Ғаллани етиштириш ва сотишда бозор тамойилини жорий этишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида
Фермер хўжаликлари ва ғаллачилик кластерларининг моддий манфаатдорлигини ошириш, ички бозорни буғдой ва ун маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, ғаллани давлат эҳтиёжлари учун зарур ҳажмдан ортиқ харид қилишдан воз кечиш орқали соҳанинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш мақсадида:
1. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг 2022 йил ҳосилидан суғориладиган майдонларнинг ҳар гектаридан ўртача 2,5 тоннадан жами 2 550 минг тонна буғдойнинг:
1 783,5 минг тоннасини товар буғдой давлат ресурси сифатида ҳамда 266,5 минг тоннасини уруғлик учун Молия вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) маблағлари ҳисобидан харид қилиш;
500 минг тоннасини фермер хўжаликлари ҳамда бошқа ғалла етиштирувчилар (кейинги ўринларда – буғдой етиштирувчилар) томонидан кейинчалик биржа савдоларида сотиш учун Жамғарманинг тижорат вакилида вақтинчалик сақлашга қабул қилиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Белгилаб қўйилсинки, 2022 йил ҳосили учун:
а) “Ўздонмаҳсулот” АК тизимидаги корхоналар товар буғдойни Жамғарма номидан буғдой етиштирувчилардан сотиб олиш, сақлаш, шунингдек, харидорларга жўнатиш тадбирларини амалга ошириш бўйича тижорат вакили ҳисобланади;
б) давлат ресурсларига харид қилинган товар буғдой учун тўловлар буғдой етиштирувчиларга тижорат вакили томонидан Жамғарма маблағлари ҳисобидан қуйидаги босқичларда амалда оширилади:
дастлабки босқичда – Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган нархларда;
кейинги босқичда – биржада шаклланган ўртача нархдан (ўртача котировкадан) келиб чиқиб, буғдой етиштирувчилар билан тўлиқ қайта ҳисоб-китоб қилинади;
в) буғдой етиштирувчилардан тижорат вакилида вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган товар буғдой 2022 йилнинг июль-август ойларида биржа савдолари орқали сотилади. Бунда:
буғдойни ташиш (шу жумладан, ички ташиш), қабул қилиш, сақлаш ва харидорларга жўнатиш харажатлари тижорат вакили ва буғдой етиштирувчилар ўртасида тузилган шартнома шартларидан келиб чиқиб, Жамғарма маблағлари ҳисобидан қопланади;
буғдойни қабул қилиш, сақлаш ва харидорларга жўнатиш жараёнида юзага келадиган табиий камайиш миқдори Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган тартиб асосида ҳисобдан чиқарилади;
буғдойнинг сифати ва сақланиши бўйича назорат Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан амалга оширилади.
3. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра Жамғарма маблағлари ҳисобидан харид қилинган ва буғдой етиштирувчилардан вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган:
3 ва ундан юқори синфлардаги буғдой – мулкчилик шаклидан қатъи назар, биржадан харид қилинган буғдойнинг 75 фоизидан кам бўлмаган миқдордаги унни биржа савдолари орқали сотиш мажбуриятини олган,
ун ишлаб чиқариш қувватларига эга бўлган тадбиркорлик субъектларига;
4- ва 5-синфлардаги буғдой – барча тадбиркорлик субъектларига Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган график асосида биржа савдолари орқали ҳеч қандай чекловларсиз сотилади.
Вазирлар Маҳкамасига Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг манфаатдор вазирлик ва идоралар билан келишилган таклифи асосида мазкур бандда назарда тутилган тартибга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ваколати берилсин.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги 2023 йил 1 майга қадар Вазирлар Маҳкамасига мазкур бандда назарда тутилган тартибни 2023 йил ҳосили учун сақлаб қолиш ёки биржа савдоларини чекловларсиз ташкил этиш юзасидан таклиф киритсин.
4. Молия вазирлиги “Ўздонмаҳсулот” АК тизимидаги корхоналарга биржадан буғдой сотиб олиш учун револьвер кредитларни молиялаштириш мақсадида Жамғарма маблағлари ҳисобидан 800 миллиард сўмгача тижорат банкларига Марказий банкнинг асосий ставкасида ресурс жойлаштирилишини таъминласин.
5. Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ҳафта муддатда буғдой етиштирувчилар томонидан етиштирилган буғдойни харид қилиш, вақтинчалик сақлашга қабул қилиш бўйича Жамғарма ва тижорат вакили ўртасида тузиладиган шартномаларнинг намунавий лойиҳаларини ишлаб чиқсин ҳамда амалиётга жорий этилишини таъминласин.
6. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг олис, бориш қийин бўлган ва тоғли ҳудудларга ун ва ун маҳсулотларини етказиб бериш бўйича транспорт харажатларининг 50 фоизидан ошмаган қисмини маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳисобидан қоплаш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
7. Жамғарма томонидан харид қилинадиган ва биржа савдолари орқали сотиладиган буғдойнинг ҳисобини юритиш, харидорлар билан ўзаро ҳисоб-китобларни амалга ошириш мақсадида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳудудий бошқармаларидаги мавжуд штат бирликларини қисқартириш ҳисобига Жамғармага қўшимча 6 та штат бирлиги ажратилсин.
8. Ғаллани сотиб олиш ва сотишда янги тизим шаффофлиги, тўлақонли ва адолатли ишлаб кетишини ҳамда буғдой етиштирувчилар манфаатдорлигини таъминлаш, ички бозорда ун ва дон маҳсулотлари нархининг ўсиши ва тақчиллигининг олдини олиш бўйича Республика штаби иловага мувофиқ таркибда ташкил этилсин.
Қуйидагилар Республика штабининг (Н.Йўлдошев) асосий вазифалари этиб белгилансин:
буғдойни етиштириш, қайта ишлаш, сақлаш, реализация қилиш ва бошоқли дон экинлари етиштирилишини молиялаштириш устидан назорат механизмини такомиллаштириш бўйича таклиф тайёрлаш;
ғаллани ўз вақтида йиғиштириб олиш, даладан дон қабул қилиш шохобчаларига нест-нобуд қилмасдан олиб келиш ва график асосида биржа савдоларига чиқариш ишларини ташкил этиш;
тақчилликка йўл қўймаслик ва нархлар барқарорлигини таъминлаш мақсадида ҳудуддаги истеъмол талаби учун зарур бўлган ун ва ун маҳсулотларини республиканинг бошқа ҳудудларидан ва четдан олиб келиш ҳамда “Ўздонмаҳсулот” АК тизимидаги корхоналарнинг ишлаб чиқариш ҳажмлари сақлаб қолинишини назорат қилиш;
ғаллани тасдиқланган график асосида биржа савдоларига чиқариш ҳамда тўловларнинг амалга оширилиши устидан кунлик назорат ўрнатиш;
ғаллани сотиб олиш ва сотиш бўйича янги тизим шаффофлиги, тўлақонли ва адолатли ишлаб кетишини ҳамда буғдой етиштирувчилар манфаатдорлигини таъминлаш.
9. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Ўздонмаҳсулот” АК манфаатдор вазирлик ҳамда идоралар билан биргаликда уч ой муддатда донни қабул қилиш ва омборлардан чиқариш жараёни, шунингдек, Жамғарма, тижорат вакили ва буғдой етиштирувчилар ўртасидаги молиявий ҳисоб-китоблар тезкор ва шаффоф амалга оширилишини таъминлаш мақсадида d-xarid.uz ахборот тизимини ишга туширсин.
10. Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда мазкур қарорда белгиланган вазифалар ижросини назарда тутувчи қарорни ишлаб чиқсин.
11. Молия вазирлиги икки ой муддатда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб, қишлоқ хўжалиги вазири Ж.Ходжаев, молия вазири Т.Ишметов, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ж.А.Қўчқоров ва Ш.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

В целях повышения материальной заинтересованности фермерских хозяйств и зерновых кластеров, бесперебойного обеспечения внутреннего рынка пшеницей и мучной продукцией, повышения инвестиционной привлекательности отрасли за счет отказа от закупки сверх необходимого количества зерна для государственных нужд:
1. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о производстве в общей сложности 2 550 тысяч тонн пшеницы в среднем по 2,5 тонны с каждого гектара орошаемых площадей урожая 2022 года, из них:
о закупке 1 783,5 тысячи тонн пшеницы в качестве товарной пшеницы государственного ресурса и 266,5 тысячи тонн семян за счет средств Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов (далее – Фонд);
о приемке 500 тысяч тонн зерна на временное хранение у коммерческого представителя Фонда для дальнейшей реализации на биржевых торгах фермерскими хозяйствами и другими производителями зерна (далее – производители пшеницы).
2. Определить, что для урожая 2022 года:
а) предприятия системы АК «Уздонмахсулот» являются коммерческими представителями от имени Фонда по закупке у производителей пшеницы, хранению, а также отгрузке товарной пшеницы покупателям;
б) платежи за товарную пшеницу, закупленную для государственных ресурсов, производятся коммерческим представителем производителям пшеницы за счет средств Фонда на следующих этапах:
на начальном этапе – по ценам, устанавливаемым Кабинетом Министров;
на следующем этапе – исходя из средней цены (средней котировки), сформированной на бирже, производится полный перерасчет с производителями пшеницы;
в) товарная пшеница, принятая от производителей пшеницы на временное хранение к коммерческим представителям, реализуется в июле – августе 2022 года на биржевых торгах. При этом:
расходы по транспортировке (в том числе внутренней транспортировке), приемке, хранению и отгрузке пшеницы покупателю покрываются за счет средств Фонда исходя из условий договора, заключенного между коммерческим представителем и производителями пшеницы;
сумма естественной убыли в процессе приемки, хранения и отгрузки пшеницы покупателям списывается в порядке, утвержденном Кабинетом Министров;
контроль за качеством и хранением пшеницы осуществляется Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров.
3. Установить порядок, в соответствии с которым пшеница нижеследующих классов, закупленная за счет средств Фонда и принятая на временное хранение от производителей пшеницы, реализуется через биржевые торги по графикам, утвержденным Кабинетом Министров, без каких-либо ограничений:
пшеница 3 класса и выше – субъектам предпринимательства, независимо от формы собственности, имеющим мощности по производству муки, взявшим на себя обязательства по реализации не менее 75 процентов закупленной на бирже пшеницы посредством биржевых торгов;
пшеница 4 и 5 классов – всем субъектам предпринимательства.
Предоставить Кабинету Министров полномочие вносить изменения и дополнения в порядок, предусмотренный настоящим пунктом, на основании предложения Министерства экономического развития и сокращения бедности, согласованного с соответствующими министерствами и ведомствами.
Министерству экономического развития и сокращения бедности в срок до 1 мая 2023 года внести в Кабинет Министров предложение о сохранении порядка, предусмотренного настоящим пунктом, для урожая 2023 года или об организации биржевых торгов без ограничений.
4. Министерству финансов обеспечить за счет средств Фонда размещение ресурсов в размере до 800 миллиардов сумов по базовой ставке Центрального банка в коммерческих банках в целях финансирования револьверных кредитов на закупку пшеницы на бирже предприятиям системы АК «Уздонмахсулот».
5. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в недельный срок разработать и обеспечить внедрение на практике типовых проектов договоров закупки, приемки на временное хранение пшеницы, выращенной производителями пшеницы, заключаемых между Фондом и коммерческим представителем.
6. Согласиться с предложением Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о покрытии части транспортных расходов, не превышающих 50 процентов, на поставку муки и мучной продукции в отдаленные, труднодоступные и горные местности за счет дополнительных источников местных бюджетов.
7. Выделить Фонду дополнительно 6 штатных единиц за счет сокращения штатной численности в территориальных управлениях Министерства занятости и трудовых отношений в целях ведения учета и расчетов с покупателями закупаемой и реализуемой Фондом пшеницы на биржевых торгах.
8. Организовать Республиканский штаб по обеспечению прозрачности, полноценной и справедливой работы новой системы купли-продажи зерна, заинтересованности производителей пшеницы, недопущению роста цен и дефицита муки и зерновой продукции на внутреннем рынке в составе согласно приложению.
Определить основными задачами Республиканского штаба (Йулдашев Н.):
подготовку предложения по совершенствованию механизма контроля за выращиванием, переработкой, хранением, реализацией зерна и финансированием выращивания зерновых колосовых культур;
организацию работы для своевременной уборки зерна, доставки зерна с поля до хлебоприемных пунктов без потерь и его выставления на биржевые торги по графику;
в целях предотвращения дефицита и обеспечения ценовой стабильности ввоз необходимых для потребительского спроса на территории муки и мучной продукции из других регионов страны и из-за рубежа, осуществление контроля за сохранением объемов производства предприятий в системе АК «Уздонмахсулот»;
выставление зерна на биржевые торги по утвержденному графику и установление ежедневного контроля за осуществлением оплаты;
обеспечение прозрачности новой системы купли-продажи зерна, ее полноценного и справедливого функционирования, а также обеспечение заинтересованности производителей пшеницы.
9. Министерству сельского хозяйства и АК «Уздонмахсулот» совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок запустить информационную систему d-xarid.uz в целях обеспечения процесса приемки и выдачи зерна со складов, оперативного и прозрачного осуществления финансовых расчетов между Фондом, коммерческим представителем и производителями пшеницы.
10. Кабинету Министров в недельный срок разработать постановление, предусматривающее выполнение задач, указанных в настоящем постановлении.
11. Министерству финансов в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж., министра финансов Ишметова Т., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Ганиева Ш.М.