1 июнь куни Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида соғлиқни сақлаш соҳасидаги вазифалар ижроси ҳамда келгусидаги режалар кўриб чиқилди.
Маълумки, шу йил 18 март куни давлатимиз раҳбари тиббиёт ходимлари билан очиқ мулоқот ўтказган эди. Унда айтилган муаммо ва таклифлар асосида, замонавий даволаш амалиётларини татбиқ қилиш, тиббий хизматларни аҳолига яқинлаштириш, соҳа ходимларининг ойлик маошларини ошириш каби кўплаб вазифалар белгиланган эди.
Йил бошидан буён жойларда 85 та оилавий шифокор пункти ва поликлиникалар очилиши натижасида 700 мингдан зиёд аҳолига тиббий хизматлар яқинлашди. Ҳудудларда хирургия йўналишида қўшимча 27 турдаги, эндокринологияда 7, кардиологияда 14 турдаги юқори технологик амалиётлар жорий қилинди.
Ўтган ойларда Давлат суғурта жамғармасидан 25 минг нафардан зиёд эҳтиёжманд аҳолига тиббий ёрдам кўрсатилди. Қорақалпоғистон, Жиззах, Қашқадарё, Наманган, Сурхондарё ва Фарғонада 87 минг аҳоли манзилли тиббий кўрикдан ўтказилди. Бугундан тиббиёт ходимларининг ойлик маоши 30 фоизгача оширилди.
Йиғилишда шу каби амалий ишлар билан бирга галдаги вазифалар ҳам муҳокама қилинди.
– Инсон қадри тамойилини инобатга олиб, охирги йилларда тиббиёт соҳасида ҳам кўп фармон ва қарорлар қабул қилдик, – деди давлатимиз раҳбари. – Глобал синовларга қарамасдан, тиббиёт ходимларининг ойликларини кўтариш чораларини кўрдик. Ҳамма жойда, энг чекка қишлоқда ҳам тизим намоён бўлиши керак. Ҳар бир фуқаронинг соғлиги назоратда бўлиши керак.
Йиғилишда мутасаддилар соҳада бошқарув ва моддий шароитларни яхшилаш, даволаш протоколларини ўзгартириш, тиббий суғурта тизимини кенгайтириш, тиббий таълимни ривожлантириш йўналишлари бўйича ахборот берди.
Аввало, бирламчи бўғинга эътибор қаратилиб, жорий йил якунигача яна 51 та оилавий шифокор пункти ва поликлиникаларни ишга тушириш, мингта маҳаллада тиббий пунктлар ташкил қилиш, аҳолини манзилли скринингдан ўтказиш вазифалари белгиланди. Тез тиббий ёрдам сифатини яхшилашга қаратилган ишларнинг бориши кўриб чиқилди.
Ҳудудий шифохоналарда юқори технологик амалиётлар турини 250 тага етказиш, бунинг учун улардаги тиббиёт ходимлари малакасини ошириш, янги имтиёзли даволаш тизимини тўлиқ жорий этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президентимиз соҳани рақамлаштириш масаласига алоҳида тўхталиб ўтди. Аввал берилган топшириққа кўра, тиббиёт муассасаларининг бу борадаги инфратузилмаси янгиланмоқда. Ҳудудлардаги шифохоналар компьютерлар билан таъминланиб, локал тармоққа уланмоқда. Халқаро стандартлар асосида ягона классификатор, реестр ва маълумот алмашинуви дастури ишлаб чиқилмоқда.
Йиғилишда соғлиқни сақлашнинг барча бўғинларини босқичма-босқич рақамлаштириб, ўзаро боғлаш, муассасаларни замонавий жиҳозлаш, пуллик хизматлар ҳажми ва турларини кўпайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Шу йил 25 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2022-2026 йилларда оналик ва болаликни муҳофаза қилишни кучайтириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, 191 та туман ва шаҳар марказий шифохоналарида болалар реанимация бўлимлари, 208 та кўп тармоқли поликлиника ҳамда Тошкент шаҳридаги 71 та оилавий поликлиникада болалар бўлимлари ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари бундай бўлимларни қолган туманларда ҳам очиш, шу билан бирга, Акушерлик ва гинекология, Аҳоли репродуктив саломатлиги ҳамда Скрининг марказлари фаолиятини ривожлантириш зарурлигини таъкидлади.
Санитария-эпидемиология тизимини трансформация қилиш, санитария қоидалари ва стандартларини янгилаш, юқумли касалликларнинг олдини олиш юзасидан ҳам топшириқлар берилди.
Соғлиқни сақлаш вазирининг ҳар бир ўринбосарига ўзлари масъул бўлган йўналишлар бўйича “йўл хариталари” ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

1 июня при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось обсуждение исполнения поставленных задач и дальнейших планов в сфере здравоохранения.
Как известно, 18 марта текущего года глава государства провел открытый диалог с медицинскими работниками. Исходя из обсужденных на той встрече проблем и предложений был поставлен ряд задач по внедрению современных методов лечения, дальнейшему приближению медицинской помощи к населению, увеличению размера заработной платы работников сферы.
С начала года на местах было открыто 85 семейных врачебных пунктов и поликлиник, благодаря чему улучшился доступ более 700 тысяч человек к медицинским услугам. В регионах внедрены дополнительные виды высокотехнологичных операций: 27 в хирургии, 7 в эндокринологии и 14 в кардиологии.
За последние месяцы за счет Государственного фонда медицинского страхования оказана медицинская помощь более чем 25 тысячам социально уязвимых граждан. В Каракалпакстане, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Сурхандарьинской и Ферганской областях адресные медицинские осмотры прошли 87 тысяч человек. С сегодняшнего дня месячная заработная плата медицинских работников увеличилась на 30 процентов.
Наряду с проводимой работой на совещании обсуждены предстоящие задачи.
— Исходя из принципа «во имя чести и достоинства человека» мы приняли в последние годы множество указов и постановлений, — сказал глава государства. – Приняли меры увеличения заработной платы медицинских работников, несмотря на глобальные проблемы. Система должна работать повсеместно, включая самые отдаленные села. Необходимо заботиться о здоровье каждого гражданина.
Ответственные лица представили информацию о совершенствовании управления и материально-технических условий сферы, изменении протоколов лечения, расширении системы медицинского страхования, развитии медицинского образования.
Особое внимание уделено первичному звену, поставлены задачи по открытию до конца текущего года еще 51 семейного врачебного пункта и поликлиники, созданию медицинских пунктов в тысяче махаллей, проведению адресного скрининга населения. Рассмотрен ход работ по улучшению качества скорой медицинской помощи.
Дано указание увеличить количество видов высокотехнологичных операций в региональных больницах до 250 с повышением квалификации их медицинского персонала, полностью внедрить новую систему льготного лечения.
Президент отдельно затронул вопрос цифровизации сферы. В соответствии с данными ранее поручениями обновляется соответствующая инфраструктура медучреждений. Больницы в регионах обеспечиваются компьютерами, локальной сетью. В соответствии с международными стандартами разрабатываются единый классификатор, реестр и программа обмена данными.
На совещании подчеркнута важность поэтапной цифровизации и интеграции всех звеньев здравоохранения, современного оснащения учреждений, увеличения объема и расширения номенклатуры платных услуг.
Президент Республики Узбекистан подписал 25 апреля текущего года постановление «Об усилении охраны материнства и детства в 2022–2026 годах». Согласно документу, в 191 районной и городской центральной больнице организованы детские реанимационные отделения, в 208 многопрофильных поликлиниках и 71 семейной поликлинике города Ташкента — детские отделения.
Глава государства указал на необходимость открытия подобных отделений и в других районах, а также развития деятельности центров акушерства и гинекологии, репродуктивного здоровья населения и скрининг-центров.
Даны поручения касательно трансформации санитарно-эпидемиологической системы, обновления санитарных правил и стандартов, предупреждения инфекционных заболеваний.
Перед каждым заместителем министра здравоохранения поставлена задача разработать «дорожные карты» по курируемым направлениям.