Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 май куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Тожикистон етакчиси давлатимиз раҳбарини Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича умумхалқ референдуми муваффақиятли ўтказилгани билан самимий табриклади.
Суҳбатда олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон-Тожикистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб, савдо-иқтисодий ҳамкорлик суръати ошиб бораётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажми, қўшма лойиҳа ва корхоналар сони ўсмоқда. Чегараолди савдо-логистика зонаси барпо этилмоқда. Фаол маданий-гуманитар алмашинувлар давом этмоқда – март ойида Душанбе шаҳрида икки мамлакат етакчи олий таълим муассасалари ректорларининг биринчи форуми самарали ўтди.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари жорий кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш ва амалий ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш учун Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва иккинчи Ҳудудлар форуми кун тартибини пухта тайёрлаш муҳим эканини таъкидладилар.
Минтақавий ҳамкорлик, шу жумладан Марказий Осиё давлат раҳбарларининг бешинчи Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 мая провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Лидер Таджикистана тепло поздравил главу нашего государства с успешным проведением всенародного референдума по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
В ходе беседы отдельное внимание было уделено вопросам практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
С особым удовлетворением отмечены поступательное укрепление узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества, а также нарастающая динамика торгово-экономического сотрудничества.
Увеличиваются объемы взаимной торговли, число совместных проектов и предприятий. Ведется строительство приграничной торгово-логистической зоны. Продолжаются активные культурно-гуманитарные обмены – в марте плодотворно прошел первый Форум ректоров ведущих вузов двух стран в городе Душанбе.
Президенты Узбекистана и Таджикистана отметили важность тщательной подготовки повестки дня очередного заседания Межправительственной комиссии и второго Форума регионов в целях ускорения текущих проектов кооперации и выработки новых направлений практического взаимодействия.
Состоялся обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества, в том числе в контексте подготовки к предстоящей пятой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.