Tadbirkorlarning muammo va takliflarini bevosita o‘rganish hamda tadbirkorlikni kelgusida rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlarini belgilab olish bo‘yicha 2021 yil 20 avgust kuni o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti doirasida belgilangan masalalar ijrosini ta’minlash, shuningdek, elektron tijorat sohasidagi platformalar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash hamda akkreditiv bo‘yicha hisob-kitob tizimini joriy etish maqsadida:
1. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining elektron tijoratning “Ochiq raqamli ekotizimi” axborot tizimlari majmuasini (keyingi o‘rinlarda – Raqamli ekotizim) 2022 yil 1 iyuldan boshlab to‘liq ishga tushirish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Elektron kooperatsiya portali markazi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi qoshidagi Raqamli transformatsiya markazi (keyingi o‘rinlarda – Markaz) etib qayta tashkil etilsin.
2. Markaz zimmasiga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklatilsin:
Raqamli ekotizimni shakllantirish va uning operatori funksiyalarini bajarish;
mulkchilik shaklidan, idoraviy va tarmoqqa mansubligidan, hududiy joylashuvidan qat’i nazar, elektron tijorat platformalariga o‘zining mijozlar bazasidan teng foydalanishi hamda ularga xizmatlar ko‘rsatishi uchun sharoitlar yaratish;
Raqamli ekotizimning “eskrou” tizimi funksiyalarini bajarishi munosabati bilan bitta shaxsiy hisobvaraqdan hisob-kitoblar va to‘lovlar hamda tomonlarning shartnoma majburiyatlari kafolatli (akkreditiv tamoyili bo‘yicha) bajarilishini ta’minlash.
3. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra:
Raqamli ekotizimga integratsiyalashgan elektron tijorat platformalarida tovarlar va xizmatlarni sotish to‘g‘risidagi ma’lumotlar joylashtirilishi shart. Bunda, narxi ko‘rsatilmagan tovar va xizmatlarni sotib olish bo‘yicha bitimlar tuzishga yo‘l qo‘yilmaydi;
2024 yil 1 yanvarga qadar Raqamli ekotizimga integratsiyalashgan elektron tijorat platformalari operatorlari uchun foyda solig‘i stavkasi 50 foizga kamaytiriladi;
tovarlar (xizmatlar) elektron savdosini amalga oshiruvchi soliq to‘lovchilar uchun, ular Elektron tijorat ishtirokchilarining milliy reyestriga kiritilgan yoki kiritilmaganligidan qat’i nazar, O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 337 va 467-moddalariga muvofiq foyda solig‘i va aylanmadan olinadigan soliq bo‘yicha pasaytirilgan soliq stavkalari qo‘llaniladi.
Moliya vazirligi ikki oy muddatda mazkur banddan kelib chiqib, Soliq kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
4. Elektron tijoratning “Ochiq raqamli ekotizimi”ni tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Markaz Davlat soliq qo‘mitasi bilan birgalikda 2022 yil 1 iyulga qadar Raqamli ekotizim orqali soliq organlariga real vaqt rejimida ma’lumotlarni uzatish imkonini beruvchi elektron ma’lumotlar bazalarining o‘zaro integratsiyasini ta’minlasin.
6. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi ikki oy muddatda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda mazkur qaror mazmun va mohiyatining, shu jumladan, ommaviy axborot vositalari va Internet tarmog‘i orqali keng tushuntirilishini ta’minlasin.
8. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.B. Voitov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.U.Umurzakov zimmasiga yuklansin.

В целях обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года по непосредственному изучению проблем и предложений предпринимателей и определению основных направлений последующего развития предпринимательства, а также поддержки деятельности платформ в сфере электронной коммерции и внедрения системы расчетов по аккредитивам:
1. Одобрить предложение Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства экономического развития и сокращения бедности и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций о полном запуске начиная с 1 июля 2022 года комплекса информационных систем электронной коммерции «Открытая цифровая экосистема» (далее – Цифровая экосистема).
Реорганизовать Центр электронного кооперационного портала при Министерстве инвестиций и внешней торговли в Центр цифровой трансформации при Министерстве инвестиций и внешней торговли (далее – Центр).
2. Возложить на Центр следующие дополнительные задачи:
формирование Цифровой экосистемы и исполнение функций ее оператора;
создание для платформ электронной коммерции условий равного доступа к своей клиентской базе и оказания им услуг, независимо от формы собственности, ведомственной и отраслевой принадлежности, территориального расположения;
обеспечение проведения расчетов и платежей с одного личного расчетного счета и гарантированного исполнения договорных обязательств сторон (по принципу аккредитива) в связи с выполнением функций системы «эскроу» Цифровой экосистемы.
является обязательным размещение информации о реализации товаров и услуг на платформах электронной коммерции, интегрированных в Цифровую экосистему. При этом не допускается заключение сделок по покупке товаров и услуг без указания цены;
сроком до 1 января 2024 года для операторов платформ электронной коммерции, интегрированных в Цифровую экосистему, ставка налога на прибыль снижается на 50 процентов;
к налогоплательщикам, осуществляющим электронную торговлю товарами (услугами), в соответствии со статьями 337 и 467 Налогового кодекса Республики Узбекистан применяются сниженные налоговые ставки по налогу на прибыль и налогу с оборота независимо от включения или невключения их в Национальный реестр участников электронной коммерции.
Министерству финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект закона, предусматривающий внесение изменений и дополнений в Налоговый кодекс, вытекающих из настоящего пункта.
4. Утвердить «Дорожную карту» по созданию «Открытой цифровой экосистемы» электронной коммерции согласно приложению.
5. Центру совместно с Государственным налоговым комитетом в срок до 1 июля 2022 года обеспечить взаимную интеграцию электронных баз данных, позволяющую в режиме реального времени передавать сведения в налоговые органы через Цифровую экосистему.
6. Министерству инвестиций и внешней торговли в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
7. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить широкое разъяснение сути и содержания настоящего постановления, в том числе через средства массовой информации и сеть Интернет.
8. Возложить на первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Воитова А.Б. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.