Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида иқтисодиёт тармоқларига йўналтирилган имтиёзлар самарадорлиги таҳлили бўйича йиғилиш бўлиб ўтди.
Инсонлар ўз бизнесини бошлаши, ночор корхоналар ёки чекка ҳудудлар “оёққа туриб олиши” ва янги экспорт бозорларига кириши учун баъзан ёрдам керак. Бу пировард натижада янги иш ўринлари пайдо бўлиши ва аҳоли даромадлари ошишига хизмат қилади.
Шу мақсадда охирги йилларда бир қатор имтиёзлар жорий этилди. 2021 йилда уларнинг жами ҳажми 51 триллион сўмни ташкил қилган. Натижада ўтган йили 170 мингта янги тадбиркорлик субъекти очилган, 500 мингдан зиёд иш ўрни яратилган.
Охирги олти йилда биргина солиқ соҳасида 1 минг 400 га яқин имтиёзлар тақдим этилган.
Экспортни қўллаб-қувватлашга қаратилган субсидиялар ҳам ўз натижасини бериб, тадбиркорларнинг ташқи бозорга чиқишига мадад  бўлмоқда. Биргина ўтган йилда 280 миллиард сўмдан ортиқ шундай субсидиялар ажратилган бўлиб, унинг 220 миллиардга яқини экспорт бўйича транспорт харажатларига йўналтирилган. Натижада 2 минг 800 та корхона илк бор ташқи бозорга чиққан.
Шунингдек, экспортчи корхоналарга халқаро стандартлаш ва сертификациялаш, суғурта ва ҳатто реклама харажатлари қисман қоплаб берилмоқда. Натижада электр техникаси тармоғида берилган ҳар бир сўм субсидия эвазига 870 сўмлик экспорт амалга оширилган. Бу кўрсаткич тўқимачилик соҳасида 555 сўм, қурилиш материаллари соҳасида 273 сўмни ташкил этган.
Тадбиркорларга кўмаклашиш учун кредит фоизларини компенсация қилиш ва кредит кафолатлари бериш тизими яратилди. Уларга кредит юкламаларини камайтириш мақсадида Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан 6 триллион 100 миллиард сўмлик мажбуриятлар олинган бўлиб, жорий йилнинг ўзида 2 триллион 500 миллиард сўмлик компенсациялар тўлаб берилган.
Лекин, жойларда имтиёзлардан самарасиз ёки мақсадсиз фойдаланиш ҳолатлари ҳам учраб турибди. Масалан, давлат бюджетидан 127 турдаги субсидиялар жорий этилган бўлса-да, амалда уларнинг 15 тасидан фойдаланилмаяпти.
Тармоқлар ва соҳалар бўйича ҳам имтиёзлар самарадорлиги бир хил эмас. Мисол учун, қишлоқ хўжалигига берилган ҳар 1 сўм имтиёз эвазига соҳада 33 сўм қўшилган қиймат яратилмоқда. Бу кўрсаткич соғлиқни сақлаш соҳасида 30 сўм, таълимда 22 сўм, ахборот технологияларида 16 сўмни ташкил этмоқда.
Йиғилишда имтиёзларнинг самарадорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
– Сўнгги йилларда иқтисодиёт тармоқларига туртки бериш учун илгари тарихимизда бўлмаган имтиёзларни жорий этишга мажбур бўлдик. Бугун улардан натижа, сабоқ, тажриба қандай бўлди, деган саволга жавоб топиш керак. Бюджетдан ажратилган ҳар бир сўмнинг ҳисоб-китобини жойига қўйиш, имтиёзларнинг самарадорлигини ошириш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шундан келиб чиқиб, Бош вазир ўринбосари ва молия вазирига барча имтиёз ва субсидияларнинг натижадорлиги кўрсаткичларини белгилаб, улардан самарали фойдаланиш бўйича қатъий назорат тизимини жорий этиш топширилди.
Ҳисоб палатасида мониторинг бўлими ташкил этиб, имтиёзлар самарадорлигини доимий таҳлил қилиб бориш вазифаси қўйилди.
Солиқ ва божхона имтиёзларини хатловдан ўтказиб, самарасизларини бекор қилиш, хорижий ва маҳаллий инвесторлар учун берилган имтиёзларни бир хиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Ҳудудлар кесимида олганда, солиқ имтиёзларининг 31 фоизи Тошкент шаҳрига тўғри келмоқда. Қорақалпоғистон Республикаси, Жиззах, Хоразм ва Сурхондарё вилоятларининг улуши 2 фоиздан ошмайди. Лекин Сурхондарёнинг Олтинсой туманида ҳам, Тошкент шаҳрининг Миробод туманида ҳам тадбиркорлар учун белгиланган талаблар, солиқлар, имтиёзлар, субсидия, компенсация ва преференциялар бир хил.
Шу боис давлатимиз раҳбари солиқ имтиёзларини ҳудудларнинг ривожланиш даражасидан келиб чиқиб белгилаш бўйича кўрсатма берди.
– Энди жойларга бориб, манзилли қарорлар қабул қилиб, имтиёзлардан тўғри фойдаланиб, чекка-чекка туманларни ҳам ривожланиш йўлига олиб чиқиш керак, – деди Президент.
Аҳоли ва тадбиркорларнинг бу борада хабардорлигини ошириб, имтиёзлардан фойдаланиш қамровини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди. Субсидиялар бўйича ягона очиқ портал яратиб, барча имтиёзларни босқичма-босқич шу орқали бериш таклифи билдирилди.

При Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание по анализу эффективности льгот, предоставленных отраслям экономики.
Иногда людям нужна помощь, чтобы начать свой бизнес, а предприятиям или отдаленным районам — ресурсы для развития и выхода на экспортные рынки. Государство, оказывая такое содействие, помогает созданию новых рабочих мест и увеличению доходов населения.
В последние годы для этих целей был введен ряд льгот. В 2021 году их общий объем составил 51 триллион сумов. В результате в прошлом году было открыто 170 тысяч новых хозяйствующих субъектов, создано более 500 тысяч рабочих мест.
За последние шесть лет в одной только налоговой сфере предоставлено около 1,4 тысячи льгот.
Субсидии для поддержки экспорта также дают свой результат, помогая предпринимателям выходить на внешний рынок. В прошлом году было выделено 280 миллиардов сумов таких субсидий, из которых 220 миллиардов направлено на компенсацию транспортных расходов. В результате 2,8 тысячи предприятий впервые вышли на внешний рынок.
Вместе с тем предприятиям-экспортерам компенсируется часть расходов на международную стандартизацию и сертификацию, страхование и даже рекламу. В результате на каждый сум, предоставленный электротехнической отрасли, приходится 870 сумов экспорта, 555 сумов в текстильной отрасли, 273 сума в индустрии стройматериалов.
Для содействия предпринимателям создана система компенсации процентов и поручительства по кредитам. Для снижения кредитной нагрузки Фондом по поддержке предпринимательской деятельности взяты обязательства на сумму 6 триллионов 100 миллиардов сумов, в одном только текущем году выплачены компенсации на 2 триллиона 500 миллиардов сумов.
Однако наблюдаются случаи неэффективного или нецелевого использования льгот. Так, из 127 видов субсидий, выплачиваемых из государственного бюджета, 15 не используются на практике.
Эффективность льгот в разных секторах и отраслях неоднородна. Например, на каждый 1 сум льготы в сельском хозяйстве создается 33 сума добавленной стоимости. Этот показатель составляет 30 сумов в здравоохранении, 22 сума в образовании, 16 сумов в сфере информационных технологий.
На совещании дано указание повысить эффективность льгот.
– В последние годы, чтобы дать стимул развитию отраслей экономики, мы были вынуждены ввести беспрецедентное количество льгот. Сегодня настало время понять, что это дало, какие выводы были сделаны, какой получен опыт. Необходимо расставить по местам каждый сум, выделенный из бюджета, повысить результативность льгот, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Заместителю Премьер-министра и министру финансов поручено определить индикаторы эффективности всех льгот и субсидий, внедрить систему строгого контроля за их эффективным использованием.
Поставлена задача организовать в Счетной палате отдел мониторинга и проводить постоянный анализ эффективности льгот.
Подчеркнуто, что необходимо инвентаризировать налоговые и таможенные льготы, отменить неэффективные, унифицировать льготы для иностранных и отечественных инвесторов.
По республике 31 процент налоговых льгот приходится на город Ташкент. Доля Республики Каракалпакстан, Джизакской, Хорезмской и Сурхандарьинской областей не превышает 2 процентов. Вместе с тем требования, налоги, льготы, субсидии, компенсации и преференции одинаковы для всех регионов, будь это, к примеру, Алтынсайский район Сурхандарьинской области или Мирабадский район города Ташкента.
Поэтому глава государства дал поручение внедрить систему, в соответствии с которой налоговые льготы будут предоставляться исходя из уровня развития регионов.
— Теперь нужно нужно выезжать на места, принимать целевые решения, выводить на путь развития самые отдаленные районы, правильно пользуясь льготам, — сказал Президент.
Отмечено, что необходимо повысить информированность населения и предпринимателей об этой сфере, расширить масштаб использования льгот. Предложено создать единый открытый портал по субсидиям и поэтапно внедрить в нем функционал по предоставлению всех существующих льгот.