Ozarbayjon BRIKS a’zoligiga ariza berdi
Ozarbayjon BRIKS guruhiga kirish uchun rasman ariza topshirib, xalqaro aloqalarni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam tashladi. Bu haqda “AzerTAJ” mamlakat TIV matbuot kotibi Oyxon Hojizodaga tayanib xabar berdi.
Mazkur qarorni, qaysidir ma’noda, Boku va Pekin o‘rtasidagi strategik sheriklikni kengaytirish bilan bog‘liq mantiqiy voqea, deyish mumkin. Iyul oyi boshida ikki mamlakat rahbarlari qo‘shma deklaratsiya qabul qilgan edi. O‘shanda Xitoy Ozarbayjonning BRIKSga qo‘shilish maqsadini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirgan.
olaversa, Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Ozarbayjon yetakchisi Ilhom Aliyevni oktyabr oyida Qozonda bo‘lib o‘tadigan BRIKS sammiti doirasida o‘tkaziladigan uchrashuvga ham taklif qilgan.
Ushbu tadbirda 10-15 do‘st davlat vakillari qatnashadi. BRIKS 2006 yil tashkil etilgan, iqtisodiyoti rivojlangan yetakchi davlatlar – Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy va Janubiy Afrikani birlashtirgan nufuzli hukumatlar aro tashkilot sanaladi. So‘nggi yillarda tuzilmaga Misr, Efiopiya, Eron va Birlashgan Arab Amirliklari ham qo‘shildi.

Азербайджан подал заявку на членство в БРИКС
Азербайджан сделал решительный шаг к укреплению своих международных связей, подав официальную заявку на вступление в группу БРИКС. Об этом сообщает агентство «Азертадж» со ссылкой на пресс-секретаря МИД страны Айхана Гаджизаде.
Данное решение стало закономерным итогом расширения стратегического партнерства Баку и Пекина. В начале июля главы двух стран приняли совместную декларацию, в которой Китай выразил готовность поддержать стремление Азербайджана вступить в БРИКС.
Более того, президент России Владимир Путин пригласил лидера Азербайджана Ильхама Алиева принять участие во встрече в формате «аутрич», которая пройдет в рамках предстоящего саммита БРИКС в Казани в октябре. На этом мероприятии будут присутствовать представители 10–15 дружественных государств.
БРИКС – влиятельная межправительственная организация, созданная в 2006 году, объединяющая ведущие развивающиеся экономики мира – Бразилию, Россию, Индию, Китай и Южную Африку. В последние годы в объединение также вошли Египет, Эфиопия, Иран и Объединенные Арабские Эмираты.