Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудлар иқтисодиёти, муҳим ижтимоий дастурлар ижроси билан танишиш мақсадида 16 ноябрь куни Сурхондарё вилоятига келди.
Дастлаб буюк олим Ҳаким ат-Термизий мақбараси зиёрат қилинди. Қуръон тиловат этилиб, юртимизга тинчлик, халқимизга фаровонлик тиланди. Уламолар билан суҳбатда бугунги таҳликали замонда содир бўлаётган турли низо ва урушлар туфайли бегуноҳ инсонлар қони тўкилаётгани қайд этилди. Бу юртимиздаги тинчлик-осойишталик қадрини янада теран англатиб, инсонда шукроналик руҳини уйғотади. Бундай улуғ неъматлар аҳамиятини, Термизий каби боболаримиз илм-маърифатини ёшларга етказиш муҳимлиги таъкидланди. Шу масалалар бўйича Термизда илмий конференция ўтказиш таклифи илгари сурилди.
Вилоят иқтисодиёти сўнгги йилларда замонавий саноатни йўлга қўйиш, озиқ-овқат маҳсулотларини қайта ишлаш, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва текстиль соҳасини ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажмини ошириш орқали янада юксалмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг бевосита ғояси асосида жанубдаги воҳа салоҳиятидан келиб чиқиб, ҳудудларнинг “ўсиш нуқталари” белгилаб олингани одамларнинг турмуш даражасини ошириб, тинч, тўкин ҳаётидан рози бўлиб яшашига хизмат қилаётир. Президентимизнинг жорий йил 13 март куни вилоятга ташрифи чоғида ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш юзасидан белгилаб берган вазифалари ижроси ҳам юрт ободлиги ва Сурхон аҳлининг фаровон ҳаётини таъминлашда муҳим омил бўлмоқда. Жумладан, йилнинг ўтган 9 ойида вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулот 29,4 триллион сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 105,2 фоизга етди. Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 5,9 триллион сўмни, халқ истеъмол моллари ишлаб чиқариш ҳажми 1,7 триллион сўмни, пудрат ишлари 5,2 триллион, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари 24,2 триллион, хизматлар ҳажми 11 триллион сўмни ташкил этди. Аҳоли жон бошига ҳисоблаганда ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажми 10,4 миллион сўмга етказилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 102,7 фоизга ўсиш таъминланди. 161,8 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинди. Ишлаб чиқарилаётган рақобатбардош маҳсулотлар Хитой, Россия, Покистон, Туркия, Афғонистон, Қозоғистон каби дунёнинг 27 давлатига экспорт қилинмоқда. Дастурлар асосида 1,3 миллиард долларлик 1 минг 36 лойиҳа амалга оширилмоқда.
Вилоят иқтисодиётида юз бераётган бундай оламшумул ўзгаришлар одамларнинг бандлик масаласини ҳал этиш, барча замонавий қулайликларга эга уй-жойлар қуриш, йўллар, таълим, тиббиёт ва бошқа ижтимоий соҳа объектларини тубдан реконструкция қилиш, янгиларини барпо этиш сингари ишлар кўламини кенгайтирди. Масалан, ўтган йилнинг 9 ойида 203 минг 300 иш ўрни ташкил этилган бўлса, жорий йилнинг шу даврида 353 минг 300 та иш ўрни яратилди.
Яқин йилларда ҳам аграр ҳудуд бўлган вилоят иқтисодиёти юксалиб, даромад манбаи ошаётгани камбағаллик даражасини 13,8 фоиздан 11,2 фоизга камайтирди.
Президент Шавкат Мирзиёев ташриф доирасида Бойсун туманида бўлиб, халқимиз фаровонлигига хизмат қиладиган йирик лойиҳалардан бири – “Мустақилликнинг 25 йиллиги” газ-кимё мажмуаси қурилиши билан танишди.
Бу ерда газ кони бир неча ўн йиллар олдин топилган. Бироқ географияси мураккаблиги, ўша пайтда замонавий технология ва маблағ бўлмагани учун кон ўзлаштирилмаган. Президентимиз Шавкат Мирзиёев қатъияти билан бу борада амалий қадамлар ташланди. Давлатимиз раҳбари 2019 йил апрель ойида бу ерда бўлиб, дастлабки қидирув ва техник-иқтисодий асослар билан танишган эди. Ўша йилнинг декабрь ойида заводни қуриш ишлари бошланди. “Surhan Gas Chemical Operating Company” хорижий корхонаси томонидан амалга оширилаётган ушбу лойиҳанинг қиймати 2,9 миллиард доллар. Мажмуа йилига 5 миллиард метр куб газни қазиб чиқариш ва қайта ишлаш қувватига эга бўлади. Ҳозиргача конни ўзлаштиришга 1 миллиард 450 миллион долларлик инвестиция киритилиб, 20 та қудуқда бурғилаш ишлари якунланган. 11 та газ қудуғи синовдан муваффақиятли ўтган. Пойдевор ишлари ва металл конструкциялар қуриш деярли якунига етган.
Завод лойиҳалари ва қурилиши “Shell” компаниясининг лицензияланган технологиялари асосида олиб борилмоқда. У энг илғор экологик талабларга мос бўлиб, ишлаб чиқаришдаги зарарли чиқиндиларни 99 фоиз зарарсизлантириш имкониятига эга. Бундай ускуналар МДҲ давлатлари ичида биринчи бор ушбу заводга ўрнатилмоқда. Яна бир муҳим жиҳати, завод электр энергияни ҳам ўзи генерация қилади ва туман аҳолисига етказиб беради.
Давлатимиз раҳбари шу ерда геологик қидирув ва сейсмик тадқиқот ишлари якунлари билан танишди. Инвесторлар, конни ўзлаштиришда қатнашаётган мутахассис ва қурувчилар билан суҳбатлашди.
– Асосий мақсад газни хомашё ҳолатида сотиш эмас, уни қайта ишлаб, қўшимча қийматли маҳсулотлар олиш бўлиши лозим. Инвестиция тез вақтларда ўзини оқлаб, завод рақобатбардош бўлиши учун охирги маҳсулот сифатли ва юқори даромадли бўлишига эришиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу бўйича қарор ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Мажмуа Бойсун шаҳридан 20 километр узоқда жойлашган. Айни пайтда унинг қурилишида 7 мингдан ортиқ киши, махсус техникалар ишламоқда. Лойиҳанинг биринчи босқичи келгуси йил май ойида ишга туширилади, 2025 йилда тўла қувватга чиқади.
Президентимиз Сариосиё туманидаги Тўпаланг гидроэлектр станциясида амалга оширилган модернизация ишларини ҳам кўздан кечирди.
Мамлакатимиз ҳам иқтисодий, ҳам аҳоли сони жиҳатидан ўсиб, энергетика қувватларига талаб йилдан-йилга ортмоқда. Буни таъминлаш мақсадида давлатимиз томонидан барча манбалар ишга солинмоқда. Жумладан, гидроэнергетикани ривожлантиришга катта урғу бериляпти. Сўнгги йилларда 19 та янги гидроэлектр станция барпо этилди, 13 таси модернизация қилинди. Улардан энг муҳими Тўпаланг гидроэлектр станциясидир. У 2006 йилда ишга туширилган пайтда жами 30 мегаватт қувватли иккита агрегат бўлган.
Давлатимиз раҳбари 2019 йилнинг апрель ойида бу ерга ташриф буюриб, яна иккита гидроагрегат қуриш юзасидан топшириқ берган эди. Аввалига сув омбори тўғони қўшимча 20 метрга кўтарилди. Натижада унинг сиғими 380 миллион куб метрдан 500 миллионга етказилди. Замонавий технологиялар асосида қурилиш-монтаж ишлари олиб борилиб, жами қуввати 145 мегаваттли иккита агрегат ўрнатилди. Шу тариқа, Тўпаланг ГЭСининг умумий қуввати 175 мегаваттга етиб, Чорвоқ ГЭСидан кейин мамлакатимиздаги иккинчи йирик станцияга айланди.
Самарадорлигини айтганда, бу ерда йилига қўшимча 467 миллион киловатт/соат электр қуввати яратилди. Қарийб 167 мингта хонадоннинг электр таъминоти яхшиланди. Бу йилига ўртача 107 миллион метр куб табиий газни тежаш имконини беради.
Президентимизнинг жорий йил март ойида Сурхондарё вилоятига ташрифи чоғида Тўпаланг гидроэлектр станциясини модернизация қилиш лойиҳасига старт берилган эди. Галдаги ташриф чоғида мазкур лойиҳа асосида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишилди. Шу ерда Тўпаланг дарёси негизида гидроэнергетика қувватларини ошириш бўйича тақдимот ҳам ўтказилди. Унга кўра, келгуси йилларда дарёнинг юқори қисмида қуриш учун 20 та истиқболли лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг умумий қуввати 264 мегаватт бўлиши мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари бу ишларни кенгайтириб, ҳар бир сой, имконияти бор ҳар бир маҳаллада микро ГЭСлар барпо этиш мумкинлигини таъкидлади. Шунингдек, Сурхондарёда кўмир қазиб олиш имкониятлари бўйича ахборот берилди. Қайд этилганидек, ҳудудда 82 миллион тонна кўмир захираси аниқланган. Бугунги кунда 541 минг тонна қазиб олинмоқда. Буни 2 миллион тоннага етказиш, мутахассислар тайёрлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия манбалари кўпайтирилмоқда. Жумладан, гидроэнергетикада бир оқим орқали кўп марта “яшил энергия” ҳосил қилиш мумкин. Шу боис Президентимизнинг 2017 йил 17 октябрдаги қарорига мувофиқ, Тўпаланг дарёсида кичик электр станциялари ҳам қурилди. Хусусан, 2020 йил декабрь ойида 37 мегаваттли “Зарчоб-1” ҳамда 2021 йил сентябрь ойида 38 мегаваттли “Зарчоб-2” ГЭСлари ишга туширилди. Бугунги кунда уларда 48 мингта хонадонга етадиган электр энергияси ҳосил қилинмоқда.
Дарёнинг қуйи қисмида яна бир кичик ГЭС – “Зарчоб-3” қурилиши лойиҳалаштирилган. Давлатимиз раҳбарининг ташрифи чоғида унинг қурилишига тамал тоши қўйилди. Бу станциянинг қуввати 16 мегаватт бўлади ва йилига 70 миллион киловатт/соат экологик тоза электр энергияси ишлаб чиқарилади. У табиий ва қайта тикланувчанлиги билан аҳамиятли. Шунингдек, бошқа қувватлар асосан кундузи ишлаб чиқарилгани боис, бу йўналиш энергетика тизимида ростловчи вазифасини ҳам ўтайди. Олинадиган электр таннархи ҳам бошқа манбаларга нисбатан анча арзон. Ҳозирги тизим бўйича дарё суви махсус босим остида аввал Тўпаланг ГЭСига йўлланади. Ундан кейин бир-биридан унча узоқ бўлмаган Зарчоб станцияларидаги парракларни айлантиради.
Шунингдек, хусусий сектор томонидан микро ГЭСлар барпо этишга ҳам кенг имконият берилмоқда. Бунинг учун ҳуқуқий, иқтисодий шароитлар яратилган. Жумладан, кичик ва микро ГЭСларни қуриш истагидаги тадбиркорларга ерларни 20 йил муддатга ижарага бериш, улар ишлаб чиқарган электрни давлат томонидан кафолатли сотиб олиш тизими жорий қилинган.
2021 йилда Термизда бўлиб ўтган йиғилишда давлатимиз раҳбари Сурхондарё вилоятида ичимлик суви билан боғлиқ муаммога алоҳида тўхталган эди. Ўша пайтда ҳудудда марказлашган тармоқлар орқали ичимлик суви билан таъминлаш даражаси 60 фоиз атрофида эди. Президентимиз бу борада “Тўпаланг” сув омбори улкан ва тоза манба эканини таъкидлаб, уни аҳолига етказиш бўйича лойиҳа тайёрлаш вазифасини қўйган эди.
Ҳақиқатан ҳам, бу ҳавзага сув тоғлардаги қор ва муз эришидан йиғилади. Текширувларга кўра, бу сувнинг қаттиқлик даражаси 4 фоиз, фойдали минералларга бой ва мусаффо. Бундан фойдаланиб, Сурхондарё аҳолиси учун муҳим ижтимоий лойиҳа амалга оширилмоқда. Лойиҳа доирасида сув омборидан то Термиз шаҳригача 380 километр металл қувурлар тортилади. Унинг 159 километри магистрал, 221 километри шаҳар ва туманларни боғловчи ички тармоқлардир. Шунингдек, сув тозалаш, босимни камайтириш ва сув йиғиш иншоотлари қурилади. Бугунги кунда 147 километр қувур тортиб бўлинди. Сув тозалаш, босимни камайтириш ва бешта сув йиғиш иншооти барпо этилди.
Сариосиё тумани Боғистон маҳалласида ушбу лойиҳанинг биринчи босқичини ишга тушириш маросими бўлди. Президент Шавкат Мирзиёев рамзий тугмани босиб, “оби ҳаёт” йўлини очди. Мазкур босқичда сув Сариосиё, Денов, Шўрчи ва Қумқўрғон туманларига етиб борди. Вилоят аҳолисининг марказлашган ичимлик суви билан таъминланиш даражаси 70 фоизга етди. Яна бир муҳим жиҳати, сув ўз оқими билан тушиши туфайли 8,6 миллион киловатт/соат электр энергияси иқтисод қилинади.
Лойиҳанинг иккинчи босқичида марказлашган ичимлик суви билан таъминланиш даражаси 90 фоизга етказилади. Бундан Сариосиё, Денов, Шўрчи, Қумқўрғон, Жарқўрғон, Бандихон, Қизириқ, Шеробод, Ангор, Музработ, Термиз туманлари ва Термиз шаҳридаги 2 миллионга яқин аҳоли баҳраманд бўлади. Лойиҳани 2024 йилда ниҳоясига етказиш мўлжалланган.
Президент Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилоятига ташрифи давомида Сариосиё туманидаги Себзор маҳалласида бўлди. Бу ерда 7 минг 600 нафардан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Тўртта корхона, йигирмадан ортиқ савдо ва хизмат кўрсатиш объектларида шу ерлик ёшлар доимий иш билан банд. Маҳалла аҳли асосан боғдорчилик, чорвачилик ва сабзавотчилик билан шуғулланади. Ўттиздан ортиқ деҳқон ва фермер хўжаликлари фаолият юритмоқда.
Давлатимиз раҳбари “Баракатулло Давр Барака” фермер хўжалиги боғида бўлиб, полиз экинлари ривожини кўздан кечирди. Бу ерда 6 гектар олма, 1,3 гектарда хурмодан мўл ҳосил олинмоқда. Дарахтлар қатор ораларида эртаки экинлар, жумладан, оқ бошли карам, пиёз, саримсоқпиёз етиштирилган.
Маълумки, Сурхондарёнинг иқлими эрта ҳосил олиш имконини беради. Лекин қишлоқ хўжалигида илмий ёндашув етишмаётгани кўрсатиб ўтилди. Шунинг учун вилоятда in-vitro лабораториялари ташкил этиб, уруғчиликни яхшилаш, умуман, Сурхондарё қишлоқ хўжалигини экспортга ихтисослаштириш зарурлиги таъкидланди. Боғ, тоғ ёнбағри ва дала четларини хатловдан ўтказиб, экинлар учун қўшимча имкониятларни ўрганиш, олимларни жалб этиб, маҳсулотлар ҳосилдорлиги ва сифатини ошириш, қайта ишлашни ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.
Маҳаллада ижтимоий масалалар ҳам манзилли ҳал этилмоқда. Йўллар таъмирланган. Куз-қиш мавсуми олдидан трансформаторлар янгиланди, қўшимча симёғочлар ўрнатилди. Мактаб ва мактабгача таълим муассасасида зарур шароитлар яратилган. Яқинда маҳалла ҳудудида кичик тиббиёт пункти ташкил этилди. Президентимиз ундаги шароитларни кўздан кечирди.
Асосан профилактик кўрик ва патронаж хизмати билан шуғулланадиган ушбу муассасада бир нафардан шифокор ва доя, икки нафар ҳамшира фаолият олиб боради. Маҳалла аҳолиси илгари 27 километр масофадаги шифохонага борар эди. Энди уларнинг узоғи яқин бўлди. Бу ерда болаларни эмлаш, сурункали беморларни соғломлаштириш ва уларнинг назоратини олиб бориш йўлга қўйилган.
– Мени энг кўп ўйлантирадиган масалалардан бири – халқимизнинг соғлиғи. Шунинг учун шифохоналар қуришга, ижтимоий дорилар таъминотига, тез тиббий ёрдамга катта маблағ ажратиляпти. Тиббиёт ходимларининг ойлик маошлари ҳам оширилди. Энди муҳими – аҳолини касаллик бўйича хавф гуруҳига ажратган ҳолда, манзилли даволаш ва соғлиғини назорат қилиш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилоятидаги ҳарбий қисмга ташриф буюрди.
Мамлакатимиз мудофаа тизимида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар қўшинларнинг жанговар салоҳияти ва ҳарбий-маъмурий секторлар фаолиятини янада юксалтиришда муҳим омил бўлмоқда.
Мазкур қисмда ҳам ҳарбий хизматчиларнинг жанговар тайёргарлигини ошириш учун барча шарт-шароит яратилган. Ўқув бинолари, маънавият ва маърифат хоналари, спорт зали энг замонавий техника ва ускуналар билан жиҳозланган.
Давлат раҳбари ҳарбий қисмда яратилган шароитлар, чегарани қўриқлашда қўлланилаётган ҳарбий техника ва қурол-аслаҳаларни кўздан кечирди. Бунда учувчисиз учиш аппаратларининг аҳамияти алоҳида таъкидланди, уларни ишлаб чиқариш масалалари муҳокама қилинди.
Қуролли Кучларимизнинг салоҳиятини ошириш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, шахсий таркибнинг шайлиги, замонавий қурол-аслаҳалар, учувчисиз учиш аппаратларини бошқариш ҳамда уларга техник хизмат кўрсатиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбарига “Bayraktar TB2” разведка-зарба учувчисиз учиш аппаратининг парвози намойиш этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с экономикой территорий, исполнением важных социальных программ 16 ноября прибыл в Сурхандарьинскую область.
Первым пунктом поездки стало посещение мавзолея великого богослова Хакима ат-Термизи. Были прочитаны аяты из Корана, дуа с просьбой к Всевышнему ниспослать мир и благополучие нашему народу. В беседе с религиозными деятелями с сожалением отмечалось, что сегодня в мире продолжаются различные конфликты и войны, проливается кровь невинных людей. Это призывает нас еще глубже осознавать ценность царящих в нашей стране мира и спокойствия, жить с чувством благодарности. Подчеркнута важность доведения до молодежи важного значения мира, научного и просветительского наследия таких предков, как Термизи. Предложено провести в Термезе научную конференцию по этим вопросам.
В последние годы экономика области развивается за счет налаживания современной промышленности, переработки продовольственной продукции, производства строительных материалов, развития текстильной сферы, выращивания сельскохозяйственной продукции.
На основе идеи главы государства исходя из потенциала на юге области определены точки роста территорий, которые послужат повышению уровня жизни и благосостояния населения. Исполнение задач, намеченных в ходе поездки Президента по области 13 марта текущего года, также способствовало обеспечению благоустройства страны и улучшению условий жизни населения Сурхана. За 9 месяцев текущего года в области валовый региональный продукт составил 29,4 триллиона сумов, темп роста – 105,2 процента. Произведено промышленной продукции на 5,9 триллиона сумов, товаров народного потребления – на 1,7 триллиона сумов, сельскохозяйственной продукции – на 24,2 триллиона, выполнено подрядных работ – на 5,2 триллиона, оказано услуг – на 11 триллионов сумов. Объем валового регионального продукта на душу населения доведен до 10,4 миллиона сумов, рост составил 102,7 процента относительно того же периода прошлого года. Экспортировано продукции на 161,8 миллиона долларов. Производимая конкурентоспособная продукция экспортируется в 27 стран, в том числе в Китай, Россию, Пакистан, Турцию, Афганистан, Казахстан. На основе программ реализуются 1 036 проектов общей стоимостью 1,3 миллиарда долларов.
Происходящие в экономике области изменения расширили масштаб работы по решению вопроса занятости людей, строительству современных домов, реконструкции и возведению новых медицинских и иных социальных объектов. За 9 месяцев прошлого года было создано 203 300, а за этот период текущего года – 353 300 рабочих мест.
За последние годы экономика области, являющейся аграрным регионом, выросла, увеличение источников дохода позволило снизить уровень бедности с 13,8 до 11,2 процента.
В рамках визита Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства газохимического комплекса «25 лет независимости» в Байсунском районе Сурхандарьинской области.
Месторождение газа здесь было открыто несколько десятилетий назад. Однако из-за сложной географии, отсутствия на тот момент современных технологий и средств никто не осмеливался его осваивать. Благодаря решительности Шавката Мирзиёева в этом направлении были предприняты практические шаги. Глава государства, находясь здесь в апреле 2019 года, ознакомился с предварительными геологоразведочными работами и технико-экономическим обоснованием. В декабре того же года началось строительство завода. Стоимость этого проекта, реализуемого иностранным предприятием «Surhan Gas Chemical Operating Company», составляет 2,9 миллиарда долларов. Комплекс будет иметь мощность по добыче и переработке 5 миллиардов кубометров газа в год. На данный момент в разработку месторождения инвестирован 1 миллиард 450 миллионов долларов, завершены буровые работы на 20 скважинах. Успешно испытаны 11 газовых скважин. Практически завершены фундаментные работы и строительство металлоконструкций.
Проекты и строительство завода осуществляются на основе лицензированных технологий компании Shell. Она отвечает самым современным экологическим требованиям и способна нейтрализовать 99 процентов вредных отходов производства. Подобное оборудование устанавливается на этом заводе впервые в странах СНГ. Еще одним важным аспектом является то, что завод сам генерирует электроэнергию и поставляет ее жителям района.
Здесь глава нашего государства ознакомился с результатами геологоразведочных и сейсмических исследований. Состоялась беседа с инвесторами, специалистами и строителями, участвующими в освоении месторождения.
– Главной целью должна быть не продажа газа в виде сырья, а его переработка и получение продукции с добавленной стоимостью. Чтобы вложения быстро окупились и завод был конкурентоспособным, необходимо обеспечить, чтобы конечная продукция была качественной и прибыльной, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Была поставлена задача разработать соответствующее постановление. Комплекс расположен в 20 километрах от города Байсуна. В настоящее время на его строительстве работают более 7000 человек. Первая очередь будет запущена в мае следующего года и выйдет на полную мощность в 2025 году.
Президент посетил Тупалангскую гидроэлектростанцию в Сариасийском районе и ознакомился с проведенной здесь модернизацией.
Наша страна растет как экономически, так и демографически, потребность в энергоресурсах увеличивается с каждым годом. В связи с этим государством задействуются все источники энергии. В частности, большое внимание уделяется развитию гидроэнергетики. За последние годы было построено 19 новых, модернизировано 13 действующих ГЭС. Важнейшая из них – Тупалангская гидроэлектростанция. После введения в строй в 2006 году ГЭС имела всего два энергоблока общей мощностью 30 мегаватт.
Глава нашего государства посетил станцию в апреле 2019 года и дал поручение о строительстве еще двух гидроагрегатов. Сначала высота дамбы водохранилища была поднята еще на 20 метров. В результате вместимость увеличилась с 380 миллионов до 500 миллионов кубических метров. С применением современных технологий выполнены строительно-монтажные работы и установлены два агрегата общей мощностью 145 мегаватт. Таким образом, общая мощность Тупалангской ГЭС достигла 175 мегаватт и станция стала второй по величине в нашей стране после Чарвакской ГЭС.
В рамках поездки Президента в Сурхандарьинскую область в марте этого года проект дальнейшей модернизации Тупалангской ГЭС был завершен, и станция сдана в эксплуатацию. Глава государства ознакомился с работой модернизированного энергообъекта. Здесь же прошла презентация мер по увеличению потенциала гидроэнергетики на базе реки Тупаланг. Сформировано 20 перспективных проектов по строительству станций в верховьях реки. Их общая мощность по планам составит 264 мегаватта.
Глава нашего государства отметил важность расширения этой работы, строительства микроГЭС на каждой речке и в каждой махалле, где имеется такая возможность. Также была представлена информация о перспективах добычи угля в Сурхандарьинской области. Отмечалось, что в регионе обнаружено 82 миллиона тонн запасов угля. Сегодня добывается 541 тысяча тонн. Подчеркнута необходимость наращивания добычи до 2 миллионов тонн и подготовки специалистов.
В нашей стране расширяется использование возобновляемых источников энергии. В частности, в гидроэнергетике можно многократно производить зеленую энергию на базе потока одной реки. Поэтому в соответствии с постановлением Президента от 17 октября 2017 года на реке Тупаланг начато строительство малых электростанций. В частности, в декабре 2020 года были введены в эксплуатацию гидроэлектростанции «Зарчоб-1» мощностью 37 МВт, а в сентябре 2021 года – «Зарчоб-2» на 38 МВт. В настоящее время они производят достаточно электроэнергии для 48 тысяч домохозяйств.
Еще одна малая ГЭС – «Зарчоб-3» была спроектирована в нижнем течении реки. Первый камень в его строительство был заложен в ходе визита главы нашего государства. Станция будет иметь мощность 16 мегаватт и производить 70 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год. Это экологически чистая и возобновляемая энергия. Также, поскольку другие мощности в основном генерируют электричество в дневное время суток, гидроэнергетика выполняет функцию нормализации энергобаланса. Стоимость электроэнергии также намного ниже по сравнению с другими источниками. Согласно действующей системе речная вода под специальным давлением сначала направляется на Тупалангскую ГЭС. Потом поток будет крутить турбины на станциях «Зарчоб», которые находятся недалеко друг от друга.
Кроме того, предоставляются широкие возможности частному сектору для строительства микроГЭС. Для этого созданы правовые и экономические условия. В частности, внедрена 20-летняя аренда земли предпринимателями, желающими построить малые и микроГЭС, а также система гарантированной закупки государством производимой ими электроэнергии.
На совещании, состоявшемся в Термезе в 2021 году, глава нашего государства отдельно остановился на проблеме питьевой воды в Сурхандарьинской области. На тот момент уровень подачи питьевой воды по централизованным сетям в регионе составлял около 60 процентов. В этой связи Президент отметил, что Тупалангское водохранилище является обширным и чистым ресурсом для водоснабжения, поставил задачу подготовить проект по подаче воды к домам населения.
Действительно, вода в этом водоеме собирается в результате таяния снега и льда в горах. Согласно тестам вода имеет 4-процентную жесткость, богата полезными минералами. Благодаря этому реализуется важный социальный проект для жителей Сурхандарьи. В рамках проекта от водохранилища до Термеза будут проложены трудопроводы общей протяженностью 380 километров. Из них 159 километров – вдоль автомобильных дорог, 221 километр – внутренние сети, соединяющие города и районы. Также будут построены водоочистные, редукционные и водосборные сооружения. На данный момент проложено 147 километров трубопроводов. Построены водоочистные, редукционные и 5 водосборных сооружений.
В махалле «Богистон» Сарыасийского района состоялся запуск первой очереди проекта. Президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку и начал подачу «источника жизни». На этом этапе вода достигла Сарыасийского, Денауского, Шурчинского и Кумкурганского районов. Уровень обеспеченности централизованной питьевой водой населения региона достиг 70 процентов. Еще одним важным аспектом является то, что за счет силы падения воды экономится 8,6 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
На втором этапе проекта уровень централизованного питьевого водоснабжения будет доведен до 90 процентов. Этим воспользуются около 2 миллионов жителей Сарыасийского, Денауского, Шурчинского, Кумкурганского, Джаркурганского, Бандиханского, Кызырыкского, Шерабадского, Ангорского, Музрабадского, Термезского районов и города Термеза. Завершить проект планируется в 2024 году.
Президент Шавкат Мирзиёев побывал в махалле «Себзор» Сарыасийского района Сурхандарьинской области.
Здесь проживают более 7,6 тысячи человек. Местная молодежь занята на четырех предприятиях, более чем на двадцати объектах торговли и обслуживания. Жители махалли в основном занимаются садоводством, животноводством и овощеводством. Действуют более тридцати дехканских и фермерских хозяйств.
Глава нашего государства посетил сад фермерского хозяйства «Баракатулло Давр Барака» и ознакомился с развитием бахчевых культур. Собирается богатый урожай яблок с 6 гектаров и хурмы – с 1,3 гектара. Между рядами деревьев выращивают скороспелые культуры, в том числе белокочанную капусту, лук и чеснок.
Известно, что климат Сурхандарьи позволяет собирать ранний урожай. Однако в сельском хозяйстве отсутствует научный подход, как было указано в ходе посещения. Подчеркнута необходимость создать в регионе лаборатории in vitro, улучшить семеноводство, ориентировать сурхандарьинское сельское хозяйство на экспорт. Дано поручение провести инвентаризацию садов, горных склонов и границ полей, изучить дополнительные возможности для выращивания сельскохозяйственных культур, привлечь ученых, повысить урожайность и качество продукции, развивать переработку.
В махалле адресно решаются и социальные вопросы. Дороги отремонтированы. Перед осенне-зимним сезоном были заменены трансформаторы, установлены дополнительные столбы. В школе и дошкольном образовательном учреждении созданы необходимые условия. Недавно в махалле открылся небольшой медицинский пункт. Президент ознакомился с условиями в нем.
В этом учреждении работают врач, акушерка и две медсестры, которые в основном занимаются профилактическим осмотром и патронажным обслуживанием. Жителям махалли приходилось обращаться в больницу в 27 километрах отсюда. Теперь услуги здравоохранения стали ближе к людям. Здесь налажена вакцинация детей, реабилитация хронических больных и наблюдение за ними.
– Один из вопросов, который меня волнует больше всего, это здоровье нашего народа. Именно поэтому мы тратим много средств на строительство больниц, обеспечение социальными лекарствами и оказание неотложной медицинской помощи. Также увеличена ежемесячная заработная плата медицинских работников. Сейчас важно адресное лечение и наблюдение за здоровьем населения конкретных групп риска, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Например, если выявлено, что жители определенного населенного пункта больны или склонны к заболеванию, медицинским работникам следует уделить им повышенное внимание и следить за их состоянием. Вместе с тем важно широко разъяснять пользу правильного питания, пеших прогулок, организации фитобаров в махаллях.
Президенту доложено о проводимой работе по повышению потенциала и укреплению материально-технической базы Вооруженных Сил, готовности личного состава, управлению и техническому обслуживанию современных комплексов вооружения и беспилотных летательных аппаратов.