Fuqarolarni ortiqcha ovoragarchilik va byurokratik to‘siqlarsiz tibbiy-ijtimoiy ekspertizadan o‘tkazish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning to‘laqonli hayot tarzini yuritish hamda o‘z huquqlari va salohiyatini ro‘yobga chiqarish imkoniyatlarini kengaytirish, ularni reabilitatsiya qilishga to‘g‘ri yo‘naltirish hamda tegishli chora-tadbirlar bilan qamrab olish ko‘lamini yanada kengaytirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid davlat Dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 25 martdagi “Keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, “Saxovat” va “Muruvvat” internat uylari tizimini yanada rivojlantirish to‘g‘risida”gi PF–6195-son Farmoniga muvofiq Respublika tibbiy-ijtimoiy ekspertiza inspeksiyasi va uning hududiy bo‘linmalari Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi tizimiga o‘tkazilganligi hamda unga fuqarolarni tibbiy-ijtimoiy ekspertizadan o‘tkazish va nogironlikni belgilash tizimini yanada takomillashtirish vazifasi yuklanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Fuqarolarni tibbiy-ijtimoiy ekspertizadan o‘tkazish va nogironlikni belgilash tizimini takomillashtirishning asosiy yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilansin:
fuqarolarga nogironlikni belgilashda korrupsiyaning sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik;
nogironlikni belgilashda fuqarolarning ortiqcha ovoragarchiliklarini bartaraf etish, sohada mavjud byurokratik to‘siq va g‘ovlarni bekor qilish;
ma’lumotlar elektron bazasini shakllantirish orqali fuqarolarga zamon talablariga javob beradigan samarali xizmat ko‘rsatish tizimini shakllantirish.
a) 2021 yil 1 dekabrdan boshlab:
shaxs sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra Respublika tibbiy-ijtimoiy ekspertiza inspeksiyasining tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasiga (keyingi o‘rinlarda – tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasi) borish imkoniga ega bo‘lmagan holatda nogironlikni belgilash biriktirilgan hududlarga chiqib ko‘chma majlislarda, shaxsning uyida yoki davolanishda bo‘lgan statsionarda hamda sirtdan ko‘rikdan o‘tkazish orqali tashkil etiladi;
nogironlik belgilari aniq ko‘rinib turgan, anatomik nuqsonlari bo‘lgan shaxslarni klinik-funksional ma’lumotlarni olishga doir qo‘shimcha tekshiruvdan o‘tkazmasdan turib, tasdiqlangan kasalliklar ro‘yxati asosida fuqaroning ishtirokisiz ular nogironligi bo‘lgan shaxs deb topilganda nogironlik muddatsiz davrga belgilanadi;
tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari tomonidan nogironlik to‘g‘risidagi ma’lumotnomalarda nogironligi bo‘lgan shaxslarning ishlashi mumkin bo‘lgan kasblar bo‘yicha tavsiyalar beriladi.
b) 2022 yil 1 avgustdan boshlab dastlab Toshkent shahrida nogironligi bo‘lgan shaxslarni tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarida hisobga olish va ko‘rikdan o‘tkazishning yangi “Tibbiy-ijtimoiy ekspertiza” elektron axborot tizimi (keyingi o‘rinlarda – axborot tizimi) joriy etiladi.
Bunda, fuqarolarga nogironlikni belgilash uchun asos hisoblanadigan (tibbiy yo‘llanma, kasallik tarixi va ambulator kartadan ko‘chirmalar va boshqa) ma’lumotlar axborot tizimiga elektron tarzda kiritilishi ta’minlanadi;
v) 2023 yil 1 yanvardan boshlab axborot tizimi respublikaning boshqa barcha hududlarida to‘liq joriy etiladi.
nogironlikni belgilashda davolash-profilaktika muassasalarining yo‘llanmalari, kasallik tarixidan ko‘chirmalar, ambulator karta, vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqasi hamda mehnat vazifalarini bajarish bilan bog‘liq holdagi baxtsiz hodisa yoki sog‘liqning boshqacha tarzda shikastlanganligi to‘g‘risidagi hujjatlar to‘liq axborot tizimi orqali qabul qilinadi;
vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqasi hamda mehnat vazifalarini bajarish bilan bog‘liq holdagi baxtsiz hodisa yoki sog‘liqning boshqacha tarzda shikastlanganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar “Yagona mehnat milliy tizimi” idoralararo dasturiy-apparati hamda axborot tizimi orasida ma’lumot almashinuvi asosida olinadi;
axborot tizimidagi fuqaroga tegishli ma’lumotlardan kelib chiqib, organizmning funksiyasi buzilishi va hayot faoliyati chegaralanishini hisobga olgan holda nogironlikni fuqarolarning ishtirokisiz belgilash tartibi joriy etiladi;
nogironligi bo‘lgan shaxsga taalluqli bo‘lgan ma’lumotlar, davolovchi hamda tibbiy xulosa bergan shifokorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar axborot tizimida qayd etib boriladi;
nogironlik belgilangan shaxslarga pensiya va ijtimoiy nafaqalarni tayinlash uchun elektron ma’lumotlar “Pensiya” hamda “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimlariga avtomatik tarzda yuboriladi.
4. Respublika tibbiy-ijtimoiy ekspertiza inspeksiyasining pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari (keyingi o‘rinlarda – pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari) tashkil etilsin va shu munosabat bilan Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimining shifokorlari zimmasiga 18 yoshgacha bo‘lgan bolalarga nogironlikni belgilash bo‘yicha yuklatilgan qo‘shimcha funksiyalar bekor qilinsin.
18 yoshgacha bo‘lgan bolalarni nogironligi bo‘lgan bola deb topish pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari tomonidan amalga oshiriladi;
18 yoshdan katta fuqarolarni nogironligi bo‘lgan shaxs deb topish tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari tomonidan amalga oshiriladi;
pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladigan doimiy faoliyat ko‘rsatuvchi tuzilma hisoblanadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Qashqadaryo, Samarqand va Farg‘ona viloyatlarida ikkitadan pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari;
Buxoro, Jizzax, Navoiy, Namangan, Sirdaryo, Surxondaryo, Toshkent, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahrida bittadan pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari;
Qashqadaryo, Sirdaryo, Xorazm va Namangan viloyatlarida qo‘shimcha ravishda bittadan tumanlararo tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari;
Respublika tibbiy-ijtimoiy ekspertiza inspeksiyasida 3 nafar shtat birligidan iborat informatsion texnologiyalarni joriy etish bo‘limi tashkil etilsin.
Bunda, Respublika tibbiy-ijtimoiy ekspertiza inspeksiyasi
va tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarining shtat birliklari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 5 maydagi “Sog‘liqni saqlash tizimida olib borilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish va tibbiyot xodimlarining salohiyatini oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish to‘g‘risida”gi PF–6221-son Farmoniga muvofiq ajratilgan shtat birliklari hisobidan shakllantiriladi.
7. Pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarining asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
18 yoshgacha bo‘lgan bolalarni tibbiy-ijtimoiy ekspertizadan o‘tkazish hamda nogironligi bo‘lgan shaxslar jamiyatlari bilan birgalikda nogironlikni belgilash sohasida davlat dasturlarini ishlab chiqishda qatnashish;
18 yoshgacha bo‘lgan bolalarni nogironlikka olib keluvchi omillarni o‘rganish hamda sog‘lig‘i yomonlashuvining oldini olish chora-tadbirlarini ishlab chiqish;
nogironligi bo‘lgan bolalarni reabilitatsiya qilishning yakka tartibdagi dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish sohasini nazorat qilish va muvofiqlashtirish;
sohaning joriy va istiqboldagi ehtiyojlarini hisobga olgan holda kadrlarni o‘qitish, tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishning ilg‘or usullarini tizimli asosda joriy etishda qatnashish.
8. Nogironligi bo‘lgan shaxslarni tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarida hisobga olish va ko‘rikdan o‘tkazishning elektron axborot tizimini yaratish va kadrlar salohiyatini oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
9. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.Inakov) bilan birgalikda:
bir oy muddatda Sog‘liqni saqlash vazirligining 18 yoshgacha bo‘lgan bolalarga nogironlikni belgilash masalalari uchun mas’ul tibbiyot muassasalaridagi nogironlikka oid tibbiy xulosani berish bilan bog‘liq bo‘lgan barcha hujjatlar belgilangan tartibda xatlovdan o‘tkazilishini va tegishli pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalariga topshirilishini ta’minlasin;
ikki oy muddatda davlat tibbiyot muassasasi tomonidan fuqarolarni tibbiy-ijtimoiy ekspertizaga yuborish tartibini nazarda tutuvchi vrachlik–maslahat komissiyasi to‘g‘risida nizomni ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
2022/2023 o‘quv yilidan boshlab tibbiy-ijtimoiy ekspertiza, reabilitologiya, tibbiy, ijtimoiy va kasbiy reabilitatsiya mutaxassislarini tayyorlashdagi magistratura, klinik ordinatura, qayta tayyorlash va malaka oshirish o‘quv dasturlarini xalqaro ta’lim standartlari asosida takomillashtirish choralarini ko‘rsin;
har besh yilda kamida bir marta tibbiy-ijtimoiy ekspertiza xizmati tizimining tibbiyot xodimlari Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi ta’lim muassasalari va respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlarida mutaxassisligi va tibbiy-ijtimoiy ekspertiza bo‘yicha malaka oshirishi hamda birlamchi ixtisoslashtirish kurslaridan bepul o‘tishini ta’minlasin.
10. Mazkur qaror qabul qilingunga qadar berilgan nogironlik to‘g‘risidagi eski namunadagi ma’lumotnomalar hamda rasmiylashtirilgan eski namunadagi nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilishning yakka tartibdagi dasturlari navbatdagi qayta ko‘rik o‘tkazilgunga qadar yoki reabilitatsiya tadbirlarini amalga oshirish (agar nogironlik muddatsiz belgilangan bo‘lsa) tugagungacha haqiqiy hisoblanishi belgilab qo‘yilsin.
11. Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.Inakov) Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev), Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov), Moliya vazirligi (T.Ishmetov) hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2022 yil 1 iyunga qadar BMTning Taraqqiyot dasturi, Jahon banki, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va YUNISEFning texnik ko‘magini jalb qilgan holda nogironlikni belgilashning ijtimoiy modeliga bosqichma-bosqich o‘tish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasini ishlab chiqsin.
Bunda, xalqaro tajribani o‘rgangan holda Sog‘lig‘i va hayot faoliyatining (funksiyalarining) cheklanishi xalqaro klassifikatsiyasi asosida fuqarolarga nogironlikni belgilashning ijtimoiy modeliga o‘tish Konsepsiyasini ishlab chiqish nazarda tutiladi.
12. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligining asoslantirilgan takliflariga muvofiq ushbu qarorda ko‘zda tutilgan tadbirlarni amalga oshirishga va tibbiy-ijtimoiy ekspertiza xizmatining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, shu jumladan, yangi tashkil etilayotgan pediatriya va tumanlararo tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarini transport vositalari bilan ta’minlash, shuningdek, axborot tizimini yaratish, kadrlar tayyorlash uchun zarur bo‘lgan mablag‘larni 2021 yilda Davlat byudjeti parametrlarida sog‘liqni saqlash sohasi uchun nazarda tutilgan mablag‘larning cheklangan miqdorlari doirasida ajratilishini hamda 2022 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini ta’minlasin.
13. Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.Inakov):
a) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Sh.Shermatov) bilan birgalikda:
uch oy muddatda Davlat byudjeti parametrlari doirasida tibbiy-ijtimoiy ekspertiza xizmati faoliyatini takomillashtirishga ajratilgan mablag‘lar hisobiga 18 yoshgacha bo‘lgan bolalarning nogironligi va undan katta yoshdagi nogironligi bo‘lgan shaxslarning elektron ma’lumotlarini o‘zida jamlaydigan elektron ma’lumotlar bazasini takomillashtirsin;
2022 yil 1 avgustga qadar ilg‘or chet el tajribasini o‘rgangan holda, fuqarolarni tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarida hisobga olish va ko‘rikdan o‘tkazishning yangi elektron axborot tizimini ishlab chiqsin;
nogironlik belgilangan shaxslarning nogironlik muddati tugayotganligi hamda qayta ko‘rikka kelishi to‘g‘risida qisqa xabarni beg‘araz tarzda ularning mobil aloqa vositalariga bir oy oldin yuborish mexanizmini tashkil etsin.
Bunda, vazirlik va idoralarga nogironligi bo‘lgan shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar “Elektron hukumat” tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali elektron tarzda yuboriladi;
b) Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Inoyatov) bilan birgalikda bir oy muddatda hududiy tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarining binolari va xonalari hamda jihozlar uchun minimal talablarni ishlab chiqsin hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga yetkazilishini ta’minlasin.
14. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) 2022 yil 1 avgustdan Toshkent shahar hamda 2023 yildan boshlab respublikaning barcha hududlaridagi davolash-profilaktika muassasalari tomonidan yo‘llanmalarni, kasallik tarixidan ko‘chirmalarni, ambulator kartalarni, vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqasi hamda kasb kasalligini belgilash uchun asos bo‘ladigan maxsus vakolat berilgan sog‘liqni saqlash muassasasi xulosasidan ko‘chirmalarni axborot tizimiga elektron tarzda kiritib borishni ta’minlasin.
Belgilansinki, nogironlikni belgilash bilan bog‘liq bo‘lgan barcha hujjatlar davolash-profilaktika muassasalarining IT operator-hamshiralari tomonidan shaxsiy identifikatsion login va parollar asosida axborot tizimiga kiritib boriladi.
15. Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda tibbiy-ijtimoiy ekspertiza xizmati faoliyatini tartibga soluvchi Hukumat qarorini tasdiqlasin.
16. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari ikki oy muddatda barcha hududiy tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarini belgilangan talablarga javob beradigan, ijtimoiy muhofazaga muhtoj fuqarolar tashrifi uchun qulay bo‘lgan binolar va xonalarda beg‘araz asosda joylashtirish choralarini ko‘rsin.
17. Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi hamda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan birgalikda ushbu qaror maqsadi va vazifalarini ommaviy axborot vositalari va boshqa axborot resurslari orqali keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
19. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul
va shaxsiy javobgar etib Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi direktori A.K. Inakov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, mas’ul ijrochi tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

В целях проведения медико-социальной экспертизы граждан без излишней волокиты и бюрократических барьеров, расширения возможностей ведения полноценного образа жизни и реализации своих прав и потенциала лицами с инвалидностью, правильной ориентации на прохождение реабилитации и дальнейшего расширения охвата соответствующими мерами лиц с инвалидностью, а также обеспечения исполнения Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения»:
1. Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 25 марта 2021 года № УП–6195 «О социальной поддержке престарелых и лиц с инвалидностью, а также дальнейшем развитии системы домов-интернатов «Саховат» и «Мурувват» Республиканская инспекция медико-социальной экспертизы и ее территориальные подразделения переданы в систему Агентства по развитию медико-социальных услуг, а также на нее возложена задача дальнейшего совершенствования системы проведения медико-социальной экспертизы граждан и установления инвалидности.
2. Определить основными направлениями совершенствования системы проведения медико-социальной экспертизы граждан и установления инвалидности:
устранение причин и условий, порождающих коррупцию, а также недопущение конфликта интересов при установлении инвалидности гражданам;
устранение излишних хлопот граждан, а также отмену бюрократических барьеров и препятствий в данной сфере;
создание эффективной системы оказания услуг гражданам, отвечающей современным требованиям, посредством формирования электронной базы данных.
а) с 1 декабря 2021 года:
в случае невозможности личной явки лица в медико-социальную экспертную комиссию Республиканской инспекции медико-социальной экспертизы (далее – медико-социальная экспертная комиссия) по состоянию здоровья установление инвалидности проводится на выездном заседании с посещением закрепленной территории, на дому или в стационаре по месту лечения лица, а также путем проведения заочного освидетельствования;
лицам с явными признаками инвалидности и анатомическими дефектами, без проведения дополнительного обследования для получения клинико-функциональных данных на основании утвержденного перечня заболеваний, при признании их лицами с инвалидностью инвалидность устанавливается бессрочно без их участия;
в справках об инвалидности медико-социальные экспертные комиссии вносят рекомендации по профессиям, согласно которым лица с инвалидностью могут осуществлять трудовую деятельность;
б) с 1 августа 2022 года первоначально в городе Ташкенте внедряется новая электронная информационная система «Медико-социальная экспертиза» (далее – информационная система) по принятию на учет и проведению освидетельствования лиц с инвалидностью в медико-социальных экспертных комиссиях.
При этом обеспечивается внесение в информационную систему в электронной форме документов (медицинских направлений, выписок из истории болезни, амбулаторных карт и других), являющихся основанием для установления инвалидности гражданам;
в) с 1 января 2023 года информационная система полностью внедряется во всех остальных регионах республики.
при установлении инвалидности направления лечебно-профилактических учреждений, выписки из истории болезни, амбулаторные карты, листки временной нетрудоспособности, а также документы о несчастных случаях либо иных повреждениях здоровья, связанных с исполнением трудовых функций, принимаются полностью посредством информационной системы;
листки временной нетрудоспособности и документы о несчастных случаях либо иных повреждениях здоровья, связанных с исполнением трудовых функций, принимаются посредством Межведомственного программно-аппаратного комплекса «Единая национальная система труда» и информационной системы путем обмена данными;
на основе соответствующей информации о гражданине в информационной системе внедряется порядок установления инвалидности без участия граждан с учетом нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности;
данные о лицах с инвалидностью, лечащих врачах и врачах, предоставивших медицинские заключения, фиксируются в информационной системе;
электронные данные, необходимые для назначения пенсий и социальных пособий лицам с инвалидностью, направляются в информационные системы «Пенсия» и «Единый реестр социальной защиты» в автоматическом режиме.
4. Создать педиатрические медико-социальные экспертные комиссии Республиканской инспекции медико-социальной экспертизы (далее – педиатрические медико-социальные экспертные комиссии) и в связи с этим отменить дополнительные функции, возложенные на врачей системы Министерства здравоохранения по установлению инвалидности детям до 18 лет.
признание детей до 18 лет в качестве детей с инвалидностью осуществляется педиатрическими медико-социальными экспертными комиссиями;
признание граждан старше 18 лет в качестве лиц с инвалидностью осуществляется медико-социальными экспертными комиссиями;
педиатрические медико-социальные экспертные комиссии являются структурами, осуществляющими деятельность на постоянной основе, финансируемыми за счет средств Государственного бюджета.
по две педиатрические медико-социальные экспертные комиссии в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Кашкадарьинской, Самаркандской и Ферганской областях;
по одной педиатрической медико-социальной экспертной комиссии в Бухарской, Джизакской, Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Ташкентской, Хорезмской областях и городе Ташкенте;
дополнительно по одной межрайонной медико-социальной экспертной комиссии в Кашкадарьинской, Сырдарьинской, Хорезмской и Наманганской областях;
Отдел по внедрению информационных технологий, состоящий из трех штатных единиц, в Республиканской инспекции медико-социальной экспертизы.
При этом штатные единицы Республиканской инспекции медико-социальной экспертизы и медико-социальных экспертных комиссий формируются за счет штатных единиц, выделенных в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2021 года № УП–6221 «О последовательном продолжении осуществляемых в системе здравоохранения реформ и создании необходимых условий для повышения потенциала медицинских работников».
7. Определить основными задачами педиатрических медико-социальных экспертных комиссий:
проведение медико-социальной экспертизы детей до 18 лет и участие в разработке государственных программ в области установления инвалидности совместно с обществами лиц с инвалидностью;
изучение причин инвалидности и разработку мер предупреждения ухудшения здоровья детей до 18 лет;
осуществление контроля и координации в области разработки и реализации индивидуальных программ реабилитации детей с инвалидностью;
участие во внедрении на системной основе передовых методов обучения, подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров с учетом текущих и перспективных потребностей сферы.
8. Утвердить «Дорожную карту» по созданию электронной информационной системы принятия на учет и проведения освидетельствования лиц с инвалидностью в медико-социальных экспертных комиссиях и повышению потенциала кадров согласно приложению.
9. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) совместно с Агентством по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.):
в месячный срок обеспечить в установленном порядке проведение инвентаризации и передачу соответствующим педиатрическим медико-социальным экспертным комиссиям всех документов, связанных с выдачей медицинских заключений об инвалидности, медицинских учреждений Министерства здравоохранения, ответственных за установление инвалидности детям до 18 лет;
в двухмесячный срок разработать и утвердить Положение о врачебно-консультативной комиссии, предусматривающее порядок направления граждан в медико-социальные экспертные комиссии государственными медицинскими учреждениями;
с 2022/2023 учебного года принять меры по совершенствованию учебных программ магистратуры, клинической ординатуры, переподготовки и повышения квалификации специалистов медико-социальной экспертизы, реабилитологии, здравоохранения, социальной и профессиональной реабилитации на основе международных образовательных стандартов;
не менее одного раза в пять лет обеспечить повышение квалификации по специальности и медико-социальной экспертизе, а также бесплатное прохождение первичных специализированных курсов медицинскими работниками системы службы медико-социальной экспертизы в образовательных учреждениях и республиканских специализированных научно-практических медицинских центрах системы Министерства здравоохранения.
10. Определить, что выданные справки об инвалидности и индивидуальные программы реабилитации лиц с инвалидностью старого образца, оформленные до принятия настоящего постановления, признаются действительными до даты проведения очередного освидетельствования или завершения реабилитационных мероприятий (если инвалидность установлена на неопределенный срок).
11. Агентству по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.) совместно с Министерством здравоохранения (Мусаев Б.), Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) и Министерством финансов (Ишметов Т.), а также другими заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 июня 2022 года разработать проект постановления Президента Республики Узбекистан о поэтапном переходе на социальную модель установления инвалидности с привлечением технического содействия Программы развития ООН, Всемирного банка, Всемирной организации здравоохранения и ЮНИСЕФ.
При этом предусмотреть разработку Концепции перехода на социальную модель установления инвалидности гражданам на основе Международной классификации здоровья и жизнедеятельности (функций) с изучением международного опыта.
12. Министерству финансов (Ишметов Т.) в соответствии с обоснованными предложениями Агентства по развитию медико-социальных услуг обеспечить выделение необходимых средств на реализацию мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, укрепление материально-технической базы службы медико-социальной экспертизы, включая обеспечение автотранспортными средствами образуемых новых педиатрических и межрайонных медико-социальных экспертных комиссий, создание информационной системы и подготовку кадров, в рамках предельного размера средств, предусмотренных для сферы здравоохранения в параметрах Государственного бюджета на 2021 год, с 2022 года – предусматривать в параметрах Государственного бюджета.
13. Агентству по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.):
а) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.):
в трехмесячный срок усовершенствовать электронную базу данных, содержащую данные об инвалидности детей до 18 лет и лиц с инвалидностью старше данного возраста, за счет средств, выделенных на совершенствование деятельности службы медико-социальной экспертизы в рамках параметров Государственного бюджета;
в срок до 1 августа 2022 года разработать новую электронную информационную систему по принятию на учет и проведению освидетельствования граждан в медико-социальных экспертных комиссиях с изучением передового зарубежного опыта;
наладить механизм заблаговременной бесплатной рассылки на мобильные средства связи лиц с инвалидностью коротких уведомлений об истечении срока инвалидности и необходимости явки на повторное освидетельствование за месяц до переосвидетельствования.
При этом сведения о лицах с инвалидностью направляются министерствам и ведомствам посредством Межведомственной интеграционной платформы системы «Электронное правительство» в электронной форме;
б) совместно с Министерством здравоохранения (Иноятов А.) в месячный срок разработать и обеспечить доведение до Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента минимальных требований к зданиям, помещениям и оборудованию территориальных медико-социальных экспертных комиссий.
14. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) обеспечить внесение лечебно-профилактическими учреждениями в информационную систему в электронной форме с 1 августа 2022 года – в городе Ташкенте, с 2023 года – во всех регионах республики медицинских направлений, выписок из истории болезни, амбулаторных карт, листков временной нетрудоспособности, а также являющихся основанием для определения профессионального заболевания выписок из заключений учреждений здравоохранения, наделенных специальным полномочием.
Установить, что все документы, связанные с установлением инвалидности, вносятся в информационную систему IT-операторами –​ медицинскими сестрами лечебно-профилактических учреждений на основе персональных идентификационных логинов и паролей.
15. Кабинету Министров в месячный срок утвердить Правительственное решение, регулирующее деятельность службы медико-социальной экспертизы.
16. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухмесячный срок принять меры по размещению всех территориальных медико-социальных экспертных комиссий в зданиях и помещениях, отвечающих установленным требованиям, удобных для посещения гражданами, нуждающимися в социальной защите, на безвозмездной основе.
17. Агентству по развитию медико-социальных услуг совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
18. Агентству по развитию медико-социальных услуг совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Агентством информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации и иных информационных ресурсах.
19. Возложить на директора Агентства по развитию медико-социальных услуг Инакова А.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ответственных организаций-исполнителей возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 июля 2022 года.