O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 30 oktyabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–6099-son Farmoni ijrosini ta’minlash hamda 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturi ijrosini ta’minlash, shuningdek, aholining keng qatlamlarini jismoniy tarbiya va sportga jalb qilish maqsadida:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 30 oktyabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–6099-son Farmoniga muvofiq respublikada aholi o‘rtasida ommaviy sportni rivojlantirish va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishda – yurish, yugurish,
mini-futbol, velosport, badminton, stritbol, “Workout” (mahalla va ko‘cha fitnesi) sportning ustuvor turlari (keyingi o‘rinlarda – sportning ustuvor turlari) etib belgilanganligi;
O‘zbekiston Respublikasining 2020 yil 25 dekabrdagi O‘RQ–657-son Qonuni bilan tasdiqlangan 2021 yil uchun respublika byudjetidan birinchi darajali byudjet mablag‘larini taqsimlovchilarga ajratiladigan mablag‘larning cheklangan miqdorlariga asosan Turizm va sport vazirligiga sportning ustuvor turlarini ommaviylashtirish va rivojlantirish dasturlarini amalga oshirish uchun 104 milliard so‘m ajratilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2.Quyidagilarni nazarda tutuvchi 2021–2022 yillarda yurish, yugurish, mini-futbol, badminton, stritbol va “Workout” sport turlarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi (keyingi o‘rinlarda – dastur) 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
sportning ustuvor turlarini boshqarish tizimini takomillashtirish;
aholi o‘rtasida sportning ustuvor turlari ommaviyligini oshirish, iqtidorli yoshlarni saralash (seleksiya);
sportning ustuvor turlari bilan shug‘ullanish uchun shart-sharoitlar yaratish, ularni ommalashtirish, moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, zamonaviy sport anjomlari bilan ta’minlash;
hududlarda sportning ustuvor turlarini yanada rivojlantirish va ommalashtirishga qaratilgan sport tadbirlarini tashkil etish;
sog‘lom turmush tarzining eng muhim tarkibiy qismi sifatida jismoniy tarbiya va sportni targ‘ib qilish hamda bu jarayonda yuqori darajali axborotlashtirishni va multimedia mahsulotlaridan foydalanishni ta’minlash.
3.Quyidagi sport musobaqalari har yili o‘tkazilsin:
yurish va yugurish bo‘yicha – “Tashkent Marathon”, “Samarkand Half Marathon” va “Zaamin Ultra” xalqaro marafonlari, “Sky Camp Bostanliq” triatlon va yoga marafonlari, “Barcha rekordlar bizniki!
(5 va 10 ming qadamga), turli masofalarga yugurish bo‘yicha “Yangi rekordlar sari!”;
mini-futbol bo‘yicha – “Yangi O‘zbekiston yoshlarimiz”, “Sog‘lom oila – Yangi O‘zbekiston tayanchi” (oilaviy jamoalar o‘rtasida) “Rahbar kubogi” (davlat organlari va tashkilotlari xodimlari o‘rtasida);
badminton bo‘yicha – “Bahor malikalari”, “Badminton ligasi” (umumiy o‘rta va professional ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida), “Rahbar kubogi” (davlat va nodavlat tashkilotlarining xodimlari o‘rtasida) va “Imkoniyatingizdan ko‘prog‘ini bajaring!” (aholining keng qatlamlari o‘rtasida);
stritbol va “Workout” bo‘yicha – “Rekorddan  yangi rekordga!” va “Giyohvand moddalarga qarshi!” (ta’lim muassasalari o‘quvchi va talabalari o‘rtasida), “Muhimi g‘alaba qozonish emas, balki qatnashish!” (mahalla jamoalari o‘rtasida), “Qishlog‘ing uchun g‘alaba qozon!” (qishloq jamoalari o‘rtasida), “Sog‘lom tanda – sog‘lom fikr!” (davlat va nodavlat tashkilotlarining xodimlari o‘rtasida).
Turizm va sport vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hamda tegishli sport federatsiya (assotsiatsiya)lari bilan birgalikda yuqoridagi sport musobaqalarini tizimli ravishda tashkillashtirib borsin, ularga aholining barcha qatlamlari, ayniqsa, yoshlarni keng jalb qilsin.
4.2022 yil 1 янvaрdaн boshlab sportning ustuvor turlari bo‘yicha hududlarda iqtidorli yoshlarni aniqlashtanlash va saralashning (seleksiya) 3 bosqichli tizimi joriy etilsin:
birinchi bosqichda – sportchilar o‘rtasida tuman (shahar) musobaqalari (tuman/shahar hokimi kubogi);
ikkinchi bosqichda – tuman (shahar) musobaqalari g‘oliblari o‘rtasida viloyat musobaqalari (Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari kubogi);
uchinchi bosqichda – viloyat musobaqalari g‘oliblari o‘rtasida respublika musobaqalari.
Turizm va sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, O‘zbekiston badminton federatsiyasi, O‘zbekiston basketbol federatsiyasi rahbarlariga hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari iqtidorli yoshlarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya)ning 3 bosqichli tizimini tegishli hududlarda to‘liq joriy qilish va musobaqalar natijalari asosida sport-ta’lim muassasalarini iqtidorli sportchilar bilan to‘ldirib borish yuzasidan shaxsan mas’ul etib belgilansin.
5.Belgilansinki, mazkur qaror bilan belgilangan sport musobaqalarini o‘tkazish, g‘olib va sovrindorlarni rag‘batlantirish bilan bog‘liq har yilgi xarajatlar Davlat byudjeti parametrlarida Turizm va sport vazirligi uchun ko‘zda tutib boriladigan mablag‘lar hisobidan qoplanadi. Bunda:
a) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
har yili sportning ustuvor turlari bo‘yicha musobaqalarning muntazam ravishda o‘tkazib borilishida aholining barcha qatlamlari xohishlariga qarab ularning faol ishtirokini ta’minlash choralarini ko‘rsin;
sportning ustuvor turlari bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish, g‘oliblar va sovrindorlarni rag‘batlantirish bilan bog‘liq xarajatlarni nazarda tutsin;
b) Turizm va sport vazirligi:
har yili mart oyi yakuniga qadar hududlar kesimida sportning ustuvor turlari bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish vaqti, joyi
va manzillari, trenerlar, hakamlar va boshqa batafsil ma’lumotlarni www.jtdss.uz platformasida joylashtirib borsin va ommaviy axborot vositalari orqali keng targ‘ib etilishini ta’minlasin;
har yil yakuni bilan sportning ustuvor turlari bo‘yicha o‘tkaziladigan musobaqalarda muvaffaqiyatli ishtirok etgan fuqarolarning eng yuqori natijalari va rekord o‘rnatganlar to‘g‘risidagi tahliliy ma’lumotlarni platformada joylashtirib borish amaliyotini yo‘lga qo‘ysin.
6.Moliya vazirligi (T.Ishmetov) “Sog‘lom turmush tarzi” platformasi orqali amalga oshiriladigan to‘lovlarni 2022 yil uchun Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini hamda 2022 yil
1 yanvardan boshlab Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan ularni to‘liq hajmda to‘lab berilishini ta’minlasin.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Turizm va sport vazirligi bilan birgalikda aholi o‘rtasida yurish va yugurishga qiziqish tobora ortib borilayotganligini, sog‘lom turmush tarzini olib borish fuqarolarning kundalik hayotiga faol aylanayotganligini inobatga olib, 2022 yil 1 yanvarga qadar “Sog‘lom turmush tarzi” platformasini takomillashtirsin, shu jumladan, axborot dasturida fuqarolar tomonidan belgilangan masofani haqiqatda bosib o‘tganligini tasdiqlovchi mexanizmlarni qayta ko‘rib chiqsin.
7.2021–2025 yillarda hududlarda badminton, stritbol va “Workout” sport turlari uchun 1 164 ta sport maydonchalarini tashkil etish parametrlari (keyingi o‘rinlarda – parametrlar) 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin. Bunda:
a) Turizm va sport vazirligi Qurilish vazirligi, O‘zbekiston badminton federatsiyasi, O‘zbekiston basketbol federatsiyasi bilan birgalikda:
ikki oy muddatda sport maydonchalariga qo‘yiladigan talablar asosida hamda hududlarning o‘ziga xos xususiyatlari, aholining qiziqishi va xohish-istaklari, aholi soni va infratuzilmani inobatga olgan holda, sport maydonchalarining namunaviy loyihalarini (keyingi o‘rinlarda – namunaviy loyiha) ishlab chiqsin;
sport maydonchalarining aholi yashash joylariga qulay va xalqaro talablarga mos ravishda tashkil etilishi, sport maydonchalari qoplamasi tartan-sintetik qoplamadan bo‘lishi, aholi barcha qatlamlarining yoshi va qiziqishlariga mos bo‘lishiga e’tibor qaratsin;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
sport maydonchalarini foydalanish xususiyatini yo‘qotmagan holda va tegishli joylashuviga ko‘ra mahalla fuqarolar yig‘ini yoki uy-joy mulkdorlari shirkatlariga tekin foydalanish huquqi asosida bersin;
Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi bilan birgalikda sport maydonchalaridan aholining samarali foydalanishini tashkil etish, o‘rnatilgan uskunalarni saqlash va ta’mirlash bilan bog‘liq xarajatlarni nazarda tutsin;
bir oy muddatda tumanlar va shaharlar bo‘yicha namunaviy loyiha asosida har bir mahallada badminton, stritbol va “Workout” sport maydonchalarini tashkil etishni nazarda tutuvchi 2021–2025 yillarda amalga oshirilishi mo‘ljallangan hududiy manzilli dasturlarni tasdiqlash hamda ushbu ishlarni davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etishga tashabbuskor mahalliy tadbirkorlik sub’ektlarini keng jalb etish choralarini ko‘rsin.
8.Belgilansinki, Davlat byudjetidan 2021 yildan boshlab dastur va parametrlar to‘liq bajarilgunga qadar har yili 104 milliard so‘mdan mablag‘lar ajratiladi.
Moliya vazirligi mazkur qarorga asosan joriy yilda ko‘zda tutilgan chora-tadbirlarni va kelgusi yillarda amalga oshirilishi belgilangan vazifalar uchun zarur mablag‘larni Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutishni ta’minlasin.
9.Turizm va sport vazirligining “Sport ob’ektlari infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha injiniring kompaniyasi” DUK Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar hisobidan sport maydonchalarini qurish va jihozlash bo‘yicha buyurtmachi etib belgilansin.
Bunda bosh loyiha va bosh pudrat tashkilotlari belgilangan tartibda tanlov (tender) savdolari orqali aniqlanadi.
10.Sportning ustuvor turlari bo‘yicha sport maydonchalarini tashkil etish va jihozlash uchun belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro‘yxatlar bo‘yicha chetdan olib kiriladigan, respublikada ishlab chiqarilmaydigan maxsus sport anjomlari va jihozlari, inventar, qurilish materiallari va moddiy-texnika resurslari 2024 yil 1 sentyabrga qadar bojxona bojidan ozod etilsin.
11.Mazkur qarorning ijrosi quyidagi tartibda amalga oshirilsin:
Bosh vazir o‘rinbosari A.A. Abduhakimov – mazkur qaror ijrosini sifatli, to‘liq va o‘z vaqtida ta’minlasin, belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan mas’ul vazirlik, idora va tashkilotlar faoliyatini samarali tashkil qilsin hamda muvofiqlashtirsinhar oyda ular rahbarlarining bajarilgan ishlar to‘g‘risidagi hisobotlarini qabul qilsin hamda aniqlangan kamchiliklarni o‘z vaqtida bartaraf etsin;
Turizm va sport vazirligi – dasturni ijro etish yuzasidan barcha zarur choralar ko‘rilishini ta’minlasin, mazkur qarorda belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirishda mas’ul tashkilotlarga uslubiy va amaliy yordam ko‘rsatsin hamda uning ijrosi bo‘yicha har oyda Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritib borsin;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari – sport maydonchalarini tashkil etish parametrlarini o‘z vaqtida, sifatli va to‘liq bajarishni ta’minlash yuzasidan barcha choralarni ko‘rsinlar;
O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bosh direktori A.K. Ko‘chimov hamda O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi raisi A.D. Xadjayev – mazkur qarorning mazmun-mohiyati va amaliy ahamiyatini yoritishga oid brifinglar, tematik teleko‘rsatuvlar tashkil etsinlar.
12.Turizm va sport vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
13.Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib turizm va sport vazirining tegishli o‘rinbosarlari, sport federatsiya (assotsiatsiya)lari rahbarlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.A. Abduxakimov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № УП–6099 «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта», Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения», а также привлечения широких слоев населения к физической культуре и спорту:
в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № УП–6099 «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта» ходьба, бег, мини-футбол, бадминтон, стритбол и «Workоut» (махаллинский и уличный фитнес) определены приоритетными видами спорта (далее – приоритетные виды спорта) в развитии массового спорта и пропаганде здорового образа жизни среди населения республики;
согласно предельным размерам ассигнований, выделяемых из республиканского бюджета распорядителям бюджетных средств первого уровня на 2021 год, утвержденным Законом Республики Узбекистан от 25 декабря 2020 года № ЗРУ–657, Министерству туризма и спорта выделено 104 миллиарда сумов на реализацию программ популяризации и развития приоритетных видов спорта.
2. Утвердить Программу мер по дальнейшему развитию видов спорта ходьба, бег, мини-футбол, бадминтон, стритбол и «Workоut» в 2021–2022 годах (далее – программа) согласно приложению № 1, предусматривающую:
совершенствование системы управления приоритетными видами спорта;
повышение массовости приоритетных видов спорта среди населения, отбор (селекцию) талантливой молодежи;
создание условий для занятия приоритетными видами спорта, их популяризация, укрепление материально-технической базы и обеспечение современным спортивным инвентарем;
организацию спортивных мероприятий, направленных на дальнейшее развитие и популяризацию приоритетных видов спорта
в регионах;
пропаганду физической культуры и спорта как наиболее важных составных частей здорового образа жизни, а также обеспечение на высоком уровне использования информатизации и мультимедийных продуктов в данном процессе.
3. Проведение следующих спортивных соревнований обеспечить на ежегодной основе:
по ходьбе и бегу – международных марафонов «Tashkent Marathon», «Samarkand Half Marathon»и «Zaamin Ultra», марафонов по триатлону и йоге – «Sky Camp Bostanliq», «Все рекорды наши!» (на 5 и 10 тысяч шагов), бегу на разные дистанции – «На пути к новым рекордам!»;
по мини-футболу – «Молодежь Нового Узбекистана»«Здоровая семья – опора Нового Узбекистана» (среди семейных команд), «Кубок руководителя» (среди работников государственных органов и организаций);
по бадминтону – «Принцессы весны», «Бадминтонная лига» (среди учащихся общих средних и профессиональных образовательных учреждений), «Кубок руководителя» (среди работников государственных и негосударственных организаций), «Сделай больше своих возможностей!» (среди широких слоев населения);
по стритболу и «Workоut» – «От рекорда – к рекорду!»«Против наркотиков!» (среди учащихся и студентов образовательных учреждений), «Главное не победа, а участие!» (между командами махаллей), «Побеждай ради своего села!» (среди сельских команд), «В здоровом теле – здоровый дух!» (среди работников государственных и негосударственных организаций).
Министерству туризма и спорта совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, а также соответствующими спортивными федерациями (ассоциациями) организовывать вышеперечисленные спортивные соревнования на системной основе, широко привлекать к ним все слои населения, особенно молодежь.
4. Внедрить с 1 января 2022 года трехэтапную систему выявления, выбора и отбора (селекции) талантливой молодежи по приоритетным видам спорта в регионах, предусматривающую проведение:
на первом этапе – районных (городских) соревнований среди спортсменов (кубок хокима района/города);
на втором этапе – областных соревнований среди победителей районных (городских) соревнований (кубок Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента);
на третьем этапе – республиканских соревнований среди победителей областных соревнований.
Возложить на Министерство туризма и спорта, руководителей Национального олимпийского комитета Узбекистана, Федерации легкой атлетики Узбекистана, Ассоциации футбола Узбекистана, Федерации бадминтона Узбекистана, Федерации баскетбола Узбекистана, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента персональную ответственность за полное внедрение трехэтапной системы выявления, выбора и отбора (селекции) талантливой молодежи в соответствующих регионах и по результатам соревнований укомплектование талантливыми спортсменами спортивно-образовательных учреждений.
5. Определить, что ежегодные расходы, связанные с проведением спортивных соревнований, награждением их победителей и призеров, определенные настоящим постановлением, возмещаются за счет средств, предусматриваемых в параметрах Государственного бюджета для Министерства туризма и спорта. При этом:
а) Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
принять меры по обеспечению активного участия всех слоев населения по их желанию в ежегодных соревнованиях, проводимых по приоритетным видам спорта;
предусматривать расходы, связанные с проведением соревнований по приоритетным видам спорта, награждением их победителей и призеров;
б) Министерству туризма и спорта:
ежегодно в срок до конца марта размещать на платформе www.jtdss.uz сведения о дате, местах и адресах проведения соревнований по приоритетным видам спорта в разрезе регионов, тренерах, судьях и другую подробную информацию, а также обеспечивать их широкую пропаганду через средства массовой информации;
внедрить практику размещения по итогам каждого года на данной платформе аналитической информации о лучших результатах и рекордах граждан, успешно участвовавших в соревнованиях по приоритетным видам спорта.
6. Министерству финансов (Ишметов Т.) обеспечить предусмотрение в параметрах Государственного бюджета на 2022 год платежей, осуществляемых посредством платформы «Здоровый образ жизни», с 1 января 2022 года – их выплату в полном объеме за счет средств Государственного бюджета.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством туризма и спорта, принимая во внимание растущий интерес населения к ходьбе и бегу, а также активное становление здорового образа жизни неотъемлемой частью повседневной жизни граждан, в срок до 1 января 2022 года усовершенствовать платформу «Здоровый образ жизни», в том числе пересмотреть механизмы, подтверждающие фактическое прохождение гражданами определенного расстояния в информационной системе.
7. Утвердить Параметры создания 1 164 спортивных площадок для занятия видами спорта бадминтон, стритбол и «Workout» в регионах в 2021–2025 годах (далее – параметры) согласно приложению № 2. При этом:
а) Министерству туризма и спорта совместно с Министерством строительства, Федерацией бадминтона Узбекистана, Федерацией баскетбола Узбекистана:
в двухмесячный срок разработать типовые проекты спортивных площадок (далее – типовые проекты) на основе требований, предъявляемых к спортивным площадкам, и учитывая своеобразные особенности регионов, интересы, пожелания и численность населения, а также их инфраструктуру;
уделять внимание при создании спортивных площадок удобству места проживания населения и соответствию международным требованиям, а также обеспечению тартано-синтетического покрытия и соответствию данных спортивных площадок возрасту и интересам всех слоев населения;
б) Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
передать спортивные площадки в рабочем состоянии в пользование сходам граждан махалли или товариществам собственников жилья в соответствии с их местонахождением на основе права безвозмездного пользования;
совместно с Министерством по поддержке махалли и семьи предусматривать расходы на организацию эффективного использования спортивных площадок населением, а также содержание и ремонт установленного оборудования;
в месячный срок утвердить региональные адресные программы, предусматривающие создание спортивных площадок для занятия бадминтоном, стритболом и «Workout» по типовым проектам в каждой махалле районов и городов, предназначенные для реализации в 2021–2025 годах, и принять меры по широкому привлечению инициативных местных субъектов предпринимательства к организации данных работ на основе государственно-частного партнерства.
8. Установить, что с 2021 года до полной реализации программы и параметров из Государственного бюджета ежегодно выделяется 104 миллиарда сумов.
Министерству финансов предусмотреть в соответствии с настоящим постановлением в параметрах Государственного бюджета необходимые средства на меры, осуществление которых предусмотрено в текущем году, и задачи, подлежащие реализации в последующие годы.
9. Определить ГУП «Инжиниринговая компания по развитию инфраструктуры спортивных объектов» Министерства туризма и спорта заказчиком строительства и оснащения спортивных площадок за счет средств, выделяемых из Государственного бюджета.
При этом генеральные проектные и подрядные организации определяются посредством конкурсных (тендерных) торгов в установленном порядке.
10. Освободить на срок до 1 сентября 2024 года от таможенной пошлины не производимые в республике специальные спортивные оборудование и принадлежности, инвентарь, строительные материалы
и материально-технические ресурсы, ввозимые из-за рубежа, по перечням, формируемым в установленном порядке, в целях создания и оснащения спортивных площадок по приоритетным видам спорта.
заместителю Премьер-министра Абдухакимову А.А. – обеспечить качественное, полноценное и своевременное исполнение настоящего постановления, эффективно организовать и координировать деятельность министерств, ведомств и организаций, ответственных за реализацию установленных мер, ежемесячно принимать отчеты их руководителей о проделанной работе и своевременно устранять выявленные недостатки;
Министерству туризма и спорта – обеспечить принятие всех мер, необходимых для реализации программы, оказывать методическую и практическую помощь организациям, ответственным за своевременное и качественное выполнение задач, определенных настоящим постановлением, ежемесячно вносить в Кабинет Министров информацию об их исполнении;
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента – принять все меры по обеспечению своевременного, качественного и полноценного выполнения параметров создания спортивных площадок;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К. и председателю Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. – организовать брифинги, тематические телепередачи по освещению сути и содержания, а также практического значения настоящего постановления.
12. Министерству туризма и спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
13. Возложить на соответствующих заместителей министра туризма и спорта, руководителей спортивных федераций (ассоциаций), Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.