Poytaxtimizda O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida diplomatik aloqalar 1992-yil 23-noyabrda o‘rnatilgan. Davlat rahbarlarining muloqotlari, turli darajadagi delegatsiyalar tashrifi muntazamlik kasb etgan.
Bugungi kunda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalar barcha sohalarda izchil rivojlanmoqda. 1998 yilda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi shartnoma, 2013-yilda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma o‘zaro hamkorlikka mustahkam asos bo‘lmoqda.
Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25 yili muhim voqealarga boy bo‘ldi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning ochiq va pragmatik siyosati samarasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalar yanada faollashdi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 22-23-mart kunlari Qozog‘istonga davlat tashrifi hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tardi. 16-17-sentabrda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning mamlakatimizga davlat tashrifi oliy darajadagi muloqotlarning izchil davomi bo‘ldi.
Ushbu tarixiy sana yil bo‘yi nishonlandi, deyish mumkin. O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari shu yilning o‘zida olti marotaba uchrashdi. Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya majlisi, bir necha biznes-forumlar, milliy mahsulotlar ko‘rgazmalari o‘tkazildi. Hududlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatildi. Toshkent va Olmaota o‘rtasida tezyurar poyezd, shaharlararo avtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Azaldan qavmu qarindosh bo‘lgan xalqlarimiz orasida bordi-keldi ko‘paydi. Bularning barchasi ikki mamlakat o‘rtasidagi ishonch va hamkorlik yuksak darajada ekanidan dalolatdir.
Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25 yilligi munosabati bilan ikki davlat rahbarlari bir-birlarini qutladi. Qutlovlarda mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlari bundan buyon ham izchil mustahkamlanib borishi ta’kidlandi.
Poytaxtimizdagi «Navro‘z» davlat qabullar uyida bo‘lib o‘tgan tadbirda bu jihatlar yana bir bor o‘z ifodasini topdi. O‘zbekiston va Qozog‘iston san’atkorlari ijrosida milliy kuy-qo‘shiqlar yangradi.
Ushbu tantanali tadbirda ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Asqar Mamin va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Ochilboy Ramatovning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Davlat rahbarlarining muzokaralari natijasida hamkorlikka keng yo‘l ochilgani, ularda erishilgan kelishuvlar to‘la amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya doirasidagi aloqalarni rivojlantirish, o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning bayonnomasi imzolandi.
Uchrashuvda ikki mamlakat vazirlik va idoralari rahbarlari ham qatnashdi.
Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari A.Mamin O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov bilan ham uchrashdi.

В Ташкенте состоялось торжественное мероприятие, посвященное 25-летию установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
Дипломатические связи между Узбекистаном и Казахстаном были установлены 23 ноября 1992 года. Переговоры глав государств, визиты делегаций различного уровня имеют регулярный характер.
В настоящее время отношения между нашими странами последовательно развиваются во всех сферах. Подписанные в 1998 году Договор о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, в 2013 году — Договор о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан служат прочной основой взаимного сотрудничества.
25-я годовщина дипломатических отношений была насыщена важными событиями. Благодаря открытой и прагматичной политике Президента нашей страны Шавката Мирзиёева активизировались взаимосвязи между нашими странами. Государственный визит главы нашего государства 22-23 марта 2017 года в Казахстан поднял на новый уровень сотрудничество между нашими странами. Государственный визит в нашу страну Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 16-17 сентября стал логическим продолжением переговоров на высшем уровне.
Можно сказать, что эта историческая дата отмечалась в течение всего года. Президенты Узбекистана и Казахстана только в этом году встретились шесть раз. Проведены заседания совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству, несколько бизнес-форумов, выставок национальной продукции. Установлены прямые связи между регионами. Налажено движение скоростного поезда между Ташкентом и Алматы, междугородних автобусов. Увеличились взаимные поездки жителей двух стран, которых издревле связывают узы родства. Все это свидетельствует о высоком доверии и сотрудничестве между двумя странами.
На днях главы двух государств обменялись поздравительными посланиями в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан. В посланиях было отмечено, что узы дружбы, добрососедство и партнерские отношения между нашими странами и народами и впредь будут последовательно укрепляться.
Эти аспекты вновь нашли свое отражение в мероприятии, прошедшем в доме государственных приемов «Навруз» в столице. Прозвучали национальные песни и мелодии в исполнении артистов Узбекистана и Казахстана.
Состоялась встреча первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в нашу страну для участия в этом торжественном мероприятии, и первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ачилбая Раматова. Отмечалось, что в результате переговоров глав государств открылась широкая дорога для сотрудничества, полностью реализуются достигнутые в их ходе договоренности.
Обсуждены вопросы развития связей в рамках межправительственной совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Казахстаном, осуществления взаимовыгодных торгово-экономических и инвестиционных проектов. Подписан протокол совместной межправительственной комиссии.
Во встрече приняли участие руководители министерств и ведомств двух стран.
Состоялась также встреча Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова с первым заместителем Премьер-министра Республики Казахстан А. Маминым.