Ўзбекистон Республикасида уй-жой ва ипотека бозорини барқарор ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Уй-жой соҳасининг барқарор ривожланишини таъминлаш, уй-жой қурилиши ва уни сотиб олишнинг мувозанатлашган тизимини шакллантириш, мавжуд талаб ва эҳтиёжларни инобатга олган ҳолда уй-жой қурилиши ҳажмини белгилаш ва соҳада давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш, шунингдек, барқарор иқтисодий ўсиш, аҳоли сонининг ортиб бориши ва урбанизация жараёнларидан келиб чиқиб, ҳар бир фуқаро учун қулай яшаш шароитларини яратиш мақсадида қарор қиламан:
1. Ушбу Фармоннинг асосий мақсади этиб Уй-жой соҳасини барқарор ва мувозанатли ривожлантиришни таъминлаш, 2040 йилга қадар ҳар йили қурилаётган уй-жойлар сонини икки бараварга ошириб, 421 мингтага олиб чиқиш, ипотека кредити портфелини 10 баравардан ортиқ кўпайтирган ҳолда 56,7 млрд АҚШ долларига етказиш белгилансин.
2. Қуйидагилар уй-жой соҳасини барқарор ва мувозанатли ривожлантиришнинг асосий устувор йўналишлари этиб белгилансин:
(а) йирик агломерацияларда уй-жой фондининг ўсиши ва шаҳар муҳитини ривожлантиришни таъминлаган ҳолда урбанизация жараёнларини қўллаб-қувватлаш;
(б) аҳолининг уй-жой шароитларини яхшилаш ва “Янги Ўзбекистон” массивларини барпо этиш ишларини изчил давом эттирган ҳолда уй-жой фондида замонавий уй-жойлар улушини 2040 йилга қадар 50 фоизга етказиш;
(в) уй-жой бозорига банк молияси ва институционал инвесторлар маблағларини, шу жумладан, ипотека кредитидан фойдаланган ҳолда жалб этиш;
(г) улушли қурилишга сармоя киритаётган жисмоний шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
(д) уй-жой қурилиши соҳасини “Уй-жойнинг ягона ҳаётий цикли” тамойили асосида комплекс ислоҳ қилиш ва уни амалга оширишдаги тўсиқларни бартараф этиш.
II. Дастурий ҳужжатлар ва уларни амалга ошириш механизмлари
(а) Ўзбекистон Республикасида 2040 йилгача бўлган даврда уй-жой ва ипотека бозорини барқарор ривожлантиришнинг асосий йўналишлари (кейинги ўринларда – асосий йўналишлар) 1-иловага мувофиқ;
(б) Ўзбекистон Республикасида 2040 йилгача бўлган даврда уй-жой ва ипотека бозорини барқарор ривожлантиришнинг асосий йўналишлари бўйича мақсадли кўрсаткичлар 2-иловага мувофиқ;
(в) Ўзбекистон Республикасида 2040 йилгача бўлган даврда уй-жой ва ипотека бозорини барқарор ривожлантиришнинг асосий йўналишларини амалга ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Белгилансинки, Асосий йўналишлар урбанизация, уй-жой ва ипотека бозорини 2040 йилгача ривожлантириш соҳасидаги давлат сиёсатини амалга оширишнинг асоси бўлиб, ушбу соҳада ишлаб чиқиладиган барча янги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар унга мувофиқ бўлиши лозим.
5. Қуриб битказилмаган уй-жойлар ҳамда саноат ҳудудларини биринчи навбатда қурилишга жалб этишни, шунингдек, экологик тоза маҳсулотлар ҳамда энергия тежовчи технологиялардан фойдаланган ҳолда уй-жой массивларининг муҳандислик, транспорт ва ижтимоий инфратузилмасини олдиндан барпо этишни назарда тутадиган комплекс қурилиш тамойили асосида уй-жойлар қурилишини ташкил этиш тартиби жорий этилсин.
6. Белгилансинки, комплекс қурилиш тамойили доирасида қуйидагилар таъминланади:
(а) комплекс қурилиш дастурларини фақат очиқ ва батафсил ишлаб чиқилган режалар асосида тайёрлаш;
(б) комплекс қурилиш учун ажратилган ер участкаларини хусусийлаштириш дастурларига киритиш ёки бошқа лойиҳаларга жалб этиш ҳамда уларнинг мақсадли йўналишини ўзгартиришга йўл қўймаслик;
(в) комплекс қурилиш лойиҳаларига киритиладиган ер участкалари, кўчмас мулк объектлари ва уларнинг ҳуқуқ эгалари тўғрисида тўлиқ маълумотларни тақдим этиш;
(г) лойиҳаларни амалга оширишда ҳудудларнинг келгусидаги ижтимоий эҳтиёжларини инобатга олувчи комплекс ёндашувдан фойдаланиш;
(д) кўчмас мулк объекти эгасининг у жойлашган ер участкасига ижара ёки мулк ҳуқуқида эгалик қилиш бўйича мутлақ ҳуқуқини кафолатлаш.
III. Амалий ва институционал чора-тадбирлар
7. Ўзбекистон Республикасида урбанизация, уй-жой ва ипотека бозорини барқарор ривожлантиришни таъминлаш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш 4-иловага мувофиқ таркибда тузилсин.
8. Қуйидагилар Ўзбекистон Республикасида урбанизация, уй-жой ва ипотека бозорини барқарор ривожлантиришнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
(а) аҳоли учун уй-жойга эга бўлиш имкониятини ошириш;
(б) уй-жой қурилишида реновация асосида қуриладиган уйлар улушини босқичма-босқич ошириб бориш ҳамда ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларни турар жой билан таъминлаш;
(в) ортиқча уй-жой қурилиши ёки унинг етишмаслигининг олдини олиш.
9. Ўзбекистон Республикаси Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси (кейинги ўринларда — Миллий қўмита) ташкил этилсин.
10. Белгилансинки, Миллий қўмита:
(а) урбанизация жараёнлари, уй-жой қурилиши, реновация ва ипотека соҳасида давлат сиёсатини амалга ошириш, шунингдек, ушбу йўналишдаги дастурларни мувофиқлаштириш ва ривожлантириш бўйича ваколатли давлат органи ҳисобланади;
(б) ўз фаолиятини Вазирлар Маҳкамаси билан узвий ҳамкорликда ташкил этади ва амалга оширади. Бунда Вазирлар Маҳкамаси урбанизация жараёнларини давлат томонидан тартибга солиш, уй-жой қурилиши, реновация ва ипотека дастурларини ҳамда самарали давлат уй-жой сиёсатини амалга оширишда Миллий қўмитага ҳар томонлама кўмаклашади.
11. Қуйидагилар Миллий қўмита фаолиятининг устувор йўналишлари этиб белгилансин:
(а) урбанизация жараёнларини мувофиқлаштириш ва ривожлантириш;
(б) самарали ва барқарор уй-жой сиёсатини ишлаб чиқиш ҳамда амалга ошириш;
(в) реновация дастурларини самарали амалга оширишни таъминлаш;
(г) “Янги Ўзбекистон” массивларини қуриш ишларини мувофиқлаштириш, шу жумладан, ҳудудларни танлашда қонунчилик билан белгиланган мезонлар ва урбанизация тамойилларига риоя этилишини таъминлаш.
IV. Фармон ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
12. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Кадастр агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) Миллий қўмита тизимига ўтказилсин.
13. Адлия вазирлиги Миллий қўмита, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги билан биргаликда:
(а) бир ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳасини;
(б) бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳасини;
(в) икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар бўйича таклифларни белгиланган тартибда киритсин.
14. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги:
(а) бир ой муддатда Миллий қўмитанинг фаолиятини ташкил этиш учун талаб қилинадиган маблағларни 2025 йилда ажратсин. Бунда Миллий қўмитани мебель, компьютер ва бошқа зарур жиҳозлар билан таъминлаш учун маблағ ажратилишини назарда тутсин;
(б) 2026 йилдан бошлаб ҳар йили Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда Миллий қўмита фаолиятини молиялаштириш учун зарур маблағларни назарда тутсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 25 январдаги “Республика ижро этувчи ҳокимият органлари фаолиятини самарали йўлга қўйишга доир биринчи навбатдаги ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–14-сон Фармонига 5-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
16. Ушбу Фармоннинг самарали ижросини ташкил этиш учун масъул ва шахсий жавобгар этиб Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси раиси белгилансин.
17. Фармон ижросини назорат қилиш ва ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по устойчивому развитию рынка жилья и ипотеки в Республике Узбекистан
В целях обеспечения устойчивого развития жилищной сферы, формирования сбалансированной системы строительства и приобретения жилья, определения объемов строительства жилья и повышения эффективности государственного управления в сфере с учетом существующих нужд и потребностей, а также создания благоприятных условий проживания для каждого гражданина исходя из стабильного экономического роста, увеличения численности населения и процессов урбанизации постановляю:
1. Определить основными целями настоящего Указа обеспечение устойчивого и сбалансированного развития жилищной сферы, увеличение в два раза количества объектов ежегодно строящегося жилья с его доведением до 421 тысячи, повышение более чем в 10 раз и доведение до 56,7 млрд долларов США портфеля ипотечных кредитов до 2040 года.
2. Определить основными приоритетными направлениями устойчивого и сбалансированного развития жилищной сферы:
(а) поддержку роста жилищного фонда и процессов урбанизации с обеспечением развития городской среды в крупных агломерациях;
(б) последовательное продолжение работ по улучшению жилищных условий населения и строительству массивов «Янги Узбекистон», доведение до 2040 года доли современного жилья в жилищном фонде до 50 процентов;
(в) привлечение банковского финансирования и средств институциональных инвесторов на рынок жилья, в том числе посредством использования ипотечного кредита;
(г) защиту прав физических лиц, вносящих инвестиции в долевое строительство;
(д) комплексное реформирование сферы жилищного строительства на основе принципа «Единый жизненный цикл жилья» и устранение препятствий в его реализации.
(а) Основные направления устойчивого развития рынка жилья и ипотеки в Республике Узбекистан на период до 2040 года (далее – Основные направления) согласно приложению № 1;
(б) Целевые показатели по основным направлениям устойчивого развития рынка жилья и ипотеки в Республике Узбекистан на период до 2040 года согласно приложению № 2;
(в) Комплекс мер по реализации основных направлений устойчивого развития рынка жилья и ипотеки в Республике Узбекистан на период до 2040 года согласно приложению № 3.
4. Установить, что Основные направления являются базисом реализации государственной политики в сфере устойчивого развития урбанизации, рынка жилья и ипотеки до 2040 года, все намеченные к разработке новые нормативно-правовые акты в этой сфере должны прилагаться к ним.
5. Внедрить порядок организации строительства жилья, предусматривающий привлечение к строительству в первую очередь недостроенного жилья и промышленных зон, а также заблаговременное строительство инженерной, транспортной и социальной инфраструктур жилых массивов с использованием экологически чистой продукции и энергосберегающих технологий на основе принципа комплексного строительства.
6. Определить, что в рамках принципа комплексного строительства обеспечиваются:
(а) подготовка программ комплексного строительства исключительно на основе открыто и детально разработанных планов;
(б) недопущение включения в программы приватизации либо привлечения к иным проектам, а также изменения целевой направленности земельных участков, выделяемых под комплексное строительство;
(в) предоставление полной информации по включаемым в проекты комплексного строительства земельным участкам, объектам недвижимого имущества и их правообладателям;
(г) применение комплексного подхода к реализации проектов, учитывающего будущие социальные потребности регионов;
(д) гарантирование абсолютного права собственника объекта недвижимого имущества на владение правом аренды или собственности на земельный участок, на котором расположен объект недвижимого имущества.
III. Практические и институциональные меры
7. Создать Координационный совет по обеспечению устойчивого развития урбанизации, рынка жилья и ипотеки в Республике Узбекистан в составе согласно приложению № 4.
8. Определить основными задачами устойчивого развития урбанизации, рынка жилья и ипотеки в Республике Узбекистан:
(а) повышение возможности владения жильем для населения;
(б) поэтапное увеличение в жилищном строительстве доли жилых домов, строящихся на основе реновации, а также обеспечение жильем граждан, нуждающихся в социальной защите;
(в) предупреждение излишнего строительства жилья или его нехватки.
9. Образовать Национальный комитет Республики Узбекистан по устойчивому развитию урбанизации и рынка жилья (далее – Национальный комитет).
10. Установить, что Национальный комитет:
(а) является уполномоченным государственным органом по реализации государственной политики в сфере процессов урбанизации, жилищного строительства, реновации и ипотеки, а также координации и развитию программ в данном направлении;
(б) организует и осуществляет свою деятельность в тесном сотрудничестве с Кабинетом Министров. При этом Кабинет Министров оказывает всестороннее содействие Национальному комитету в государственном регулировании процессов урбанизации, реализации программ жилищного строительства, реновации и ипотеки, а также эффективном осуществлении государственной жилищной политики.
11. Определить приоритетными направлениями деятельности Национального комитета:
(а) координацию и развитие процессов урбанизации;
(б) разработку и реализацию эффективной и стабильной жилищной политики;
(в) обеспечение эффективной реализации программ реновации;
(г) координацию работ по строительству массивов «Янги Узбекистон», в том числе обеспечение соблюдения установленных законодательством критериев и принципов урбанизации при выборе территорий.
12. Передать Агентство по кадастру при Министерстве экономики и финансов (далее – Агентство) в систему Национального комитета.
13. Министерству юстиции совместно с Национальным комитетом, Министерством экономики и финансов, Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства внести в установленном порядке:
(а) в недельный срок проект постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Национального комитета Республики Узбекистан по устойчивому развитию урбанизации и рынка жилья»;
(б) в месячный срок проект постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Агентства по кадастру при Национальном комитете Республики Узбекистан по устойчивому развитию урбанизации и рынка жилья»;
(в) в двухмесячный срок предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
14. Министерству экономики и финансов:
(а) в месячный срок выделить средства, требуемые для организации деятельности Национального комитета в 2025 году. При этом предусмотреть выделение средств для обеспечения Национального комитета мебелью, компьютерами и иным необходимым инвентарем;
(б) ежегодно с 2026 года при формировании параметров Государственного бюджета предусматривать средства, необходимые для финансирования деятельности Национального комитета.
15. Внести изменения в Указ Президента Республики Узбекистан от 25 января 2023 года № УП–14 «О первоочередных организационных мерах по эффективному налаживанию деятельности республиканских органов исполнительной власти» согласно приложению № 5.
16. Возложить на председателя Национального комитета по устойчивому развитию урбанизации и рынка жилья персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
17. Контроль за исполнением настоящего Указа, а также осуществление координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова.