U yerda jamoatchilik vatanimiz fidoyilari, milliy istiqlol yo‘lida qurbon bo‘lgan ajdodlarimiz xotirasini yod etish uchun yig‘ildi. Qur’on tilovat etilib, o‘tganlar haqiga duo qilindi. Elga osh tortildi.
Mustabid tuzum davrida yurtimiz ozodligi uchun kurashgan 100 mingdan ortiq vatandoshlarimiz qatag‘onga uchragan. Ularning qanchasi “xalq dushmani” degan tuhmat bilan shafqatsiz otib tashlangan. Yana qanchasi surgun qilinib, azob-uqubatlarga duchor etilgan. Oilalari parokanda bo‘lib, mol-mulklari tortib olingan. Bu mudhish jinoyatdan mushtipar momolarimiz, onalarimiz ham omon qolmagan. Minglab ayollar beva, bolalar yetim qolgan.
Bu nafaqat ularning avlodlari, balki butun xalqimiz yuragidagi og‘riqdir. Shu bois oradan shuncha vaqt o‘tsa-da, barchamiz o‘sha mudhish davrni iztirob bilan eslaymiz.
2001 yildan buyon 31 avgust – “Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni” sifatida nishonlab kelinmoqda. Vatan fidoyilarining hayoti va merosini o‘rganish, xotirasini abadiylashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu yil Shahidlar xotirasi xiyobonida bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi binosi rekonstruksiya qilindi.
Davlatimiz rahbari ushbu muzeyni kirib ko‘rdi. U yerda yaratilgan sharoitlar, tarixiy hujjatlar bilan tanishdi.
– Ko‘rinib turibdiki, katta salohiyatga ega yetakchilar, olimlar, adiblar, shifokorlar, o‘qituvchilar qatag‘on qilingan. Ular xalqimizning eng sara vakillari edi. Mustabid tuzumga millat ko‘zini ochadigan, unga o‘zligini tanitadigan ziyoli insonlar kerak emas edi. Ularning aybi – buyuk bo‘lgani, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Afsuski, shu paytgacha qatag‘on qurbonlarining to‘liq ro‘yxati shakllantirilmagan edi. 2020 yil 8 oktyabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Qatag‘on qurbonlarining merosini yanada chuqur o‘rganish va ular xotirasini abadiylashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoyishi qabul qilindi.
Tarixchi olimlar jalb etilib, zulm qurboni bo‘lgan barcha insonlarni aniqlash va nomlarini tiklash bo‘yicha katta ishlar boshlandi. Chet ellardagi arxiv va muzeylar, kutubxona va fondlar bilan ham hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, ilmiy ekspeditsiyalar tashkil etilmoqda. Ichki ishlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Fanlar akademiyasi va boshqa tashkilotlarning arxivlaridan yangi-yangi ma’lumotlar topilmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda qatag‘on qurbonlariga bag‘ishlangan muzeylar tashkil etildi. Ularda rasmiy materiallar bilan birga oilaviy arxivlarda saqlanib qolgan ko‘plab tarixiy hujjatlar, noyob suratlar to‘planmoqda. Qatag‘on qurbonlarining nomlari, ularning hayoti va faoliyati viloyatlar, tumanlar kesimida aniqlanmoqda. Bu ma’lumotlar asosida ko‘p jildlik “Qatag‘on qurbonlari” kitobi nashrga tayyorlanayapti.
Prezidentimiz bunday katta, ilmiy asarlar bilan birga maktab o‘quvchilari uchun sodda tilda, kichik-kichik kitoblar chiqarish zarurligini ta’kidladi. Buning uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarga Tarix institutining ilmiy xodimlarini biriktirib, har bir hududdagi jadid bobolarimiz, qatag‘on qurbonlari nomini tiklab borish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Davlatimiz rahbari tarixni o‘rganish va o‘rgatish vazifalari haqida gapirdi.
– Biz shu vaqtgacha tarixning o‘zimizga yoqqan joylarini olib, yoqmagan tomonini yashirib o‘tdik. Birovga yoqadimi-yoqmaydimi, g‘ururimizmi-armonimizmi, muvaffaqiyatmi yo xiyonatmi – hammasini haqqoniy yozish kerak, – deya ta’kidladi Prezident.
Haqiqatni tiklash borasidagi yana bir qadam – shu yil 25 avgust kuni O‘zbekiston Oliy sudi tomonidan 115 nafar qatag‘on qurboni oqlandi. Prezidentimiz bu qarorni olqishladi.
– Oradan qariyb yuz yil o‘tib adolat qaror topdi. Milliy istiqlolimiz uchun kurash olib borgan, lekin reabilitatsiya qilinmay qolgan 115 nafar bobomizning pok nomlari oqlandi. Hali bundaylar qancha? Vatanparvar insonlarning sha’nini tiklashga qaratilgan ezgu ishlarni davom ettirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Xiyobondagi ramziy qabr yonida nuroniylar, ulamo va ziyolilar bilan muloqot bo‘ldi. Davlatimiz rahbari ajdodlar xotirasi, bugungi mustaqillik va tinchlik qadri haqida gapirdi.
– Jadid bobolarimiz yurtimizni ozod etishga, qoloqlikdan olib chiqib, hamma sohalarni rivojlantirishga borini bag‘ishlagan. Buning badalini o‘z jonlari bilan to‘lagan. Biz bugungi mustaqillik, tinchlik, erkinlik sharoitida ularni eslashimiz, e’zozlashimiz ham qarz, ham farz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Dunyoda bo‘layotgan voqealarga ogoh ko‘z bilan qarash, tinchlik-osoyishtalikning qadriga yetish muhimligi ta’kidlandi.
– Hamma natijalar, mana shunday bayramlarimiz tinchlik tufayli. Ishlarimiz, ibodatlarimiz tagida ilm-ma’rifat bo‘lishi kerak. Islom sivilizatsiyasi markazi, Islom akademiyasi, Imom Buxoriy va Imom Termiziy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazlarini tashkil etdik. Buyuk muhaddis va islom dini ulamolarimiz asarlari nashr etilmoqda. Yangi tahrirdagi “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risida”gi qonun shu masalalarga qaratilgan. Imom-xatiblar, diniy jamoatchilik ma’naviyatni yuksaltirish, mehr-oqibatni mustahkamlash, yoshlarga to‘g‘ri tarbiya berishga bundan buyon hissa qo‘shadilar, deb ishonaman, – dedi Prezident.

Ранним утром 31 августа Президент Шавкат Мирзиёев посетил аллею «Шахидлар хотираси».
Представители общественности собрались здесь, чтобы почтить память соотечественников, наших предков, отдавших жизни за свободу и независимость. Были прочитаны суры из Корана и дуа в память об ушедших. Подан поминальный плов.
Во время большевистского режима репрессиям были подвергнуты более 100 тысяч наших соотечественников, боровшихся за национальное освобождение. Многие из них были оклеветаны как враги народа и жестоко расстреляны. Еще многие были сосланы. Их семьи были разлучены, имущество — конфисковано. Тысячи женщин овдовели, а дети остались сиротами.
Это больная рана не только на сердце их потомков, но и всего нашего народа. Хотя с тех пор прошло столько времени, мы все с содроганием сердца вспоминаем то ужасное время.
С 2001 года 31 августа отмечается как День памяти жертв репрессий. Особое внимание уделяется изучению жизни и наследия патриотов, увековечиванию их памяти.
В этом году на аллее была проведена созидательная работа по реконструкции Музея памяти жертв репрессий.
Глава государства посетил этот музей. Он ознакомился с созданными в нем условиями, историческими документами.
— Очевидно, что были репрессированы лидеры с большим потенциалом, ученые, литераторы, врачи, учителя. Они были лучшими представителями нашего народа. Тоталитарному режиму не нужны были умные люди, которые открыли бы глаза нации, укрепили бы ее самосознание. Они провинились лишь в том, что были великими, — сказал Шавкат Мирзиёев.
К сожалению, до настоящего времени не был сформирован полный список жертв репрессий. 8 октября 2020 года Президент Республики Узбекистан подписал распоряжение «О дополнительных мерах по более глубокому изучению наследия и увековечению памяти жертв репрессий».
С привлечением ученых-историков началась большая работа по установлению и восстановлению имен всех жертв репрессий. Также налажено сотрудничество с архивами и музеями, библиотеками и фондами за рубежом, организуются научные экспедиции. Все больше новых сведений обнаруживается в архивах Министерства внутренних дел, Службы государственной безопасности, Академии наук и других организаций.
В Республике Каракалпакстан и во всех регионах созданы музеи, посвященные жертвам репрессий. Наряду с официальными материалами они содержат множество исторических документов и уникальных фотографий из семейных архивов. Имена жертв репрессий, их жизнь и деятельность исследуются в разрезе регионов и районов. На основе этой информации готовится к изданию многотомная книга «Жертвы репрессий».
Президент подчеркнул необходимость издания наряду с такими большими научными трудами небольших книжек, написанных простым языком, для школьников. Для этого дано указание закрепить за Республикой Каракалпакстан и областями научных сотрудников Института истории, восстановить имена джадидов, жертв репрессий в каждом регионе.
Глава государства поделился мнениями о задачах изучения и преподавания истории.
— До этого мы подходили к истории избирательно, освещая те места, которые нам нравятся, и скрывая те стороны, которые нам не по душе. Все моменты истории, нравятся они кому-то или нет, являются ли они предметом гордости или факт измены, успех это или неудача — должны быть записаны объективно, — сказал Президент.
Еще одним шагом к восстановлению истины стало оправдание Верховным судом 115 жертв репрессий 25 августа. Президент поприветствовал это решение.
— Почти сто лет спустя справедливость восторжествовала. Восстановлены честные имена 115 наших предков, которые боролись за нашу национальную независимость и не были реабилитированы. А ведь сколько их еще? Необходимо продолжить благородную работу, направленную на восстановление чести и достоинства патриотов, — сказал Шавкат Мирзиёев.
У символического надгробия состоялась беседа с представителями старшего поколения, научного сообщества и интеллигенции. Глава государства говорил о памяти предков, ценности независимости и мирной жизни.
— Наши предки-джадиды сделали все, чтобы освободить нашу страну, вывести ее из отсталости и развить все сферы. За это они заплатили собственной жизнью. Поэтому сегодня, в период независимости, мира и свободы, мы должны помнить и почитать их деяния, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность бдительно относиться к происходящим в мире событиям, ценить мир и спокойствие.
— Все наши результаты, вот такие праздники становятся возможными благодаря миру. Все наши дела должны быть основаны на науке и просвещении. Мы создали Центр исламской цивилизации, Исламскую академию, международные исследовательские центры Имама Бухари и Имама Термези. Публикуются труды наших великих собирателей хадисов и богословов. Этим целям служит и Закон «О свободе совести и религиозных организациях» в новой редакции. Уверен, что имам-хатибы и религиозная общественность и впредь будут вносить свой вклад в повышение духовности, укрепление атмосферы согласия и взаимоуважения, правильное воспитание молодежи, — сказал Президент.
Участники прочитали дуа с просьбой к Всевышнему помиловать души усопших, оберегать мир и благополучие нашей стране.