Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко билан телефон орқали мулоқотида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш, қўшма кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва фаол гуманитар алмашинувни давом эттириш масалалари кўриб чиқилди.
Беларусь Президенти давлатимиз раҳбарини Президент сайловида қозонган ишончли ғалабаси билан самимий қутлаб, Ўзбекистонга катта муваффақиятлар ва равнақ тилади.
Ўзаро савдо ҳажми ошиб, тиббиёт, фармацевтика, тўқимачилик ва бошқа тармоқларда амалга оширилаётган лойиҳалар сони кўпайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йилнинг апрель ойида Беларусда Ўзбекистон маданияти кунлари муваффақиятли ўтказилди, май ойида Тошкент шаҳрида биргаликда суратга олинган кинофильм премьераси бўлиб ўтди.
Икки мамлакат етакчилари томонидан Ўзбекистон-Беларусь ҳукуматлараро комиссияси ишини фаоллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Минтақавий ташкилотлар, шу жумладан Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ва Шанхай ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги ҳамкорликка оид масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества, поддержки совместных проектов кооперации и продолжения активного гуманитарного обмена были рассмотрены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
Президент Беларуси искренне поздравил главу нашего государства с убедительной победой на президентских выборах, пожелав больших успехов и процветания Узбекистану.
С удовлетворением отмечен наблюдаемый рост объемов взаимной торговли и увеличение числа проектов в области медицины, фармацевтической, текстильной и других отраслях.
В апреле этого года в Беларуси успешно прошли Дни культуры Узбекистана, в мае в Ташкенте состоялась премьера совместной кинокартины.
Лидерами двух стран подчеркнута важность активизации деятельности узбекско-белорусской Межправительственной комиссии.
Были также рассмотрены вопросы взаимодействия на региональных площадках, в том числе в рамках Содружества Независимых Государств и Шанхайской организации сотрудничества.