Tadbirkorlik va taʼlimga yangicha yondashuv hayotimiz farovonligining asosi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev aholi hayoti, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, yirik loyihalar bilan tanishish maqsadida 5-6-iyun kunlari Fargʻona viloyatida boʻldi.
Tashrifning ikkinchi kuni Fargʻona shahrida viloyat va tuman hokimlari, soha va tarmoqlar rahbarlari, jamoatchilik vakillari bilan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Davlatimiz rahbari xalq bilan ochiqcha gaplashib, muammolarni birgalikda hal etish, odamlarning ogʻirini yengil qilish maqsadida kelganini taʼkidladi.
– Men qisqa, sizlar koʻproq gapirsalaringiz toʻgʻri boʻladi. Maqtov kerak emas. Prezidentga eng katta maqtov – bu xalq ishonchi. Hali endi birinchi qadamlarni qoʻyayapmiz. Kelib, qarsak eshitib ketish mengayam oson. Lekin bundan natija boʻlmaydi. Tumanlarga oʻzim borishimning sababi – odamlarning yashash sharoitlarini yuragimdan oʻtkazib, aniq choralar koʻrish, islohotlar uzoq-uzoq joylarda ham natija beryaptimi, quyi tizimdagi rahbarlar sadoqat bilan, jon kuydirib ishlayaptimi, degan savollarga javob topish. Har kuni bunday uchrashuv boʻlmaydi. Achchiq-achchiq masalalarni qatʼiy qoʻyinglar, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari oʻtgan hafta Soʻx tumanida boʻlgan voqealarga ham toʻxtalib, munosabat bildirdi.
– Keyingi yillarda qoʻshni davlatlar bilan chegaradosh joylardagi koʻp muammolarni hal qilishga erishdik. Soʻxdagi voqealar qirgʻiz xalqi bilan doʻstligimizga, bordi-keldimizga, rejalarimizga taʼsir qilmasligi kerak. Vazmin, sabr-toqatli, mehr-oqibatli boʻlishimiz zarur. Qoʻshnichilik – ming yilchilik. Xalqlarimiz yelkadosh boʻlib, bir-birini hurmat qilib yashashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bosh vazir rahbarligida Hukumat komissiyasi tomonidan muammolar oʻrganilib, keng qamrovli takliflar tayyorlangan. 2020-2022-yillarda Soʻx tumanini kompleks rivojlantirishga 500 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirish belgilangan. 11 ming yangi ish joyi tashkil etish rejalashtirilgan.
98 loyiha amalga oshirilib, sanoat, qishloq xoʻjaligi va xizmat koʻrsatish sohalari rivojlantiriladi. Jismoniy shaxslar yer va mol-mulk soligʻidan ozod etilib, yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun daromad soligʻi stavkasi 2 barobar kamaytiriladi. 1 ming gektar ekin yerlarida suv taʼminoti yaxshilanadi.
1 (2).jpg
Tuman tibbiyot birlashmasi boʻlimlari, yuqumli kasalliklar shifoxonasi, markaziy shifoxona tibbiy asbob-uskunalar va maxsus reanimobil bilan taʼminlanadi. Maktablar, qishloq vrachlik punktlari, yoʻllar va ijtimoiy obyektlar taʼmirlanadi.
Soʻxlik yoshlar uchun vodiy viloyatlaridagi oliy taʼlim muassasalarida 2020/2021 oʻquv yilida davlat granti asosida maqsadli ravishda qoʻshimcha 500 ta oʻrin ajratiladi.
Mamlakatimizda kambagʻallikni qisqartirish, odamlarni ish bilan taʼminlash, daromadini oshirish boʻyicha katta ishlar amalga oshirilmoqda. Yigʻilishda bu borada Fargʻonada ham keng koʻlamli saʼy-harakatlar boshlangani, viloyatdagi 43 mingdan ziyod oilani yil yakuniga qadar kambagʻallikdan chiqarish maqsad qilingani qayd etildi.
Xususan, kichik biznes, oilaviy tadbirkorlik va oʻzini oʻzi band qilish orqali qariyb 14 ming oilaning oyoqqa turishiga koʻmaklashiladi. Bunday loyihalarni moliyalashtirish uchun kredit resurslari hajmini 25 foizga oshirish, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida 400 milliard soʻm kredit ajratish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Investitsiya loyihalarini amalga oshirish va erkin iqtisodiy zonalar orqali 6 mingdan, qishloq xoʻjaligi sohasida 17 mingdan ortiq oilani kambagʻallikdan chiqarish choralari koʻriladi.
Masalan, gʻalladan qisqargan 4 ming gektar, foydalanishdan chiqqan 3,5 ming gektar yerda bogʻ va tokzorlar tashkil etiladi. Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi huzurida Dorivor oʻsimliklar ilmiy markazi tashkil etilib, 10 ming gektarda dorivor oʻsimliklar yetishtirish yoʻlga qoʻyiladi.
Irrigatsiya tizimidagi yoʻqotishlarni kamaytirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, buning uchun Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan 50 million dollar ajratish toʻgʻrisidagi qaror ham Fargʻona viloyati uchun katta ahamiyatga ega.
Yigʻilishda Prezidentimiz Fargʻona viloyatida “Tadbirkor –islohotchi” tashabbusini amalga oshirish kerakligini taʼkidladi.
Bugungi tahlillar, global iqtisodiy inqiroz butun dunyoga xavf solib turgan ayni paytda, mamlakatimizda bundan uch yil avval tadbirkorlikka keng erkinlik berish boʻyicha qoʻyilgan qadamlar toʻgʻri boʻlganini koʻrsatdi. Yurtimizda tadbirkorlik rivojlanmaganda, faqat davlat tashkilotlari ishlab turganda hozir ahvol nima kechardi?
“Tadbirkor – islohotchi” tashabbusi asosida soha vakillariga imkoniyatlar berilib, masʼuliyati oshiriladi. Bosh vazir oʻrinbosari, Savdo-sanoat palatasi raisi, Biznes-ombudsman, Fargʻona viloyati hokimi bir oyda ikki marta onlayn tizim orqali tadbirkorlar bilan yakkama-yakka muloqot oʻtkazib, ular faoliyatiga toʻsiq boʻlayotgan muammolarni hal qiladi. Chunki qancha imtiyoz berilmasin, sharoit yaratilmasin, pul aylanmasi, kredit olish, eksport qilish, muhandislik tarmoqlariga ulanish kabi yoʻnalishlarda baribir muammolar uchrayapti.
– Bunga kim aybdor? Mahalliy hokimiyatmi, soliqchimi, prokurormi? Yoki qonunlarimiz ishlamaydimi? Mana shu masalalarni oʻrganib, yil yakuni boʻyicha “Fargʻona tadbirkorlari – islohotchi” tajribasi davomida erishilgan natijalarni boshqa viloyatlarga ham tatbiq etamiz, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari Biznes-ombudsman uch oy Fargʻona viloyatida yurib, har bir korxona, har bir tadbirkor bilan dillashib, tillashib, soha vakillariga qonuniy kafolatlarni kuchaytirish boʻyicha tavsiyalar berishi lozimligini taʼkidladi. Uy-joylar qurish, ichimlik suvi taʼminoti va oqova tarmoqlarini yaxshilash boʻyicha ham vazifalar belgilandi.
Fargʻona tajribasi asosida “loyihalar fabrikasi”ni keng rivojlantirish, IT markazlarda oʻquv kurslari tashkil etib, yiliga 262 mingdan ziyod yoshni oʻqitish muhimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda Bosh vazir oʻrinbosarlari, vazirlar, iqtisodiyot tarmoqlari mutasaddilari, hokimlarning hisoboti eshitildi.
Faoliyatida sustkashlikka yoʻl qoʻygan Toshloq tumani hokimi va soliq inspeksiyasi boshligʻini vazifasidan ozod etish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Davlatimiz rahbari Fargʻona shahridagi Oʻzbekiston – Koreya xalqaro universitetida boʻldi.
Mazkur taʼlim muassasasi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 23-avgustdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan. Bu yerda taʼlim toʻlov-kontrakt asosida, ilgʻor oʻquv rejalari va dasturlari boʻyicha oʻzbek, koreys, ingliz tillarida olib boriladi.
Universitet 4000 talabani qabul qilish imkoniyatiga ega. Tugayotgan oʻquv yilida birinchi kursda 720 yigit-qiz taʼlim oldi. Janubiy Koreya Respublikasidan 11 tajribali pedagog jalb qilingan boʻlib, kelgusida 43 nafarga yetadi.
Joriy yilda mazkur xalqaro taʼlim dargohi uchun yangi bino qurildi.
Shavkat Mirziyoyev universitet rektori Pak Jun Xu va koreyalik oʻqituvchilar bilan suhbatlashdi. Oʻquv dasturi va mazmuni, yoshlarning fanlarni oʻzlashtirishi bilan qiziqdi.
Muassasada gumanitar hamda texnik-muhandislik yoʻnalishlarida taʼlim beriladi. Xususan, turizm menejmenti, maktabgacha taʼlim, menejment va kompyuterlashtirilgan buxgalteriya hisobi, koreys tili va adabiyoti fanlari oʻqitiladi. Shuningdek, mashinasozlik muhandisligi, kelajak avtomobilsozligi injiniringi, elektrotexnika va elektronika muhandisligi, arxitektura muhandisligi, kompyuter muhandisligi, energetika va kimyo muhandisligi boʻyicha malakali mutaxassislar tayyorlanadi.
– Bizda birinchi kursda umumiy fanlar oʻqitilib, maktab dasturi qaytariladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Yoshlar bir yil umrini yoʻqotib, qiziqishi soʻnib ham qoladi. Rivojlangan davlatlarda bunday emas, birinchi yildan mutaxassislik fanlariga oʻtib, amaliyotga muhim oʻrin beriladi. Natijadagi farqni hayot koʻrsatib turibdi.
Mutasaddilarga Janubiy Koreya universitetlaridagi oʻquv dasturlari va soatlarini oʻrganib, mamlakatimiz oliy taʼlim tizimini qayta koʻrib chiqish, talabalarni amaliyotga maksimal yoʻnaltirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shu bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Fargʻona viloyatiga tashrifi yakunlandi.

Новый подход к предпринимательству и образованию - основа благоустроенной жизни
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с жизнью населения, ходом социально-экономических реформ и крупными проектами 5-6 июня посетил Ферганскую область.
Во второй день визита в городе Фергане состоялось совещание с участием хокимов области и районов, руководителей сфер и отраслей, представителей общественности.
Глава государства отметил, что приехал в регион, чтобы открыто поговорить с народом, вместе решить проблемы и облегчить заботы людей.
– Будет правильно, если я буду краток, а вы будете говорить больше. Не надо похвал. Самую большую похвалу – доверие народа я уже получал. Мы все еще делаем первые шаги. Легко прийти и поаплодировать, но это бесполезно. Я сам еду в районы для того, чтобы прочувствовать условия жизни людей, принять конкретные меры, найти ответы на вопросы о том, эффективны ли реформы в отдаленных местностях, работают ли руководители нижнего уровня добросовестно и самоотверженно. Такие встречи не проводятся каждый день, поэтому решительно поднимайте самые наболевшие вопросы, – сказал Президент.
Глава государства затронул произошедшие на прошлой неделе события в Сохском районе.
– В последние годы нам удалось решить многие проблемные вопросы на границе с соседними странами. События в Сохе не должны повлиять на нашу дружбу с кыргызским народом, наши взаимные поездки и общие планы. Нам нужно быть спокойными, терпеливыми, сострадательными. Соседство – на тысячи лет. Наши народы должны жить бок о бок и уважать друг друга, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Правительственная комиссия под руководством Премьер-министра изучила проблемы и подготовила целостные предложения. На комплексное развитие Сохского района в 2020-2022 годах планируется выделить 500 миллиардов сумов. Намечено создать 11 тысяч новых рабочих мест.
Будут реализованы 98 проектов, получат развитие промышленность, сельское хозяйство и сфера услуг. Физические лица будут освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество, а ставка подоходного налога для индивидуальных предпринимателей будет снижена в 2 раза. На тысяче гектаров посевных земель будет улучшено водоснабжение.
1 (2).jpg
Отделения районного медицинского объединения, инфекционная и центральная больницы будут обеспечены профильным оборудованием и реанимобилями. Будут отремонтированы школы, сельские врачебные пункты, дороги и социальные объекты.
В 2020/2021 учебном году сохской молодежи будет выделено дополнительно 500 мест для обучения в высших учебных заведениях Ферганской долины на основе государственного гранта.
Будут приняты меры по выведению из бедности 6 тысяч семей путем реализации инвестиционных проектов и развития свободных экономических зон, более 17 тысяч семей – через сельское хозяйство.
Так, будут разбиты сады и виноградники на 4 тысячах гектаров посевных земель, где прежде выращивалось зерно, и на 3,5 тысячи гектаров, выведенных из оборота. При Государственном комитете по лесному хозяйству будет создан Научный центр лекарственных растений и будет начато выращивание таких культур на 10 тысячах гектаров.
На совещании Президент отметил реализацию в Ферганской области инициативы «Предприниматель-реформатор».
Анализ нынешней обстановки, угрожающий миру глобальный экономический кризис показали, насколько правильным шагом было предоставление три года назад широкой свободы предпринимательству страны. Как бы сложилась сегодня ситуация, если бы в нашей стране не развивалось предпринимательство, а действовали только государственные организации?
Суть инициативы «Предприниматель-реформатор» заключается в предоставлении еще больших возможностей представителям сферы и повышении их ответственности. Заместитель Премьер-министра, председатель Торгово-промышленной палаты, Бизнес-омбудсман, хоким Ферганской области один раз в месяц в онлайн-режиме будут проводить диалог с предпринимателями и решать волнующие их проблемы, потому что сколько бы ни предоставлялось льгот, какие бы условия ни создавались, все равно возникают проблемы в получении кредита, экспорте, подключении к инженерным сетям.
– Кто в этом виноват? Местная власть, налоговики, прокурор? Или наши законы не работают? Изучив эти вопросы по итогам года, результат, достигнутый в ходе опыта «Предприниматель-реформатор Ферганы», будем внедрять и в других областях, – сказал Президент.
Глава государства отметил, Бизнес-омбудсману необходимо находиться в Ферганской долине три месяца, посещать каждое предприятие, беседовать с каждым предпринимателем и давать рекомендации по усилению гарантий закона.
На заседании заслушаны отчеты заместителей Премьер-министра, министров, ответственных лиц отраслей экономики, а также хокимов.
Дано указание освободить от должности хокима и начальника налоговой инспекции Ташлакского района за недостатки в работе.
Глава государства посетил Узбекско-корейский международный университет в Фергане.
В текущем году было построено новое здание для этого международного учебного заведения.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с ректором университета Паком Джуном Ху и корейскими преподавателями. Президент поинтересовался учебной программой и содержанием обучения, успеваемостью студентов.
Вуз предоставляет образование по гуманитарным и технико-инженерным специальностям, таким как управление туризмом, дошкольное образование, менеджмент и компьютеризированный бухгалтерский учет, корейский язык и литература. Учреждение также готовит квалифицированных специалистов в области машиностроения, автомобильного инжиниринга, электротехники и электроники, архитектурного проектирования, компьютерной инженерии, энергетики и химического машиностроения.
– У нас на первых курсах преподают общие предметы, повторяют школьную программу, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Молодежь таким образом упускает год своей жизни, даже теряет интерес к учебе. По-другому обстоят дела в развитых странах, где уже с первого года приступают к дисциплинам по специальности, и практике отводится важное место. Разницу в результате показывает сама жизнь.
На этом поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Ферганскую область завершилась.