Istanbul shahrida 12 noyabr kuni Turkiy kengash kotibiyatining yangi binosi oldida bayroq ko‘tarish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va qardosh mamlakatlar rahbarlariishtirok etdilar.
Tantanali ravishda O‘zbekiston, Ozarbayjon, Turkiya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston hamda Vengriya, Turkmaniston va tashkilotning bayroqlari ko‘tarildi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an tadbir ishtirokchilariga murojaat qilar ekan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish muhim ekangini ta’kidladi hamda ushbu kotibiyat tashkilot maqsad va vazifalarini amalga oshirishda bundan buyon ham muhim o‘rin tutishiga umid bildirdi.

В городе Стамбуле 12 ноября состоялось поднятие флагов у нового здания секретариата Тюркского совета.
В церемонии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеёв с главамибратских государств.
В торжественной обстановке были подняты флаги Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, а также Венгрии, Туркменистана и самой организации.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, обращаясь к участникам мероприятия, подчеркнул важность дальнейшего расширения многопланового партнерства между странами, и выразил надежду, что секретариат будет и дальше играть важную роль в реализации целей и задач организации.
Здание, в котором разместился секретариат Тюркского совета, было построено в начале XIX века. Оно расположено в районе Фатих города Стамбула.