O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 iyul kuni qator xorijiy davlatlar yetakchilari bilan telefon orqali muloqot qildi.
Jumladan, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev, Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan suhbatlar bo‘lib o‘tdi.
Ular davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va demokratik yangilanishlarning yangi dasturini amalga oshirishdagi muvaffaqiyatlar, xalqaro maydondan yurtimiz nufuzi mustahkamlanib borayotgani alohida qayd etildi.
O‘tgan hafta Toshkent shahrida muvaffaqiyatli o‘tkazilgan Markaziy va Janubiy Osiyo bog‘liqligini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro konferensiyaning samarali natijalari yuqori baholandi.
Ikki tomonlama va xalqaro kun tartibidagi masalalar, shu jumladan Afg‘oniston bo‘yicha yuzaga kelayotgan vaziyat muhokama qilindi.
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Shavkat Mirziyoyev atoqli davlat arbobi, o‘z mamlakatining haqiqiy yetakchisi sifatida yurtdoshlarining haqli hurmat-e’tirofiga va xalqaro maydonda yuksak obro‘ga sazovor bo‘lganini ta’kidladi.
Prezidentimizning amlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini, turli yo‘nalishlarda sermahsul ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan shaxsiy hissasi beqiyos ekani qayd etildi. Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan Rossiya-O‘zbekiston aloqalarining butun ko‘lami yanada kengayishiga ishonch bildirildi.
Telefon muloqoti chog‘ida O‘zbekiston-Rossiya strategik hamkorlik va ittifoqchilik munosabatlarining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. Oliy darajadagi tadbirlar rejasi muhokama qilindi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal sur’atlar bilan rivojlanayotgani, eng avvalo, o‘zaro tovar ayirboshlash barqaror ortib borayotgani, iqtisodiyot tarmoqlarida qo‘shma kooperatsiya loyihalari va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zbekistonda koronavirusga qarshi vaksinalar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma quvvatlarni tez fursatda ishga tushirish muhim ekani ta’kidlandi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan suhbatda ikki tomonlama kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Prezidentimizning qat’iy rahbarligida O‘zbekiston o‘z mintaqasida erishayotgan peshqadamlik rolini tobora mustahkamlab borayotganini Turkiya katta mamnuniyat bilan kuzatib borayotgani va buni qo‘llab-quvvatlashi alohida ta’kidlandi.
Siz, Janobi oliylari bilan oramizdagi samimiy do‘stlikni mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik qardoshlik rishtalaridan kuch olgan yaqinlikning bir timsoli deb bilaman va bundan quvonaman, deb qayd etdi Turkiya yetakchisi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-Turkiya ko‘p qirrali hamkorligining jadal rivojlanishiga xizmat qilayotgan o‘zaro muloqot va almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Pandemiya oqibatlariga qaramay, joriy yil boshidan tovar ayirboshlash qariyb ikka baravarga ko‘paydi, 230 dan ortiq yangi qo‘shma korxona tashkil etildi, muhim madaniy-gumanitar dasturlar amalga oshirilmoqda.
Davlat rahbarlari bo‘lajak tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar hamda joriy yil yakuniga qadar mamlakatimizda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazishga puxta tayyorgarlik ko‘rish muhim ekanini ta’kidladilar.
Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan muloqotda O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va keng ko‘lamli hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyiha va dasturlarning amalga oshirilishini davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Elboshi mamlakatimiz yetakchisining mashaqqatli mehnati va katta siyosiy tajribasi O‘zbekistonning yanada ravnaq topishiga, uning xalqaro nufuzi yuksalishiga xizmat qilayotganini qayd etdi.
Bugun O‘zbekiston o‘z davlatchiligini jipslashtirish va mustahkamlash, o‘z xalqi farovonligini oshirish yo‘lida yuksak cho‘qqilarni zabt etayotgani ta’kidlandi. Shu munosabat bilan Nursulton Nazarboyev yurtimiz Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida bundan buyon ham shiddatli rivojlanishi va katta maqsadlarga erishishda davom etishiga ishonch bildirdi.
Rossiya Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko bilan suhbatda O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ilgari surishga xizmat qilayotgan faol parlamentlararo almashinuvlar yo‘lga qo‘yilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Parlamentlararo ittifoq va MDH Parlamentlararo assambleyasi doirasidagi yaqin va konstruktiv muloqotni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Matviyenko xonim Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev qarorlar qabul qilishdagi vazmin yondashuvi va samarali davlat siyosatini amalga oshirayotgani tufayli O‘zbekistonda va uning tashqarisida haqli hurmat-e’tibor qozonganini ta’kidladi.
«Respublikaning eng yangi tarixi Sizning nomingiz bilan chambarchas bog‘langan. Sizning dono rahbarligingizda ijtimoiy yangilanishlar yo‘lidan dadil borilmoqda, millatlararo hamjihatlik va dinlararo totuvlikni mustahkamlash bo‘yicha muhim vazifalar hal qilinmoqda, qonun ustuvorligini ta’minlash va inson huquqlarini himoya qilishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar izchil amalga oshirilmoqda. Odamlar va ularning kelajagiga doimiy g‘amxo‘rligingiz bilan “Xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy bo‘ladi” degan tamoyilning haqiqat ekanini amalda isbotlayapsiz”, – deb ta’kidladi Rossiya Federatsiya Kengashi Raisi.
Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedov O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Turkmaniston yetakchisi mamlakatimizning siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotdagi muvaffaqiyatlari, xalqaro maydonda ortib borayotgan nufuzi bilan e’tirof qilinayotgan O‘zbekistonning zamonaviy tarixi aynan Shavkat Mirziyoyev nomi bilan chambarchas bog‘liq ekanini ta’kidladi.
“Siz jonajon xalqingiz manfaatlarini himoya qilishga, umummilliy maqsad va dasturlarni amalga oshirishga o‘zingizni bag‘ishladingiz. Vatanga sadoqatli xizmatingiz yuksak e’tirofga munosib”, – deb qayd etdi Turkmaniston Prezidenti.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsion va madaniy-gumanitar sohalarda jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Prezidentlar joriy yil 6 avgust kuni “Avaza” milliy turizm hududida o‘tkaziladigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish masalasiga alohida to‘xtaldilar. Bo‘lajak tadbirning kun tartibi va dasturi yuzasidan fikr almashildi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan suhbatda davlat rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, eng avvalo, ularni yangi loyiha va dasturlar bilan boyitish muhim ekanini ta’kidladilar.
Prezidentimiz davlat va xalq manfaatlari yo‘lidagi tinimsiz xizmati, siyosiy donishmandligi va irodasi bilan yurtdoshlarimiz orasida yuksak obro‘ga va xalqaro hamjamiyatda beqiyos hurmatga sazovor bo‘lgani alohida qayd etildi.
Qozog‘iston rahbari O‘zbekiston Shavkat Mirziyoyev yetakchiligida barqaror taraqqiyot va ravnaqni ta’minlash, xalqimiz farovonligini oshirish, Toshkentning xalqaro maydondagi imijini mustahkamlashga qaratilgan keng ko‘lamli siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlar yo‘lini davom ettirayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, bo‘lajak oliy darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarga, shu jumladan avgust oyining boshida Turkmanistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon bilan suhbatda joriy yilning 10-11 iyun kunlari Tojikiston Respublikasiga rasmiy tashrif yakunlari bo‘yicha qabul qilingan bitim va kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Prezident Emomali Rahmon davlatimiz rahbari birodar O‘zbekiston Prezidentidek yuksak lavozimda yurtimiz barqaror siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyotini ta’minlashga beqiyos hissa qo‘shayotgani va Vatan ravnaqi yo‘lidagi oliy maqsadlarga fidokorona xizmat qilishning yorqin namunasini ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
“Mamlakatingizda keyingi yillarda ro‘y berayotgan keng ko‘lamli yangilanishlar Sizning nomingiz bilan bog‘liq. Tojikiston-O‘zbekiston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashga ham salmoqli hissa qo‘shyapsiz, – deb qayd etdi Emomali Rahmon.
Kelgusi oyning boshida Turkmanistonda mintaqa davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvini hamda joriy yilning sentyabr oyida Tojikistonda Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitini o‘tkazishga tayyorgarlik masalasi muhokama qilindi.
Prezident Sadir Japarov Shavkat Mirziyoyevning oqilona va chuqur o‘ylangan rahbarligi tufayli O‘zbekiston Respublikasi aholisining turmush darajasi yuksalgani, mamlakat iqtisodiyoti yanada taraqqiy etayotganini ta’kidladi.
Mamlakatimiz yetakchisining tinimsiz faoliyati natijasida O‘zbekiston xalqaro darajadagi nufuzini mustahkamlayotgani, yaqin hamkorlikni kuchaytirishga ko‘maklashayotgani qayd etildi.
Qirg‘iziston rahbari Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikning mustahkamlanishiga qo‘shayotgan shaxsiy hissasini yuksak baholadi.
Joriy yilning 11-12 mart kunlari Toshkent shahrida o‘tgan oliy darajadagi O‘zbekiston-Qirg‘iziston sammiti davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish muhim ekani qayd etildi. Energetika, trasnport, mashinasozlik, farmatsevtika va boshqa tarmoqlardagi qo‘shma loyihalarni jadal ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar, hukumatlar va parlamentlar rahbarlari, taniqli davlat va jamoat arboblaridan qutlovlar kelgan.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin o‘z tabriknomasida keyingi yillarda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekistonda barcha sohalarda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotgani, Yangi O‘zbekistonni barpo etish jadallashayotgani va Xitoy bundan chin dildan xursand ekanini ta’kidlagan.
Xitoy yetakchisi Xitoy-O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirishga katta ahamiyat qaratayotganini va ularni ikki mamlakat va xalq farovonligi yo‘lida yanada yuksak darajaga olib chiqish uchun Prezidentimiz bilan birgalikda qat’iy ishlashga tayyor ekanini qayd etdi.
Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In o‘z maktubida o‘tgan yil yanvarb oyidagi onlayn sammit natijasida erishilgan kelishuvlar og‘ishmay amalga oshirilayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
“Mamlakatlarimiz alohida strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirishda davom etmoqda hamdaxalqaro hamjamiyatning inklyuziv yashil tiklanish va uglerod neytrallikka erishish borasidagi sa’y-harakatlarga birgalikda qo‘shilmoqda”, deyiladi jumladan maktubda.
Quyidagilar ham samimiy tabriklar yo‘llashgan:
Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko
Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Mixail Mishustin
Rossiya Federatsiyasi Xavfsizlik kengashi Raisining o‘rinbosari Dmitriy Medvedev
Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o‘rinbosari, Prezident ishlari bo‘yicha vaziri Mansur bin Zoid Ol Nahayon

24 июля состоялись телефонные разговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с руководителями ряда зарубежных государств.
В частности, проведены беседы с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым, Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко, Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым, Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном, Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Руководители этих государств тепло поздравили Лидера нашей страны с днем рождения, выразив искренние пожелания мира, благополучия и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Были особо отмечены достижения республики в реализации новой программы социально-экономических реформ и демократических преобразований, её укрепляющийся авторитет на международной арене.
Высоко оценены плодотворные результаты Международной конференции по развитию взаимосвязанности Центральной и Южной Азии, успешно проведенной на прошлой неделе в городе Ташкенте.
Были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества и международной повестки, в том числе по складывающейся ситуации на афганском направлении.
Президент России Владимир Путин отметил, что Шавкат Мирзиёев пользуется заслуженным уважением соотечественников и высоким международным авторитетом как видный государственный деятель, настоящий лидер своей страны.
Подчеркнут личный вклад главы нашего государства в развитие отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами, продуктивного двустороннего сотрудничества на различных направлениях. Выражена уверенность, что совместными усилиями будет обеспечено дальнейшее наращивание всего комплекса российско-узбекистанских связей.
В ходе телефонного разговора были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-российских отношений стратегического сотрудничества и союзничества. Обсужден график мероприятий на высшем уровне.
В ходе беседы с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки.
Особо отмечено, что в Турции рады видеть и поддерживают укрепляющуюся под твердым руководством Президента Шавката Мирзиёева лидирующую роль Узбекистана в регионе.
Я считаю искреннюю дружбу между мной и Вашим Превосходительством одним из символов многовековых братских уз между нашими странами и народами, подчеркнул лидер Турции.
С удовлетворением отмечены наблюдаемые в последние годы активные взаимные контакты и обмены, способствующие динамичному развитию узбекско-турецкого многопланового сотрудничества. Несмотря на последствия пандемии, с начала этого года товарооборот вырос практически в два раза, создано свыше 230 новых совместных предприятий, реализуются важные культурно-гуманитарные программы.
Главы государств рассмотрели график предстоящих мероприятий и подчеркнули важность тщательной подготовки к проведению до конца этого года в нашей стране второго заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
C Первым Президентом Казахстана — Елбасы Нурсултаном Назарбаевым обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-казахстанских отношений стратегического партнёрства и полномасштабного сотрудничества. Подчеркнута важность продолжения реализации совместных проектов и программ по приоритетным направлениям взаимодействия.
Елбасы особо отметил, что кропотливый труд и большой политический опыт лидера нашей страны способствуют дальнейшему процветанию Узбекистана, а также повышению его авторитета на международной арене.
Подчеркнуто, что сегодня Узбекистан покоряет большие высоты для консолидации и укрепления своей государственности и повышения благосостояния своего народа. В этой связи Нурсултан Назарбаев выразил уверенность в том, что наша страна и дальше будет стремительно развиваться и достигать больших целей под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
В разговоре с Председателем Совета Федерации России Валентиной Матвиенко были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества. С удовлетворением отмечены активные межпарламентские обмены, которые способствуют продвижению совместных проектов многопланового сотрудничества между нашими странами.
Госпожа Матвиенко отметила, что взвешенный подход при принятии решений и реализация эффективной государственной политики снискали Президенту Шавкату Мирзиёеву заслуженное уважение в Узбекистане и за его пределами.
«Новейшая история республики неразрывно связана с Вашим именем. Под Вашим мудрым руководством осуществляется уверенное движение по пути общественных преобразований, решаются важнейшие задачи по укреплению межнационального согласия и межконфессиональной толерантности, последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на обеспечение верховенства закона и защиты прав человека. Постоянной заботой о людях и их будущем Вы на деле доказываете верность принципу: «Если народ богат, то и государство будет богатым», — отметила Председатель Совета Федерации России
Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов рассмотрели актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Лидер Туркменистана подчеркнул, что с именем Шавката Мирзиёева неразрывно связана современная история Узбекистана, ознаменованная успехами в политическом, социально-экономическом развитии страны, а также ростом её авторитета на международной арене.
“Вы всецело посвятили себя защите интересов родного народа, реализации общенациональных целей и программ. Это преданное служение Родине достойно высокой оценки”, сказал Президент Туркменистана.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие многопланового сотрудничества между нашими странами, прежде всего в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах. Достигнута договоренность о проведении очередного заседания совместной Межправительственной комиссии.
Президенты отдельно остановились на вопросах подготовки Консультативной встречи глав государств региона Центральной Азии, которая состоится 6 августа этого года в национальной туристической зоне «Аваза». Состоялся обмен мнениями по повестке дня и программе проведения предстоящего мероприятия.
В телефонном разговоре с Президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым главы государств отметили важность дальнейшего наращивания многопланового сотрудничества и укрепления отношений стратегического партнерства Узбекистана и Казахстана, прежде всего их наполнения новыми проектами и программами.
Было подчеркнуто, что неутомимое служение интересам государства и народа, политическая мудрость и воля по праву снискали Президенту нашей страны непререкаемый авторитет среди соотечественников и высокое уважение в мировом сообществе.
Глава Казахстана отметил, что сегодня под сильным лидерством Шавката Мирзиёева Узбекистан успешно продолжает курс на масштабные политические и социально-экономические преобразования, направленные на обеспечение устойчивого развития и прогресса страны, повышение благосостояния узбекистанцев, укрепление имиджа Ташкента на международной арене.
Был также рассмотрен график подготовки предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий на высшем уровне, в том числе Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в начале августа в Туркменистане.
В беседе с Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном были рассмотрены вопросы практической реализации принятых соглашений и договоренностей по итогам официального визита на высшем уровне в Республику Таджикистан 10-11 июня этого года.
Лидер Таджикистана отметил, что глава нашего государства, находясь на высоком посту Президента братского Узбекистана, вносит бесценный вклад в дело обеспечения стабильного политического, экономического и социального развития страны, а также укрепления ее международного авторитета, что является примером беззаветного служения высоким идеалам расцвета своей Родины.
«С Вашим именем связаны все масштабные преобразования последних лет в стране. Значителен Ваш личный вклад и в укреплении таджикско-узбекских отношений дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества», подчеркнул Эмомали Рахмон.
Обсуждена подготовка к проведению очередной Консультативной встречи глав государств региона в начале следующего месяца в Туркменистане и саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре текущего года в Таджикистане.
Президент Садыр Жапаров отметил, что под мудрым и дальновидным руководством Шавката Мирзиёева повысился уровень жизни населения Республики Узбекистан, экономика страны встала на путь дальнейшего развития.
Подчеркнуто, что благодаря неустанной деятельности лидера нашей страны Узбекистан укрепляет свой авторитет и на международном уровне, способствуя усилению тесного сотрудничества.
Глава Кыргызстана дал высокую оценку личному вкладу Шавката Мирзиёева в укрепление регионального сотрудничества стран Центральной Азии.
Во время разговора подчеркнута важность практического выполнения договоренностей, достигнутых в ходе узбекско-кыргызского саммита на высшем уровне 11-12 марта этого года в городе Ташкенте. Особое внимание уделено скорейшему продвижению совместных проектов в области энергетики, транспорта, машиностроения, фармацевтики и других отраслях.
В адрес Президента Республики Узбекистан также поступили поздравительные послания глав государств, правительств и парламентов зарубежных стран, видных государственных и общественных деятелей.
В своей поздравительной телеграмме Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин подчеркнул, что в последние годы под руководством Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане всесторонне продвигаются реформы во всех сферах, процветает построение нового Узбекистана, чему Китай искренне рад.
Лидер Китая отметил, что придает большое значение развитию китайско-узбекских отношений и готов усердно работать с Президентом узбекистана, чтобы продвигать китайско-узбекские отношения на более высокий уровень во благо двух стран и народов.
Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин в своем послании с удовольствием отметил, что неуклонно реализуются договоренности, достигнутые в результате онлайн-саммита в январе текущего года.
“Наши страны продолжают развивать отношения особого стратегического партнерства, а также вместе присоединяются к воле международного сообщества, нацеленной на инклюзивное зеленое восстановление и достижение углеродной нейтральности”, отмечается в частности в его послании.
Свои поздравительные послания также направили.
Президент Арабской Республики Египет Абдель-Фаттах Ас-Сиси
Председатель Правительства Российской Федерации Михаил Мишустин
заместитель Председателя Совета безопасности Российской Федерации Дмитрий Медведев
заместитель Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, министр по делам Президента страны Мансур бин Заид Аль Нахаян
заместитель Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, министр внутренних дел Сейф бин Заид Аль Нахаян