Ўзбекистон халқ ёзувчиси Ўткир Ҳошимов таваллудининг 80 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида
Ўзбек адабиёти ва маданияти ривожига унутилмас ҳисса қўшган атоқли адиб ва жамоат арбоби, Ўзбекистон халқ ёзувчиси Ўткир Ҳошимов ижодий меросининг ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва садоқат, миллий ва умуминсоний қадриятларга муҳаббат руҳида тарбиялаш борасидаги улкан аҳамиятини инобатга олиб, адиб таваллудининг 80 йиллигини кенг нишонлаш ва хотирасини абадийлаштириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ва жамоатчилик вакилларининг 2021 йилда Ўзбекистон халқ ёзувчиси Ўткир Ҳошимов таваллудининг 80 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Ўзбекистон халқ ёзувчиси Ўткир Ҳошимов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита таркиби (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ташкилий қўмита (А.Арипов) бир ой муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи Ўзбекистон халқ ёзувчиси Ўткир Ҳошимов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиб, тасдиқласин:
2021 йил август ойининг биринчи ўн кунлигида Ўзбек Миллий академик драма театрида Ўткир Ҳошимов таваллудининг 80 йиллигига бағишланган адабий-бадиий хотира кечасини ўтказиш;
адибнинг ўзбек тилидаги “Танланган асарлар”ини, қорақалпоқ, рус ва бошқа хорижий тилларга таржима қилинган асарларини, шунингдек, “Ўткир Ҳошимов замондошлари хотирасида” китобини нашрга тайёрлаш ва чоп этиш;
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетида “Замонавий ўзбек адабиёти ривожида Ўткир Ҳошимов ижодининг ўрни ва аҳамияти” мавзусида илмий-амалий конференция ўтказиш;
Тошкент шаҳри Чилонзор тумани Дўмбиробод маҳалласидаги адиб яшаган уйда ёдгорлик лавҳаси ўрнатиш;
Ўткир Ҳошимовнинг асарлари асосида спектакллар саҳналаштириш ёва янги фильмлар яратиш;
Тошкент шаҳридаги кўчалардан бирига Ўткир Ҳошимов номини бериш;
республика ижод мактаблари ўқувчилари ўртасида “Ўткир Ҳошимов асарларининг билимдонлари” танловини ўтказиш;
мамлакатимиздаги умумий ўрта таълим муассасалари ўқувчилари ҳамда олий таълим муассасалари талабалари ўртасида адиб асарлари асосида иншолар танловларини ўтказиш;
таълим муассасалари, меҳнат жамоалари, маҳаллалар, ҳарбий қисмлар ҳамда Адиблар хиёбонида таниқли ижодкорлар, олимлар, маданият ва санъат намояндалари иштирокида Ўткир Ҳошимов ижодига бағишланган учрашувлар, давра суҳбатлари ҳамда китобхонлик кечаларини ташкил этиш;
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси телеканалларида Ўткир Ҳошимов асарлари асосида яратилган телевизион фильмларни кенг намойиш этиш.
Ташкилий қўмитага Ўткир Ҳошимов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш доирасида ўтказиладиган тадбирларни юксак савияда ташкил этиш, мазкур қарор ва чора-тадбирлар дастурининг ўз вақтида, сифатли ва тўлиқ амалга оширилишини мувофиқлаштириб бориш вазифалари юклатилсин.
4. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Ўткир Ҳошимов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.

О широком праздновании 80-летия со дня рождения народного писателя Узбекистана Уткира Хашимова
Учитывая огромное значение творческого наследия известного писателя и общественного деятеля Уткира Хашимова, внесшего неоценимый вклад в развитие узбекской литературы и культуры, воспитание молодого поколения в духе любви и преданности Родине, уважения национальных и общечеловеческих ценностей, а также в целях празднования 80-летия со дня рождения писателя и увековечения его памяти:
1. Одобрить предложения Союза писателей Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства, Министерства культуры, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования Республики Узбекистан, Агентства по делам молодежи Узбекистана и представителей общественности о широком праздновании в 2021 году 80-летия со дня рождения Народного писателя Узбекистана Уткира Хашимова.
2. Утвердить состав Организационного комитета по празднованию 80-летия со дня рождения Народного писателя Узбекистана Уткира Хашимова согласно приложению.
3. Организационному комитету (А.Арипов) в месячный срок разработать программу празднования 80-летия со дня рождения Народного писателя Узбекистана Уткира Хашимова, предусмотрев следующие мероприятия:
проведение в первой декаде августа 2021 года в Узбекском национальном академическом драматическом театре литературно-художественного вечера памяти, посвященного 80-летию со дня рождения Народного писателя Узбекистана Уткира Хашимова;
подготовка к изданию и опубликование сборника произведений писателя «Избранное» на узбекском языке, переводов на каракалпакский, русский и другие иностранные языки, а также книги «Уткир Хашимов в воспоминаниях современников»;
проведение в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека научно-практической конференции на тему «Роль и значение творчества Уткира Хашимова в развитии современной узбекской литературы»;
установка мемориальной доски на доме, где жил писатель, в махалле «Думбиробод» Чиланзарского района города Ташкента;
постановка спектаклей и создание новых фильмов на основе произведений Уткира Хашимова;
присвоение имени Уткира Хашимова одной из улиц в городе Ташкенте;
проведение среди учащихся творческих школ республики конкурса «Знатоки произведений Уткира Хашимова»;
проведение среди учащихся средних общеобразовательных учреждений и студентов высших учебных заведений страны конкурсов сочинений на основе произведений писателя;
организация в образовательных учреждениях, на предприятиях и в организациях, воинских частях и махаллях, на Аллее литераторов встреч, бесед за «круглым столом», вечеров книголюбов, посвященных творчеству писателя с участием известных литераторов, ученых, деятелей культуры и искусства;
широкая демонстрация на телеканалах Национальной телерадиокомпании Узбекистана телевизионных фильмов, созданных на основе произведений Уткира Хашимова.
Возложить на Организационный комитет организацию на высоком уровне мероприятий по празднованию 80-летия со дня рождения Уткира Хашимова, координацию своевременной, качественной и полной реализации задач настоящего постановления и программы мероприятий.
4. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации рекомендовать широкое освещение мероприятий, посвященных празднованию 80-летия со дня рождения Уткира Хашимова.