O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23 mart kuni xalqaro konsultantlar – Alfred Guzenbauer, Aleksandr Kvasnevskiy va Shtefan Fyuleni qabul qildi.
Xalqaro konsultantlar guruhining asosiy vazifasi mamlakatimizning Yevroittifoq davlatlari bilan ko‘p qirrali hamkorligini rivojlantirish va kengaytirishga, islohotlar dasturini amalga oshirishda xorijning ilg‘or tajribasini o‘rganish va joriy etishga, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini takomillashtirishga, O‘zbekiston iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar va ilg‘or texnologiyalarni jalb qilishga, Yevropa ishbilarmon doiralari bilan sheriklikning samarali mexanizm va vositalarini shakllantirishgako‘maklashishdan iborat.
Ta’kidlash joizki, turli yillarda yuksak davlat lavozimlarini egallagan konsultantlar bugungi kunda Yevropadagi rasmiy, ishbilarmon va jamoatchilik doiralarida yuqori xalqaro nufuzga ega bo‘lib, yetakchi konsalting, investitsiya va sanoat kompaniyalarida ishlab, salmoqli tajriba to‘plaganlar.
Xususan, «Gusenbauer Projektentwicklung & Beteiligung» konsulting kompaniyasining ta’sischisi Alfred Guzenbauer 2000-yillarda Avstriya Federal kansleri bo‘lib faoliyat yuritgan. «Amicus Europae» fondi rahbari Aleksandr Kvasnevskiy Polsha Prezidenti bo‘lgan. bugungi kunda «CITIC Europe Holdings» kompaniyasi maslahatchisi sifatida faoliyat ko‘rsatayotgan Shtefan Fyule Yevropa Ittifoqining kengayish va yaxshi qo‘shnichilik siyosati masalalari bo‘yicha komissari lavozimida muvaffaqiyatli ishlagan.
Uchrashuvda mamlakatimizni isloh qilish va institutsional jihatdan rivojlantirishning dolzarb masalalari yuzasidan ochiq va konstruktiv fikr almashildi.
Mehmonlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yangilanishlar dasturini yuqori baholadilar va to‘liq qo‘llab-quvvatladilar. Ayniqsa, koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq murakkab sharoitlarda olib borilayotgan ijtimoiyiqtisodiy siyosatning yutuqlari va aniq natijalari, shuningdek, O‘zbekistonning global va mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga integratsiyalashuvi sari sezilarli sa’y-harakatlar alohida qayd etildi.
Konsultantlarning O‘zbekistonda iqtisodiy islohotlarning uzoq muddatli strategiyasini tayyorlash, davlat boshqaruvi tizimini yanada takomillashtirish, mamlakatimizning xorijiy sheriklar bilan o‘zaro manfaatli munosabatlarini kengaytirishga doir tavsiyalari ko‘rib chiqildi.
Yurtimizda investitsiya muhitini yaxshilash va uning shaffofligini oshirish, bozor mexanizmlarini keng joriy etish va raqobat muhitini shakllantirish, bank-moliya sohasi va kapital bozorini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Konsultantlar, shuningdek, iqtisodiyotning izchil transformatsiya qilinayotgani va xorijiy kapital uchun ochiqligi ortayotgani tufayli Yevroittifoq mamlakatlari bilan investitsiya va innovatsiyalar borasidagi hamkorlikni kengaytirish uchun katta imkoniyatlar shakllanayotganini qayd etdilar.
O‘zbekiston bilan YeI o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi yuksak darajasini saqlash, o‘zaro manfaatli aloqalarni mustahkamlash va amaliy mazmun bilan boyitish, kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tez fursatda qabul qilish hamda mamlakatimizning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilishini qo‘llab-quvvatlash masalalari ustuvor ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Savdoni liberallashtirish hamda o‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiyalarni ko‘paytirishga to‘sqinlik qilayotgan g‘ovlarni bartaraf etish, bozorlarga chiqish masalalarida hamkorlik qilish mexanizmlari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida yaqin hamkorlik va faol almashinuvlarni davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Yaqin istiqboldagi amaliy hamkorlikning birinchi galdagi vazifalari va formati kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 марта принял группу международных консультантов – Альфреда Гузенбауэра, Александра Квасьневского и Штефана Фюле.
Основной задачей группы международных консультантов является оказание содействия в развитии и расширении многопланового сотрудничества нашей страны с государствами Евросоюза, изучении и внедрении передового зарубежного опыта в продвижении программы реформ, совершенствовании инвестиционного климата и деловой среды, привлечении прямых инвестиций и передовых технологий в экономику Узбекистана, формировании эффективных механизмов и инструментов партнерства с европейскимиделовыми кругами.
Следует отметить, что консультанты, которые в разные годы занимали высокие государственные посты, сегодня пользуются большим международным авторитетом среди европейских официальных, деловых и общественных кругов, имеют значительный опыт работы в ведущих консалтинговых, инвестиционных и промышленных компаниях.
Так, Альфред Гузенбауэр, являющийся учредителем консалтинговой компании «Gusenbauer Projektentwicklung & Beteiligung», в 2000-е годы работал Федеральным канцлером Австрии. Глава фонда «Amicus Europae» Александр Квасьневский был Президентом Польши. Штефан Фюле, ныне советник компании «CITIC Europe Holdings», успешно проработал на посту комиссара ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства.
В ходе встречи состоялся открытый и конструктивный обмен мнениями по актуальным вопросам реформирования и институционального развития нашей страны.
Гости высоко оценили и выразили полную поддержку проводимой в Узбекистане программы преобразований. Особо отмечены достижения и конкретные результаты реализуемой в стране социально-экономической политики в непростых условиях пандемии коронавируса, а также заметный прогресс в интеграции Узбекистана в глобальные и региональные экономические процессы.
Рассмотрены рекомендации консультантов по подготовке долгосрочной стратегии экономических реформ и дальнейшему совершенствованию системы государственного управления в республике, расширению взаимовыгодных отношений нашей страны с зарубежными партнерами.
Особое внимание было уделено повышению прозрачности и улучшению инвестиционного климата, широкому внедрению рыночных механизмов и формированию конкурентной среды, развитию банковско-финансового сектора и рынка капитала в республике.
Консультанты также отметили, что благодаря последовательной трансформации экономики и повышению ее открытости для иностранного капитала формируются широкие возможности для наращивания инвестиционного и инновационного сотрудничества со странами Евросоюза.
Был подтвержден приоритетный характер вопросов сохранения современного высокого уровня сотрудничества Узбекистана с ЕС, укрепления взаимовыгодных связей и наполнения их практическим содержанием, скорейшего принятия соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве, а также поддержки вступления нашей страны в ВТО.
Также рассмотрены механизмы взаимодействия в вопросах либерализации торговли и устранения барьеров, препятствующих наращиванию взаимного товарооборота и инвестиций, обеспечения доступа на рынок.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении тесного сотрудничества и активных обменов. Согласованы первоочередные задачи и формат практического взаимодействия на ближайшую перспективу.