Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 oktyabr kuni yer resurslaridan oqilona foydalanish, yer hisobini yuritish hamda kadastr xizmatlarini yaxshilash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi yillarda bu sohada katta ishlar amalga oshirildi. Jumladan, topografik o‘lchovlar uchun Kadastr agentligi maxsus samolyot va aerofotokamera, 112 ta dron bilan ta’minlandi. Sohani raqamlashtirish uchun 6 ta axborot tizimi va ma’lumotlar markazi ishga tushirildi.
Bularning hisobiga, o‘tgan uch yilda 96 foiz yerlarning elektron xaritasi yaratildi. 40 million gektar yer ro‘yxatga olinib, soliq bilan bog‘landi. Avval hisoblanmagan 790 mingta yangi va 520 mingta qo‘shimcha qurilma tizimga kirdi. Bular orqali byudjetga 1,1 trillion so‘mlik qo‘shimcha manba yaratildi.
Shuningdek, zaxiradagi 1,2 million gektar qishloq yerlariga kadastr qilingani hisobiga 675 ming aholi va fermerlarga 425 ming gektar yer bo‘lib berildi.
Shu bilan birga, sohada hali qilinadigan ishlar ham ko‘p. Xususan, 146 ming kilometr ichki yo‘llar va atrofidagi yerlarning hujjati yo‘q.
Suv xo‘jaligida ham shu ahvol. Suv havzalari, kanal va kollektorlar atrofidagi bo‘sh yerlarni auksion orqali aholi va tadbirkorlarga berish mumkin. Lekin bugungi kunda 827 ming gektar suv fondi yerlaridan faqat 380 ming gektarining kadastr hujjatlari bor.
Shu bois yo‘l va suv fondi yerlari kadastrini yakunlab, ulardan foydalanishga sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu orqali 1 million aholi bandligini ta’minlash mumkinligi ta’kidlandi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, respublikada 2,4 millionta xonadonning egalik hujjati yo‘q. Ularning qadastr hujjati qilinsa, odamlarga huquqiy, iqtisodiy zamin bo‘ladi. Shu bois hujjatsiz uy-joylarga egalik huquqini berish bo‘yicha qonun loyihasini yakuniga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, aholi uzoq yillardan buyon uy-joy sifatida foydalanib kelayotgan, lekin hujjatda qishloq xo‘jaligi yerlari bo‘lib qolayotgan 817 ming gektar yerni xatlovdan o‘tkazib, yer toifasini o‘zgartirish taklifi bildirildi.
Kadastr tizimida ish hajmi ko‘pligi ham dolzarb masala. Bu yil 1,5 millionta kadastr xizmati ko‘rsatilgan bo‘lsa, shundan 600 mingtasi kadastr yig‘ma jildi bilan bog‘liq. Tizimdagi 25 foiz xodim shu bilan band. Ularga ish yuklamasi ikki barobar ko‘p.
Bu borada Toshkent shahri va Toshkent viloyatida tajriba tariqasida xususiy kadastr muhandisi instituti joriy etildi hamda 165 ta xususiy kadastr muhandisi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Endi bu faoliyatga xususiy sektorni jalb qilish nazarda tutilmoqda. Odamlar istasa xususiy sektorga, istasa davlat idorasiga murojaat qilishi mumkin bo‘ladi. Buning uchun ko‘chmas mulklar yangi “UZKAD” axborot tizimiga o‘tkaziladi, 2024 yil 1 iyuldan respublikaning barcha hududlarida xususiy kadastr muhandislari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari kadastr xizmatlari qamrovi va sifatini oshirish, buning uchun malakali kadrlar tayyorlash, sohani ilm-fan bilan uyg‘unlashtirish va raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 октября провел совещание по вопросам рационального использования земельных ресурсов, улучшения учета земли и оказания кадастровых услуг.
За последние годы в этой области проделана большая работа. В частности, для топографических измерений Агентству по кадастру были предоставлены специальный самолет и аэрофотоаппарат, 112 дронов. Для цифровизации отрасли запущено 6 информационных систем и дата-центр.
Благодаря этому за последние три года созданы электронные карты 96 процентов земель. Было зарегистрировано и включено в налогооблагаемую базу 40 миллионов гектаров земли. Кадастровой системой охвачено 790 тысяч новых и 520 тысяч ранее неучтенных построек. За счет этого создан источник поступлений в бюджет в размере 1,1 триллиона сумов.
Также 425 тысяч гектаров земли распределено между 675 тысячами жителей и фермеров благодаря кадастровому оформлению 1,2 миллиона гектаров сельскохозяйственных земель, находящихся в резерве.
Однако в сфере предстоит еще много работы. В частности, не оформлены кадастры на 146 тысяч километров внутренних дорог и прилегающих к ним территорий.
Аналогичная ситуация и в водном хозяйстве. Свободные земли вокруг водоемов, каналов и коллекторов могут быть переданы жителям и предпринимателям через аукцион. Однако сегодня из 827 тысяч гектаров земель водного фонда только 380 тысяч гектаров имеют кадастровые документы.
В связи с этим дано поручение завершить составление кадастра дорожного и водного фонда и создать условия для их использования. Было отмечено, что благодаря этому можно обеспечить работой 1 миллион человек.
По оценкам, 2,4 миллиона домохозяйств в республике не имеют документов на собственность. Без оформления кадастра они ограничены в экономических правах. Поэтому поставлена ​​задача завершить разработку законопроекта о предоставлении права собственности на неоформленное жилье.
Также было предложено изменить категорию 817 тысяч гектаров земли, которые уже долгие годы используется для жилья, но по документам остаются землями сельскохозяйственного назначения.
Актуальным вопросом остается и большая загруженность органов кадастра. В этом году было оказано 1,5 миллиона кадастровых услуг, из них 600 тысяч были связаны с составлением кадастровых дел. Этим занимаются 25 процентов сотрудников системы.
В связи с этим в городе Ташкенте и Ташкентской области в качестве эксперимента был введен институт частного кадастрового инженера, организована деятельность 165 частных кадастровых инженеров.
По итогам эксперимента планируется привлечь в сферу частный сектор. Граждане смогут обращаться к частному или государственному кадастру по своему выбору. Для этого данные об объектах недвижимости будут переведены в новую информационную систему «УЗКАД», а с 1 июля 2024 года во всех регионах республики начнут деятельность частные кадастровые инженеры.
Глава государства подчеркнул необходимость увеличения объема и качества кадастровых услуг, подготовки квалифицированных кадров, гармонизации отрасли с наукой, уделив особое внимание цифровизации.