойтахтларида ўзбек санъатини зўр муваффақият билан намойиш этган.
Хонанда 1955 йилда, айни кучга тўлган пайтида оғир дардга йўлиқади. Бир неча марта жарроҳлик амалиётларини бошидан ўтказади. Шифокорлар унга қўшиқ айтишни тақиқлаб қўяди. Лекин шу аҳволда ҳам ижоддан, куйлашдан тўхтамайди.
Ботир Зокиров умр бўйи янгиликка интилиб яшарди. Шарқ фольклори ва замонавий эстрада санъатини уйғунлаштириб, “Мюзик холл” ижодий жамоасини ташкил этган, хонанда ва композитор сифатида кўплаб истеъдодли ёшларга устозлик қилган. Республикамизда хизмат кўрсатган “Ялла” ансамблининг ташкил топишида Ботир Зокировнинг хизматлари беқиёсдир.
Буюк санъаткорнинг сўнмас хотирасини эъзозлаш, ижодий меросини ўрганиш бўйича кўп ишлар қилинмоқда. Хусусан, Президент қарори қабул қилиниб, 2021 йилда Ботир Зокировнинг 85 йиллик таваллуд айёми кенг нишонланди. Улуғ ҳофиз номидаги миллий мукофот таъсис этилди. У ҳақда илмий ва бадиий асарлар, ҳужжатли фильм ва спектакллар яратилди. Яқинда Ботир Зокировнинг хотира кечаси мамлакатимиз жамоатчилиги ҳамда хорижий давлатлардан ташриф буюрган атоқли санъаткорлар иштирокида катта шодиёна сифатида ўтказилди.
Ботир Зокиров таҳсил олган Ўзбекистон давлат консерваторияси жойлашган кўчага у кишининг табаррук номи берилди. Ушбу консерватория ҳузурида Ботир Зокиров номидаги миллий эстрада санъати институти барпо этилди. Энди бу ерда ҳайкал ўрнатилиши мажмуага янада кўрк бағишлади.
– Бу ҳайкал Ботир Зокиров хотирасига ўрнатилган рамзий бир тимсолдир. Айни пайтда Янги Ўзбекистонда маданият ва санъатни равнақ топтириш йўлида олиб бораётган барча ислоҳотларимиз ва уларнинг амалий натижалари бу улуғ ижодкорга энг муносиб ёдгорлик бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Ботир Зокиров ижодий феномени миллий санъатимиз тарихида бутун бир даврни ташкил этиши таъкидланди. Унинг бой меросини чуқур ўрганиш ва халққа етказиш ишларини давом эттириш мақсадида Вазирлар Маҳкамасига алоҳида қарор тайёрлаш топширилди. Унда Тошкент шаҳрида санъаткорнинг мемориал музейини барпо этиш, эстрада санъати бўйича Ботир Зокиров номидаги халқаро кўрик-танлов ва талабалар учун давлат стипендияси жорий этиш, бадиий фильм яратиш, Ботир Зокиров номидаги жамғарма ва Миллий эстрада симфоник оркестри фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш каби вазифалар кўзда тутилади.
Маросимда Ботир Зокировнинг издошлари, санъат ва маданият намояндалари сўзга чиқди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон давлат консерваторияси ҳузуридаги Ботир Зокиров номидаги миллий эстрада институти фаолияти билан танишди.
Шу куни Президент Шавкат Мирзиёев Киночилар саройини ҳам бориб кўрди.
Ушбу маскан 2021 йил мукаммал таъмирланиб, шароитлари янгиланди. Катта-кичик заллар, ёзги кинотеатр ва хоналар замонавий жиҳозланди. Бугун бу ерда жами 3 минг нафар томошабинни қабул қилиш имкони мавжуд.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Ўзбекистон кино санъати музейини кўздан кечирди. Музей 1972 йилда ташкил этилган бўлиб, илгари музей-архив сифатида фаолият юритган. Унда эллик мингдан ортиқ тарихий буюм, либос, расм ва кинотасмалар бор.
Эндиликда музей Киночилар саройига кўчирилиб, кўргазмага қўйилди. Биринчи қаватдаги экспонатлар ўзбек киносининг тарихи ва асосчилари, сўнгги йиллардаги ютуқларига бағишланган. Иккинчи қаватда тарихий фильмлардаги либослар, атоқли киноижодкорлар ҳаёти ва фаолияти акс эттирилган. Аҳамиятлиси, кино кўриш истагида келган борки, шу тарих билан танишиб ўтади.
Шавкат Мирзиёев шу ерда режиссёр ва актёрлар, киношунослар, соҳа мутасаддилари билан суҳбатлашди.
– Сўнгги йилларда миллий киномиз қайта “уйғонди”, десак тўғри бўлади. Юқори савияли, замонавий сифатли фильмлар пайдо бўлди. Бунинг учун сизларга миннатдорлик билдираман. Шу билан бирга, кинематографияни ривожлантириш учун яна нималар қилишимиз керак, деган савол мени ўйлантиради. Агар тарихимизни дунёга тараннум этмоқчи бўлсак, халқимизнинг миллий ғурурини кўтармоқчи бўлсак, буни биринчи навбатда кино ёрдамида амалга оширишимиз керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Мулоқотда Президентимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган “Тирик тарих” туркумидаги фильмлар лойиҳаси тақдимот қилинди.
Бу 2024-2030 йилларга мўлжалланган стратегик дастур бўлиб, энг қадимги ўтмишимиздан тортиб, яқин тарихимизгача бўлган жуда катта даврни қамраб олади. Яратилажак фильмларнинг мавзуси кенг ва ранг-баранг.
Жумладан, милоддан аввалги VI асрда яшаган миллий қаҳрамонимиз Широқ ҳақида, миллий давлатчилигимиз тарихида ўчмас из қолдирган Алп Эр Тўнга, Соҳибқирон Амир Темур ва темурийлар ҳақида, шу пайтгача етарли ўрганилмаган шайбонийлар ҳақида, қорақалпоқ шоири Ажиниёз ва бошқа машҳур адиблар ҳақида, буюк алломаларимиз ва миллий истиқлол курашчилари ҳақида ҳикоя қилиниши кўзда тутилган.
Лойиҳада чет эллик ҳамкорлар, хусусан, Испания, Германия, Венгрия, Россия, Беларусь, Туркия, Япония, Хитой, Жанубий Корея, Ҳиндистон, Озарбайжон, Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон каби давлатларнинг кино санъати усталари ҳам иштирок этиши режалаштирилган.
– Албатта, бу дастур ва ғояларни амалга ошириш учун кўп моддий имконият талаб этилишини, юзлаб истеъдодли мутахассислар зарурлигини ҳам барчамиз яхши биламиз. Қанчалик қийин бўлмасин, биз том маънодаги улкан, тарихий бу лойиҳанинг молиявий масалаларини ҳал қиламиз. Нега деганда, ушбу дастур шонли ўтмишимизни чуқур англаб, шу асосда келажакка ишонч билан дадил қадам қўйишга, ёшларни чинакам ватанпарвар инсонлар қилиб тарбиялаб, Учинчи Ренессансни барпо этишга катта туртки бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мулоқотда киноижодкорлар мазкур туркум фильмлар ва соҳани ривожлантириш юзасидан таклифларини билдирди.

Внимание искусству и культуре – важное условие воспитания поколения с высокой духовностью
Президент Шавкат Мирзиёев 16 мая принял участие в церемонии открытия в городе Ташкенте памятника народному артисту Узбекистана Батыру Закирову, ознакомился с новыми зданиями и проектами в сфере искусства.
На мероприятии,  посвященном открытию памятника основателю национального эстрадного искусства, народному артисту Узбекистана Батыру Закирову, глава государства сердечно поздравил любителей искусства.
Сегодня в нашей стране большой праздник искусства – в самом центре Ташкента открывается памятник славному сыну Узбекистана, народному артисту республики Батыру Закирову. Сердечно поздравляю с этим радостным событием всех вас, родных и близких выдающегося артиста, его учеников и поклонников, весь наш народ, – сказал Президент.
Батыр Закиров родился в 1936 году в семье артистов и вырос в творческой среде, уже в 29 лет он получил звание «Народный артист Республики Узбекистан». В 2000 году был посмертно награжден орденом «Буюк хизматлари учун», в 2021 году – орденом «Эл-юрт ҳурмати».
Глава государства отметил уникальный талант и человеческие качества певца.
Батыр Закиров прожил всего 49 лет, но за это время оставил после себя богатое и разнообразное творческое наследие. Его волшебный голос проник в каждый дом нашей страны, занял место в сердцах и золотом фонде искусства нашего народа. Он с большим успехом представлял узбекское искусство в культурных столицах мира.
В 1955 году, находясь в расцвете сил, певец столкнулся с тяжелым недугом, перенес несколько операций. Врачи запретили ему петь, но даже в таком состоянии он не прекращал творить.
Батыр Закиров всегда стремился к новаторству. Он сочетал восточный фольклор и современное эстрадное искусство, создав творческий коллектив «Мюзик-холл». Как певец и композитор,  наставлял многих талантливых молодых исполнителей. Неоценим его вклад в создание популярного ансамбля «Ялла».
В память о великом артисте и для изучения его творческого наследия проделана большая работа. Согласно  постановлению  Президента в 2021 году широко отмечался 85-летний юбилей Батыра Закирова. Учреждена национальная премия имени великого певца, созданы научные и художественные произведения, документальные фильмы и спектакли. Недавно состоялся вечер памяти Батыра Закирова, который прошел с участием общественности нашей страны и известных зарубежных артистов.
Улица, на которой расположена Государственная консерватория Узбекистана, где учился Батыр Закиров, названа в его честь. При консерватории создан Институт национального эстрадного искусства имени Батыра Закирова. Теперь установленный здесь памятник придает комплексу еще большее великолепие.
Несомненно, величественный монумент, который сегодня мы с вами открываем, является символом памяти Батыра Закирова. Но, думаю, вы согласитесь со мной, что самым достойным памятником великому артисту станут наши реформы, направленные на развитие культуры и искусства в Новом Узбекистане, и их эффективные результаты, – сказал глава государства.
Отмечалось, что творческий феномен Батыра Закирова представляет целую эпоху в истории национального искусства. Для углубленного изучения и распространения его богатого наследия Кабинету Министров поручено подготовить постановление, предусматривающее создание в Ташкенте мемориального музея певца, Международного конкурса эстрадного искусства имени Батыра Закирова, учреждение государственной стипендии, создание художественного фильма о его жизни и всестороннюю поддержку деятельности Фонда и Национального эстрадно-симфонического оркестра имени Батыра Закирова.
На церемонии выступили ученики Батыра Закирова, деятели культуры и искусства.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Института национального эстрадного искусства имени Батыра Закирова при Государственной консерватории Узбекистана.
Прежде всего поздравляю вас, всех наших молодых любителей искусства, с этим учреждением. Почему мы проводим эту работу? Чтобы мир узнал о великом наследии нашего искусства, увидел, на что способна наша молодежь. Неспроста мы дали институту имя Батыра Закирова, который был феноменом в национальном искусстве. Мы хотим воспитать здесь его достойных последователей, раскрыть их таланты, – сказал глава государства.
В этот день Президент Шавкат Мирзиёев также посетил Дворец кино.
Президент сначала осмотрел Музей киноискусства Узбекистана. Он был основан в 1972 году и ранее функционировал как музей-архив. В его коллекции более пятидесяти тысяч исторических предметов, костюмов, фотографий и кинопленок.
Теперь музей перенесен во Дворец кино и открыт для посетителей. На первом этаже представлены история узбекского кинематографа и его основоположников, а также достижения последних лет. На втором этаже выставлены костюмы из исторических фильмов и экспонаты, отражающие жизнь и деятельность выдающихся кинематографистов. Примечательно, что каждый, кто приходит сюда посмотреть фильм, не может пройти мимо, не ознакомившись с историей отечественного кино.
Можно сказать, что в последние годы наше национальное кино переживает возрождение, появились высококачественные современные фильмы. За это я выражаю вам благодарность. Вместе с тем меня волнует вопрос: что еще мы можем сделать для развития кинематографии? Если мы хотим прославить нашу историю на весь мир, поднять национальную гордость нашего народа, то должны делать это прежде всего с помощью кино, – сказал Президент.
В ходе встречи был представлен проект серии фильмов «Живая история», разработанный по инициативе главы государства.
Это стратегическая программа, рассчитанная на 2024–2030 годы, охватывающая обширный период нашей истории от древнейших времен до современности. Тематика создаваемых фильмов будет разнообразной и широкой.
В частности, будут произведены фильмы о национальном герое Шираке, жившем в VI веке до нашей эры, легендарном государственном деятеле Алп Эр Тонга,  великом полководце Амире Темуре и династии Темуридов, до сих пор недостаточно изученных Шейбанидах, каракалпакском поэте Аджиниязе, великих ученых, борцах за национальную независимость и знаменитых деятелях культуры.
В этом проекте наряду с нашими кинематографистами будут участвовать и зарубежные партнеры из таких стран, как Испания, Германия, Венгрия, Россия, Беларусь, Турция, Япония, Китай, Южная Корея, Индия, Азербайджан, Казахстан, Туркменистан, Таджикистан.
Конечно, мы все хорошо понимаем, что для реализации этой программы и идей потребуются значительное финансирование и сотни талантливых специалистов. Несмотря на все трудности, мы решим финансовые вопросы этого грандиозного исторического проекта, потому что данная программа даст мощный импульс глубокому пониманию нашего славного прошлого, на основе которого мы смело будем идти в будущее, к воспитанию настоящих патриотов и строительству фундамента Третьего Ренессанса, – заявил Шавкат Мирзиёев.