Davlatimiz rahbari o‘tgan yilning oxirida, 12-13 dekabr kunlari Xorazm viloyatida bo‘lib, hudud iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi bandligini oshirish, infratuzilma inshootlari qurib, turmush sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi. Taqdimotda, avvalo, shu borada bajarilgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Aytib o‘tilganidek, joriy yilning yanvar-mart oylarida 188 ta loyiha ishga tushirilib, 1 ming 726 ta ish o‘rni yaratilgan. Suv tejovchi texnologiyalarni tatbiq etish orqali 4 ming gektarga yaqin yer foydalanishga kiritilgan. Respublika ixtisoslashtirilgan nefrologiya va buyrak transplantatsiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Xorazm filiali tashkil qilingan. Amudaryo ustida yangi temir yo‘l ko‘prigi qurilishi boshlangan. Bunday misollarni ko‘plab keltirish mumkin.
Viloyatdagi siljishlarni izchil davom ettirish maqsadida joriy yil uchun 812 ta investitsiya loyihasi shakllantirilgan. Umumiy qiymati 1 milliard 320 million dollar bo‘lgan mazkur loyihalarning 770 tasi hududiy, 42 tasi tarmoqlarniki.
Sohalar bo‘yicha aytganda, ularning 273 tasi sanoat, 277 tasi xizmat ko‘rsatish, 262 tasi qishloq xo‘jaligiga oid. Bu loyihalar natijasida 23 mingdan ortiq ish o‘rni tashkil etish, 65 million dollarlik tovar va xizmatlar eksport qilish mo‘ljallangan.
To‘qimachilik, avtomobilsozlik, elektr texnikasi va oziq-ovqat sanoati, turizm, xizmatlar, issiqxona xo‘jaligi Xorazm viloyatining asosiy “o‘sish nuqtalari” sifatida belgilangan.
Masalan, paxta-to‘qimachilik klasterlari tomonidan 49 ta loyiha taklif etilgan. Ularning samarasida viloyatda yetishtirilayotgan paxtani qayta ishlash darajasi 2 barobardan ziyod o‘sib, ayrim ko‘rsatkichlar bo‘yicha 100 foizga yetadi. Xususan, ip-kalava tayyorlash quvvati 47 ming tonnadan 104 ming tonnaga, mato ishlab chiqarish 9 ming tonnadan 49 ming tonnaga, tayyor kiyim-kechaklar 47 million donadan 152 million donaga ortadi. Shunday korxonalar joriy yilda Qo‘shko‘pir, Shovot, Yangiariq, Bog‘ot tumanlarida ishga tushadi.
Avtomobilsozlikda 100 turdagi kuzov detallari, turli ehtiyot qismlar ishlab chiqarish bo‘yicha 6 ta loyiha amalga oshiriladi. Bu mahsulotlar 20 million dollarlik import o‘rnini bosishi bilan ahamiyatli. Natijada Pitnakdagi zavodning lokalizatsiya darajasi 36 foizdan 45 foizga chiqadi.
Qurilish materiallari sanoatida 85 ta loyiha rejalashtirilgan. Masalan, Urganch shahrida gazoblok, keramik plita, gipsokarton ishlab chiqariladi, “Hazorasp” erkin iqtisodiy zonasida gulqog‘oz tayyorlash loyihasi kengaytiriladi.
Mazkur erkin iqtisodiy zonada elektr dvigatellar, Xiva shahrida gilam va polipropilen iplar ishlab chiqarish korxonalari ham ishga tushiriladi.
Qishloq xo‘jaligida yerlarni lazer yordamida tekislash va tomchilatib sug‘orishni keng joriy etish bo‘yicha ishlar boshlangan. Bu orqali paxtachilikda hosildorlikni 35 sentnerga, g‘allachilikda 66 sentnerga yetkazish maqsad qilingan.
Ma’lumki, Xorazm guruchining dong‘i ketgan, unga bozorda talab doim yuqori. Lekin viloyatda yer va suv imkoniyatlari cheklangani sababli sholini istalgancha ekib bo‘lmaydi. Shu bois yaxshi nav tanlash va xorij texnologiyasi asosida ekish orqali bor yerdan ko‘p hosil olish choralari ko‘rilmoqda. Buning uchun Xitoydan Xorazm tuproq-iqlim sharoitiga mos navlar keltiriladi. O‘tgan yilgicha maydonda, lekin undan 50 ming tonna ko‘p mahsulot olinadi. Bu 684 milliard so‘m qo‘shimcha daromad deganidir. Qolaversa, bu omilkorlik natijasida yiliga 113 million kub metr suv tejaladi.
Oziq-ovqat xavfsizligi va narxlar barqarorligini ta’minlash maqsadida joriy yilda o‘tgan yilga nisbatan 151 ming tonna ko‘p meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirish rejalashtirilgan. Shuningdek, chorva sonini ko‘paytirish bo‘yicha 20 ta, parrandachilik yo‘nalishida 24, baliqchilikni sanoat usulida rivojlantirish bo‘yicha 8 ta loyiha amalga oshiriladi.
Taqdimotda turizm, energetika, charm-sanoat, zargarlik, qurilish sohasiga doir loyihalar ham ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari mazkur rejalarni ma’qullab, shu bilan birga qo‘shimcha loyihalarni shakllantirish vazifasini qo‘ydi. Mahallalarda “o‘sish nuqtalari”ni topib, ish o‘rinlarini ko‘paytirish, ularga ishsiz aholi, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarni joylashtirish, o‘zini o‘zi band qiladigan tashabbuskorlarni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 марта ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Хорезмской области.
В конце прошлого года, 12-13 декабря, глава государства посетил Хорезмскую область и дал поручения по развитию экономики и инфраструктуры региона, повышению занятости и улучшению условий жизни населения. На сегодняшней презентации в первую очередь представлена информация о проделанной в этом направлении работе.
Отмечалось, что в январе-марте текущего года завершена реализация 188 проектов, было создано 1 726 рабочих мест. Введено в оборот около 4 тысяч гектаров земель. Организован Хорезмский филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки. Начато строительство нового железнодорожного моста через Амударью. И таких примеров множество.
Для последовательного продолжения развития области в этом году сформировано 812 инвестиционных проектов на общую сумму 1 миллиарда 320 миллионов долларов, в том числе 770 региональных и 42 отраслевых проекта.
В разрезе отраслей 273 проекта намечено реализовать в промышленности, 277 — в сфере услуг, 262 — в сельском хозяйстве. Ожидается, что эти проекты создадут более 23 тысяч рабочих мест и позволят наладить экспорт товаров и услуг на сумму 65 миллионов долларов.
Текстильная, автомобильная, электротехническая и пищевая промышленность, туризм, услуги, тепличное хозяйство определены основными «точками роста» Хорезмской области.
Так, хлопково-текстильными кластерами предложено 49 проектов. В результате уровень переработки выращиваемого в регионе хлопка вырастет более чем в 2 раза. В частности, мощность производства пряжи увеличится с 47 тысяч до 104 тысяч тонн, производства тканей с 9 тысяч до 49 тысяч тонн, готовых швейных изделий — с 47 миллионов до 152 миллионов единиц. Такие предприятия будут запущены в текущем году в Кушкупирском, Шаватском, Янгиарыкском и Багатском районах.
В автомобилестроении будет реализовано 6 проектов по выпуску 100 видов деталей кузова и запасных частей. Эта продукция позволит заместить импорт на сумму 20 миллионов долларов. В результате уровень локализации на заводе в Питнаке повысится с 36 процентов до 45 процентов.
В индустрии строительных материалов запланировано 85 проектов. Так, будет налажено производство газоблоков, керамической плитки, гипсокартона в городе Ургенче, обоев в свободной экономической зоне «Хазорасп».
В этой же экономической зоне намечено организовать выпуск электродвигателей, а в городе Хиве – производство ковров и полипропилена.
В сельском хозяйстве началась работа по широкому внедрению лазерного нивелирования и капельного орошения. Поставлена цель за счет этих мероприятий довести урожайность хлопчатника до 35 центнеров, пшеницы — до 66 центнеров с гектара.
Хорезмский рис пользуется высокой популярностью и спросом на рынке. Однако из-за ограниченных земельных и водных ресурсов в регионе текущий объем заготовки риса недостаточен. В связи с этим принимаются меры по повышению урожайности имеющихся рисовых полей путем отбора лучших сортов и применения зарубежной технологии. Для этого из Китая будут завезены сорта, соответствующие почвенно-климатическим условиям Хорезма. При прежней площади посадки прирост урожая составит 50 тысяч тонн, что означает 684 миллиарда сумов дополнительного дохода. Это также позволит экономить 113 миллионов кубометров воды в год.
В целях обеспечения продовольственной безопасности и стабильности цен в этом году планируется вырастить на 151 тысячу тонн фруктов и овощей больше, чем в прошлом году. Кроме того, будет реализовано 20 проектов по увеличению поголовья скота, 24 проекта в сфере птицеводства и 8 — в сфере промышленного развития рыболовства.
В ходе презентации также были рассмотрены проекты в области туризма, энергетики, кожевенного производства, ювелирного дела, строительства.
Глава государства одобрил представленные планы и вместе с тем поставил задачу разработать дополнительные проекты. Даны поручения по изысканию “точек роста” в махаллях, увеличению рабочих мест, трудоустройству безработных, особенно молодежи и женщин, поддержке самозанятых.