Маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Сўнгги йилларда мамлакатда фаол инвестиция ва ташқи савдо фаолиятини амалга оширишда иқтисодиёт тармоқларини қўллаб-қувватлаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
2017-2019 йилларда иқтисодиётда ўзлаштирилган инвестициялар ҳажми 2,1 баробарга, шу жумладан, марказлаштирилган инвестициялар ҳисобига 2,8 баробарга ортган. Ялпи ички маҳсулот таркибидаги инвестициялар улуши 2016 йилдаги 21 фоиздан 2019 йил якунига кўра 38 фоиздан кўпроққа ўсди. Ушбу даврда ташқи савдо айланмаси ҳажми 1,7 баробарга ошди.
Инвестициялар ва ташқи савдодаги юқори фаоллик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмларининг 1,24 баробарга, қурилишнинг 1,44 баробарга ўсишига рағбатлантирувчи таъсир кўрсатди, уларнинг ялпи ички маҳсулот таркибидаги улуши эса 24,1 фоиздан 33,2 фоизгача ўсди.
Шу билан бирга, коронавирус глобал пандемияси кооперация алоқаларининг бузилиши, маҳсулотга талабнинг ва сотув бозорларининг қисқариши оқибатида иқтисодиётнинг қатор тармоқ ва соҳаларидаги корхоналарнинг ишлаб чиқариш фаоллигига чекловчи таъсир ўтказишда давом этмоқда.
Маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни маҳаллий саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмлари ва номенклатурасини кенгайтириш, тармоқлараро кооперацияни чуқурлаштириш ва қўшилган қиймат занжирини ривожлантиришда қўшимча қўллаб-қувватлаш, шунингдек, рақобат муҳитини ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш ва давлат харидлари тизимида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирокини кенгайтириш мақсадида:
1. Вазирлар Маҳкамасининг қуйидаги таклифига розилик берилсин:
а) 2020 йил 1 ноябрдан:
устав фондида (капиталида) давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган юридик шахслар, шунингдек, устав фондининг (капиталининг) 50 фоизи ва ундан ортиғи 50 фоиз ва ундан ортиқ миқдорда давлат улушига эга юридик шахсга тегишли бўлган юридик шахслар (кейинги ўринларда – корпоратив буюртмачилар) учун шундай тартиб ўрнатиладики, унга кўра умумий қиймати базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 минг бараваридан юқори бўлган импорт товарлари (ишлар, хизматлар) харидларининг мақсадга мувофиқлиги ҳар чоракда рўйхати тасдиқланган ҳолда кузатув кенгашлари (таъсисчиларнинг умумий йиғилиши) томонидан мажбурий тартибда кўриб чиқилади;
хорижда ишлаб чиқарилган алоҳида товарлар, шунингдек, хорижий шахслар томонидан бажариладиган ишларнинг (хизматларнинг) давлат харидларидаги иштирокини вақтинчалик тақиқлаш ва чегаралаш механизми киритилади;
Давлат харидларидаги иштироки вақтинчалик тақиқланган ва чегараланган, хорижда ишлаб чиқарилган товарлар, шунингдек, хорижий шахслар томонидан бажариладиган ишларнинг (хизматларнинг) рўйхатига киритилмаган маҳсулотлар бўйича тендер (танлов) иштирокчилари таклифларини баҳолашда халқаро тажрибага мувофиқ маҳаллий ишлаб чиқарилган товарларга нисбатан импорт товарларининг CIP (Ўзбекистон) нархидан 15 фоиздан кўп бўлмаган миқдорда преференция берилади;
ҳудудий бюджет буюртмачилари томонидан амалга ошириладиган давлат харидлари бўйича харид комиссиялари таркибига Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва саноатда кооперация алоқаларини кенгайтириш масалалари бўйича ёрдамчилари мажбурий тартибда киритилади;
б) 2021 йил 1 январдан стратегик аҳамиятга эга хўжалик жамиятлари ва корхоналар учун товарлар (ишлар, хизматлар) харид қилишнинг алоҳида тартиблари бекор қилинади.
Вазирлар Маҳкамаси 2021 йил 1 январга қадар стратегик аҳамиятга эга хўжалик жамиятлари ва корхоналарда давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик талабларига ва корпоратив бошқарувнинг замонавий тамойилларига мувофиқ товарлар (ишлар, хизматлар) харидларини ўтказишнинг ички тартиблари жорий этилишини таъминласин.
а) Давлат харидларидаги иштироки вақтинчалик тақиқланган ва чегараланган, хорижда ишлаб чиқарилган товарлар, шунингдек, хорижий шахслар томонидан бажариладиган ишларнинг (хизматларнинг) рўйхати Вазирлар Маҳкамаси томонидан қуйидаги асосда шакллантирилади ва тасдиқланади:
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ва Савдо-саноат палатасининг Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан келишилган қўшма таклифлари;
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг электрон кооперация порталида (кейинги ўринларда – cooperation.uz портали) жойлаштириладиган ҳамда тегишли сертификатларга эга бўлган товарлар (ишлар, хизматлар) ва уларнинг ишлаб чиқарувчилари ҳақидаги маълумотлар;
б) ушбу қарор 1-бандининг “а” кичик банди:
халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молиявий ташкилотлари маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Вазирлар Маҳкамасининг товарлар (ишлар, хизматлар) харид қилишнинг бошқа тартиби ўрнатилган алоҳида қарорлари бўйича тузиладиган;
мудофаа қобилиятини, хавфсизликни таъминлаш ва ички тартибни сақлаш мақсадида амалга ошириладиган, шунингдек, давлат сирлари билан боғлиқ бўлган харид жараёнлари ва шартномаларга нисбатан татбиқ этилмайди.
3. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ва Савдо-саноат палатаси 2020 йил 1 октябрга қадар республикада ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни батафсил ўрганиш асосида Давлат харидларидаги иштироки вақтинчалик тақиқланган ва чегараланган, хорижда ишлаб чиқарилган товарлар, шунингдек, хорижий шахслар томонидан бажариладиган ишларнинг (хизматларнинг) рўйхатини Вазирлар Маҳкамасига тасдиқлаш учун киритсин.
4. 2020 йил 1 октябрдан шундай тартиб киритилсинки, унга мувофиқ:
бюджет ва корпоратив буюртмачилар раҳбарлари харид қилиниши назарда тутилган товарлар (ишлар, хизматлар) рўйхатини шакллантиришда уларни cooperation.uz порталида рўйхатдан ўтган маҳаллий ишлаб чиқарувчилардан харид қилиш имкониятини мажбурий тартибда ўрганади;
корпоратив буюртмачи – корхоналар раҳбарлари маҳаллий ишлаб чиқарувчилардан (техник кўрсаткичлар, ишлаб чиқариш ҳажмлари ва муддатлари бўйича) харид қилиш имкони бўлмаган тақдирда, товарлар (ишлар, хизматлар)нинг корпоратив харидларини импорт орқали амалга оширишнинг мақсадга мувофиқлигини кузатув кенгашларига (таъсисчиларнинг умумий йиғилишларига) асослаб беради;
корхоналарнинг кузатув кенгашларидаги (таъсисчиларнинг умумий йиғилишларидаги) давлат вакиллари бошқарув органлари мажлисларида умумий қиймати базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 минг бараваридан юқори бўлган импорт товарлар (ишлар, хизматлар) харидларининг асосланганлигига оид масалаларнинг кўрилишини таъминлайди, бунда ишлаб чиқариш захираларидаги импорт товарларининг омборлардаги қолган қисмини уларнинг корхона фаолиятига жалб қилиниши бўйича чора-тадбирларни қўллаган ҳолда таҳлил қилади;
Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳар чоракда давлат вакиллари томонидан кузатув кенгашларида (таъсисчиларнинг умумий йиғилишларида) ушбу қарор талабларига риоя этилишини таҳлил қилиб, натижалари бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритади;
бюджет маблағларини тақсимловчи вазирлик ва идоралар идоравий мансуб ташкилотларда импорт харидларини оптималлаштириш, шунингдек, давлат харидлари доирасида ажратилган маблағларнинг самарали ва мақсадли ишлатилиши устидан тизимли назоратни йўлга қўйиш чоралари кўрилишини таъминлайди;
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳар ойда импорт бўйича олиб келинаётган товарлар (ишлар, хизматлар) ҳажми ва номенклатурасини таҳлил қилади, шунингдек, тармоқлар, корхоналар ва ҳудудлар раҳбарлари томонидан импортни оптималлаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларнинг натижадорлигини баҳолаб, уларни Вазирлар Маҳкамасига киритади;
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳар чоракда саноат тармоқлари ва ҳудудлар кесимида ички бозорда талаб юқори бўлган маҳсулотлар бўйича қўшилган қиймат занжирини ривожлантиришга оид таклифларни ишлаб чиқади ва Вазирлар Маҳкамасига киритади;
Марказий банк корпоратив буюртмачиларнинг офшор юрисдикция ҳудудларида рўйхатдан ўтган компаниялар ҳисобига амалга оширган валюта операциялари тўғрисидаги маълумотлар тижорат банклари томонидан ҳар ойда Ҳисоб палатаси ва Вазирлар Маҳкамасига тақдим этилишини таъминлайди;
Молия вазирлиги бюджет ташкилотларининг келгуси давр учун харажатлар сметасини келишишда харажатлар шаклланишини, шу жумладан, cooperation.uz портали маълумотларидан келиб чиққан ҳолда товарлар қийматини аниқлаш орқали назорат қилади;
Ҳисоб палатаси ҳар чоракда импорт харидларини амалга оширишда давлат бюджети, бюджетдан ташқари жамғармалар ҳамда корпоратив буюртмачиларнинг жалб қилинган ва ўз маблағлари мақсадли ва самарали сарфланишини таҳлил қилади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимларининг ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва саноатда кооперация алоқаларини кенгайтириш масалалари бўйича ёрдамчилари республикага импорт қилинаётган товарлар ҳажми ва номенклатураси ҳақидаги статистик маълумотлар асосида ҳудудларда талаб юқори бўлган маҳсулотларни ишлаб чиқаришни ривожлантириш бўйича чора-тадбирларни амалга оширади, шунингдек, тегишли ҳудудларда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар тўғрисидаги маълумотларни cooperation.uz порталида тўлиқ жойлаштирилишини таъминлайди;
Вазирлар Маҳкамаси ҳар ой ўз комплекслари кесимида харидларни оптималлаштириш, қўшилган қиймат занжирини ривожлантириш ва маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ўртасида кооперацияни кенгайтириш бўйича давлат ва хўжалик бошқаруви органлари – давлат буюртмачилари раҳбарлари ва корхоналарнинг бошқарув органларидаги давлат вакиллари томонидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлигини кўриб чиқади.
5. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда:
Олий Мажлисга “давлат харидларининг стратегик субъекти” тушунчасини бекор қилиш, хорижда ишлаб чиқариладиган товарлар (ишлар, хизматлар)нинг давлат харидларидаги иштирокини тақиқлаш ва чегаралаш, давлат харидлари усулларини кенгайтириш ва уларнинг шаффофлигини, шу жумладан, тендер (танлов) харидлари натижаларини очиқ манбаларда эълон қилиш йўли билан ошириш, шунингдек, давлат харидларида қонунчилик талабларининг бузилишига йўл қўйган давлат буюртмачилари ва кузатув кенгашларининг жавобгарлигини ошириш бўйича меъёрларни назарда тутувчи “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонун лойиҳасини (янги таҳрирда) киритсин;
Давлат харидларидаги иштироки вақтинчалик тақиқланган ва чегараланган, хорижда ишлаб чиқарилган товарлар, шунингдек, хорижий шахслар томонидан бажариладиган ишларнинг (хизматларнинг) рўйхатини шакллантириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқласин;
Давлат харидларида маҳаллий ишлаб чиқарилган товарларга (ишларга, хизматларга) преференциялар бериш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқласин.
6. Халқаро аудиторлик компанияларини жалб қилган ҳолда Давлат харидлари субъектларининг харид тизимини аудитдан ўтказиш жадвали иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ҳисоб палатаси Молия вазирлиги билан биргаликда тасдиқланган жадвалга мувофиқ импорт харидлари аудитини ўтказишда халқаро аудиторлик компаниялари билан ҳамкорликни таъминласин ва аудит натижалари бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
7. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси, Давлат божхона қўмитаси билан биргаликда 2020 йил 1 ноябрга қадар:
cooperation.uz порталида республикада ишлаб чиқарилаётган барча товарлар (ишлар, хизматлар)нинг техник кўрсаткичлари 10 та рақамли ТИФ ТН коди ва ишлаб чиқарувчиларга боғланиш маълумотлари билан биргаликда жойлаштирилишини ҳамда мунтазам равишда янгилаб борилишини;
cooperation.uz порталининг Ташқи савдо операциялари ягона электрон ахборот тизими (ТСОЯЭАТ) ва Давлат харидларининг махсус электрон портали (xarid.uz) билан интеграциясини таъминласин.
8. Давлат божхона қўмитаси:
давлат харидлари доирасида етказиб берилаётган импорт товарлари нархлари мониторингини “таҳлика-таҳлил” усуллари, шунингдек, “кўзгули статистика” маълумотларидан фойдаланган ҳолда кучайтирсин ҳамда сезиларли фарқ ҳолатлари тўғрисидаги маълумотларни ҳар ой Вазирлар Маҳкамаси, Ҳисоб палатаси ва Молия вазирлигига тақдим этсин;
божхона омборларида сақланаётган, муддати уч ойдан ошган товарларнинг номенклатураси ва ҳажми тўғрисидаги маълумотларни давлат буюртмачилари кесимида ҳар ойда Вазирлар Маҳкамаси ва Давлат активларини бошқариш агентлигига тақдим этсин ҳамда ўзининг расмий сайтида эълон қилсин;
товарлар нархини пасайтириб олиб кирилишига йўл қўймаслик бўйича юкланган функция ва вазифаларнинг самарали ижросини таъминласин.
9. “Ўзстандарт” агентлиги:
икки ой муддатда сифатсиз, сертификатланмаган ва қалбаки, шу жумладан, Европа Иттифоқи (ЕИ) ва Евроосиё Иқтисодий Иттифоқида (ЕОИИ) хавфли маҳсулотлар ҳақида тезкор хабар бериш ахборот тизимларига киритилган, ЕИ ва ЕОИИ мамлакатларига олиб кириш тақиқланган маҳсулотлар ишлаб чиқарилаётганлиги ва олиб кирилаётганлиги тўғрисидаги ахборот тизимини жорий этсин;
Давлат божхона қўмитаси билан биргаликда 2021 йил 1 январдан хорижий мамлакатларда хавфли маҳсулотлар ҳақида тезкор хабар бериш ахборот тизимига киритилган маҳсулотларни “эркин муомалага чиқариш учун” божхона режимига расмийлаштиришга тақиқ киритсин;
2021 йил 1 январга қадар халқаро, минтақалараро ва хорижий стандартларни уларнинг асл тилидаги маҳсулотга талабларни ўзгартирмасдан худди шундай кўринишда қабул қилиш орқали, 1995 йилгача тасдиқланган 5 236 та стандартлар “тартибга солувчи гильотина” усулида бекор қилинишини таъминласин;
ишлаб чиқарган мамлакатнинг техник регламент талаблари, стандартлари ва меъёрларига мувофиқ бўлмаган маҳсулотлар тўғрисида сертификация органларига маълумот юборсин ҳамда уларнинг ички бозорга муомалага чиқарилмаслиги устидан давлат назоратини ўрнатсин;
икки ой муддатда “таҳлика-таҳлил” усулларидан фойдаланган ҳолда импорт қилувчилар ва ишлаб чиқарувчилар томонидан амалдаги стандартлар, техник регламентлар ва ишлаб чиқарилаётган маҳсулот сифатига қўйиладиган талабларга риоя этилиши устидан назоратни кучайтириш, шунингдек, тегишли талабларга жавоб бермайдиган маҳсулотларни ишлаб чиқариш, импорт ва реализация қилганлик учун уларнинг жавобгарлигини ошириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича ҳукумат комиссияси:
устав фондида давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган акционерлик жамиятлари ва корхоналарнинг кузатув кенгашлари билан биргаликда бир ой муддатда инвестициявий лойиҳаларни тасдиқланган молиялаштириш манбалари мавжуд бўлмаган тақдирда тўхтатиш ёки бекор қилиш ва ижтимоий-иқтисодий мақсадга мувофиқлиги юзасидан хатловдан ўтказсин;
икки ой муддатда корпоратив буюртмачилар томонидан тузилган амалдаги узоқ муддатли импорт шартномаларини коронавирус пандемияси ёки шартнома шартларининг ўзгариши шароитида нархларни пасайтириш имкониятлари юзасидан ўргансин;
бир ой муддатда вазирликлар, идоралар, ҳудудлар ва корхоналар раҳбарлари томонидан инвестиция лойиҳаларини самарали амалга ошириш ва импортни оптималлаштириш масалалари юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар натижадорлигини баҳоловчи аниқ индикаторларни (KPI) тасдиқлаган ҳолда, ҳар чоракда Вазирлар Маҳкамасига ҳар бир раҳбар эришган индикаторлар бўйича маълумотларни киритиб борсин.
11. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда:
2021 йил учун Инвестиция дастурининг манзилли қисмини ишлаб чиқишда марказлашган манбалар ҳисобидан молиялаштириладиган янгидан бошланадиган инвестициявий лойиҳаларни уларни амалга оширишнинг ижтимоий-иқтисодий мақсадга мувофиқлиги жиҳатидан пухта экспертизадан ўтказсин;
2021 йил 1 январгача давлат инвестицияларини бошқаришни баҳолашнинг умумқабул қилинган тамойиллари (PIMA) асосида марказлашган манбалар ҳисобидан молиялаштириладиган инвестициявий лойиҳаларни тўлиқ ва узлуксиз мониторинг қилиш тизимини, шу жумладан, инвестициядан кейинги даврда (объект ишга туширилгандан кейин 3–5 йил давомида) эришилган мақсадли кўрсаткичларни таҳлил қилиш ва лойиҳаларнинг мамлакат, тармоқ, ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга таъсирини баҳолашни ҳар йили ўтказиш асосида мониторинг қилишни назарда тутувчи тизимни ишлаб чиқсин ва жорий этсин.
12. Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгаши икки ой муддатда халқаро тажрибани ва Жаҳон савдо ташкилоти келишувларининг қоидаларини ўрганиш асосида Вазирлар Маҳкамасига:
ташқи савдони тартибга солишнинг янги тартибини, шу жумладан, тариф, нотариф ва тарифли квоталаш чоралари орқали импортни оптималлаштириш бўйича тезкор қарорларни қабул қилиш бўйича янада мослашувчан механизмларни жорий этишни назарда тутувчи комплекс таклифларни;
Импорт қилинадиган товарларга нисбатан вақтинчалик тариф квоталарини қўллаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш бўйича ҳукумат қарори лойиҳасини киритсин.
13. Қуйидагиларга:
бюджет ва корпоратив буюртмачилар раҳбарлари зиммасига – давлат харидларини амалга оширишда маблағларнинг самарали ва мақсадли ишлатилишини таъминлаш, шунингдек, очиқлик ва шаффофлик тамойилларига риоя этиш юзасидан;
Давлат божхона қўмитаси раиси М.Б.Азимов зиммасига – давлат харидларидаги иштироки вақтинчалик тақиқланган, хорижда ишлаб чиқарилган товарлар, шунингдек, хорижий шахслар томонидан бажариладиган ишларнинг (хизматларнинг) рўйхатига киритилган товарларнинг давлат харидлари доирасида импорт қилинишига йўл қўймаслик юзасидан;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари зиммасига – маҳаллийлаштириладиган маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича тасдиқланган кўрсаткичларнинг тўлақонли бажарилиши, инвестициявий лойиҳаларнинг амалга оширилиши, шунингдек, кичик ҳудудий ва йирик тармоқ корхоналари ўртасидаги кооперация алоқаларини кенгайтириш юзасидан;
Бош вазир ўринбосари Ж.А.Қўчқоров зиммасига – давлат харидлари доирасида импортни оптималлаштириш, мамлакат тармоқ ва ҳудудларида қўшилган қиймат занжирини ривожлантириш чора-тадбирларининг самарадорлиги юзасидан;
Бош вазир ўринбосари С.У.Умурзоқов зиммасига – ички ва ташқи бозорларда талаб юқори бўлган юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этишга жалб қилинадиган инвестицияларнинг самарадорлиги юзасидан;
Бош вазир ўринбосарлари ва маслаҳатчилари Ў.И.Барноев, Б.А.Мусаев, А.А.Абдуҳакимов, О.М.Умаров зиммасига – мутасаддилик қилинадиган вазирликлар, идоралар, хўжалик жамиятлари ва корхоналар раҳбарлари томонидан давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик талабларининг сифатли ижро этилишини ташкил этиш, шунингдек, тегишли тармоқларда бюджет маблағларининг самарали ишлатилиши юзасидан;
Бош вазирнинг биринчи ўринбосари А.Ж.Раматов зиммасига – марказлашган маблағлар ҳисобидан молиялаштириладиган инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш доирасида импортни оптималлаштириш юзасидан;
Бош вазир А.Н.Арипов зиммасига – Бош вазир ўринбосарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, вазирликлар, тармоқ идоралари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари, шунингдек, кузатув кенгашларидаги (таъсисчиларнинг умумий йиғилишларидаги) давлат вакиллари томонидан ушбу қарор билан зиммасига юклатилган вазифалар бажарилишининг якуний натижалари учун, зарур ҳолларда интизомий жавобгарлик чораларини қўллаш, шу жумладан, эгаллаб турган лавозимидан озод этиш бўйича таклифлар киритиш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
14. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.

О дополнительных мерах по поддержке отечественных производителей
За последние годы в стране осуществлена масштабная работа по поддержке отраслей экономики в реализации активной инвестиционной и внешнеторговой деятельности.
В течение 2017–2019 годов объем освоенных инвестиций
в экономику вырос в 2,1 раза, в том числе за счет централизованных инвестиций – в 2,8 раза. Доля инвестиций в структуре валового внутреннего продукта увеличилась с 21 процента в 2016 году до более 38 процентов по итогам 2019 года. Объем внешнеторгового оборота за этот период вырос в 1,7 раза.
Высокая инвестиционная и внешнеторговая активность оказала стимулирующее влияние на рост объемов производства промышленной продукции в 1,24 раза, строительства – в 1,44 раза, а их доля в структуре валового внутреннего продукта выросла с 24,1 до 33,2 процента.
Вместе с тем глобальная коронавирусная пандемия продолжает оказывать ограничительное воздействие на производственную активность предприятий в ряде отраслей и секторов экономики вследствие нарушения кооперационных связей, сокращения спроса на продукцию и рынков их сбыта.
В целях дополнительной поддержки отечественных производителей в увеличении объемов и номенклатуры отечественной промышленной продукции, углублении межотраслевой кооперации и развитии цепочек добавленной стоимости, а также создания условий для развития конкурентной среды и расширения участия отечественных производителей в системе государственных закупок:
1. Согласиться с предложением Кабинета Министров об установлении порядка, согласно которому:
а) с 1 ноября 2020 года:
для юридических лиц с долей государства в уставном фонде (капитале) в размере 50 процентов и более, а также юридических лиц, в уставном фонде (капитале) которых 50 процентов и более принадлежит юридическому лицу с долей государства 50 процентов и более (далее – корпоративные заказчики), вводится порядок, в соответствии с которым целесообразность закупки импортных товаров (работ, услуг) на сумму свыше 50 тысяч базовых расчетных величин подлежит обязательному рассмотрению наблюдательными советами (общими собраниями учредителей) с утверждением перечня на ежеквартальной основе;
вводится механизм временных запрета и ограничений
в допуске к государственным закупкам в отношении отдельных товаров иностранного происхождения, а также работ (услуг), выполняемых иностранными лицами;
по продукции, не включенной в Перечень товаров иностранного происхождения, а также работ (услуг), выполняемых иностранными лицами, в отношении которых вводятся временные запрет и ограничения в допуске к государственным закупкам, в соответствии с международной практикой при оценке предложений участников тендера (конкурса) товарам местного производства предоставляется преференция в размере не более 15 процентов от цены CIP (Узбекистан) на импортируемые товары;
в состав закупочных комиссий по государственным закупкам, осуществляемым территориальными бюджетными заказчиками, в обязательном порядке включаются помощники председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента по вопросам локализации производства и расширения кооперационных связей в промышленности;
б) с 1 января 2021 года отменяются отдельные порядки закупок товаров (работ, услуг) для хозяйственных обществ и предприятий стратегического значения.
Кабинету Министров в срок до 1 января 2021 года обеспечить внедрение в хозяйственных обществах и на предприятиях стратегического значения внутренних правил проведения закупок товаров (работ, услуг) в соответствии с требованиями законодательства о государственных закупках и современных принципов корпоративного управления.
а) Перечень товаров иностранного происхождения, а также работ (услуг), выполняемых иностранными лицами, в отношении которых вводятся временные запрет и ограничения в допуске к государственным закупкам, формируется и утверждается Кабинетом Министров на основе:
совместных предложений Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства финансов и Торгово-промышленной палаты, согласованных с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента;
данных о товарах (работах, услугах) и их производителях, размещаемых на электронном кооперационном портале Министерства экономического развития и сокращения бедности (далее – Портал cooperation.uz) и обладающих соответствующими сертификатами;
б) положения подпункта «а» пункта 1 настоящего постановления не распространяются на закупочные процедуры и контракты:
финансируемые за счет средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций;
заключаемые в соответствии с отдельными решениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, которыми установлен иной порядок закупок товаров (работ, услуг);
осуществляемые в целях обеспечения обороноспособности, безопасности и поддержания внутреннего порядка, а также связанные с государственными секретами.
3. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству финансов и Торгово-промышленной палате в срок до 1 октября 2020 года на основе детального изучения производимой в республике продукции внести в Кабинет Министров на утверждение Перечень товаров иностранного происхождения, а также работ (услуг), выполняемых иностранными лицами, в отношении которых вводятся временные запрет и ограничения в допуске к государственным закупкам.
4. Ввести с 1 октября 2020 года порядок, в соответствии с которым:
руководители бюджетных и корпоративных заказчиков при формировании перечня товаров (работ, услуг), предусматриваемых к закупу, в обязательном порядке изучают возможность их приобретения у местных производителей, зарегистрированных на Портале cooperation.uz;
руководители предприятий – корпоративных заказчиков обосновывают наблюдательным советам (общим собраниям учредителей) целесообразность осуществления корпоративных закупок товаров (работ, услуг) по импорту в случае отсутствия возможности закупки у местных производителей (по техническим параметрам, объемам и срокам производства);
представители государства в наблюдательных советах (общих собраниях учредителей) предприятий обеспечивают рассмотрение на заседаниях органов управления вопросов обоснованности предлагаемых к закупу по импорту товаров (работ, услуг) на сумму свыше 50 тысяч базовых расчетных величин, при этом проводят анализ складских остатков импортных товаров в производственных запасах с принятием мер по их вовлечению в деятельность предприятия;
Агентство по управлению государственными активами на ежеквартальной основе проводит анализ соблюдения представителями государства в наблюдательных советах (общих собраниях учредителей) требований настоящего постановления, по результатам которого вносит предложения в Кабинет Министров;
министерства и ведомства – распорядители бюджетных средств обеспечивают осуществление в подведомственных организациях мер по оптимизации импортных закупок, а также организацию системного контроля за эффективным и целевым использованием выделяемых средств в рамках государственных закупок;
Министерство инвестиций и внешней торговли на ежемесячной основе проводит анализ объема и номенклатуры завозимых по импорту товаров (работ, услуг), а также оценку результативности принимаемых руководителями отраслей, предприятий и регионов мер по оптимизации импорта и, по результатам, вносит их в Кабинет Министров;
Министерство экономического развития и сокращения бедности на ежеквартальной основе разрабатывает в разрезе отраслей промышленности и регионов предложения по развитию цепочек добавленной стоимости по востребованной на внутреннем рынке продукции и вносит их в Кабинет Министров;
Центральный банк обеспечивает предоставление коммерческими банками на ежемесячной основе в Счетную палату и Кабинет Министров данных о валютных операциях, осуществленных корпоративными заказчиками в пользу компаний, зарегистрированных на территории оффшорных юрисдикций;
Министерство финансов при согласовании смет расходов бюджетных организаций на предстоящий период контролирует формирование расходов, в том числе путем определения стоимости товаров исходя из данных Портала cooperation.uz;
Счетная палата на ежеквартальной основе проводит анализ целевого и эффективного использования средств государственного бюджета, внебюджетных фондов, а также собственных и привлеченных средств корпоративных заказчиков при осуществлении импортных закупок;
помощники председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента по вопросам локализации производства и расширения кооперационных связей в промышленности на основе статистических сведений об объемах и номенклатуре импорта товаров в республику принимают меры по развитию в регионах производства востребованной продукции, а также обеспечивают полноценное размещение производимой в соответствующих регионах продукции на Портале cooperation.uz;
Кабинет Министров ежемесячно рассматривает в разрезе своих комплексов результативность мер по оптимизации закупок, развитию цепочек добавленной стоимости и расширению кооперации между отечественными производителями, принимаемых руководителями органов государственного и хозяйственного управления – государственных заказчиков и представителями государства в органах управления предприятий.
5. Кабинету Министров в месячный срок:
внести в Олий Мажлис проект Закона «О государственных закупках» (в новой редакции), предусмотрев в нем нормы по отмене понятия «стратегический субъект государственных закупок», применению запрета и ограничений в допуске к государственным закупкам товаров (работ, услуг) иностранного происхождения, расширению способов государственных закупок и повышению их прозрачности, в том числе путем публикации в открытом доступе результатов тендерных (конкурсных) торгов, а также усилению ответственности государственных заказчиков и наблюдательных советов за нарушение законодательства о государственных закупках;
утвердить Положение о порядке формирования Перечня товаров иностранного происхождения, а также работ (услуг), выполняемых иностранными лицами, в отношении которых вводятся временные запрет и ограничения в допуске к государственным закупкам;
утвердить Положение о порядке предоставления преференции товарам (работам, услугам) местного производства при государственных закупках.
6. Утвердить График проведения аудита системы закупок субъектами государственных закупок согласно приложению с привлечением международных аудиторских компаний.
Счетной палате совместно с Министерством финансов обеспечить взаимодействие с международными аудиторскими компаниями при проведении аудита импортных поставок в соответствии с утвержденным графиком и внесение в Кабинет Министров предложений по результатам аудита.
7. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством финансов, Государственным комитетом по статистике и Государственным таможенным комитетом в срок до 1 ноября 2020 года обеспечить:
размещение и последующее постоянное обновление на Портале cooperation.uz технических параметров всех производимых в республике товаров (работ, услуг) с 10-значными кодами ТН ВЭД и контактными данными производителей;
интеграцию Портала cooperation.uz с Единой электронной информационной системой внешнеторговых операций (ЕЭИСВО) и Специальным электронным порталом государственных закупок (xarid.uz).
8. Государственному таможенному комитету:
усилить мониторинг за ценами импортных товаров, поставляемых в рамках государственных закупок, с использованием методов «риск-анализа», а также на основе данных «зеркальной статистики» с ежемесячным представлением в Кабинет Министров, Счетную палату и Министерство финансов информации о фактах существенного искажения;
на ежемесячной основе представлять в Кабинет Министров и Агентство по управлению государственными активами, а также публиковать на своем официальном сайте сведения о номенклатуре и объемах товаров на таможенных складах со сроком хранения, превышающим три месяца, в разрезе государственных заказчиков;
обеспечить эффективное выполнение возложенных функций и задач по недопущению завоза товаров по заниженным ценам.
9. Агентству «Узстандарт»:
в двухмесячный срок внедрить информационную систему о производстве и ввозе некачественной, несертифицированной и поддельной продукции, в том числе продукции, включенной в информационные системы быстрого оповещения опасной продукции в ЕС и ЕАЭС, запрещенной для ввоза в страны ЕС и ЕАЭС;
совместно с Государственным таможенным комитетом ввести с 1 января 2021 года запрет на оформление в таможенный режим «выпуск для свободного обращения» продукции, включенной в информационную систему быстрого оповещения опасной продукции зарубежных стран;
в срок до 1 января 2021 года обеспечить отмену с использованием метода «регуляторной гильотины» 5 236 стандартов, утвержденных до 1995 года, с принятием международных, межрегиональных и зарубежных стандартов в идентичном виде без изменений требований на продукцию на языке оригинала;
направлять информацию органам сертификации о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов, стандартов и норм страны-производителя, с установлением государственного контроля за недопущением обращения данной продукции на внутреннем рынке;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения по усилению контроля за соблюдением импортерами и производителями действующих стандартов, технических регламентов и требований к качеству выпускаемой продукции с использованием методов «риск-анализа», а также повышению их ответственности за импорт, производство и реализацию товаров, не отвечающих соответствующим требованиям.
10. Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций:
совместно с наблюдательными советами акционерных обществ и компаний, доля государства в уставном фонде которых составляет 50 процентов и более, в месячный срок провести инвентаризацию инвестиционных проектов на предмет их приостановления или отмены при отсутствии подтвержденных источников финансирования и социально-экономической целесообразности;
в двухмесячный срок изучить действующие долгосрочные импортные контракты, заключенные корпоративными заказчиками, на предмет возможного снижения цен в условиях коронавирусной пандемии или изменения условий контрактов;
в месячный срок обеспечить утверждение конкретных индикаторов оценки результативности мер (KPI), принимаемых руководителями министерств, ведомств, регионов и предприятий по вопросам эффективной реализации инвестиционных проектов и оптимизации импорта, с ежеквартальным внесением в Кабинет Министров информации о достижении индикаторов по каждому руководителю.
11. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством финансов, Министерством инвестиций и внешней торговли:
при разработке адресной части Инвестиционной программы на 2021 год провести тщательную экспертизу вновь начинаемых инвестиционных проектов, финансируемых за счет централизованных источников, на предмет социально-экономической целесообразности их реализации;
в срок до 1 января 2021 года на основе общепринятых принципов оценки управления государственными инвестициями (PIMA) обеспечить разработку и внедрение целостной и непрерывной системы мониторинга инвестиционных проектов, финансируемых за счет централизованных источников, в том числе предусматривающей мониторинг в постинвестиционный период (в течение 3–5 лет после ввода объекта в эксплуатацию) на основе ежегодного проведения анализа достижения целевых параметров и оценки влияния проектов на социально-экономическое развитие страны, отраслей, регионов.
12. Совету по тарифному и нетарифному регулированию
в двухмесячный срок, на основе изучения международного опыта и положений соглашений Всемирной торговой организации, внести в Кабинет Министров:
комплексные предложения по внедрению нового порядка регулирования внешней торговли, в том числе предусматривающего применение более гибких механизмов по принятию оперативных решений в части оптимизации импорта посредством тарифных и нетарифных мер, включая тарифное квотирование;
проект правительственного решения по утверждению Положения о порядке применения временных тарифных квот
в отношении импортируемых товаров.
руководителей бюджетных и корпоративных заказчиков – за обеспечение эффективного и целевого использования средств, а также соблюдение принципов открытости и прозрачности при осуществлении государственных закупок;
председателя Государственного таможенного комитета Азимова М.Б. – за недопущение импорта в рамках государственных закупок товаров, включенных в Перечень товаров иностранного происхождения, а также работ (услуг), выполняемых иностранными лицами, в отношении которых вводится временный запрет в допуске к государственным закупкам;
председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за полноценное выполнение утвержденных параметров по производству локализуемой продукции, реализации инвестиционных проектов, а также расширение кооперационных связей между малыми региональными и крупными отраслевыми предприятиями;
заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А. – за оптимизацию импорта в рамках государственных закупок, эффективность мер по развитию цепочек добавленной стоимости в отраслях и регионах страны;
заместителя Премьер-министра Умурзакова С.У. – за эффективность привлекаемых инвестиций в создание производств по выпуску востребованной на внутреннем и внешнем рынках продукции с высокой добавленной стоимостью;
заместителей и советников Премьер-министра Барноева У.И., Мусаева Б.А., Абдухакимова А.А., Умарова О.М. – за организацию качественного исполнения руководителями курируемых министерств, ведомств, хозяйственных обществ и предприятий требований законодательства о государственных закупках, а также эффективное использование бюджетных средств в соответствующих отраслях;
первого заместителя Премьер-министра Раматова А.Ж. – за оптимизацию импорта в рамках реализации инфраструктурных проектов, финансируемых за счет централизованных средств;
Премьер-министра Арипова А.Н. – за конечные результаты исполнения заместителями Премьер-министра, председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, руководителями министерств, отраслевых ведомств и хозяйственных объединений, а также представителями государства в наблюдательных советах (общих собраниях учредителей) возложенных на них настоящим постановлением задач с принятием, при необходимости, мер дисциплинарной ответственности, в том числе внесением предложений по освобождению от занимаемой должности.
14. Министерству экономического развития и сокращения бедности в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.