Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot boʻlib oʻtdi
Bugun, 18-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Davlat rahbarlari Oʻzbekiston-Turkmaniston doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, shuningdek, koʻp qirrali hamkorlikni, avvalo savdo-iqtisodiy, energetika va transport-kommunikatsiya sohalarida kengaytirish masalalarini batafsil muhokama qildilar.
Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Koronavirus pandemiyasiga qarshi samarali kurashishni taʼminlash va uning ikki tomonlama aloqalarga salbiy taʼsirini oldini olish maqsadida hukumatlar darajasida samarali hamkorlik qilish muhimligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Muloqot soʻngida Prezidentlar bir-birini hamda qardosh Oʻzbekiston va Turkmaniston xalqlarini kirib kelayotgan bahor, baxt-saodat va yangilanish ayyomi – Navroʻz bilan samimiy qutladilar.
Ushbu fayzli bayram asrlar osha mustahkam doʻstlik, tarixi va madaniyati mushtarakligi, tili, anʼana va urf-odatlari oʻxshashligi bilan chambarchas bogʻlangan xalqlarimiz maʼnaviy hayotining ajralmas qismi ekani qayd etildi.
Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov Oʻzbekistonning koʻp millatli xalqiga tinchlik, ezgulik va farovonlik tiladi. Bugungi mushkul davrda Turkmaniston har tomonlama koʻmaklashishiga va yangi xavf-xatarlarni birgalikda bartaraf etishga tayyor ekani alohida taʼkidlandi.

Состоялся телефонный разговор с Президентом Туркменистана
Сегодня, 18 марта, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Лидеры двух стран предметно рассмотрели вопросы укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, а также расширения многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, энергетической и транспортно-коммуникационной сферах.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам регионального сотрудничества в Центральной Азии
и международной политики.
Особое внимание уделено важности эффективного взаимодействия на уровне правительств в целях обеспечения эффективной борьбы с распространением пандемии коронавируса и предупреждения его негативного влияния на двусторонние связи.
В завершение разговора Президенты тепло поздравили друг друга и братские народы Узбекистана и Туркменистана с наступающим праздником весны, благоденствия и обновления – Наврузом.
Подчеркнуто, что этот светлый праздник на протяжении многих веков традиционно является неотъемлемой частью духовной жизни наших народов, которые неразрывно связывают крепкая дружба, общность истории и культуры, схожесть языков, традиций и обычаев.
Президент Гурбангулы Бердымухамедов искренне пожелал всему многонациональному народу Узбекистана мира, доброты и благополучия. Особо отмечено, что в этот непростой период Туркменистан готов оказать всемерное содействие и вместе преодолеть новые вызовы.