Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Norin tumanidagi “Besh sada” fermer xo‘jaligi shiyponida Namangan viloyati fermerlari bilan muloqot qildi.
“Besh sada” fermer xo‘jaligi 2004-yil tashkil etilgan. Dolimjon Sharipov rahbarligidagi xo‘jalik ishchilari joriy yilda 27 gektarda g‘alla, 21 gektardan ziyod maydonda g‘o‘za parvarishlamoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan har yili dekabr oyining ikkinchi yakshanbasi O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni etib belgilandi. Davlatimiz rahbari shu munosabat bilan 2017-yil 9-dekbr kuni o‘tkazilgan tantanali marosimdagi nutqida paxta maydonlarida hosildorlikni oshirish va yerdan samarali foydalanish maqsadida chigitni “qo‘shqator” va “oltmishlik” sxemasi asosida ekishni yo‘lga qo‘yish va samarasiz bo‘lgan “to‘qsonlik” sxemadan bosqichma-bosqich voz kechish kerakligini ta’kidlagan edi. Bugun viloyatdagi fermer xo‘jaliklari mazkur ko‘rsatmalar asosida g‘o‘za parvarishini zamonaviy texnologiyalar asosida yo‘lga qo‘ygan.
“Besh sada” fermer xo‘jaligi ham g‘o‘zani “qo‘shqator” sxemasi asosida ekishni joriy etdi. Buning natijasida 1 gektar yerga qo‘shimcha 35 ming dona chigit qadalib, hosildorlikni 40 sentnergacha oshirish imkoni paydo bo‘ldi. G‘alla hosildorligi 80 sentnerga yetkazilib, olinadigan sof foyda 35 million so‘mga yetishi kutilmoqda.
Prezidentimiz viloyat fermerlari, qishloq xo‘jaligi faxriylari bilan suhbatda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida so‘z yuritar ekan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi sohalarida qilinadigan ishlar ko‘pligini ta’kidladi.
– Barcha harakatlarimizdan asosiy maqsad — xalqimizni rozi qilish, ertangi kunga ishontirishdir, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Dehqonchilik hadisi olgan mirishkorlar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga fermerlar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar, davlat tomonidan qaratilayotgan alohida e’tibor uchun minnatdorlik bildirdi.

Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев провел диалог с фермерами Наманганской области на полевом стане фермерского хозяйства «Беш сада» Нарынского района.
По инициативе Президента второе воскресенье декабря в нашей стране отмечается как День работников сельского хозяйства Республики Узбекистан. Глава государства в своем выступлении на состоявшемся по этому случаю 9 декабря 2017 года торжественном собрании отметил необходимость внедрения новых методов возделывания для повышения плодородия хлопковых полей и эффективного использования земель с поэтапным отказом от устаревших методов сева хлопчатника. Сегодня фермерские хозяйства области в соответствии с этой задачей организуют агротехнические мероприятия хлопчатника на основе современных принципов.
Фермерское хозяйство “Беш сада” также внедрило метод посева хлопчатника двойными рядами. В результате каждый гектар земли вместил дополнительно 35 тысяч семян хлопчатника, что позволит увеличить урожайность на 40 центнеров. Ожидается, что общая урожайность с каждого гектара достигнет 80 центров, а чистая прибыль составит 35 миллионов сумов.
В беседе с фермерами Президент, затронув осуществляемые в нашей стране широкомасштабные реформы, отметил, что в сферах образования, здравоохранения, сельского хозяйства предстоит большая работа.
— Главная цель всех наших действий — довольство народа, укрепление уверенности в завтрашнем дне, — сказал Шавкат Мирзиёев.