Президент Шавкат Мирзиёев Янгибозор туманидаги “Хоразм фахри” уруғчилик кластери даласида бўлди.
Бу кластернинг умумий ер майдони 286 гектар. Шундан 147 гектарида ғалла, 122 гектарида пахта етиштирилмоқда. 45 киши доимий иш билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари экинлар ривожини кўздан кечирди. Ғалла ва ғўзанинг нави, мевали дарахтлар ҳосилдорлиги билан қизиқди.
Маълумки, Хоразм сув тақчил ҳудуд саналади. Шунинг учун деҳқончиликда сув тежовчи технологиялардан фойдаланишга ҳаракат қилинмоқда. Ғалла майдонининг бир қисмида ёмғирлатиб суғориш йўлга қўйилган. Олма кўчатлари қадалган янги боғ ораларига эса сабзи, пиёз, шолғом каби қишлоқ хўжалиги экинлар экиш йўлга қўйилган.
Президент бундай омилкорликни бошқаларга ҳам ўргатиш кераклигини таъкидлади.
Мамлакатимизда ғалладан бўшаган майдонлар такрорий экин экиш учун ишсиз аҳолига бўлиб берилмоқда. “Хоразм фахри” уруғчилик кластерида ҳам 80 нафар аҳолига 30 сотихдан сабзавот экиш учун ер берилган. Бу йил яна 26 нафар кишига ер ажратилиши кўзда тутилган.
Президент шу ерда қишлоқ хўжалиги ходимлари, фермер ва деҳқон хўжаликлари вакиллари билан суҳбатлашди. Хоразмнинг тупроғига мос экинлар етиштириш, қишлоқ хўжалигини саноатлаштириш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев побывал на поле семеноводческого кластера “Хоразм фахри” в Янгибазарском районе.
Общая земельная площадь этого кластера составляет 286 гектаров, из которых 147 засеяны зерновыми, 122 гектара — хлопчатником. Число постоянных работников — 45 человек.
Глава государства осмотрел развитие посевов, поинтересовался сортами выращиваемых пшеницы и хлопчатника, урожайностью плодовых деревьев.
Как известно, Хорезм является маловодным регионом. Поэтому здесь принимаются меры по использованию водосберегающих технологий в сельском хозяйстве. Часть пшеничного поля орошается дождеванием. А между рядами нового яблоневого сада посажены такие сельскохозяйственные культуры, как морковь, лук и репа.
Президент подчеркнул, что необходимо распространять такой опыт эффективного распоряжения землей.
В нашей стране площади, освобожденные от зерна, предоставляются безработным для выращивания повторных культур. В семеноводческом кластере «Хоразм фахри» 80 местным жителям выделено 30 гектаров таких наделов для выращивания овощей. В этом году планируется выделить землю еще 26 безработным.
Здесь же Президент побеседовал с работниками сельского хозяйства, представителями фермерских и дехканских хозяйств. Отмечена важность выращивания сельскохозяйственных культур, соответствующих почвенным условиям Хорезма, а также индустриализации сельского хозяйства.