Ўзбекистон Қаҳрамони ва халқ шоири Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида
Ўзбек адабиёти ва маданияти ривожига улкан ҳисса қўшган атоқли шоир, таниқли жамоат арбоби, Ўзбекистон Республикаси давлат мадҳияси муаллифи, Ўзбекистон Қаҳрамони Абдулла Ориповнинг бетакрор ижодий мероси, унинг Ватанга муҳаббат, вафо ва садоқат туйғусини, олижаноб инсоний фазилатларни мадҳ этган етук бадиий асарлари, сермазмун ҳаёти ва ижтимоий фаолиятининг халқимиз маънавиятини юксалтириш, ёш авлод тарбиясидаги беқиёс ўрни ва аҳамиятини инобатга олиб ҳамда таваллудининг 80 йиллигини муносиб нишонлаш ва хотирасини абадийлаштириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда жамоатчилик вакилларининг 2021 йилда Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита таркиби (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ташкилий қўмита (А.Арипов) бир ой муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи Ўзбекистон Қаҳрамони, халқ шоири Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиб, тасдиқласин:
2021 йил март ойининг учинчи ўн кунлигида Ўзбекистон Халқаро анжуманлар саройида Абдулла Орипов хотирасига бағишланган тантанали адабий-бадиий хотира кечасини ўтказиш;
Абдулла Ориповнинг ўзбек тилидаги икки жилдлик “Танланган асарлар”ини, қорақалпоқ, рус, инглиз ва бошқа тилларга таржима қилинган шеърий тўпламларини, шунингдек, “Абдулла Орипов замондошлари хотирасида” китобини нашрга тайёрлаш ва чоп этиш;
Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетида “Абдулла Орипов ижодий меросининг ўзбек ва жаҳон адабий-эстетик тафаккури тараққиётидаги ўрни” мавзусида халқаро илмий-назарий конференция ўтказиш ҳамда анжуман материалларини алоҳида тўплам ҳолида чоп этиш;
Тошкент вилояти Қибрай тумани Арғин маҳалласидаги Абдулла Орипов яшаган хонадонда ёдгорлик лавҳаси ўрнатиш;
Абдулла Ориповнинг ҳаёти ва ижодий фаолияти ҳақида ҳужжатли фильм яратиш;
мамлакатимиз театрларида Абдулла Орипов асарлари асосида спектакллар саҳналаштириш;
умумий ўрта таълим муассасалари, ижод мактаблари ўқувчилари ҳамда олий таълим муассасалари талабалари ўртасида Абдулла Орипов ҳаёти ва ижодига бағишланган “Мен нечун севаман Ўзбекистонни?” мавзусида иншолар танловларини ўтказиш;
Қарши шаҳридаги Абдулла Орипов номидаги ижод мактабида ижод мактаблари ўқувчилари ўртасида “Митти юлдуз жилолари” шеърият беллашувини ўтказиш;
таълим муассасалари, меҳнат жамоалари, маҳаллалар, ҳарбий қисмлар ҳамда Адиблар хиёбонида таниқли ижодкорлар, олимлар, маданият ва санъат намояндалари иштирокида Абдулла Орипов ижодига бағишланган учрашувлар, давра суҳбатлари, китобхонлик ва шеърият кечалари ташкил этиш.
Ташкилий қўмитага Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш доирасида ўтказиладиган тадбирларни юксак савияда ташкил этиш, мазкур қарор ва чора-тадбирлар дастурининг ўз вақтида, сифатли ва тўлиқ амалга оширилишини мувофиқлаштириб бориш вазифалари юклатилсин.
4. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.

О широком праздновании 80-летия со дня рождения Героя Узбекистана, народного поэта Узбекистана Абдуллы Орипова
Учитывая безграничную роль и значение неповторимого творческого наследия выдающегося поэта, видного общественного деятеля, автора Государственного гимна Республики Узбекистан, Героя Узбекистана Абдуллы Орипова, внесшего неоценимый вклад в развитие узбекской литературы и культуры, его высокохудожественные произведения, воспевающие любовь и преданность Родине, благородные человеческие качества, а также наполненную смыслом жизнь и общественную деятельность по повышению духовности нашего народа, воспитанию молодого поколения, в целях достойного празднования 80-летия со дня его рождения и увековечения памяти:
1. Одобрить предложения Союза писателей Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства, Министерства культуры, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования Республики Узбекистан, Агентства по делам молодежи Узбекистана и представителей общественности о широком праздновании в 2021 году 80-летия со дня рождения Героя Узбекистана, Народного поэта Узбекистана Абдуллы Орипова.
2. Утвердить состав Организационного комитета по празднованию 80-летия со дня рождения Героя Узбекистана, Народного поэта Узбекистана Абдуллы Орипова согласно приложению.
3. Организационному комитету (А.Арипов) в месячный срок разработать программу празднования 80-летия со дня рождения Героя Узбекистана, Народного поэта Узбекистана Абдуллы Орипова, предусмотрев в ней следующие мероприятия:
проведение торжественного литературно-художественного вечера, посвященного памяти поэта, в третьей декаде марта 2021 года во Дворце международных форумов «Узбекистон»;
подготовка к изданию и опубликование произведений поэта «Избранное» на узбекском языке в двух томах, сборников его стихов, переведенных на каракалпакский, русский, английский и другие языки, а также книги «Абдулла Орипов в воспоминаниях современников»;
проведение в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои международной научно-теоретической конференции на тему «Роль творческого наследия Абдуллы Орипова в развитии узбекской и мировой литературно-эстетической мысли», а также публикация отдельного сборника материалов конференции;
установление мемориальной доски на доме, где жил поэт, в махалле «Аргин» Кибрайского района Ташкентской области;
создание документального фильма о жизни и творчестве поэта;
постановка в театрах страны спектаклей на основе произведений Абдуллы Орипова;
проведение среди учащихся средних общеобразовательных учреждений, творческих школ имени великих литераторов, а также студентов высших учебных заведений конкурса сочинений на тему
«За что люблю родной Узбекистан?», посвященного жизни и творчеству поэта;
проведение в творческой школе имени Абдуллы Орипова в городе Карши поэтического состязания «Сияние маленьких звезд» среди учащихся творческих школ, носящих имена выдающихся литераторов;
организация в образовательных учреждениях, трудовых коллективах и махаллях, воинских частях, а также на Аллее литераторов встреч, бесед за «круглым столом», вечеров любителей книг и поэзии, посвященных творчеству поэта, с участием известных писателей, ученых, артистов.
Возложить на Организационный комитет организацию на высоком уровне мероприятий по празднованию 80-летия Абдуллы Орипова, координацию своевременной, качественной и полной реализации задач настоящего постановления и программы мероприятий.
4. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному агентству электронных средств массовой информации Узбекистана и другим средствам массовой информации рекомендовать широкое освещение мероприятий, посвященных празднованию 80-летия со дня рождения Абдуллы Орипова.