O‘zbekiston Respublikasi bilan Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi munosabatlar mustahkamlanib bormoqda. Oliy darajada erishilgan kelishuvlar barcha sohalardagi hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil aprel oyida Rossiyaga davlat tashrifi doirasida imzolangan hukumatlararo bitimga muvofiq ikki mamlakat hududlari o‘rtasida aloqalar jadal rivojlanmoqda.
Sankt-Peterburg shahri gubernatori Georgiy Poltavchenko mamlakatimizga tashrifi doirasida o‘tkazilgan uchrashuvlar haqida O‘zA muxbiriga quyidagilarni so‘zlab berdi:
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuv juda samarali bo‘ldi. Unda O‘zbekiston bilan Sankt-Peterburg o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikka doir keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi.
Savdo-iqtisodiy aloqalarda imkoniyatlar keng. Masalan, O‘zbekistonga Sankt-Peterburgdagi Kirov zavodida ishlab chiqariladigan qishloq xo‘jaligi texnikalarini yetkazib berishimiz mumkin. Sankt-Peterburgda ekologik toza, sifatli oziq-ovqat mahsulotlariga talab yuqori. O‘zbekiston shunday mahsulotlarga boy. Delegatsiyamiz tarkibida oziq-ovqat sanoati va savdosiga ixtisoslashgan ko‘plab tashkilotlar vakillari kelgan. Bu borada yo‘lga qo‘yilgan tizim asosida mamlakatingizdan qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari olishni ko‘paytirishdan manfaatdormiz.
O‘zbekistonda farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Shahrimizda bu sohada yaxshi salohiyat mavjud. Bu boradagi hamkorlikni kengaytirish, dori vositalari va tibbiy texnikalar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Uy-joy, kommunal xo‘jaligi, jamoat transporti, aholiga xizmat ko‘rsatishni avtomatlashtirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston qadimiy madaniyat o‘lkasi, buyuk allomalar vatani. Sankt-Peterburg Rossiyaning madaniy poytaxti hisoblanadi. Uchrashuvda ko‘p yillik madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Bu kelishuvlarni tez orada huquqiy hujjatlar bilan mustahkamlaymiz. O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli hamkorlikni izchil davom ettiramiz.

Укрепляется сотрудничество между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. Достигнутые на высшем уровне соглашения придают динамику отношениям во всех сферах. Согласно межправительственному соглашению, подписанному в рамках государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в апреле текущего года в Россию, ускоренно развиваются взаимосвязи между регионами двух стран.
Губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко о проведенных в рамках визита в нашу страну встречах рассказал корреспонденту УзА следующее:
– Встреча с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым была очень плодотворной. На ней обсужден широкий спектр вопросов по сотрудничеству между Узбекистаном и Санкт-Петербургом в торгово-экономической, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Широки возможности торгово-экономических связей. Например, в Узбекистан мы можем поставлять сельхозтехнику, производимую на Кировском заводе Санкт-Петербурга. В Санкт-Петербурге высок спрос на экологически чистую, качественную продовольственную продукцию. Узбекистан богат на такую продукцию. В составе нашей делегации – представители множества организаций, специализирующихся в сферах пищевой промышленности и торговли. Мы заинтересованы на основе налаженной системы увеличить поставку из Узбекистана сельскохозяйственной и продовольственной продукции.
В Узбекистане уделяется большое внимание развитию фармацевтики. Наш город имеет значительный потенциал в этой области. Отмечалась необходимость расширения сотрудничества в этом направлении, создания совместных предприятий по производству лекарственных средств и медицинской техники.
Обсуждены вопросы жилищно-коммунального хозяйства, общественного транспорта, автоматизации оказания услуг населению.
Узбекистан страна древней культуры, родина великих мыслителей. Санкт-Петербург является культурной столицей России. В ходе встречи также было уделено внимание вопросам укрепления многолетних культурно-гуманитарных связей.
Мы в скором времени закрепим эти договоренности правовыми документами. Будем последовательно продолжать широкомасштабное сотрудничество с Узбекистаном.