Олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия Стратегик ҳамкорлик кенгашининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия етакчисини қутлар экан, ўзаро ҳамкорликда юксак даражага эришилганидан, мамлакатларимиз парламентлари, давлат идоралари, ишбилармон доиралари ва жамоатчилиги ўртасидаги алоқалар мустаҳкамланиб бораётганидан мамнунлигини билдирди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон кўп қиррали муносабатларни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған мамлакатларимизнинг қардошлик ришталарига асосланган стратегик шериклиги барча соҳаларда ўзаро ишонч ва ҳурмат руҳида ривож топаётганини алоҳида қайд этди.
Етакчилар жорий йилда икки давлат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги ва стратегик шериклик муносабатлари йўлга қўйилганининг 5 йиллиги нишонланаётганини мамнуният билан таъкидладилар.
Икки мамлакат етакчиларининг расмий ташрифлари ва мунтазам мулоқотлари сиёсий мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилиб, сермаҳсул амалий шериклик учун кенг имкониятлар очди.
Савдо ва инвестиция соҳаларида алоқалар жадал ривожланмоқда. Жумладан, кейинги йилларда ўзаро товар айирбошлаш 2,5 баробарга ўсиб, 3,6 миллиард доллардан ошди. Қўшма корхоналар сони 5 баробар кўпайиб, 2 мингдан ортди. Инвестициявий ҳамкорлик кўрсаткичлари 70 баробарга ўсди.
Ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида томонлар шерикликни, шу жумладан, савдо ва иқтисодиёт, инвестициялар, транспорт, тўқимачилик, энергетика, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, маданий-гуманитар алмашинув каби соҳаларда янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларига батафсил тўхталдилар.
Ўзбекистондаги ислоҳотлар борасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий қилиш, фан, таълим, санъат, кино, туризм ва ахборот соҳаларидаги шерикликни чуқурлаштиришга келишиб олинди.
Йиғилиш якунида Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқувчи муҳим ҳужжатлар имзоланиши таъкидланди. Преференциал савдо тўғрисида, қурилиш, соғлиқни сақлаш, адлия, божхона ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича келишувлар шулар жумласидан. Олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия Стратегие ҳамкорлик кенгаши йиғилиши қарорларини амалга ошириш бўйича қўшма “йўл харитаси”ни қабул қилиш режалаштирилган.
Ҳамкорлик кўлами кенгайганини ҳисобга олиб, томонлар муносабатларни янги даражага – кенг қамровли стратегик шериклик босқичига олиб чиқишга қарор қилдилар.
Музокаралар якунида Режеп Таййип Эрдоған Шавкат Мирзиёевга икки томонлама Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун Туркияга ташриф билан келишни таклиф этди.

В соответствии с программой состоялось второе заседание Узбекско-Турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Приветствуя лидера Турции, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил удовлетворение достигнутым уровнем сотрудничества, укреплением взаимодействия между парламентами, государственными органами, деловыми и общественными кругами двух стран.
Глава нашего государства отметил, что Узбекистан заинтересован в дальнейшем наращивании и укреплении многоплановых узбекско-турецких отношений.
Президент Турции Режеп Тайип Эрдоган особо подчеркнул, что стратегическое партнерство двух стран, “основанное на родственных узах”, развивается во всех сферах, в атмосфере взаимного доверия и уважения.
Лидерами с удовлетворением отмечено, что в текущем году отмечается 30-летие установления дипломатических связей и 5-летие основания отношений стратегического партнерства между двумя государствами.
Обмены официальными визитами и регулярные контакты между лидерами двух стран способствовали укреплению конструктивного политического диалога и открыли широкие возможности для плодотворного практического партнерства.
Динамично развиваются торговые и инвестиционные связи. Так, за последние годы взаимный товарооборот вырос в 2,5 раза, превысив 3,6 миллиарда долларов США. Количество совместных предприятий увеличилось в 5 раз и превысило 2 тысячи. Показатели инвестиционного сотрудничества выросли в 70 раз.
В целях дальнейшего наращивания двустороннего сотрудничества стороны подробно остановились на приоритетных направлениях дальнейшего расширения взаимодействия, в частности по таким направлениям, как в сферах торговли и экономики, инвестиций, транспорта, текстильной промышленности, энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, культурно-гуманитарных обменов.
Достигнуты договоренности об укреплении сотрудничества в проведении реформ в Узбекистане, системном взаимодействии во внедрении механизмов государственно-частного партнерства, углублении сотрудничества в сфере науки, образования, искусства, кино, туризма и информации.
Отмечено, что по итогам заседания будут подписаны важные документы, выводящие сотрудничество между Узбекистаном и Турцией на новый уровень. Среди них – соглашения о преференциальной торговле, развитии сотрудничества в области строительства, здравоохранения, юстиций, таможенного обмена и др. Планируется принятие совместной “дорожной карты” для практической реализации решений состоявшегося заседания Узбекско-Турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Учитывая достигнутые масштабы сотрудничества, стороны решили поднять двусторонние отношения на новый уровень – всеобъемлющего стратегического партнерства.
В завершение переговоров Режеп Тайип Эрдоган пригласил Шавката Мирзиёева посетить Турцию для участия в очередном заседании Совета стратегического сотрудничества.