Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov Toshkentda boʻlib oʻtadigan Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining oʻn oltinchi sammitida ishtirok etish uchun 8-noyabr kuni mamlakatimizga keldi.
Toshkent xalqaro aeroportida mehmonni Oʻzbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Joriy yil oʻtgan davri koʻrsatkichlari tahlil qilinsa, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasida aloqalar sezilarli darajada faollashgan. Bu boradagi raqamlarga toʻxtalamiz. IHT doirasida tovar aylanmasi 9,2 milliard dollarni, aʼzo davlatlarning mamlakatimiz umumiy tovar aylanmasidagi ulushi yigirma foizdan ortiqni tashkil etdi.

Премьер-министр Казахстана Алихан Смаилов 8 ноября прибыл в нашу страну для участия в XVI саммите Организации экономического сотрудничества, который пройдет в Ташкенте.
Если проанализировать показатели прошедшего периода текущего года, то отношения в рамках Организации экономического сотрудничества значительно активизировались. Давайте обратимся к цифрам. Так, товарооборот в рамках ОЭС составил 9,2 миллиарда долларов, а доля государств-членов в общем товарообороте нашей страны превысила двадцать процентов.
Государства-члены Организации экономического сотрудничества входят в число основных экспортных партнеров нашей страны. Отрадно, что экономический потенциал этой региональной организации возрастает в международном масштабе.