Jizzaxning sanoat salohiyati yuksalmoqda – dasht joylarda zamonaviy korxonalar paydo bo‘lyapti
Prezident Shavkat Mirziyoyev 22 iyul kuni Jizzax viloyatiga tashrif buyurib, sanoat va ijtimoiy sohada amalga oshirilayotgan ishlar, yangi ishlab chiqarish quvvatlari va boshqa ob’ektlar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab “Zomin texnoparki” maxsus sanoat zonasini borib ko‘rdi.
Mamlakatimizning barcha hududlarida iqtisodiyot uchun g‘oyat zarur bo‘lgan korxonalar barpo etilmoqda. Bu yangi ish o‘rinlari yaratilishi, sanoat tarmoqlari rivojlanishi, pirovardida, xalqimiz farovonligi oshishiga xizmat qilayapti. Jizzax viloyatida ham keyingi yillarda qayta ishlash sanoati hajmi sezilarli darajada oshdi.
“Zomin texnoparki” qurilishini o‘tgan yili 27 iyunda davlatimiz rahbari boshlab bergan edi. 400 gektarda barpo etilayotgan texnoparkda xitoylik investorlar bilan birgalikda 1 milliard 200 million dollarlik 31 ta loyiha amalga oshiriladi.
O‘tgan davrda zarur infratuzilma va inshootlar barpo etildi. Yaqinda ilk korxona – “Xinjiang Honglin Tiandi” kompaniyasi tomonidan qiymati 10 million dollarlik beton mahsulotlari tayyorlash loyihasi ishga tushirildi. 60 kishining bandligi ta’minlandi.
Ayni kunlarda 42 million dollarlik ikkinchi loyiha bo‘yicha ishlar yakuniy bosqichda. Unda “Midea” brendi ostida yiliga 300 ming dona maishiy elektr texnikalari ishlab chiqariladi. 150 ta ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbariga shu va navbatdagi loyihalar haqida axborot berildi.
Birinchi bosqichda maxsus sanoat zonasiga 9 ta loyiha joylashtirilgan. Bugungi kunda qariyb 300 million dollarlik yana 7 ta loyiha bo‘yicha qurilish ishlari davom etmoqda. Ularda qurilish materiallari, konstruksiyalar, elektr texnikasi va kimyo mahsulotlari ishlab chiqariladi, logistika va trening markazi tashkil etiladi.
Umuman, sanoat zonasidagi barcha loyihalar natijasida qariyb 5 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqariladi, 15 turdagi yangi mahsulot o‘zlashtirilib, 70 million dollarlik eksport salohiyati yaratiladi. Eng muhimi, 5 mingdan ortiq fuqaro ishli bo‘ladi.
Prezident investorlarga ko‘maklashib, loyihalarni tezlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Sanoat sohalariga mos mutaxassislar tayyorlash, yoshlar bandligini ta’minlash muhimligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari “Zomin texnoparki”da rejalashtirilgan yangi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Yuqorida qayd etilganidek, birinchi bosqichda 9 loyiha bo‘yicha ishlar boshlangan. Endi ikkinchi bosqich doirasida yana 5 ta loyiha shakllantirilgan.
Jumladan, “Longze Investment Group” kompaniyasi bilan hamkorlikda xavfsizlik va tibbiyot texnikalari, “Foxit” kompaniyasi bilan noutbuk, planshet, server, router kabi zamonaviy mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish mo‘ljallanmoqda. Shuningdek, charm va sport poyabzallari, qurilish materiallari, chinni idishlar, kimyo mahsulotlari bo‘yicha loyihalar ko‘zda tutilgan.
Ularning umumiy qiymati 250 million dollar atrofida bo‘lib, yuqori qiymatli tovarlar ishlab chiqariladi. Tayyor mahsulotlarning qariyb 70 foizi tashqi bozorga yo‘naltiriladi.
Jizzax viloyatida xorijiy investitsiyalar miqdori yil sayin o‘sib bormoqda. 2018 yilda viloyatda bor-yo‘g‘i 18 million dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirilgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu raqam 1 milliard dollardan oshgan. Oxirgi sakkiz yilda viloyatga 3,7 milliard dollar investitsiya kiritilgan, 4 mingdan ziyod sanoat korxonalari ishga tushgan. Chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 260 tadan oshgan.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Zomin tumanida qurilayotgan maishiy texnika zavodini ko‘zdan kechirdi.
Ushbu yo‘nalish bo‘yicha yurtimizda katta salohiyat mavjud. Davlatimiz rahbari bu sur’atni davom ettirib, milliy brendlar ostida yangi mahsulotlar ishlab chiqarish, O‘zbekistonni mintaqaviy “elektrotexnika xabi”ga aylantirish vazifasini qo‘ygan. Zomindagi zavod buning bir qismi bo‘ladi.
“Navoiy” maxsus sanoat parkining filiali sifatida tashkil etilgan majmua 80 gektar maydonda joylashgan. Loyihaning umumiy qiymati 150 million dollar. Bu yerda kir yuvish mashinasi, sovutkich, televizor, elektr suv isitkich kabi yiliga 1 million dona maishiy texnika hamda butlovchi qismlar ishlab chiqariladi. 100 turdagi mahsulotlar natijasida mahalliylashtirish darajasi 70 foizga yetadi.
Muhimi, yillik ishlab chiqarish hajmi 320 million dollarni tashkil etadi. Shundan 140 million dollarlik mahsulot eksportga yo‘naltiriladi. 7 mingdan ziyod aholi ish bilan ta’minlanadi.
Sanoat parkida tayyorlangan mahsulotlar Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston singari 15 dan ortiq mamlakatga eksport qilinadi.
Hozirgi o‘zgaruvchan bozor talablariga tez moslashish uchun zavodning o‘zida qolipxona ham tashkil etiladi. Zamonaviy logistika markazi orqali mahsulotlar xaridorga izchil yetkazib beriladi.
Bundan tashqari, sanoat parkida “Avtosanoat” AJ tarkibidagi korxonalar uchun plastmassa mahsulotlari tayyorlash ham  rejalashtirilgan.
Mamlakatimizning barcha hududlarida imkoniyatlarni to‘la ishga solish choralari ko‘rilmoqda. O‘tgan yil 31 dekabrda Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilinib, zarur masalalar hal etib berilgan edi. Xususan, unda 2025 yilda 2 milliard dollar investitsiya jalb etish, eksportni 285 million dollarga yetkazish, 168 ming kishini ishli qilish chora-tadbirlari belgilangandi.
Bu vazifalar birin-ketin bajarilmoqda. O‘tgan olti oyda Jizzaxda sanoat, servis va qishloq xo‘jaligida 200 ta loyiha ishga tushdi. Viloyatga 662 million dollar investitsiya kirib keldi.
Natijadorlikni yanada oshirish maqsadida Jizzax viloyati Zomin tumanida ham “Islohotlar shtabi” tuzilgan.
Davlatimiz rahbari tashrifi davomida viloyatda amalga oshirilishi rejalashtirilgan yangi loyihalar taqdimoti bilan ham tanishdi.
Xususan, “yagona darcha” tamoyili asosida qishloq xo‘jaligi xizmatlarini bitta joyga jamlagan “Agromarkaz” tashkil etildi. Hosildorlikni oshirishga qaratilgan yangicha yondashuvlar viloyatda oziq-ovqat mahsulotlari sifatiga ijobiy ta’sir etib, aholining ko‘proq daromad topishiga imkon yaratmoqda.
Jizzax viloyati kartoshkachilikni rivojlantirishga zamin qilib olinmoqda. Bugungi kunda Zomin ilmiy tajriba stansiyasida xorijiy va mahalliy seleksiyaga mansub 12 ta nav birlamchi urug‘chiligi yo‘lga qo‘yildi.
Odatda urug‘lik kartoshka yetishtirish 6-7 yilni va 8 ta bosqichni talab qilsa, yangi taklifga ko‘ra, jarayon 4 bosqichga kamaytirilib, 2 yilda tayyorlanadi. Bunda kartoshkaning yangi seleksiya navlaridan 12 tonna yuqori avlod super elita urug‘lik aholi xonadonlariga bepul tarqatiladi. Natijada 120 tonna elita kartoshka urug‘ligi yetishtiriladi. Loyiha doirasida Zomin va Baxmal tumanlari urug‘lik kartoshka yetishtirishga ixtisoslashtiriladi.
Shuningdek, dukkakli ekinlar ekish, Zarbdor tumanidagi kanalda nasos stansiyalari va magistral quvurlar qurish rejalari belgilangan.
Jizzaxning turfa tabiati, tog‘li va cho‘l hududlari yilning to‘rt faslida ham sayohat qilish imkonini beradi. “Zomin” turistik-rekreatsion zonasi, Zomin aeroporti va yangi yo‘llar bu imkoniyatlarni yanada kengaytirdi. Yirik 6 ta kanal bo‘yida sayilgohlar tashkil qilindi. Endi “Aydar-Arnasoy” ko‘llar tizimi qirg‘oq bo‘yida ham zamonaviy turizm markazi barpo etiladi.
– Tumanlarga sanoatni olib kirib, odamlarni ishli qilishga harakat qilyapmiz. Ilgari dasht bo‘lgan joylarda zamonaviy korxonalar paydo bo‘lyapti. Odamlarimiz hunaridan, tomorqasidan ham daromad topayapti. Lekin bu bugungi natija. Yangi avlod yetishib kelyapti, yoshlarimizning bilimi, talabi oshib boryapti. Ularning ishlashi, yaxshi yashashi uchun hozirdan zamin yaratishimiz kerak. Agar imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanilsa, Zomin tumani ishsizlikdan xoli hudud bo‘la oladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, Ko‘kdala tumanining yangi markazida san’at saroyi, san’at maktabi, umumta’lim maktabi va sport majmuasi yonma-yon barpo etilmoqda. Davlatimiz rahbari bu bolalarga qulay bo‘lishini ta’kidlab, kelgusi loyihalarda shu usulni qo‘llash zarurligini aytgan edi. Endi shu tajriba asosida Zomin tumanida ham madaniyat saroyi va san’at maktabi qurilishi rejalashtirilgan. Madaniyat saroyi 300 o‘rinli bo‘lib, tuman markazidagi 45 mingdan ortiq aholiga xizmat ko‘rsatadi. Bu yerda “Zomin sayqali” folklor-etnografik jamoasi, 13 ta to‘garak faoliyat yuritadi.
Mutasaddilarga ushbu rejalar ijrosi, ijtimoiy-iqtisodiy sohalar rivoji bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Возрастает промышленный потенциал Джизака – на степных просторах строятся современные предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев 22 июля посетил Джизакскую область и ознакомился с проводимой работой в производственной и социальной сферах, новыми промышленными мощностями и другими объектами.
Глава государства сначала посетил специальную промышленную зону «Зааминский технопарк».
На всех территориях страны строятся предприятия, необходимые для экономики. Это способствует созданию новых рабочих мест, развитию отраслей промышленности и повышению уровня жизни населения. В Джизакской области в последние годы в ощутимой степени возрос объем продукции перерабатывающей промышленности.
Строительство зоны «Зааминский технопарк» было инициировано главой государства 27 июня прошлого года. В рамках проекта, реализуемого на территории в 400 гектаров, совместно с китайскими инвесторами планируется осуществить 31 инвестиционный проект на общую сумму 1,2 миллиарда долларов.
За прошедший период была создана необходимая инфраструктура и построены производственные объекты. Недавно начало работу первое предприятие – проект китайской компании Xinjiang Honglin Tiandi по выпуску бетонных изделий стоимостью 10 миллионов долларов. Здесь уже создано 60 рабочих мест.
В целом реализация всех проектов в технопарке позволит производить промышленную продукцию почти на 5 триллионов сумов, освоить выпуск 15 новых изделий и обеспечит экспортный потенциал в объеме 70 миллионов долларов. Самое главное, будет создано более 5 тысяч рабочих мест.
Президент дал указания по ускорению реализации проектов, оказанию всесторонней поддержки инвесторам, а также подчеркнул важность подготовки квалифицированных специалистов для новых производств и обеспечения занятости молодежи.
Как было указано выше, на первом этапе уже начаты работы по 9 инвестиционным проектам. В рамках второго этапа сформированы еще 5 перспективных проектов.
Общая стоимость этих инициатив составляет около 250 миллионов долларов. В рамках всех проектов будет производиться продукция с высокой добавленной стоимостью, при этом около 70 процентов товаров планируется поставлять на внешние рынки.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства завода по производству бытовой техники в Зааминском районе.
Узбекистан располагает значительным потенциалом в этом направлении. Главой государства поставлена задача наладить выпуск новой продукции под национальными брендами и превратить Узбекистан в региональный электротехнический хаб. Предприятие в Заамине станет частью этой стратегии.
Комплекс организован как филиал промышленного парка «Навои» и расположен на площади 80 гектаров. Стоимость проекта составляет 150 миллионов долларов. На заводе будет налажен выпуск 1 миллиона единиц бытовой техники и комплектующих в год, включая стиральные машины, холодильники, телевизоры, водонагреватели. Ассортимент составит около 100 наименований, при этом уровень локализации достигнет 70 процентов.
Особое значение имеет объем годового производства, который составит 320 миллионов долларов, в том числе 140 миллионов долларов придутся на экспорт. На предприятии будет создано более 7 тысяч рабочих мест.
Готовая продукция, выпускаемая в промышленном парке, будет экспортироваться более чем в 15 стран, включая Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и другие.
Для оперативной адаптации к меняющимся требованиям рынка при заводе будет организован собственный цех по производству пресс-форм, а также современный логистический центр для эффективной доставки товаров покупателю.
Кроме того, в рамках промышленного парка планируется наладить производство пластмассовых изделий для предприятий, входящих в состав АО «Узавтосаноат».
Продолжается работа по полному раскрытию потенциала всех регионов страны. 31 декабря прошлого года было принято постановление Президента об ускоренном социально-экономическом развитии Джизакской области, в котором предусмотрены конкретные меры по привлечению 2 миллиардов долларов инвестиций, доведению экспорта до 285 миллионов долларов и обеспечению занятости 168 тысяч человек в 2025 году.
Эти задачи последовательно реализуются. Только за прошедшие шесть месяцев в Джизакской области в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве было реализовано 200 проектов. Общий объем привлеченных инвестиций составил 662 миллиона долларов.
В целях повышения эффективности проводимых реформ в Зааминском районе Джизакской области создан «Штаб реформ».
Во время поездки Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией новых проектов, запланированных к реализации в области.
В частности, по принципу «единого окна» создан Агроцентр, объединяющий все сельскохозяйственные услуги в одном месте. Современные подходы, ориентированные на повышение урожайности, положительно сказываются на качестве продовольственной продукции в регионе и способствуют росту доходов населения.
Джизакская область рассматривается как опорный регион по развитию картофелеводства. На сегодняшний день на Зааминской опытно-научной станции налажено первичное семеноводство 12 сортов картофеля отечественной и зарубежной селекции.
Если традиционный процесс выращивания семенного картофеля занимает 6-7 лет и включает 8 стадий, то по новой технологии он сокращается до 4 стадий и 2 лет. В рамках инициативы 12 тонн суперэлитного семенного картофеля будет бесплатно роздано домохозяйствам, что позволит получить 120 тонн семян элитного картофеля. В рамках проекта Зааминский и Бахмальский районы будут специализироваться на выращивании семенного картофеля.
Также запланированы посевы бобовых культур и строительство насосных станций и магистральных трубопроводов на канале в Зарбдорском районе.
Благодаря разнообразному природному ландшафту – горам и степям – Джизакская область обладает уникальным туристическим потенциалом. Развитие туристско-рекреационной зоны «Зомин», реконструкция аэропорта Заамина и строительство новых дорог значительно расширили возможности сферы. На берегах шести крупнейших каналов созданы зоны отдыха. В ближайшее время на берегах Айдар-Арнасайской системы озер будет построен современный туристический кластер.
– Мы стремимся развивать промышленность в каждом районе и создавать рабочие места. Там, где раньше была голая степь, появляются современные предприятия. Люди также получают доход от своего ремесла, приусадебного участка. Но это только сегодняшние результаты. Подрастает новое поколение, растут знания и амбиции нашей молодежи. Уже сейчас мы должны заложить основу для их успешной жизни. Если грамотно использовать имеющиеся возможности, Зааминский район может полностью избавиться от безработицы, – отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Напомним, в новом центре Кукдалинского района строятся дворец и рядом школа искусств, общеобразовательная школа и спортивный комплекс. Глава государства отметил важность создания таких удобных условий для детей и рекомендовал применять этот подход и в других регионах. Так, запланировано строительство дворца культуры и школы искусств в Зааминском районе. Проектируемый дворец культуры будет рассчитан на 300 мест и обслуживать более 45 тысяч жителей районного центра. Здесь будут работать фольклорно-этнографический ансамбль «Зомин сайкали» и 13 творческих кружков.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению реализации этих проектов и дальнейшему развитию социальной и экономической сферы в регионе.