O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston Birinchi xonimlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Mo‘g‘ulistonga davlat tashrifi doirasida Birinchi xonim Ziroat Mirziyoyeva va Mo‘g‘uliston Prezidentining rafiqasi Luvsandorj Bolorsetseg uchrashuv o‘tkazdilar.
Suhbatda O‘zbekiston Prezidentining Mo‘g‘ulistonga ilk tashrifi va uning doirasidagi oliy darajadagi muzokaralar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni boshlab berishi mamnuniyat bilan qayd etildi. Ta’lim sohasidagi va madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
So‘ng Birinchi xonimlar Ulan-Bator shahrida joylashgan Choyjin-lama ibodatxona-muzeyiga tashrif buyurdilar.
XX asr boshlarida barpo etilgan ushbu majmua tibet-mo‘g‘ul buddaviy san’atining benazir yodgorligi hisoblanadi.
Tashrif chog‘ida Birinchi xonimlarga majmua me’morchiligi, unda saqlanayotgan qadimiy haykallar, tabobat an’analariga oid eksponatlar va tibet-buddaviy qonunlar to‘plami haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, Ziroat Mirziyoyeva muzeyning madaniy-ma’rifiy faoliyati, turizmni jalb etishdagi roli va yosh avlodni ma’naviy tarbiyalashdagi ahamiyati bilan tanishdi.

Состоялась встреча Первых леди Узбекистана и Монголии
В рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Монголию Первая леди Зироат Мирзиёева и супруга Президента Монголии Лувсандорж Болорцэцэг провели встречу.
С удовлетворением отмечено, что первый в истории визит Президента Узбекистана в Монголию и состоявшиеся переговоры на высшем уровне начали новый этап отношений между нашими странами. Обсуждены вопросы укрепления взаимодействия в области образования и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Затем Первые леди посетили храм-музей Чойдзин-ламы в городе Улан-Баторе.
Этот архитектурный ансамбль, возведенный в начале XX века, считается уникальным памятником тибето-монгольского буддизма.
Во время визита Первым леди была представлена подробная информация об архитектурных особенностях храма, древних скульптурах, экспонатах, посвящённых традиционной медицине, а также каноне тибетского буддизма.
Зироат Мирзиёева также ознакомилась с культурно-просветительской деятельностью музея, его ролью в развитии туризма и значением в духовно-нравственном воспитании молодежи.