Qur’on tilovat qilindi. Alloh taolodan o‘tganlarga rahmat, yurtimizga tinchlik-farovonlik tilab duo o‘qildi.
– Hamma joylarga borib, sohalarga turtki berib, muammolarni hal etib, xalqni rozi qilishga harakat qilyapmiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bugun Buxoroga ham yangi marralarni belgilash, odamlarning birini ikki qilish uchun keldik. Hamma xayrli ishlarimizda Allohning o‘zi madadkor bo‘lsin.
Olimlar bilan suhbatda diniy ta’limni rivojlantirish, jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish zarurligi ta’kidlandi.
– Oxirgi yillarda hamma sohalar qatori din bo‘yicha ham ochiqlik, erkinlik berildi, bir nechta ilmiy markazlar tashkil etdik. Lekin bulardan xalqimizga nima manfaat bo‘layapti? Manfaat shunday bo‘lishi kerakki, bu salohiyatni jamiyatga yetkazish kerak. Buxoriy, Moturidiy, Marg‘inoniy kabi buyuk bobolarimiz merosiga tayangan holda jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish zarur. Buning uchun diniy ta’limni amaliyot bilan bog‘lash, ilmiy markazlarimizni dunyoda yetakchilarga aylantirish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Бухарскую область и посетил мавзолей Бахоуддина Накшбанда.
Были прочитаны суры из Корана и молитва к Всевышнему об упокоении душ усопших, даровании мира и процветания нашей стране.
— Мы ездим по всем регионам, даем импульс развитию сфер, стараемся решать проблемы и сделать так, чтобы народ был доволен, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Сегодня приехали в Бухару, чтобы поставить новые цели, повысить благополучие людей. Да поможет нам Всевышний во всех наших начинаниях.
В беседе с религиозными деятелями подчеркивалась необходимость развития религиозного образования и борьбы с невежеством с помощью просвещения.
— В последние годы в религиозной сфере, как и во всех сферах, утверждается атмосфера открытости и свободы, мы организовали несколько научных центров. Но какая от этого польза нашему народу? Чтобы была польза нашему народу, необходимо, чтобы общество знало об этом потенциале. С невежеством следует бороться просвещением, опираясь на наследие наших прадедов, таких как Бухари, Мотуриди, Маргинони. Для этого необходимо связать религиозное образование с практикой, превратить наши научные центры в мировых лидеров, — сказал глава государства.