Президент Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилоятига ташрифи давомида Сариосиё туманидаги Себзор маҳалласида бўлди.
Бу ерда 7 минг 600 нафардан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Тўртта корхона, йигирмадан ортиқ савдо ва хизмат кўрсатиш объектларида шу ерлик ёшлар доимий иш билан банд. Маҳалла аҳли асосан боғдорчилик, чорвачилик ва сабзавотчилик билан шуғулланади. Ўттиздан ортиқ деҳқон ва фермер хўжаликлари фаолият юритмоқда.
Давлатимиз раҳбари “Баракатулло Давр Барака” фермер хўжалиги боғида бўлиб, полиз экинлари ривожи кўздан кечирди. Бу ерда 6 гектар олма, 1,3 гектарда хурмодан мўл ҳосил олинмоқда. Дарахтлар қатори ораларига эртаки экинлар, жумладан, оқ бошли карам, пиёз, саримсоқпиёз етиштирилган.
Маълумки, Сурхондарёнинг иқлими эрта ҳосил олиш имконини беради. Лекин қишлоқ хўжалигида илмий ёндашув етишмаётгани кўрсатиб ўтилди. Шунинг учун вилоятда in-vitro лабораториялари ташкил этиб, уруғчиликни яхшилаш, умуман, Сурхондарё қишлоқ хўжалигини экспортга ихтисослаштириш зарурлиги таъкидланди.
Боғ, тоғ ёнбағри ва дала четларини хатловдан ўтказиб, экинлар учун қўшимча имкониятларни ўрганиш, олимларни жалб этиб, маҳсулотлар ҳосилдорлиги ва сифатини ошириш, қайта ишлашни ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.
Маҳаллада ижтимоий масалалар ҳам манзилли ҳал этилмоқда. Йўллар таъмирланган. Куз-қиш мавсуми олдидан трансформаторлар янгиланди, қўшимча симёғочлар ўрнатилди. Мактаб ва мактабгача таълим муассасасида зарур шароитлар яратилган.
Яқинда маҳалла ҳудудида кичик тиббиёт пункти ташкил этилди. Президентимиз ундаги шароитларни кўздан кечирди.
Асосан профилактик кўрик ва патронаж хизмати билан шуғулланадиган ушбу муассасада бир нафардан шифокор ва доя, икки нафар ҳамшира фаолият олиб боради.
Маҳалладаги 2 минг нафарга яқин тиббиётга муҳтож аҳоли илгари 27 километр масофадаги шифохонага борар эди. Энди уларнинг узоғи яқин бўлди. Бу ерда болаларни эмлаш, сурункали беморларни соғломлаштириш ва уларнинг назоратини олиб бориш йўлга қўйилган.
– Мени энг кўп ўйлантирадиган масалалардан бири – халқимизнинг соғлиғи. Шунинг учун шифохоналар қуришга, ижтимоий дорилар таъминотига, тез тиббий ёрдамга катта маблағ ажратаяпмиз. Тиббиёт ходимларининг ойлик маошлари ҳам оширилди. Энди муҳими – аҳолини касаллик бўйича хавф гуруҳига ажратган ҳолда, манзилли даволаш ва соғлиғини назорат қилиш, – деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Шавкат Мирзиёев побывал в махалле Себзор Сарыасийского района Сурхандарьинской области.
Здесь проживает более 7,6 тысячи человек. Местная молодежь занята на четырех предприятиях, более чем в двадцати объектах торговли и обслуживания. Жители махалли в основном занимаются садоводством, животноводством и овощеводством. Действуют более тридцати дехканских и фермерских хозяйств.
Глава нашего государства посетил сад фермерского хозяйства «Баракатулло ДаврБарака» и ознакомился с развитием бахчевых культур. Собирается богатый урожай яблок на 6 гектаров и хурмы на 1,3 гектара. Среди рядов деревьев выращивают скороспелые культуры, в том числе белокочанную капусту, лук и чеснок.
Известно, что климат Сурхандарьи позволяет собирать ранний урожай. Однако в сельском хозяйстве отсутствует научный подход, было указано в ходе посещения. Подчеркнута необходимость создать в регионе лаборатории in vitro, улучшить семеноводство, специализировать сурхандарьинское сельское хозяйство на экспорт.
Дано поручение провести инвентаризацию садов, горных склонов и границ полей, изучить дополнительные возможности для выращивания сельскохозяйственных культур, привлечь ученых и повысить урожайность и качество продукции, развивать переработку.
В махалле адресно решаются и социальные вопросы. Дороги отремонтированы. Перед осенне-зимним сезоном были заменены трансформаторы, установлены дополнительные столбы. В школе и дошкольном образовательном учреждении созданы необходимые условия.
Недавно в махалле открылся небольшой медицинский пункт. Президент ознакомился с условиями в нем.
В этом учреждении работают врач, акушерка и две медсестры, которые в основном занимаются профилактическим осмотром и патронажным обслуживанием.
Около 2 тысячам жителей махалли приходилось обращаться в больницу в 27 километрах отсюда. Теперь медицина стала ближе к людям. Здесь налажена вакцинация детей, реабилитация хронических больных и наблюдение за ними.
— Один из вопросов, который меня волнует больше всего, — это здоровье нашего народа. Именно поэтому мы тратим много средств на строительство больниц, обеспечение социальными лекарствами и оказание неотложной медицинской помощи. Также увеличена ежемесячная заработная плата медицинских работников. Сейчас важно адресное лечение и наблюдение здоровья по конкретным группам риска среди населения, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Например, если выявлено, что жители определенного населенного пункта больны или склонны к заболеванию, медицинским работникам следует уделить им повышенное внимание и следить за их состоянием. Вместе с тем важно широко разъяснять пользу правильного питания, пеших прогулок, организации фитобаров в махалле.