II Халқаро бахшичилик санъати фестивалига тайёргарлик кўриш ва бахшичилик санъатини ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Бахшичилик санъатини республика ва халқаро миқёсда кенг тарғиб қилиш, Халқаро бахшичилик санъати фестивалини республиканинг бошқа ҳудудларида ҳам ўтказиш, Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё, Самарқанд, Сурхондарё ва Хоразм вилоятларида мавжуд бўлган ўзига хос ижро услублари асосида ижодий мактабларни “устоз-шогирд” анъаналари асосида қайта тиклаш ва ривожлантириш мақсадида:
1. Маданият вазирлиги, Фанлар академияси, Ёзувчилар уюшмаси ва Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг 2021 йилда Нукус шаҳрида II Халқаро бахшичилик санъати фестивалини (кейинги ўринларда – Фестиваль) ташкил этиш ва ўтказиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 1 ноябрдаги ПҚ–3990-сон қарори билан тасдиқланган Халқаро бахшичилик санъати фестивалига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмита (А.Н. Арипов):
а) Фестивални Қорақалпоғистон Республикасида юқори ташкилий даража ва бадиий савияда ўтказиш бўйича зарурий чора-тадбирларни амалга оширсин;
б) Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси билан келишилган ҳолда:
Халқаро бахшичилик санъати фестивалини келгусида босқичма-босқич республиканинг бошқа ҳудудларида ўтказиш чораларини
кўрсин;
санитария-эпидемиологик вазиятни инобатга олган ҳолда жорий йилдаги Фестиваль ҳамда келгусидаги Халқаро бахшичилик санъати фестивалларини ўтказиш муддатини белгиласин.
3. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
4. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

О подготовке к II Международному фестивалю искусства бахши и дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для развития искусства бахши
1175
В целях широкой пропаганды искусства бахши на республиканском и международном уровне, проведения Международного фестиваля искусства бахши также в других регионах республики, возрождения и развития, основанных на своеобразных стилях исполнения творческих школ в Республике Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях на основе традиций «устоз-шогирд»:
1. Согласиться с предложением Министерства культуры, Академии наук, Союза писателей и Совета Министров Республики Каракалпакстан об организации и проведении II Международного фестиваля искусства бахши в 2021 году в городе Нукусе (далее – Фестиваль).
2. Организационному комитету по подготовке и проведению Международного фестиваля искусства бахши, утвержденному постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 ноября 2018 года № ПП–3990 (Арипову А.Н.):
а) принять необходимые меры по проведению Фестиваля в Республике Каракалпакстан на высоком организационном и художественном уровне;
б) по согласованию с Администрацией Президента Республики Узбекистан:
принять меры по поэтапному проведению в будущем Международного фестиваля искусства бахши в других регионах республики;
принимая во внимание санитарно-эпидемиологическую обстановку, определить дату проведения Международного фестиваля искусства бахши в текущем году и в последующие годы.
3. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению.