Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 июль куни Туркия Республикаси Буюк миллат мажлиси Ташқи алоқалар қўмитаси раиси Фуат Октай бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Фуат Октай Ўзбекистон етакчисига унинг Президент сайловидаги ишончли ғалабаси муносабати билан қардош Туркия Президенти ва халқининг самимий табрикларини етказди.
Туркия томони Ўзбекистон Президентининг аҳоли фаровонлигини ошириш ва мамлакатнинг халқаро нуфузини мустаҳкамлашга қаратилган прагматик сиёсатини юксак баҳолаши ва тўлиқ қўллаб-қувватлаши қайд этилди.
Музокаралар чоғида парламентлараро алоқаларни ривожлантириш ҳамда олий даражада қабул қилинаётган қарорлар ижроси устидан парламент назоратини кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари парламентлараро ҳамкорлик гуруҳларини ташкил этиш ва тегишли “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш юзасидан эришилган келишувларни олқишлади.
Шунингдек, учрашувда ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва авиақатновларни кўпайтириш, истиқболли инвестиция лойиҳаларини илгари суриш, қўшма маданий-гуманитар тадбирларни ўтказиш бўйича мувофиқлашган чоралар кўрилиши муҳим экани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 июля принял делегацию Турецкой Республики во главе с председателем Комитета по внешним связям Великого национального собрания Фуатом Октаем.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества.
В начале встречи Фуат Октай от имени Президента и братского народа Турции передал лидеру Узбекистана искренние поздравления в связи с убедительной победой на прошедших президентских выборах.
Подчеркнуто, что турецкая сторона высоко оценивает и полностью поддерживает прагматичную политику Президента Узбекистана, направленную на повышение благосостояния населения и укрепление международного авторитета страны.
В ходе переговоров особое внимание было уделено вопросам развития межпарламентского обмена и усиления парламентского контроля за исполнением решений, принимаемых на высшем уровне.
Глава нашего государства приветствовал договоренности о создании межпарламентских групп сотрудничества и разработке соответствующей «дорожной карты».
Отмечена также важность принятия согласованных мер по увеличению объемов взаимной торговли и расширению авиасообщения, продвижению перспективных инвестиционных проектов, проведению совместных культурно-гуманитарных мероприятий.