Oʻzbekiston Prezidenti Italiya delegatsiyasini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-noyabr kuni mamlakatimizda tashrif bilan boʻlib turgan Italiyaning Lombardiya viloyati gubernatori Attilio Fontana boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Italiya oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarni kengaytirish, jumladan, Italiya va Yevropa Ittifoqining yetakchi industrial, intellektual va madaniy markazlaridan biri boʻlmish Lombardiya bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirishning istiqbollari koʻrib chiqildi.
Faol ishbilarmonlik aloqalari va oʻzaro almashinuvlarni yoʻlga qoʻyish, Italiyaning kompaniya va tashkilotlari bilan savdo, investitsiyalar, sanoat texnologiyalari, qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash va turizm sohalarida qoʻshma dastur va loyihalarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Lombardiyaning taniqli universitetlari bilan yuqori malakali, avvalo, muhandislik ixtisosliklari boʻyicha mutaxassislar tayyorlash borasidagi hamkorlikka alohida eʼtibor qaratildi.
Oliy darajadagi ikki tomonlama tadbirlarga tayyorgarlik koʻrish doirasida mamlakatimiz va Italiyaning ushbu hududi oʻrtasida oʻzaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана принял делегацию Италии
Сегодня, 22 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Италии во главе с губернатором региона Ломбардия Аттилио Фонтаной, находящуюся в нашей стране с визитом.
На встрече рассмотрены перспективы развития узбекско-итальянских многоплановых отношений, в том числе расширения практического сотрудничества с регионом Ломбардия – одним из ведущих индустриальных, интеллектуальных и культурных центров в Италии и Европейском союзе.
Отмечена важность налаживания интенсивных деловых контактов и обменов, реализации с итальянскими компаниями и организациями совместных программ и проектов в сферах торговли, инвестиций, промышленных технологий, сельского хозяйства, здравоохранения и туризма.
Особое внимание уделено взаимодействию с известными университетами Ломбардии в области подготовки высококвалифицированных специалистов, прежде всего
по инженерным специальностям.
Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по расширению взаимовыгодного сотрудничества между нашей страной и регионом Италии в рамках подготовки