Shavkat Mirziyoyev: Toshkentda ilmiy tadqiqotlar uchun juda katta manba bor
Eslatib oʻtamiz, Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yil 11-yanvar kuni poytaxtimizdagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishuv chogʻida Toshkent shahri muzeyini tashkil etish boʻyicha tavsiyalar bergan edi. Adiblar xiyoboni yonidagi bino rekonstruksiya qilinib, mazkur muzey shu yerga joylashtirildi.
Buyuk ipak yoʻlining gavjum chorrahasida joylashgan Toshkent asrlar davomida ilm-fan, madaniyat va maʼrifat markazlaridan boʻlib kelgan. Vatanimizning oltin ostonasi boʻlmish poytaxtimiz bugungi kunda yana-da rivojlanib, goʻzal va obod megapolislardan biriga aylanib bormoqda. Lekin shunday katta shahar shu vaqtga qadar oʻzining muzeyiga ega emas edi.
Toshkent shahri muzeyi 2200-yillik tarixga ega boʻlgan hududning qadim oʻtmishi, urf-odat va anʼanalari, ilm-fani, madaniyati va sanʼatini oʻzida aks ettiradi. Hozirgacha bu yerda mingga yaqin eksponatlar toʻplangan. Muzey fondini boyitish izchil davom ettirilmoqda.
Birinchi qavatda “Toshkent – ilm-fan markazi”, “Toshkent – bagʻrikenglik shahri”, “Amaliy sanʼat. Kundalik hayot va madaniyat” deb nomlangan ekspozitsiyalar tashkil etilgan. Ikkinchi qavatda qadimiy ish qurollari, xoʻjalik buyumlari, qadamjolarning maketlari namoyishga qoʻyilgan.
Eksponatlarga oʻzbek, rus va ingliz tillaridagi matnlar bilan sharh beriladi. Monitorlar, infokiosklar va boshqa texnologiyalar yordamida qoʻshimcha maʼlumotlar taqdim etiladi.
– Bu birinchi qadam, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Toshkentda ilmiy tadqiqotlar uchun juda katta manba bor. Lekin shu paytgacha yaxlit va toʻliq oʻrganilmagan. Endi 2200-yillik tarixni davrma-davr oʻrganish, muzeyni ashyoviy dalillar bilan boyitib, shahar sivilizatsiyasini toʻla yuzaga chiqarish kerak.
Shu maqsadda ilmiy-tadqiqot instituti tashkil qilish, arxeologlarga sharoit yaratish, izlanishlar natijasi boʻyicha kitoblar chop etish zarurligi taʼkidlandi. Mahalla va maktab yoshlarini bu yerga olib kelish, boshqa shaharlarda ham shunday muzeylar tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Muzey Adiblar xiyoboni yonida tashkil etilgani ham bejiz emas. Yozuvchi va shoirlar, tarixnavislar uning faoliyatini jonlantirish, xorijliklarga targʻib etishga hissa qoʻshadi.

Напомним, Президент Шавкат Мирзиёев, знакомясь с созидательной работой в столице страны 11 января текущего года, дал рекомендации по созданию Музея города Ташкента. С этой целью было реконструировано здание рядом с Аллеей литераторов и в нем организован музей.
Расположенный на оживленном перекрестке Великого шелкового пути Ташкент на протяжении веков был центром науки, культуры и просвещения. Сегодня столица Узбекистана развивается и становится одним из самых красивых и процветающих мегаполисов. Но в таком большом городе до сих пор не было посвященного ему музея.
Экспозиция отражает древнее прошлое, обычаи и традиции, науку, культуру и искусство региона с историей 2200 лет. К настоящему времени здесь собрано около тысячи экспонатов. Пополнение музейного фонда продолжается.
На первом этаже организованы разделы «Ташкент – центр науки», «Ташкент – город толерантности», «Прикладное искусство. Повседневная жизнь и культура». На втором этаже выставлены предметы труда и быта древности, макеты достопримечательностей.
Экспонаты прокомментированы на узбекском, русском и английском языках. Дополнительная информация предоставляется с использованием мониторов, инфокиосков и других технологий.
– Это первый шаг, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Ташкент – широкий источник для научных исследований. Но до сих пор в этой работе не было цельности и полноты. Теперь необходимо изучить 2200-летнюю историю города по эпохам, обогатить музей предметными экспонатами, максимально отразить городскую цивилизацию.
Отмечено, что для этого необходимо основать научно-исследовательский институт, создать условия для археологов, публиковать результаты исследований. Дано указание организовать махаллинские и школьные экскурсии в музей, а также аналогичные музеи и в других городах.
Создание музея рядом с Аллеей литераторов далеко не случайно. Писатели и поэты, историки внесут свой вклад в улучшение деятельности музея и продвижение его среди зарубежной общественности.