Мамлакатимизда мўътабар аёл зотини улуғлаш, хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрни ва нуфузини ошириш, орзу-интилишларини қўллаб-қувватлаш, ўзининг иқтидори ва ибратли фаолияти билан ёшларга ўрнак бўлиб келаётган, турли соҳа ва тармоқларда қобилият ва имкониятларини рўёбга чиқараётган, ижтимоий ҳаётда фаоллик ва ташаббускорлик кўрсатаётган қизларни муносиб рағбатлантириш мақсадида:
1. Зулфия номидаги Давлат мукофоти комиссиясининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг иқтидорли қизларини аъло хулқи, ноёб истеъдоди, зукколиги, ташаббускорлиги, ўқишдаги муваффақиятлари ҳамда таълим, фан, адабиёт, санъат, спорт соҳаларида ва жамоатчилик фаолиятида эришган алоҳида ютуқлари учун Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисидаги таклифлари иловадаги рўйхатга мувофиқ маъқуллансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Зулфия номидаги Давлат мукофоти совриндорларининг ҳар бирига базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 баравари миқдорида пул мукофоти берилишини таъминласин.
5. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Ш.Кудбиев зиммасига юклансин.
2020 йил 4 март
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 4 мартдаги
ПҚ-4626-сон қарорига илова
ЗУЛФИЯ НОМИДАГИ ДАВЛАТ МУКОФОТИ БИЛАН ТАҚДИРЛАНГАНЛАР
Ибрагимова Назокат Мухтаровна Қорақалпоқ давлат университетининг 1-босқич магистранти
Нуратдинова Динара Елубай қизи Нукус давлат педагогика институтининг 2-босқич талабаси
Абдумўминова
Нигора Ихтиёровна
Андижон машинасозлик институтининг 4-босқич талабаси
Нўъмонова Зулфира Иқболжон қизи Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетининг 4-босқич талабаси
(Андижон вилояти)
Ражабова Нилуфар Комилжоновна Ўзбекистон Миллий университетининг 2-босқич талабаси (Бухоро вилояти)
Холикова Нозима Нематиллоевна Бухоро давлат университетининг таянч докторанти
Ибрагимова Вазира Хусан қизи Ўзбекистон халқаро ислом академиясининг «Маърифат ва ҳикмат» масъулияти чекланган жамияти муҳаррири (Жиззах вилояти)
Илхомова Севара
Даврон қизи
Жиззах политехника институтининг 3-босқич талабаси
Норчаева Мадина Норчаевна Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтининг 2-босқич талабаси (Қашқадарё вилояти)
Олимжонова Бегойим Мансур қизи Қашқадарё вилояти Шаҳрисабз туманидаги 42-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси
Омонбоева Мерей
Эрали қизи
Навоий давлат педагогика институтининг 4-босқич талабаси
Сапарова Ситора Шайдулло қизи Навоий вилояти Хатирчи туманидаги 5-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси
Азимова Дилафрўз Аламхон қизи Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг 4-босқич талабаси (Наманган вилояти)
Тожибоева Олимахон Икромжон қизи Наманган вилояти Косонсой туманидаги 9-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернатининг 9-синф ўқувчиси
Мусулмонова Камола Хусниддин қизи Самарқанд давлат университетининг 2-босқич магистранти
Усманова Нуриниссо Олимовна Самарқанд давлат университетининг 1-босқич талабаси
Мухамадиева Ситора Шухратжон қизи Сирдарё вилояти Боёвут туманидаги 4-умумий ўрта таълим мактабининг 9-синф ўқувчиси
Саматова Шаҳноза Ортиқбой қизи Тошкент давлат педагогика университетининг 2-босқич талабаси (Сирдарё вилояти)
Абдуразақова Рухшона Илҳомжон қизи Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги 4-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернатининг 8-синф ўқувчиси
Қайимова Сабина Олимовна Афғонистон фуқароларини ўқитиш таълим марказининг тўгарак раҳбари (Сурхондарё вилояти)
Болтаева Моҳира Матёқуб қизи Тошкент педиатрия тиббиёт институтининг 1-босқич талабаси (Тошкент вилояти)
Жалолова Моҳинур Зиёвуддин қизи П.Беньков номидаги Республика ихтисослаштирилган рассомлик мактабининг 11-синф ўқувчиси (Тошкент вилояти)
Хабибуллаева Нозима Хайрулло қизи Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетининг 1-босқич магистранти (Фарғона вилояти)
Хомидова Насиба Юнусжон қизи Тошкент ахборот технологиялари университетининг Фарғона филиали 1-босқич магистранти
Алимова Махлиё
Махмуд қизи
Тошкент тиббиёт академияси Урганч филиалининг 6-босқич талабаси (Хоразм вилояти)
Шарипбаева Назокат Қуролтой қизи Қорақалпоқ давлат университетининг 3-босқич талабаси (Хоразм вилояти)
Дзивинская Юлия Станиславовна 2-Республика тиббиёт коллежининг 3-босқич ўқувчиси (Тошкент шаҳри)
Тоғаймуродова
Шахноза Шухрат қизи
Тошкент шаҳри Сергели туманидаги 300-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси

В целях оказания уважения женщинам, повышения их роли и статуса в обществе, поддержки их благих надежд и устремлений, достойного стимулирования девушек, которые своим талантом и образцовой деятельностью являются примером для молодежи, реализуют свои способности и возможности в различных сферах и отраслях, проявляют активность и инициативность в общественной жизни:
1. Одобрить предложения Комиссии по Государственной премии имени Зульфии о присуждении одаренным девушкам из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за отличное поведение, уникальный талант, сметливость, инициативность, успехи в учебе, а также особые достижения в области образования, науки, литературы, искусства, спорта и общественной деятельности Государственной премии имени Зульфии согласно прилагаемому списку.
4. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать образцовую деятельность, уникальный талант и достижения лауреатов Государственной премии имени Зульфии.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и советника Президента Республики Узбекистан Ш.Кудбиева.
4 марта 2020 года
к постановлению Президента Республики Узбекистан № ПП-4626
от « 4 » марта 2020 года
Ибрагимова Назокат Мухтаровна магистрант 1-го курса Каракалпакского государственного университета
Нуратдинова Динара Елубай кизи студентка 2-го курса Нукусского государственного педагогического института
Абдумуминова
Нигора Ихтиёровна
студентка 4-го курса Андижанского машиностроительного института
Нуъмонова Зулфира Икболжон кизи студентка 4-го курса Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы (Андижанская область)
Ражабова Нилуфар Комилжоновна студентка 2-го курса Национального университета Узбекистана (Бухарская область)
Холикова Нозима Нематиллоевна базовый докторант Бухарского государственного университета
Ибрагимова Вазира Хусан кизи редактор общества с ограниченной ответственностью «Маърифат ва ҳикмат» Международной исламской академии Узбекистана (Джизакская область)
Илхомова Севара
Даврон кизи
студентка 3-го курса Джизакского политехнического института
Норчаева Мадина Норчаевна студентка 2-го курса Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода (Кашкадарьинская область)
Олимжонова Бегойим Мансур кизи ученица 11-го класса средней общеобразовательной школы № 42 Шахрисабзского района Кашкадарьинской области
Омонбоева Мерей
Эрали кизи
студентка 4-го курса Навоийского государственного педагогического института
Сапарова Ситора Шайдулло кизи ученица 11-го класса средней общеобразовательной школы № 5 Хатырчинского района Навоийской области
Азимова Дилафруз Аламхон кизи студентка 4-го курса Ташкентского государственного экономического университета (Наманганская область)
Тожибоева Олимахон Икромжон кизи ученица 9-го класса специализированной средней общеобразовательной школы-интерната № 9 Касансайского района Наманганской области
Мусулмонова Камола Хусниддин кизи магистрант 2-го курса Самаркандского государственного университета
Усманова Нуриниссо Олимовна студентка 1-го курса Самаркандского государственного университета
Мухамадиева Ситора Шухратжон кизи ученица 9-го класса средней общеобразовательной школы № 4 Баяутского района Сырдарьинской области
Саматова Шахноза Ортикбой кизи студентка 2-го курса Ташкентского государственного педагогического университета (Сырдарьинская область)
Абдуразакова Рухшона Илхомжон кизи ученица 8-го класса специализированной средней общеобразовательной школы-интерната № 4 города Термеза Сурхандарьинской области
Кайимова Сабина Олимовна руководитель кружка Образовательного центра по обучению афганских граждан
(Сурхандарьинская область)
Болтаева Мохира Матёкуб кизи студентка 1-го курса Ташкентского педиатрического медицинского института (Ташкентская область)
Жалолова Мохинур Зиёвуддин кизи ученица 11-го класса Республиканской специализированной художественной школы имени П.Бенькова (Ташкентская область)
Хабибуллаева Нозима Хайрулло кизи магистрант 1-го курса Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы (Ферганская область)
Хомидова Насиба Юнусжон кизи магистрант 1-го курса Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий
Алимова Махлиё
Махмуд кизи
студентка 6-го курса Ургенчского филиала Ташкентской медицинской академии
(Хорезмская область)
Шарипбаева Назокат Куролтой кизи студентка 3-го курса Каракалпакского государственного университета (Хорезмская область)
Дзивинская Юлия Станиславовна учащаяся 3-го курса Республиканского медицинского колледжа №2 (город Ташкент)
Тогаймуродова
Шахноза Шухрат кизи
ученица 11-го класса специализированной средней общеобразовательной школы № 300 Сергелийского района города Ташкента