Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси фаолиятини ташкил этиш ва туризм соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 18 ноябрдаги “Экология ва туризм соҳаларида аҳоли талабларига тезкор жавоб бера оладиган бошқарув тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–217-сон Фармонига мувофиқ, иқтисодиётнинг стратегик жиҳатдан муҳим сектори сифатида туризм соҳасининг тизимли ва барқарор ривожланишини таъминлаш, соҳада давлат бошқарувини янада такомиллаштириш, кўрсатиладиган хизматлар сифатини ошириш ҳамда миллий туристик маҳсулотларнинг жаҳон бозорида рақобатбардошлигини таъминлаш мақсадида қарор қиламан:
1. Қуйидагилар 2030 йилгача туризм соҳасини ривожлантиришнинг асосий мақсадлари этиб белгилансин:
(а) туризм соҳасининг ялпи ички маҳсулотдаги улушини амалдаги 3,5 фоиздан 7 фоизгача етказиш;
(б) чет эллик туристларнинг йиллик сонини амалдаги 10 млн нафардан 20 млн нафаргача етказиш, шу жумладан, тўлов қобилияти юқори бўлган туристлар оқимини кўпайтириш;
(в) туризм хизматлари йиллик экспорти ҳажмини 6 млрд АҚШ долларидан ошириш;
(г) Ўзбекистоннинг туристик шаҳарлари ўртасидаги транспорт боғланишини яхшилаш, ички авиақатновлар сонини кўпайтириш ҳамда йўлга сарфланадиган вақтни камида 3 бараварга қисқартириш;
(д) 4 ва 5 юлдузли меҳмонхоналар сонини 2 бараварга ошириш;
(ж) туристик хизматлар ва маҳсулотларни диверсификация қилиш орқали республиканинг туристик салоҳиятини тўлиқ ишга солиш;
(з) жаҳонда кенг таниладиган Ўзбекистоннинг туристик брендини яратиш ва миллий туристик маҳсулотларни оммалаштириш учун янги инструментларни жорий этиш.
II. Соҳада давлат бошқарувини такомиллаштириш
(а) Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси фаолиятининг асосий йўналишлари 1-иловага мувофиқ;
(б) Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитасининг ташкилий тузилмаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
(а) Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси (кейинги ўринларда – Қўмита) туризм соҳасини тартибга солиш ва ривожлантириш бўйича давлат сиёсатини амалга оширувчи республика ижро этувчи ҳокимият органи ҳисобланади;
(б) Қўмита ўз ваколатлари доирасида умуммажбурий бўлган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилишга ҳақли;
(в) Қўмита раиси:
(i) белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод қилинади;
(ii) Қўмита ва унинг тизимидаги ташкилотлар ишини тўғри ва самарали ташкил этиш, бу орқали уларнинг фаолиятини натижадорликка йўналтириш, шунингдек, ушбу йўналишда белгиланган мақсадли кўрсаткичларга сўзсиз ва тўлақонли эришишни таъминлаш учун масъул ҳамда шахсан жавобгар ҳисобланади;
(г) Қўмита Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Туризм қўмитасининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари бўйича вориси ҳисобланади.
III. Туристик оқимни ошириш
4. Миллий туристик маҳсулотларни жаҳонда оммалаштириш мақсадида:
(а) Қўмита раисининг миллий туристик маҳсулотларни оммалаштириш бўйича ўринбосари лавозими киритилсин;
(б) Қўмитанинг хорижий мамлакатлардаги ваколатхоналари (кейинги ўринларда – ваколатхоналар) 3-иловага мувофиқ ташкил этилсин;
(в) ваколатхоналар ўзи фаолият юритадиган давлатларда 4-иловада назарда тутилган вазифаларни бажариши белгилансин;
(г) Қўмита раисининг миллий туристик маҳсулотларни оммалаштириш бўйича ўринбосари “Миллий PR-маркази” давлат муассасаси ва ваколатхоналар фаолиятини мувофиқлаштириш ҳамда миллий туристик маҳсулотларнинг самарали маркетинги учун шахсан масъул ва жавобгар этиб белгилансин.
5. Қўмита:
(а) Ташқи ишлар вазирлиги, Транспорт вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда:
(i) Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириш учун визасиз режим жорий этиладиган давлатлар рўйхатини кенгайтириш, Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириш ва унинг ҳудудида бўлиш билан боғлиқ тартиб-таомилларни соддалаштириш;
(ii) республиканинг туризм-транспорт логистикасини ривожлантириш бўйича пухта ишлаб чиқилган таклифларни;
(б) Стратегик ривожланиш ва ислоҳотлар агентлиги билан биргаликда 2026 йил 1 мартга қадар Ўзбекистон Республикаси туризм соҳасини 2040 йилгача ривожлантириш стратегияси лойиҳасини;
(в) Рақамли технологиялар вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда 2026 йил 1 апрелга қадар қуйидагиларни назарда тутувчи 2030 йилгача мўлжалланган туристик хизматлар бозорларида маркетинг стратегияси лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
(i) миллий туристик маҳсулотларни фаол саёҳат қилувчи аҳолига эга хорижий давлатларда оммалаштириш;
(ii) туризм соҳасида таргетланган реклама тизимини кенг жорий этиш.
6. Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Маданий мерос агентлиги, Қўмита билан биргаликда туристларни жалб қилиш бўйича қўшимча имкониятларни ишга солиш мақсадида 2026–2028 йилларда қуйидаги лойиҳа ва чора-тадбирларни амалга оширсин:
(а) Самарқанд шаҳридаги энг муҳим тарихий объектларни боғловчи 6,6 км узунликдаги туристик маршрутни ташкил этиш бўйича “Самарқанднинг мерос йўли” лойиҳасини;
(б) аҳолининг турмуш тарзи, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари ва коммуникация тизимини тарихий муҳит билан уйғунлаштирган ҳолда Хива шаҳридаги Ичан-қалъа мажмуасини жаҳонда ягона бўлган иммерсив ва “ақлли” музей-шаҳарга айлантириш;
(в) Тошкент шаҳри бўйича:
(i) модернизм ёдгорликларини ЮНЕСКОнинг Умумжаҳон мероси рўйхатига киритиш бўйича материаллар тақдим этиш;
(ii) энг кўп мозаикалар бор шаҳар сифатида жаҳон миқёсида эътироф этилишига эришиш.
7. Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги Қўмита ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан биргаликда қуйидаги тартибда жаҳонга машҳур кийим-кечак брендларини савдо-кўнгилочар мажмуаларга жалб қилиш ҳамда шаҳарлар четларида (атрофларида) миллий архитектура услубига асосланган замонавий аутлет марказларни ташкил этиш чораларини кўрсин:
(а) биринчи босқичда (2030 йилгача) – Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Хива шаҳарларида;
(б) иккинчи босқичда (2030 йилдан бошлаб) – туристик салоҳияти юқори бўлган бошқа аҳоли пунктларида.
IV. Туризм соҳасини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш
8. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
(а) 2026 йил 1 февралдан бошлаб чет эл фуқаролари томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан чиқиб кетишда аввал харид қилинган товарлар учун тўланган қўшилган қиймат солиғи суммасини қайтариш уларнинг хоҳишига кўра нақд пул шаклида амалга оширилиши мумкин;
(б) 2026 йил 1 мартдан бошлаб Туризмни қўллаб-қувватлаш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) маблағлари ҳисобидан:
(i) туристик стартапларни – янги турдаги туризм хизматларини ишлаб чиқиб, амалиётга жорий этиш билан боғлиқ харажатларнинг 50 фоизи, бироқ 1 млрд сўмдан кўп бўлмаган миқдорда ҳар йили энг яхши 10 тагача лойиҳаларга субсидиялар ажратилади;
(ii) меҳмонхоналарнинг Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланадиган рўйхатда назарда тутилган халқаро эътироф этилган “яшил” сертификатларни олиш билан боғлиқ харажатларининг 50 фоизи қоплаб берилади;
(в) 2026 йил 1 апрелдан бошлаб халқаро конференциялар ва тадбирларни (MICE туризм) ташкил қилиб, унга камида 100 нафар чет эллик туристни жалб қилган тадбиркорлик субъектларига ушбу тадбирларни ташкил қилишда улар томонидан тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларининг 50 фоизини қайтариш тартиби жорий этилади;
(г) 2027 йил 1 январга қадар ушбу қарорга 5-иловада назарда тутилган тартибга риоя қилган ҳолда:
(i) туризм соҳаси субъектлари томонидан импорт қилинадиган автобус, электробус ва микроавтобуслар божхона божидан озод этилади;
(ii) Қорақалпоғистон Республикасида рўйхатга олиниб, лицензияга эга бўлган туроператорларга, истисно тариқасида, экстремал турларни ташкил қилиш учун двигатель ҳажми 2,4 литрдан кам бўлмаган юқори ўтиш қобилиятига эга транспорт воситалари импорт қилинаётганда божхона божи ва утилизация йиғимини амалдаги ставканинг 25 фоизи миқдорида 3 йил муддатга бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат этилади;
(iii) туризм соҳаси субъектлари томонидан импорт қилинадиган автобус, электробус ва микроавтобусларнинг сонидан қатъи назар, уларга битта сертификат беришга рухсат этилади;
(д) 2030 йил 1 январга қадар “Brand Finance” компаниясининг топ-50 талик рейтингига кирувчи брендни жалб қилган ҳолда бренд билан дастлабки келишувларга эга меҳмонхона қурилишини бошлаган тадбиркорлик субъектлари меҳмонхонани қуриш ва жиҳозлашда мазкур бренднинг талабига мувофиқ олиб келадиган асбоб-ускуналар, техника, транспорт воситалари, мебель ва инвентарлар учун божхона божини тўлашдан озод этилади.
(а) Қўмита республика ҳудудида ўз фильмларини яратишда хорижий кинокомпанияларга харажатларнинг бир қисмини қайтаришни (Rebate) мувофиқлаштирувчи масъул давлат органи ҳисобланади;
(б) ушбу банднинг “а” кичик бандида назарда тутилган харажатлар суммаси:
(i) 3 миллиард сўмгача бўлса – 10 фоиз;
(ii) 3 миллиард сўмдан 5 миллиард сўмгача бўлса – 15 фоиз;
(iii) 5 миллиард сўмдан 10 миллиард сўмгача бўлса – 20 фоиз;
(iv) 10 миллиард сўмдан ортиқ бўлса – 25 фоиз, бироқ битта фильм учун 4 миллиард сўмдан ошмаган миқдорда Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади;
(в) 2026 йил 1 мартдан бошлаб нуфузли хорижий кинокомпаниялар билан музокаралар ўтказган ҳолда Жамғарма маблағлари ҳисобидан фильмларнинг бевосита ёки билвосита Ўзбекистон Республикаси туристик жозибадорлиги, тарихий-маданий мероси ва бошқа муҳим ижобий жиҳатларини намойиш қилувчи қисмини (эпизодини) яратганлик (шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида, ўз павильонларида ёки компьютер графикаси ёрдамида) учун ҳақ тўлаш тартиби жорий этилади.
V. Туризм соҳасини рақамлаштириш
10. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2026 йил 1 июлдан бошлаб:
(а) ишга тушириладиган миллий туризм ягона платформаси ва унинг мобил иловаси орқали:
(i) хорижий туристларнинг розилиги асосида Давлат чегарасини кесиб ўтишда йиғиладиган маълумотларни интеграция қилган ҳолда туристик электрон SIM-карта билан улаш ва вақтинча бўлиш жойи бўйича рўйхатга олиш проактив шаклда амалга оширилади;
(ii) мулкчилик шаклидан қатъи назар транспортнинг барча турлари интеграция қилинган ҳолда саёҳат йўналишини тузиш, энг мақбул йўналиш ва транспорт турини танлаш, чипталарни онлайн банд қилиш ва сотиб олиш имконияти яратилади;
(iii) чипта хўжалиги жорий қилинган барча туризм объектлари, шу жумладан, музейлар, маданий мерос объектлари, маданият, кўнгилочар ва дам олиш объектларига билетларни онлайн сотиб олиш имкониятига эга бўлган ягона чипта тизими жорий қилинади;
(iv) экскурсиялар ўтказиш учун интерактив хариталар, планшетлар, аудиоёрдамчи, видеоёрдамчи ҳамда онлайн трансляциялар воситасида туристик объектлар ҳақида ахборот бериш имконини берувчи рақамли гид тизими ишга туширилади;
(v) жойлаштириш воситалари томонидан хорижий ва маҳаллий туристлардан ундириладиган туристик (меҳмонхона) йиғим биллинг тизими орқали автоматик тарзда тўғридан-тўғри Жамғармага ўтказилади;
(б) аҳоли томонидан дала ҳовлиларини ижарага бериш “Soliq” мобил иловаси орқали “мен билан бирга” шаклида бир нафар шахс номига бирга дам олувчилар сонини кўрсатган ҳолда соддалаштирилган тартибда расмийлаштириш орқали амалга оширилади.
11. 2026 йил якунига қадар миллий туризм ягона платформаси доирасида “Хавфсиз шаҳар” аппарат-дастурий комплекси билан интеграция қилган ҳолда республика ҳудудларига туристлар оқимлари (тоифаларга қараб) ва уларнинг хоҳишларини таҳлил қилиш, персоналаштирилган маршрутлар ва таклифларни яратиш, шунингдек, нарх шаклланиши ва ресурслар тақсимланиши каби имкониятларни назарда тутувчи сунъий интеллект ва катта ҳажмдаги маълумотларни таҳлил қилиш тизими жорий этилсин.
VI. Соҳада кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш
12. Туризм хизматлари сифатини ошириш мақсадида Бутунжаҳон туризм ташкилоти шафелигида Халқаро туризм академияси Самарқанд кампусида туризм соҳаси субъектлари ходимларининг малакасини ошириш (1 ойгача) ҳамда уларни қайта тайёрлаш (8 ойгача) ўқув курслари ташкил этилсин.
VII. Жамғарма харажатларини мақбуллаштириш
13. Белгилансинки, 2026 йил 1 январдан бошлаб:
(а) Жамғарма кенгаши тузилиб, унинг ижобий қарори бўлмаган лойиҳаларни молиялаштириш бюджет ҳамда смета-штат интизомини бузиш ҳисобланади, бундан Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳужжатларида Жамғарма маблағлари ҳисобидан молиялаштирилиши белгиланган лойиҳалар ҳамда Қўмита, шу жумладан, унинг тизим ташкилотлари ва ҳудудий бўлинмаларини сақлаш билан боғлиқ харажатлар мустасно;
(б) Жамғарма маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган лойиҳаларнинг натижадорлиги Жамғарма кенгаши томонидан доимий равишда баҳолаб борилади;
(в) Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Хавфсиз туризмни таъминлаш жамғармасига туристик (меҳмонхона) йиғимдан келиб тушадиган тушумлардан ўтказиладиган маблағ миқдори амалдаги 10 фоиздан 5 фоизга камайтирилади.
14. Қўмита Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда Жамғарма манбалари ҳисобидан вазирлик ва идораларга ажратмаларни бекор қилиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига таклиф киритсин.
VIII. Қарор ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
15. Туризмни жадал ривожлантириш ва ушбу соҳада давлат бошқарувини такомиллаштириш бўйича “йўл харитаси” 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
16. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Креатив иқтисодиёт ва туризм бўйича департаменти ҳузурида Туризм соҳасидаги ислоҳотлар штаби фаолияти йўлга қўйилсин.
(а) Туризм соҳасидаги ислоҳотлар штаби ҳудудлар, тармоқлар ҳамда йирик туристик объектлар кесимида туризм соҳасидаги масалаларни мониторинг қилиш ва ҳал қилиш, янги имкониятларни аниқлаш ҳамда ишга солиш чораларини кўриб боради;
(б) Туризм соҳасидаги ислоҳотлар штабига жалб қилинган (хизмат сафарига юборилган) давлат органлари ва ташкилотлари ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш ва уларни моддий рағбатлантириш миқдорлари ва шартлари тўлиқ сақлаб қолинади ҳамда хизмат сафари давомида уларнинг асосий иш жойи бўйича бюджет ташкилотларининг мавжуд тасдиқланган бюджет параметрлари ва бюджетдан ташқари маблағлари доирасида ойлик иш ҳақига 20 фоиз миқдорида устама тўланади.
18. Қўмита:
(а) бир ой муддатда Туризм қўмитаси тўғрисидаги низомни;
(б) икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Қўмита Тошкент шаҳри Амир Темур шоҳ кўчаси 107б-уй манзили бўйича жойлаштирилсин.
20. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Туризм қўмитаси раиси белгилансин.
21. Ушбу қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Креатив иқтисодиёт ва туризм бўйича департаменти бошлиғи Г.О. Умерова зиммасига юклансин.

О мерах по организации деятельности Комитета по туризму Республики Узбекистан и ускоренному развитию сферы туризма
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 18 ноября 2025 года № УП–217 «О мерах по созданию системы управления по оперативному реагированию на требования населения в сферах экологии и туризма», в целях обеспечения системного и устойчивого развития сферы туризма в качестве стратегически важного сектора экономики, дальнейшего совершенствования государственного управления, повышения качества оказываемых услуг в сфере, а также обеспечения конкурентоспособности национальных туристских продуктов на мировом рынке постановляю:
1. Определить основными целями развития сферы туризма до 2030 года:
(а) доведение доли сферы туризма в валовом внутреннем продукте с нынешних 3,5 процента до 7 процентов;
(б) доведение ежегодного количества иностранных туристов с нынешних 10 млн человек до 20 млн человек, в том числе увеличение потока туристов с высокой платежеспособностью;
(в) повышение годового объема экспорта туристских услуг более, чем до 6 млрд долларов США;
(г) улучшение транспортного сообщения между туристическими городами Узбекистана, увеличение количества внутренних авиасообщений и сокращение времени в пути минимум в 3 раза;
(д) увеличение количества 4- и 5-звездочных гостиниц в 2 раза;
(ж) полное задействование туристического потенциала республики путем диверсификации туристских услуг и продуктов;
(з) создание широко узнаваемого в мире туристического бренда Узбекистана и внедрение новых инструментов для продвижения национальных туристских продуктов.
II. Совершенствование государственного управления в сфере
(а) Основные направления деятельности Комитета по туризму Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
(б) Организационную структуру Комитета по туризму Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
(а) Комитет по туризму Республики Узбекистан (далее – Комитет) является республиканским органом исполнительной власти, осуществляющим государственную политику по регулированию и развитию сферы туризма;
(б) Комитет вправе принимать нормативно-правовые акты общеобязательного характера в пределах своих полномочий;
(в) председатель Комитета:
(i) назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Узбекистан в установленном порядке;
(ii) несет персональную ответственность за надлежащую и эффективную организацию деятельности Комитета и организаций в его системе, ориентирование посредством этого их деятельности на результативность, а также обеспечение безусловного и полноценного достижения целевых показателей, определенных в этом направлении;
(г) Комитет является правопреемником Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата по правам и обязательствам.
III. Повышение туристического потока
4. В целях продвижения национальных туристских продуктов в мире:
(а) ввести должность заместителя председателя Комитета по продвижению национальных туристских продуктов;
(б) образовать представительства Комитета в зарубежных странах (далее – представительства) согласно приложению № 3;
(в) определить, что представительства осуществляют задачи, предусмотренные приложением № 4, в государствах, в которых они будут осуществлять свою деятельность;
(г) определить заместителя председателя Комитета по продвижению национальных туристских продуктов, несущим персональную ответственность за координацию деятельности Государственного учреждения «Национальный PR-центр» и представительств, а также эффективный маркетинг национальных туристских продуктов.
5. Комитету внести в Кабинет Министров:
(а) совместно с Министерством иностранных дел, Министерством транспорта и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок – детально разработанные предложения по:
(i) расширению перечня государств, с которыми устанавливается безвизовый режим для въезда на территорию Республики Узбекистан, упрощению процедур въезда и пребывания на территории Республики Узбекистан;
(ii) развитию туристско-транспортной логистики республики;
(б) совместно с Агентством стратегического развития и реформ в срок до 1 марта 2026 года – проект Стратегии развития сферы туризма Республики Узбекистан до 2040 года;
(в) совместно с Министерством цифровых технологий и Министерством экономики и финансов до 1 апреля 2026 года – проект Маркетинговой стратегии на рынках туристских услуг до 2030 года, предусматривающей:
(i) продвижение национальных туристских продуктов в зарубежных странах с активно путешествующим населением;
(ii) широкое внедрение системы таргетированной рекламы в сфере туризма.
6. Фонду развития культуры и искусства совместно с Агентством культурного наследия, Комитетом в целях задействования дополнительных возможностей по привлечению туристов реализовать в 2026–2028 годах следующие проекты и меры:
(а) проект «Путь наследия Самарканда» по организации туристического маршрута протяженностью 6,6 км, связывающего самые важные исторические объекты в городе Самарканде;
(б) преобразование комплекса «Ичан-Калъа» в городе Хиве в единственный в мире иммерсивный и «умный» город-музей с гармонизацией образа жизни населения, торговых пунктов, точек обслуживания и системы коммуникации с исторической средой;
(в) по городу Ташкенту:
(i) предоставление материалов по включению памятников модернизма в Список всемирного наследия ЮНЕСКО;
(ii) достижение признания в мировом масштабе как города с наибольшим количеством мозаик.
7. Министерству инвестиций, промышленности и торговли совместно с Комитетом и органами государственной власти на местах принять меры по привлечению всемирно известных брендов одежды в торгово-развлекательные комплексы и созданию на окраинах (вокруг) городов современных аутлет-центров, основанных на национальном архитектурном стиле, в следующем порядке:
(а) на первом этапе (до 2030 года) – в городах Ташкенте, Самарканде, Бухаре и Хиве;
(б) на втором этапе (начиная с 2030 года) – в других населенных пунктах с высоким туристическим потенциалом.
IV. Государственная поддержка сферы туризма
(а) с 1 февраля 2026 года возврат суммы налога на добавленную стоимость при выезде с территории Республики Узбекистан, уплаченного за ранее приобретенные товары иностранными гражданами по их желанию может быть осуществлен в наличной форме;
(б) с 1 марта 2026 года за счет средств Фонда поддержки туризма (далее – Фонд):
(i) ежегодно на 10 лучших проектов выделяются субсидии в размере 50 процентов расходов, связанных с разработкой и внедрением туристических стартапов – новых видов туристских услуг, но не более 1 млрд сумов;
(ii) покрывается 50 процентов расходов гостиниц, связанных с получением международно признанных «зеленых» сертификатов, предусмотренных перечнем, утверждаемым Кабинетом Министров;
(в) с 1 апреля 2026 года внедряется порядок возврата 50 процентов суммы налога на добавленную стоимость, уплаченную субъектами предпринимательства, организовавшими международные конференции и мероприятия (MICE-туризм) и привлекшими к ним не менее 100 зарубежных туристов, при организации ими данных мероприятий;
(г) на срок до 1 января 2027 года с соблюдением порядка, предусмотренного приложением № 5 к настоящему постановлению:
(i) автобусы, электробусы и микроавтобусы, импортируемые субъектами сферы туризма, освобождаются от таможенной пошлины;
(ii) туроператорам, зарегистрированным в Республике Каракалпакстан и имеющим лицензию, при импорте транспортных средств с высокой проходимостью двигателя объемом не менее 2,4 литра для организации экстремальных туров в порядке исключения разрешается уплачивать таможенную пошлину и утилизационный сбор в размере 25 процентов от действующей ставки в рассрочку в течение 3 лет;
(iii) разрешается выдача одного сертификата для автобусов, электробусов и микроавтобусов, импортируемых субъектами сферы туризма, независимо от их количества;
(д) на срок до 1 января 2030 года субъекты предпринимательства, начавшие строительство гостиницы с привлечением бренда, входящего в рейтинг топ-50 компании «Brand Finance», и имеющие предварительные соглашения с брендом, освобождаются от уплаты таможенной пошлины за оборудование, технику, транспортные средства, мебель и инвентарь, ввозимые при строительстве и оснащении гостиницы в соответствии с требованиями данного бренда.
(а) Комитет является ответственным государственным органом, координирующим возврат зарубежным кинокомпаниям части расходов при создании своих фильмов на территории республики («Rebate»);
(б) сумма расходов, предусмотренных подпунктом «а» настоящего пункта, покрывается за счет средств Государственного бюджета в размере:
(i) 10 процентов – если сумма расходов составляет до 3 млрд сумов;
(ii) 15 процентов – если сумма расходов составляет от 3 млрд сумов до 5 млрд сумов;
(iii) 20 процентов – если сумма расходов составляет от 5 млрд сумов до 10 млрд сумов;
(iv) 25 процентов – если сумма расходов  превышает 10 млрд сумов, но не более 4 млрд сумов за один фильм;
(в) с 1 марта 2026 года внедряется порядок оплаты за создание части (эпизода) фильмов, прямо или косвенно демонстрирующих туристическую привлекательность, историко-культурное наследие и иные важные позитивные стороны Республики Узбекистан (в том числе на территории Республики Узбекистан, в собственных павильонах или с помощью компьютерной графики), путем проведения переговоров с авторитетными зарубежными кинокомпаниями, за счет средств Фонда.
V. Цифровизация сферы туризма
10. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июля 2026 года:
(а) посредством запускаемой Единой национальной платформы туризма и ее мобильного приложения:
(i) подключение туристической электронной SIM-карты и регистрация по месту временного пребывания зарубежных туристов осуществляются на основе их согласия в проактивной форме с интеграцией данных, собираемых при пересечении Государственной границы;
(ii) создается возможность составления направления путешествия, выбора наиболее оптимального маршрута и вида транспорта, онлайн-бронирования и покупки билетов с интеграцией всех видов транспорта независимо от формы собственности;
(iii) внедряется система «единый билет» с возможностью онлайн-покупки билета на все туристические объекты, на которых введено билетное хозяйство, в том числе в музеи, на объекты культурного наследия, культуры, развлечения и досуга;
(iv) запускается система «цифрового гида» для проведения экскурсий, позволяющая предоставлять информацию о туристических объектах посредством интерактивных карт, планшетов, «аудиопомощника», «видеопомощника» и онлайн-трансляций;
(v) средства от туристического (гостиничного) сбора, взимаемого со стороны средств размещения с зарубежных и местных туристов, перечисляются напрямую в Фонд посредством биллинговой системы в автоматическом порядке;
(б) передача населением в аренду дач осуществляется путем оформления в упрощенном порядке на имя одного лица с указанием количества отдыхающих в форме «вместе со мной» посредством мобильного приложения «Soliq».
11. Внедрить до конца 2026 года в рамках Единой национальной платформы туризма систему искусственного интеллекта и анализа больших данных, предусматривающую такие возможности, как анализ потока туристов (по категориям) на территорию республики и их предпочтений, создание персонализированных маршрутов и предложений, а также формирование цен и распределение ресурсов, с ее интеграцией с аппаратно-программным комплексом «Безопасный город».
VI. Совершенствование системы переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере
12. В целях повышения качества туристских услуг организовать в Самаркандском кампусе Международной академии туризма под эгидой Всемирной туристской организации учебные курсы по повышению квалификации (до 1 месяца) и переподготовке (до 8 месяцев) работников субъектов сферы туризма.
VII. Оптимизация расходов Фонда
13. Установить, что с 1 января 2026 года:
(а) образуется совет Фонда и финансирование проектов, по которым отсутствует его положительное решение, считается нарушением бюджетной и сметно-штатной дисциплины, за исключением проектов, финансирование которых в актах Президента Республики Узбекистан определено за счет средств Фонда, и расходов, связанных с содержанием Комитета, в том числе организаций в его системе и территориальных подразделений;
(б) результативность проектов, финансируемых за счет средств Фонда, оценивается советом Фонда на постоянной основе;
(в) размер средств, подлежащих перечислению в Фонд обеспечения безопасного туризма при Министерстве внутренних дел за счет поступлений от туристического (гостиничного) сбора, уменьшается с действующих 10 процентов до 5 процентов.
14. Комитету совместно с Министерством экономики и финансов в месячный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложение по отмене отчислений в министерства и ведомства за счет источников Фонда.
VIII. Организация, обеспечение и контроль исполнения постановления
15. Утвердить «Дорожную карту» по ускоренному развитию туризма и совершенствованию государственного управления в данной сфере согласно приложению № 6.
16. Организовать при Департаменте по креативной экономике и туризму Администрации Президента Республики Узбекистан деятельность Штаба реформ в сфере туризма.
(а) Штаб реформ в сфере туризма принимает меры по мониторингу и решению вопросов в сфере туризма, выявлению и задействованию новых возможностей в разрезе территорий, отраслей и крупных туристических объектов;
(б)  размеры и условия оплаты труда и материального стимулирования работников государственных органов и организаций, привлеченных (откомандированных) к деятельности Штаба реформ в сфере туризма, полностью сохраняются и в период служебной командировки к месячной заработной плате по их основному месту работы выплачивается надбавка в размере 20 процентов в пределах действующих утвержденных бюджетных параметров и внебюджетных средств бюджетных организаций.
18. Комитету внести в Кабинет Министров:
(а) в месячный срок – положение о Комитете по туризму;
(б) в двухмесячный срок – предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
19. Разместить Комитет по адресу: город Ташкент, улица Амира Темира, дом 107б.
20. Возложить на председателя Комитета по туризму персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
21. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и начальника Департамента по креативной экономике и туризму Администрации Президента Республики Узбекистан Умерову Г.О.